Do 6. miesiąca życia zdrowym dzieciom wystarcza mleko mamy (lub mleko modyfikowane), gdyż świetnie je odżywia i nawadnia. Dopiero po tym okresie do diety należy wprowadzić wodę. Zgodnie z najnowszymi zasadami żywienia zdrowych niemowląt zapotrzebowanie na nią wynosi 800-1000 ml na dobę i obejmuje zarówno wodę wypijaną samodzielnie, jak i tą zawartą w żywności.

Reklama

Czego lepiej nie podawać niemowlakowi do picia?

Eksperci podkreślają także, że w 1. roku życia mleko krowie nie powinno stanowić głównego napoju. Jego wczesne wprowadzenie może sprzyjać rozwojowi alergii oraz wystąpieniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ponadto w tym okresie nie zaleca się również podawania soków, co skutecznie pomaga zapobiegać otyłości.

Co warto podawać do picia po 6. miesiącu życia?

Mama i ja

Jeśli dziecko było karmione mlekiem mamy i przechodzi na dietę rozszerzoną, to po 6. miesiącu życia podstawowym sposobem nawodnienia jest woda. Z kolei u maluchów, które były karmione sztucznym mlekiem, wodę można podawać od początku podawania mleka modyfikowanego.

Należy jednak podkreślić, że nie może być ona dowolna. Jaka sprawdzi się najlepiej? Idealnym wyborem jest woda źródlana. Decydując się na konkretną, warto wybrać taką, która jest:

  • niskozmineralizowana,
  • niskosodowa,
  • niskosiarczanowa.

Ponadto czytając etykietę na butelce, należy zwrócić uwagę na to, by wybrana woda dla dziecka miała niską zawartość sodu, fluorków, azotanów i azotynów. Takie kryteria spełnia na przykład naturalna, niegazowana woda źródlana Mama i ja.
Chociaż woda jest najważniejszym piciem dla starszych dzieci, w niewielkich ilościach mogą one spożywać również inne napoje. Jednym z nich jest np. mleko krowie. Zgodnie z zaleceniami ekspertów nie powinny wypijać go więcej niż 500 ml dziennie. Maluchy mogą również spożywać soki (100% soku owocowego), które mogą pełnić funkcję dodatku do posiłku lub przekąski. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, by dzieci w wieku 1-3 wypijały dziennie maksymalnie 120 ml soku, w wieku 4-6 – 180 ml, a starsze i nastoletnie – 240 ml.

Zobacz także

Jakie napoje do picia odradzają eksperci żywieniowi?

Lista jest długa. Przede wszystkim nie zaleca się podawania dzieciom powyżej 1. roku życia mleka koziego lub owczego z uwagi na ryzyko wystąpienia niedokrwistości. Ponadto zgodnie z najnowszymi zaleceniami do ukończenia 4. roku życia dzieci nie powinny spożywać herbaty z kopru włoskiego. Eksperci podkreślają także, że maluchom poniżej 5. roku życia nie należy podawać mleka aromatyzowanego i smakowego zawierającego cukier m.in. dlatego, że może utrudniać przyjmowanie mleka zwykłego. Z diety małego dziecka należy wykluczyć także napoje ze stewią, słodzikami, napoje słodzone i gazowane, wody smakowe, napoje energetyzujące (w tym np. napoje z kofeiną) oraz napoje przeznaczone dla sportowców.

Adobe Stock
Reklama

Podsumowując, do nawodnienia niemowląt najlepiej sprawdza się pokarm mamy. Po 6. miesiącu życia, a także u starszych dzieci, w diecie powinna pojawić się woda, która jest najlepszym rodzajem napoju podawanym przez opiekunów. To właśnie ona skutecznie gasi pragnienie, jak również jest jednym z niezbędnych składników pokarmowych, który należy dostarczać do organizmu regularnie i w odpowiednich ilościach. Warto wybierać wodę źródlaną o najwyższej jakości, a także monitorować, czy została wypita jej odpowiednia ilość przez dziecko. Niewystarczające nawodnienie bardzo szybko powoduje pogorszenie samopoczucia, a odwodnienie może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego bez względu na porę roku, należy zadbać o to, by dziecko powyżej 1. roku życia miało do niej dostęp i szybko gasiło pragnienie.

Materiał powstał we współpracy z marką Mama i ja

Reklama
Reklama
Reklama