Spuchnięty siusiak u dziecka – skąd się bierze, jak go leczyć?
Spuchnięty siusiak u dziecka może być objawem zapalenia napletka, które często zdarza się małym chłopcom. Pojawia się na skutek zakażenia lub mechanicznego podrażnienia. Jak leczyć dziecko w domu, kiedy szukać pomocy u lekarza?
Zauważyłaś spuchnięty siusiak u dziecka? Bądź delikatna i cierpliwa, bo maluchowi mogą dokuczać również inne dolegliwości, które towarzyszą zapaleniu napletka i prącia. Jeśli infekcja jest łagodna, z problemem można uporać się samodzielnie w domu. Sprawdź, jak pielęgnować dziecko ze spuchniętym, bolesnym siusiakiem i jakie objawy powinny skłonić do wizyty u pediatry.
Spuchnięty siusiak u dziecka – przyczyny
Spuchnięty i bolący siusiak zawsze jest wynikiem stanu zapalnego toczącego się w obrębie penisa. Infekcja może obejmować sam napletek, a także całe prącie. Może być wywołana przez drobnoustroje chorobotwórcze lub przez inne czynniki.
Najczęstsze przyczyny zapalenia napletka u dzieci i prącia:
- obniżona odporność, np. po antybiotykoterapii – wystarczy nawet niewielkie mechaniczne uszkodzenie napletka, aby rozwinął się stan zapalny,
- uszkodzenie mechaniczne – powstaje np. podczas silnych otarć lub nawet drobnych urazów krocza, po których dochodzi do nadkażenia ranki,
- niedostateczna higiena – mycie rąk jest konieczne nie tylko po oddaniu moczu ale i przed nim, aby nie dotykać siusiaka zanieczyszczonymi rękami,
- alergia na środki czystości – dziecko może być uczulone np. na proszek, w którym pierzesz jego bieliznę,
- nieodpowiednia bielizna – zbyt ciasna może powodować otarcia i tamować dostęp powietrza, co sprzyja rozwojowi infekcji,
- zakażenie wirusowe
- zakażenie bakteryjne
- zakażenie grzybicze
- nieprawidłowa budowa napletka (np. stulejka) – problem z odprowadzaniem napletka może sprzyjać rozwojowi infekcji,
- cukrzyca (u starszych chłopców).
Stany zapalne napletka, które nie wynikają z ataku bakterii, wirusów lub grzybów mają łagodny przebieg. Jeśli przyczyną infekcji jest zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, dolegliwości mogą być duże, a leczenie wymaga wizyty u lekarza i zastosowania odpowiedniego leczenia.
Stan zapalny siusiaka u dziecka – objawy
Poza obrzękiem napletka u dziecka najczęściej widoczne jest również jego miejscowe lub uogólnione zaróżowienie. W stanach ostrych obrzękowi penisa mogą towarzyszyć:
- silne zaczerwienienie napletka
- ból nasilający się przy oddawaniu moczu
- sączenie się ropnej wydzieliny spod napletka
- zatrzymania moczu (dochodzi do niego w skrajnych przypadkach).
Co oznacza swędzący siusiak u dziecka?
Swędzenie penisa u dziecka jest bardzo często objawem zakażenia grzybiczego, czyli kandydozy, którą wywołują drożdżaki. Dziecko skarży się na silne swędzenie, napletek może być zaczerwieniony i opuchnięty (obrzęk nie występuje jednak w każdym przypadku).
Kandydoza może objawiać się:
- białawą, brzydko pachnącą wydzieliną gromadzącą się pod napletkiem,
- obrzękiem samej główki prącia,
- bólem podczas oddawania moczu,
- małą grudkowatą wysypką na napletku.
Infekcja penisa wywołana drożdżakami czasami przebiega bezobjawowo. W leczeniu kandydozy stosuje się środki przeciwgrzybicze.
Leczenie spuchniętego i bolesnego siusiaka u dzieci
Niewielkie stany zapalne penisa u dziecka mogą ustąpić samodzielnie. Warto jednak nie czekać, aż objawy znikną, ale zastosować łagodne środki w postaci kąpieli z dodatkiem ziołowych środków odkażających. Można także kilka razy dziennie robić na bolącego siusiaka okłady z rywanolu albo naparu z rumianku (uwaga: niektóre osoby rumianek może uczulać).
Ostre stany zapalne wynikające z działania grzybów, bakterii lub wirusów, które przebiegają z bólem i wyciekiem ropy, trzeba skonsultować z lekarzem. Podejmie on decyzję o zastosowaniu leków, które pomogą zwalczyć chorobotwórcze mikroby (leki przeciwgrzybicze, antybiotyki) lub skieruje dziecko do urologa dziecięcego.
Jeżeli zapalenie napletka nawraca, konieczna może być plastyka napletka lub tzw. jego odklejenie, aby nie dochodziło do podrażnień czy gromadzenia się pod nim bakterii. Jeśli na nawracające dolegliwości związane z opuchnięciem penisa cierpi starszy chłopiec, u którego można już bez problemu odprowadzić napletek, warto wykluczyć u niego cukrzycę.
Sprawdź także:
- Problem z penisem – załupek
- Czy mastka u dziecka powinna niepokoić?
- Operacja stulejki – jak przebiega?