Mądre dziecko dzięki diecie
Brzmi niewiarygodnie? A jednak to prawda! Dieta ma ogromny wpływ na inteligencję i rozwój zdolności dziecka. Sprawdź, jakie produkty lubi najbardziej mózg małego geniusza.
1 z 6
Mleko mamy
Wraz z twoim mlekiem dziecko dostaje substancje, które mają wpływ na rozwój jego inteligencji. Najważniejsze z nich to kwasy tłuszczowe LC-PUFA i dobry cholesterol. To m.in. dzięki tym składnikom w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi. Maluchy karmione piersią zwykle szybciej zaczynają mówić, często mają też wyższy iloraz inteligencji. W przyszłości lepiej się uczą i są bardziej zrównoważone emocjonalnie.
Od urodzenia – przynajmniej do skończenia przez niemowlę 6. miesiąca życia
2 z 6
Olej lub masło
Na każde 100 ml zupki dodawaj jedną łyżkę oleju (zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe) lub masła (nasycone kwasy tłuszczowe). Może ci się to wydawać dużo, ale w diecie rozwijającego się dziecka naprawdę nie trzeba się bać tłuszczu (szkodliwy jest tylko ten smażony).
Dzieci karmione mieszanką – po 5. miesiącu, dzieci na piersi – po 6. miesiącu
3 z 6
Jajka
Żółtko oprócz wielu witamin zawiera żelazo. Niedobory tego pierwiastka mogą powodować zaburzenia koncentracji i obniżenie ilorazu inteligencji, a u małych dzieci problemy ze skupieniem uwagi i uczeniem się. W jajach jest też jod, który dobrze wpływa na sprawne myślenie i zapamiętywanie.
Żółtko – po 6. miesiącu życia, całe jajko – po 10. miesiącu życia
4 z 6
Chude mięsa
Najlepsze dla malca gatunki to wołowina, cielęcina, kurczak, indyk, królik. W mięsie jest mnóstwo żelaza oraz jodu. Pamiętaj, że żelazo jest najlepiej przyswajane w obecności witaminy C, dlatego zawsze uzupełniaj mięsny posiłek surówką, np. z kapusty, a na deser podawaj malcowi świeże owoce bogate w tę witaminę (np. jabłka, porzeczki).
Dzieci karmione mieszanką – po 5. miesiącu, dzieci na piersi – po 6. miesiącu
5 z 6
Ryby morskie
Zawierają dużo najcenniejszych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Są one konieczne do prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego – to podstawowy składnik tkanki mózgu i siatkówki oka. Mają wpływ na ostrość widzenia, rozwój zdolności poznawczych, kojarzenia i zapamiętywania, a także na zdolności językowe. W rybach morskich jest też jod, ale tylko w świeżych i nieprzetworzonych.
Dzieci karmione mieszanką – po 5. miesiącu, dzieci na piersi – po 6. miesiącu
6 z 6
Nabiał
W nabiale oprócz wapnia (niezbędnego dla kości) jest cynk – ważny dla rozwoju inteligencji smyka. W organizmie dzieci wybitnie zdolnych wykrywa się większe ilości tego pierwiastka. Cynk podobnie jak żelazo łatwiej wchłania się z produktów zwierzęcych niż roślinnych (znajduje się też w wołowinie, mięsie indyka oraz jajkach).
Po 10. miesiącu życia