Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
gęsty katar u dziecka
Maryna/Adobe Stock
Zdrowie

Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?

Gęsty katar u dziecka, które nie potraf samo oczyścić nosa, to poważny problem. Utrudnia oddychanie, u niemowląt – jedzenie, sprawia, że dziecko robi się marudne lub płaczliwe. W dodatku zalegająca wydzielina może doprowadzić do powstania powikłań. Sprawdź, jak radzić sobie z gęstym katarem u dziecka.

Z gęstym katarem u dziecka trzeba walczyć, żeby poprawić samopoczucie malucha, ale także po to, by zapobiec powikłaniom, które mogą się pojawić, gdy nos nie będzie oczyszczany, a przyczyna kataru zwalczana. Przy przewlekłym gęstym katarze u dziecka koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą.

Spis treści:

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Gęsty katar u dziecka – przyczyny

Najczęściej gęsty katar u dziecka spowodowany jest infekcją wirusową. Czasami dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, wtedy zwykle wydzielina staje się żółta, ropna i może mieć nieprzyjemny zapach. Zielony katar u dziecka świadczy o obecności w wydzielinie licznych limfocytów.

U niektórych dzieci występuje przewlekły katar ropny. Najczęściej jest on spowodowany:

  • przerostem migdałka gardłowego,
  • skrzywieniem przegrody nosa,
  • ciałem obcym zlokalizowanym w nosie,
  • guzami nosogardła (jamy gardłowo-nosowej).

Zwykły gęsty katar może też przerodzić się w katar zatokowy. Powstaje on, gdy infekcja rozprzestrzenia się i dochodzi do wirusowego lub bakteryjnego zapalenia zatok. Wydzielina jest wtedy gęsta i zielono-żółta, a u dziecka może wystąpić gorączka.

Powikłania po gęstym katarze u dziecka: poza zapaleniem zatok u dziecka może dojść do infekcji ucha, zapalenia oskrzeli, płuc oraz woreczka łzowego.

Jak pozbyć się gęstego kataru u dziecka

Pozbywanie się gęstego kataru u dziecka polega na zwalczaniu przyczyny, która stoi za pojawieniem się wydzieliny oraz na regularnym oczyszczaniu nosa, co zapobiega pojawieniu się powikłań.

Jeżeli poza gęstym katarem u dziecka występuje złe samopoczucie, kaszel, gorączka, najlepiej skonsultować się z pediatrą. W przypadku infekcji bakteryjnej, zaleci on podawanie leków (może też antybiotyków), a w przypadku infekcji wirusowej zaleci łagodzenie objawów.

Z kolei przewlekły katar ropny może wymagać podania leków immunomodulujących (poprawiających działanie układu odpornościowego) oraz szczepionek.

Niezależnie od przyczyny kataru w jego pozbywaniu się pomoże stworzenie w domu odpowiednich warunków. Warto wtedy zadbać, aby dziecko przebywało w czystym i nawilżonym powietrzu.

Nawilżacz powietrza to naprawdę bardzo pomocny sprzęt w walce z katarem u dziecka, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Tu kupisz go w dobrej cenie:

Jak szybko się pozbyć gęstego kataru u dziecka – oczyszczanie nosa

Aby oczyścić nosek dziecka z gęstego kataru, najpierw trzeba wydzielinę rozrzedzić, a następnie usunąć. Rozrzedzony katar zaczyna sam wypływać, ale nie prowadzi to do całkowitego pozbycia się wydzieliny. W zależności od wieku dziecka można zastosować dwa sposoby jej usunięcia.

Pierwszy sposób polecany u młodszych dzieci: Niemowlęta i dzieci, które nie potrafią wydmuchać nosa, potrzebują pomocy w pozbywaniu się gęstego kataru. Najlepiej sprawdza się wtedy aspirator, który mechanicznie wyssie gęsty katar. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to aspirator ustny, elektryczny czy podłączany do odkurzacza.

Drugi sposób dla starszych dzieci: Dzieci, które potrafią już wydmuchać nos, znacznie łatwiej pozbędą się rozrzedzonego kataru. Trzeba jednak pamiętać, aby maluch wydmuchiwał wydzielinę najpierw z jednej dziurki nosa, a następnie z drugiej. Metoda ta zmniejsza ryzyko, że dojdzie do zapchania się uszu. Nauka wydmuchiwania nosa może się zacząć, gdy dziecko skończy 1,5 roku.

Gęsty katar u dziecka – jak rozrzedzić

Co dać dziecku na gęsty katar? Najlepszymi sposobami na rozrzedzenie gęstego kataru u dziecka są:

  • podawanie do nosa soli fizjologicznej lub wody morskiej (nie tylko rozrzedza wydzielinę i nawilża śluzówkę)
  • nebulizacja dróg oddechowych, czyli inhalacje z soli fizjologicznej (niezbędny jest nebulizator),
  • krople i aerozole z apteki – rozrzedzają wydzielinę i obkurczają śluzówki, co bardzo poprawia drożność przewodów nosowych, ale uwaga: zwykle nie można ich stosować u noworodków i niemowląt.

Dopiero po rozrzedzeniu gęstej wydzieliny można próbować usunąć ją z nosa dziecka.

Przeczytaj też:

niemowlę i inhalacje
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru
Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz. Spis treści :  Inhalacja niemowlaka krok po kroku Jak robić inhalacje niemowlakowi? Inhalacja dla niemowlaka - kiedy? Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka? Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Smoczek do inhalacji czy maseczka? Inne metody nawilżania noska Nawilżanie powietrza podczas kataru Inhalacja niemowlaka krok po kroku Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora . Jest to elektryczny inhalator , który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol). Jak robić inhalacje niemowlakowi? Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie: umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej, możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry, uruchom nebulizator, włóż dziecku maseczkę, inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.   Lek do nebulizacji powinien być w...

leczenie kataru u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na katar u niemowlaka: domowe sposoby na katar (skuteczne i bezpieczne)
W leczeniu kataru u niemowlęcia pomogą inhalacje z soli fizjologicznej, układanie dziecka w odpowiedniej pozycji, podawanie większej ilości płynów, a także pilnowanie odpowiedniej temperatury w pokoju. Lekarz podpowiada, jak pomóc niemowlakowi z katarem. Oto domowe, naturalne sposoby.

Katar u niemowlęcia jest dużą uciążliwością. Zapchany nos sprawia, że dziecko nie chce jeść, gdyż podczas ssania piersi lub smoczka nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza. Zakatarzone niemowlę jest marudne, rozdrażnione i ma problemy ze snem, dlatego należy jak najszybciej pomóc mu w udrożnieniu nosa.  Sposoby na katar u niemowlaka Jeżeli zakatarzone niemowlę nie wymaga poważniejszego leczenia (nie ma innych niepokojących objawów, np. gorączki, wyraźnego pogorszenia samopoczucia), można zastosować domowe sposoby łagodzenia kataru. Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz  poleca siedem prostych, sprawdzonych i bezpiecznych domowych sposobów walki z dziecięcym katarem. Układanie niemowlaka na brzuszku Jeśli niemowlę, które ma katar, jeszcze nie siedzi, należy jak najczęściej układać je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia swobodny wyciek wydzieliny z nosa. Można też dziecko nosić oparte o ramię (w pozycji do odbicia) – to też sprzyja wydostawaniu się wydzieliny na zewnątrz. Prawidłowe ułożenie ciała jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa. Należy także pamiętać o bezpieczeństwie dziecka: zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne (zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej – SIDS ). Dziecko należy układać w ten sposób w ciągu dnia, na kilka minut i tylko wtedy, kiedy czuwa.  Odpowiednia pozycja do snu Odpowiednią pozycją do snu dla niemowlaka będzie ułożenie maluszka tak, by jego główka była kilka centymetrów wyżej od jego ciała. Zapobiegnie to zakrztuszeniu się i zaleganiu wydzieliny w zatokach. Nie powinno się jednak podkładać poduszki pod główkę malucha, ponieważ może to źle wpłynąć na jego delikatny kręgosłup. Lepszym rozwiązaniem będzie podniesienie łóżeczka o kilka centymetrów do góry (np. podkładając książki pod nogi...

chrapanie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Chrapanie u dzieci oznacza zatkany nos. Ale nie tylko! Jak pomóc?
Chrapanie u dziecka może mieć wiele przyczyn – zdarza się, że ustępuje ono wraz z wyeliminowaniem przyczyny (np. infekcji lub alergenów). W niektórych sytuacjach należy jednak niezwłocznie zgłosić się do lekarza – chrapanie podczas snu u dziecka może mieć poważne konsekwencje, takie jak bezdech senny.

Dzieci najczęściej chrapią podczas snu, ale zdarza się, że chrapanie, trudności w oddychaniu i świszczący oddech pojawiają się także w dzień. Zlekceważenie chrapania u dziecka może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Jeżeli chrapanie u dziecka długo się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Przyczyny chrapania u dzieci Skutki chrapania u dziecka Chrapanie u dziecka – jak pomóc? Chrapanie u dziecka a bezdech Chrapanie u dziecka – leczenie Przyczyny chrapania u dzieci Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko chrapie w nocy? Wśród przyczyn chrapania wymienia się: Przeziębienie . Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, a powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie u dziecka ustanie po wyleczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Powiększony migdałek . To najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie. Wiotkie tkanki krtani. W tej sytuacji dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”. Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie i powodować chrapanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj