Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, wakacje
Panthermedia
Zdrowie

Jak długo dziecko może przebywać na słońcu?

Słońce leczy, a dzięki niemu w skórze powstaje ważna witamina D. Jednak opalać dziecka nie wolno, a opalenizna wcale nie jest synonimem zdrowia. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Gdy wybierasz się z maluchem na nadmorską plażę, zabierz nie tylko parawan chroniący przed wiatrem. Obowiązkowy jest też krem z dobrym filtrem, parasol przeciwsłoneczny (lub namiot) i czapka z daszkiem (albo kapelusz). Lepiej, jeśli po wakacjach nad morzem dziecko wróci blade.

Promienie słoneczne szkodliwe dla dziecka 

Czerwony kolor skóry po opaleniu to oparzenie słoneczne, spowodowane szkodliwym wpływem promieni UVB. Niszczą one skórę i powodują jej starzenie. Jednak groźniejsze od UVB są promienie UVA. Ich  skutków nie widać, bo żaden rumień się nie pojawia. Promienie UVA wnikają w głąb skóry, powodując jej trwałe uszkodzenia. – Dziś już wiadomo, że zarówno UVA, jak i UVB są czynnikami rakotwórczymi, tylko działają nieco inaczej. UVB wpływa bezpośrednio na komórki skóry, UVA pośrednio, powodując powstawanie różnych czynników toksycznych uszkadzających aparat genetyczny – mówi doc. dr hab. Grzegorz Nawrocki, który od wielu lat zajmuje się nowotworami skóry w warszawskim Instytucie Onkologii. – Kiedyś opalona twarz była symbolem zdrowia. Dziś czas stworzyć modę na nieopalanie.

Jak długo dziecko powinno przebywać na słońcu?

Zwolennicy słońca przytaczają argument, że jest niezbędne, gdyż dzięki niemu w organizmie powstaje witamina D, potrzebna do przyswajania wapnia. Niedobory witaminy D kiedyś powodowały krzywicę. Dziś praktycznie tej choroby już nie ma, zresztą najmłodsze dzieci dostają witaminę D w kropelkach, jest też w nią wzbogacana żywność. Według obliczeń australijskich po to, by w skórze wytworzyła się odpowiednia ilość witaminy D, wystarczy przebywać na słońcu (bez żadnej ochrony) przez 6–7 minut pomiędzy godziną 10 a 14 raz na pięć dni! W Polsce trochę dłużej, bo 10–20 minut raz na pięć dni. – Wystarczy też nie posmarować kawałka skóry kremem z filtrem – mówi dr Andrzej Szmurło, dermatolog.

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna dziecka

Niemowląt do skończenia szóstego miesiąca nie trzeba smarować żadnym kremem z filtrem. Zamontuj przy wózku parasolkę przeciwsłoneczną, a sam wózek ustaw w półcieniu (np. pod drzewem). Starsze dziecko powinno mieć na sobie koszulkę z rękawami, spodenki, kapelusz lub czapkę z daszkiem. Odkryte części ciała trzeba posmarować kremem z filtrem. Najlepiej to zrobić 15–30 minut przed wyjściem na dwór, by krem miał szansę się wchłonąć. Pamiętaj, żeby smarować dziecko kremem nie tylko w słoneczne dni, ale także w bardziej pochmurne. Promienie UV przenikają bowiem przez chmury. Ważne jest też, by nie przebywać z dziećmi na plaży między godziną 11 a 15. Piasek powoduje odbicie promieniowania UV i dziecko może doznać oparzenia słonecznego nawet wtedy, gdy cały dzień jest chronione pod parasolem. Pamiętaj też, by posmarować kremem z filtrem całą odsłoniętą skórę (nieraz zapominamy o karku i uszach – w tych miejscach często dochodzi do poparzeń słonecznych). Smarowanie trzeba powtarzać co dwie godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie (nawet jeśli na opakowaniu kremu napisano, że jest on wodoodporny). Uwaga: warstwa kremu powinna być dość gruba. Jeśli zapomniałaś posmarować dziecko kremem, było ono zbyt długo na słońcu i wieczorem płacze z powodu bolącej i zaczerwienionej skóry, to nie wpadaj w panikę, że zachoruje na raka. Koniecznie daj maluszkowi dużo picia (polecamy wodę). Zaczerwienioną skórę posmaruj kremem łagodzącym oparzenia (np. Bepanthen, Alantan Plus, żel Thermi). Koniecznie też uważaj, by oparzenie się nie powtórzyło. Materiał genetyczny komórki ma szansę odnowić się, jednak pod warunkiem, że skóra dziecka nie jest narażana na UV.

Zobacz też: Filtr mineralny (fizyczny) - co to takiego?

Oglądaj znamiona dziecka

Niektóre dzieci mają je od urodzenia. Starannie je oglądaj. Jeśli zauważysz, że znamię zmienia kolor, rośnie, staje się nieregularne, zaczyna krwawić – jak najszybciej pokaż je dermatologowi (jak oglądać znamiona, zobacz na stronie: www.badajznamiona.pl).Nawet jeśli jednak nic cię nie niepokoi, to i tak każde znamię pokaż dermatologowi raz w roku. Powinien je obejrzeć dermatoskopem.         

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

niemowlę, lato, mama z dzieckiem na łące
Panthermedia
Pielęgnacja
Słoneczny patrol, czyli ciemne strony jasnego słońca
Lato zbliża się wielkimi krokami – jest coraz cieplej, słonko coraz mocniej przygrzewa. Aż chce się spędzać całe dnie na świeżym powietrzu! Mama i tata muszą jednak pamiętać, że wrażliwa skóra maluszka potrzebuje wyjątkowo delikatnej i skutecznej ochrony.

// Przed Wami pierwsze lato z maleństwem? A może macie to już za sobą? Oto garść informacji oraz odpowiedzi na pytania, dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna i jak prawidłowo zabezpieczyć skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Rozpoznanie wroga Na początek warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne promieniowaniu nierówne. Można je podzielić na promieniowanie podczerwone - które może powodować przegrzanie organizmu, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe – odpowiadające za odczyny na skórze. Ponadto promieniowanie ultrafioletowe słońca dzielimy na: UVA (odpowiadające za reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne, fotostarzenie się skóry i zmiany nowotworowe), UVB (powodujące odczyny rumieniowe i drażniące narząd wzroku), UVC (praktycznie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery). Ponieważ promieniowanie UVC nie ma wpływu na stan naszego organizmu, kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają filtry tylko UVA i UVB. Odszyfrowanie skrótów Na kosmetykach z linii przeciwsłonecznych znaleźć można skróty UVA, UVB i SPF. Oto co znaczą: UVA i UVB to rodzaje promieniowania słonecznego, o których pisaliśmy wyżej. Ponieważ promieniowania te są szkodliwe dla skóry, należy się przed nimi skutecznie bronić. I tak dochodzimy do skrótu SPF - z ang. Sun Protection Factor. To informacja o tym, w jakim stopniu preparat chroni przed promieniami UVB. Podana obok niego liczba wskazuje, jak skuteczna jest to ochrona – np. kosmetyk o SPF 30 lub 50+ chroni bardzo dobrze i może być używany do ochrony skóry dzieci, SPF 5 czy 10 jest stanowczo za słaby. Opalenizna, czyli co? Opalenizna to nic innego jak nadmierne wytwarzanie barwnika zwanego melaniną – organizm w ten sposób usiłuje sam chronić się przed szkodliwym promieniowaniem (dlatego mieszkańcy południa Europy, gdzie jest więcej słońca, mają...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

plaże w Polsce
Fotolia
Czas wolny
Blade dziecko znaczy zdrowe dziecko
W Australii rodzice, którzy w południe siedzą na plaży z dzieckiem, mogą być ukarani mandatem za narażanie malca na utratę zdrowia! Dlaczego trzeba chronić dziecko przed słońcem?

Najnowsze badania pokazują, że poparzenia skóry w dzieciństwie często kończą się nowotworami! Niestety, ich liczba w ostatnich latach rośnie wręcz dramatycznie. W walkę przeciw opalaniu zaangażował się prof. Witold Zatoński, ten sam, który od lat walczy z paleniem papierosów. – Sytuację mamy taką, jak 20 lat temu z nowotworami płuc: ogromny wzrost zachorowań. I tak jak kiedyś udowodniono związek między paleniem papierosów a rakiem płuc, tak samo dziś jest udowodniony związek między promieniowaniem UV a nowotworami skóry – przekonuje profesor. Szczególnie narażone na szkodliwe skutki promieni słonecznych są dzieci, bo ich skóra jest cienka i łatwo przepuszcza UV. Opalanie nie jest zdrowe Czerwony kolor skóry po opaleniu to nic innego jak oparzenie słoneczne, spowodowane szkodliwym wpływem promieni UVB. Niszczą one skórę, powodują jej starzenie. Jednak groźniejsze od skutków UVB są zmiany niewidoczne gołym okiem, do których dochodzi w kodzie genetycznym komórek skóry. Te zmiany są spowodowane przez promienie słoneczne UVA, o których jeszcze do niedawna mówiono bardzo niewiele. – Dziś już wiadomo, że zarówno UVA, jak i UVB są czynnikami rakotwórczymi. Tylko działają one nieco inaczej. Promienie UVB wpływają bezpośrednio na komórki skóry, UVA pośrednio, gdyż powodują powstawanie różnych czynników toksycznych uszkadzających aparat genetyczny – mówi doc. dr hab. Grzegorz Nawrocki, który od wielu lat zajmuje się nowotworami skóry w warszawskim Instytucie Onkologii. – Kiedyś opalona twarz rzeczywiście była symbolem zdrowia. Ale to było w czasach, gdy bardzo dużo osób chorowało na gruźlicę, często też zdarzała się krzywica, spowodowana niedoborami witaminy D. Co się dzieje na plaży Jak wyglądają dziś nasze wakacje? Coraz więcej osób wyjeżdża do krajów południowych, by tam cieszyć się słońcem,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak