ropiejące oczy u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Ropiejące oczy u dziecka: co pomoże, kiedy do lekarza?

Ropiejące oczy u niemowląt i małych dzieci to częsta dolegliwość. Ropa w oku może być spowodowana błędami w higienie oczu, alergią, infekcją wirusową lub bakteryjną. Kiedy iść do lekarza, gdy dziecko ma ropiejące oczko – pytamy doktora Pawła Grzesiowskiego, pediatrę.

Ropiejące oczko to stosunkowo częsta przypadłość u niemowlaka i małego dziecka. Ropa w oku może pojawić się przy silnym katarze, po przeziębieniu albo w okresie pylenia. Czasami ropiejące oko wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej – dzieje się tak na przykład w przypadku noworodka, u którego zapalenie spojówek może prowadzić do poważnych konsekwencji. 

Czy ropa w oku jest groźna? Kiedy trzeba iść z ropieniem oczu do okulisty? Na pytania odpowiada doświadczony pediatra, dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Spis treści:

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Ropiejące oczy u małego dziecka najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Jest to częsta dolegliwość u młodszych dzieci, które pocierają oczy niezbyt czystymi rękami, przenosząc drobnoustroje do oka z dróg oddechowych lub z najbliższego otoczenia – wyjaśnia ekspert. – Poza tym u dzieci zakażenie górnych dróg oddechowych, a także przewlekły katar łatwo przekształcają się w zapalenie spojówek.

​Przyczyny ropiejących oczu u dziecka:

 • alergiczne zapalenie spojówek – najczęstsze alergeny, który wywołują alergiczne zapalenie spojówek, a w jego konsekwencji ropienie oczu, to roztocza kurzu domowego, pyłki roślin i sierść zwierząt. Ropienie oczu u dziecka poprzedzają objawy alergii (czytaj więcej o alergicznym zapaleniu spojówek u dzieci),
 • wirusowe zapalenie spojówek – zwykle spowodowane przez adenowirusy. U dziecka oprócz zaczerwienienia oczu występują inne objawy: ból głowy, gorączka, katar, kaszel. Zapalenie spojówek u dziecka może być też objawem zakażenia koronawirusem.
 • bakteryjne zapalenie spojówek – przy infekcji bakteryjnej dziecko może mieć powieki sklejone ropną wydzieliną. Bakterie mogą dostać się do oka dziecka np. po potarciu brudną rączką.
 • niedrożność kanalika łzowego – małe dzieci mają bardzo wąskie kanaliki łzowe, co może sprzyjać ich zatykaniu. Łzy, które powinny oczyszczać oko, nie znajdują wtedy naturalnego ujścia. U dziecka może pojawić się ropa w oku, która jest skutkiem rozwijającej się infekcji, niemowlę może mieć też sklejone powieki. . 
 • podrażnienie oka – np. wskutek dostania się do oka ciała obcego. Ropiejące oczy u noworodka mogą być spowodowane podrażnieniem oczu po wykonaniu zabiegu Credego.
Pamiętaj! Wirusowe zapalenie spojówek bywa bardzo zakaźne, może prowadzić do epidemii zapalenia spojówek, dlatego szczególnie należy dbać o higienę (przemywać oczy solą fizjologiczną, nie dotykać ich i często myć ręce). W leczeniu stosuje się przepisany przez okulistę lek w żelu. Bakteryjne zapalenie spojówek wywołane jest najczęściej przez paciorkowce, gronkowce, Haemophilus influenzae i bakterie Gram-ujemne. Leczone jest najczęściej kroplami z antybiotykami.

Objawy towarzyszące zapaleniu spojówek:

 • łzawienie oczu
 • światłowstręt
 • swędzenie oczu
 • pieczenie oczu
 • ropa w kącikach oczu
 • sklejenie powiek ropną wydzieliną
 • zaczerwienienie oczu
 • przekrwienie spojówek

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze

Przy przeziębieniu dzieciom często ropieją oczy. Zdarza się to przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza przy katarze. Wynika to z budowy kanałów nosowo-łzowych, które u dzieci są szerokie i krótkie. Sprzyja to przedostawaniu się bakterii do oczu, ale chorobotwórcze drobnoustroje mogą do nich dostać się także podczas kichania, kaszlu czy pocierania oczu rekami przez dziecko.

Gdy dziecko ma bardzo nasilony gęsty katar, kanały łzowe mogą ulec obrzękowi, który utrudnia odpływ wydzieliny z oka. To z kolei sprzyja namnażaniu się bakterii i ropieniu oczu u dziecka.

Co na ropiejące oczy u dziecka?

Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek zabiegi przy oczach dziecka, dokładnie umyj ręce. To ważne, aby nie przenosić drobnoustrojów z własnych rąk do oczu dziecka.

Czym przemywać ropiejące oczy dziecka?

Jeśli ropa w oku u niemowlaka lub starszego dziecka pojawiła się jednorazowo, wystarczy przemyć oczy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną w ampułkach (do kupienia w aptece bez recepty). Gdy czyścisz oczy niemowlęcia z ropy, pamiętaj, aby zawsze robić to osobnymi wacikami (do każdego oka używać jeden i następnie go wyrzucić).

Zawsze czyść oczy maluszka od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Nieprawidłowa pielęgnacja to najczęstsza przyczyna ropy w oku, dlatego nigdy nie odstępuj od tych zasad przemywania oczu dziecku. 

W niektórych przypadkach przemywanie oczu dziecka solą fizjologiczną lub przegotowana wodą nie przynosi rezultatu. Niezbędne mogą okazać się antybakteryjne krople do oczu. Leki te są jednak dostępne wyłącznie na receptę, dlatego wizyta u pediatry może okazać się konieczna.

Jeśli noworodek ma niedrożność kanalików łzowych, lekarz zapisuje krople i zaleca delikatne oczyszczanie oczu z gromadzącej się ropy. Takie postępowanie kontynuuje się mniej więcej przez 4 miesiące, czekając aż dziecko nieco urośnie. Po tym czasie dziecko poddaje się krótkiemu zabiegowi udrażniania kanalików łzowych, który przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a dziecko zaraz po zabiegu może wrócić do domu.

Ropiejące oczy u dziecka – kiedy do okulisty?

Ropiejące oczy u noworodka zawsze wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. U starszego niemowlęcia warto skontaktować się z lekarzem, jeśli ropa w oku utrzymuje się 3-4 dni lub dziecko ma ponownie ropiejące oczko.

W przypadku starszego niemowlęcia lub dziecka trzeba skontaktować się z okulistą, gdy ropa utrzymuje się w oku dłużej, a dolegliwości się nasilają: powieki są opuchnięte lub zaczerwienione. Tak objaw może wskazywać na rozszerzanie się stanu zapalnego wokół oka, wtedy potrzebne jest leczenie antybiotykami – tłumaczy dr Grzesiowski. – Jeśli, oprócz ropy w oku, gałki oczne są mocno przekrwione, także trzeba iść z dzieckiem do okulisty, który przepisze dodatkowo krople ze środkiem przeciwzapalnym.

Niepokojące objawy towarzyszące ropieniu oczu u dziecka, które wymagają pilnej wizyty u lekarza:

 • silne zaczerwienienie jednego lub obu oczu
 • ból oka, zaburzenia widzenia
 • przedłużanie się infekcji
 • ponowne pojawienie się ropy w oku.


Nieleczone zapalenie spojówek może prowadzić do bliznowacenia rogówki i problemów z widzeniem.

Zobacz też: 

niemowlę, oko
Zdrowie
Oczy niemowlęcia
Oczy niemowlęcia są skłonne do podrażnień. A nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Co robić w razie kłopotów?

  Zapalenie spojówek Błonę pokrywającą oko łatwo podrażnić. A wtedy pojawia się zapalenie. • Skąd się to bierze? Z braku higieny, podrażnienia oka, np. przez dym papierosowy, kurz, ostre słońce. Oko może być też zaatakowane przez bakterie, wirusy. Najczęściej zapalenie pojawia się w jednym, a po kilku dniach w drugim oku. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy. Pojawia się też wydzielina: gęsta i ropna świadczy o zapaleniu bakteryjnym, wodnista – o wirusowym. • Leczenie. Około 10 dni trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Podrażnienie wywołane przez kurz mija już po trzech. Umyj powieki wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl je palcami i wpuść do środka kilka kropel soli fizjologicznej (kupisz w aptece). Uważaj, aby aplikator nie dotknął powierzchni oka. Zasłoń zasłony, powstrzymuj malca od dotykania oka. • Kiedy do lekarza? Jeśli zapalenie występuje u niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem natychmiast. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po czterech dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką. Ciemne podkówki Czasem zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu „taka jest jego uroda”. Czasem jednak może to być objaw choroby. • Jak to wygląda? Nawet po przespanej nocy dziecko wygląda na zmęczone i niewyspane. Cienie pod oczami mają różne kolory: od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe. • Potrzebny sen. Cienie pod oczami mogą być oznaką niewyspania, dlatego zanim pójdziesz do lekarza, sprawdź, czy twój maluch śpi wystarczająco długo. Pamiętaj, że niemowlę potrzebuje ok. 17–20 godzin snu na dobę. • Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Te dodatkowe objawy mogą świadczyć np. o anemii. • Nie lekceważ! Podkrążone oczy mogą być oznaką...

zapalenie spojówek
Fotolia
Zdrowie
Zapalenie spojówek

Moja siedmiomiesięczna Renatka już drugi raz ma zapalenie spojówek. Czy mogę coś zrobić sama? Do okulisty mam ponad 50 km. Aga z woj. pomorskiego Zapalenie spojówek to choroba, która występuje dość często, także u niemowląt. Zawsze wymaga porady pediatry. W trakcie leczenia zapalenia spojówek ważne jest, po uzgodnieniu z lekarzem, okresowe przemywanie oczu solą fizjologiczną (do kupienia w aptece bez recepty). Przemywanie staje się konieczne zwłaszcza przed zakropleniem leku przeciwbakteryjnego. Usuwamy w ten sposób zapalną wydzielinę, która często skleja powieki, nawilżamy oko i częściowo wypłukujemy  chorobotwórcze bakterie. Jeśli zapalenie spojówek będzie się powtarzać, należałoby jednak mimo dużej odległości pojechać z Renatką do okulisty. Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył Poradnię Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

choroby oczu u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Choroby oczu u dzieci: jęczmień, gradówka, zatkany kanalik. Objawy i leczenie
Choroby oczu u dzieci zdarzają się dość często, dlatego rodzice powinni znać ich objawy, by w porę je rozpoznać. U małego dziecka może pojawić się jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek albo niedrożny kanalik. Wyjaśniamy, jak zapobiegać chorobom oka i co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia.

Choroby oczu u dzieci są coraz częstsze. Okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku alarmują: kłopoty z widzeniem ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat. Wiele schorzeń narządu wzroku jest dziedzicznych. Choroby oka takie jak astygmatyzm czy zaćma powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych. Inne choroby oczu u dzieci to np. jęczmień, zapalenie spojówek i gradówka – opisujemy objawy i sposoby leczenia. Gradówka u dzieci Gradówka jest przewlekłym stanem zapalnym gruczołu łojowego spojówki tarczkowej.  Gradówka wygląda jak twardy guzek przy linii rzęs dolnej lub górnej powieki, zwykle ma od kilku do kilkunastu milimetrów. Zmiana może znajdować się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie powieki, może być pojedyncza lub dotyczyć jednego lub więcej gruczołów łojowych (tzw. gradówki mnogie). Leczenie gradówki najczęściej wymaga podania antybiotyku lub chirurgicznego usunięcia. Jęczmień u dzieci Jęczmień u dziecka to ostre bakteryjne, gronkowcowe zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych i tarczkowych. Jęczmień jest bolesny, swędzący i wymaga leczenia, bo jego zaniedbanie może prowadzić do powikłań. Taka zmiana u dziecka zazwyczaj   po kilku dniach pęka, wycieka z niej ropa, po czym goi się i znika. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotykowej maści na jęczmień. Niedrożny kanalik łzowy u dzieci U noworodków występuje czasem wrodzona niedrożność dróg łzowych: dziecko będzie wyglądać, jakby ciągle płakało, bo jego oczy cały czas wypełnione są łzami. Nie w wyglądzie jednak tkwi problem. Oko z zatkanym kanalikiem łzowym nie jest wystarczająco oczyszczane, dlatego może się w nim wywiązać infekcja. Łzy, które nie odpływają z worka spojówkowego mogą ulec zakażeniu i powodować ropne zapalenie spojówek. Ten stan zapalny wymaga...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj