Kiedy jesteś młodą mamą, z pewnością nie brakuje ci powodów do obaw. Wśród całej listy są na pewno obawy o to, czy dziecko nie zarazi się owsicą, nie będzie miało pluskwy pod łóżkiem lub kleszcza wbitego w skórę. Wtedy na pewno będziesz działała szybko i zrobisz wszystko, co w twojej mocy, by pozbyć się intruzów, ale co, jeśli je przeoczysz, bo nie będziesz umiała ich rozpoznać?

Reklama

Nie wiesz, jak wygląda kleszcz, bo dotąd ciebie nigdy nie ukąsił, a jest na tyle mały, że nawet jeśli lubisz spacery poi lesie, nigdy go nie widziałaś? O owsikach coś słyszałaś, że atakują dzieci, ale też sama nigdy nie miałaś z nimi do czynienia? A pluskwy kojarzą ci się raczej z podsłuchami zakładanymi przez szpiegów w filmach akcji? Nie martw się, specjalnie dla ciebie zamieszczamy zdjęcia owadów i pasożytów, które są szczególnie uciążliwe dla dzieci i spędzają sen z powiek ich mamom. Zobacz, jak wygląda owsik, pluskwa i kleszcz!

Jak wygląda owsik?

Owsik jest nicieniem, wygląda jak biała, cienka niteczka, jest lekko przezroczysty. Rozmiary tego pasożyta to nawet 1 cm długości i 4 mm szerokości w przypadku samic i ok. 3 mm w przypadku samców. Na zdjęciu poniżej znajduje się owsik w 40-krotnym powiększeniu pod mikroskopem.

StockAdobe

Zdjęcie owsika

Jaja owsików nie są zauważalne gołym okiem, choć może się zdarzyć, że nalot na bieliźnie dziecka w postaci ziarenek przypominających ziarenka owsa to właśnie jaja tych pasożytów. Dorosłe osobniki żyją jedynie w organizmie człowieka - w końcowym odcinku jelita grubego, w jelicie cienkim oraz w wyrostku robaczkowym, natomiast jaja mogą znajdować się wszędzie - na pościeli, na dywanie, na ubraniach, na zabawkach, na ukurzonych półkach, na ręcznikach. Dlatego tak łatwo jest zarazić się owsicą. Wystarczy, że dotknie się miejsca, w którym są jaja i dostaną się one np. pod paznokieć, a potem nieumytą rękę włożymy do buzi. Nie bez przyczyny owsica nazywana jest "chorobą brudnych rąk".

Zobacz także

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz jest pasożytem z gatunku pajęczaków. Dorosły kleszcz mierzy od 1,5 mm do 4 mmm w przypadku samic lub 2,5 mm u samców. Ma cztery pary odnóży i nożycowate szczękoczułki z zębami, dzięki którym wbija się w skórę żywiciela.

StockAdobe

Zdjęcie kleszcza

To nieprawda, że kleszcze są tylko w lesie i że spadają na ludzi z drzew. Czyhają na swoje ofiary w różnych miejscach zielonych, takich jak parki, łąki, lasy, a nawet place zabaw. Gdy tylko podejdziemy blisko liści lub traw, na których przesiaduje, szybko przyczepia się do naszej skóry lub ubrania za pomocą haczyków, które ma na przednich odnóżach. Robi to w jednym celu – chce wyssać z nas krew. Ma do tego odpowiednio przystosowany otwór gębowy. Pod wpływem wypijanej krwi kleszcz pęcznieje i jego rozmiary znacznie się powiększają.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa to niewielki owad - ma ok. 4-6 mm długości i ok. 3 mm szerokości. Jest mocno spłaszczony, owalny i węższy przy głowie, a szerszy w odwłoku. Jego zabarwieni zmienia się w zależności od okoliczności. Może być pomarańczowy i pomarszczony - gdy szuka pożywienia - lub purpurowy i rozdęty - gdy jest wypełniony krwią żywiciela.

StockAdobe

Zdjęcie pluskwy

Pluskwy mają oczy, które pozwalają im doskonale widzieć nawet w ciemności, dlatego jeśli zalęgną się pod łóżkiem dziecka, kolejne ugryzienia będą pojawiać się prawdopodobnie po nocy. Dodatkowo na głowie tych owadów znajdują się tzw. aparaty kłująco-ssące, dzięki którym mogą wbijać się w skórę żywiciela i wysysać z nich krew. Pluskwy doskonale też potrafią się wspinać nawet po śliskich stelażach łóżek, ponieważ na stopach mają specjalne haczyki. Można je spotkać nie tylko w spojeniach łóżek, lecz także w szczelinach ścian, na zasłonach, żaluzjach, w ramach do zdjęć lub obrazów.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama