Dlaczego dziecko wybrzydza przy jedzeniu
Żywienie

Wybrzydza przy jedzeniu, nie próbuje nowych rzeczy? To mogą być geny!

Twoje dziecko nie chce próbować nowych rzeczy i wybrzydza przy jedzeniu? Przyczyna może być prostsza, niż myślisz. I niestety... nic na to nie poradzisz!

Dzieci często grymaszą i wybrzydzają przy jedzeniu, a rodzice skarżą się, że dziecko nie chce próbować nowych rzeczy. Czy u ciebie wygląda to podobnie? Wymyślasz nowe sposoby na przekonanie dziecka do spróbowania czegoś nowego, przemycasz warzywa, mięso... Czasem dochodzisz do kresu wytrzymałości, kiedy posiłki w twoim domu bardziej przypominają pole bitewne, niż okazję do bycia razem. Możesz przestać się zadręczać! Okazuje się, że niektóre dzieci nic na to nie poradzą, a wysiłki rodziców niewiele dadzą... Naukowcy odkryli, dlaczego niektóre dzieci wybrzydzają przy jedzeniu i nie chcą spróbować niczego nowego. Może to właśnie przypadek twojego dziecka?

Podejście do jedzenia jest dziedziczne? 

Naukowcy z Wielkiej Brytanii donoszą na łamach The Journal Of Child Psychology and Psychiatry o wynikach swojego badania, które może wiele zmienić w życiu rodziców dzieci grymaszących przy jedzeniu. W badaniu przyjrzano się stylowi jedzenia prawie 2 tys. 16-miesięcznych bliźniąt – jedno- i dwujajowych. Naukowcy chcieli sprawdzić, jaką rolę pełnią geny w gotowości do próbowania nowego jedzenia i w wybrzydzaniu przy posiłkach. Wynik nie pozostawia wątpliwości: podejście dziecka do jedzenia jest w dużej mierze dziedziczne.

Geny winne wybrzydzaniu przy jedzeniu 

Zdaniem naukowców 58 proc. przypadków niechęci do próbowania nowego jedzenia to właśnie wina genów. To samo dotyczy 48 proc. dzieci, które wybrzydzają przez posiłkach. Rodzice dzieci, które  stwarzają takie problemy przy jedzeniu wiedzą, że nie jest łatwo – nie działają groźby, przekupstwo, negocjacje, łagodna perswazja – nic. Teraz przynajmniej połowa z nich może częściowo odpuścić, skoro wiedzą, że to kwestia genów.

Uboga dieta zaszkodzi dziecku?

W komentarzu do badania eksperci uspokajają rodziców: "O ile dieta dziecka zawiera produkty o dobrej wartości odżywczej, nawet jeśli jest to mało zróżnicowana dieta, nie zaszkodzi to dziecku" - twierdzi dr Alastair Sutcliffe, pediatra z University College w Londynie w wypowiedzi dla CNN News. Nie oznacza to jednak, że rodzice dzieci marudzących przy jedzeniu i niepróbujących niczego nowego, powinni przestać się starać urozmaicać dietę swojego dziecka.

Co robić, kiedy dziecko nie chce próbować nowych rzeczy 

Jeden ze współautorów badania ma dla rodziców takich wybrednych smakoszy radę: po pierwsze powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby czas posiłku był przyjemny, a jedzenie powinniśmy dziecku proponować, ale nie wmuszać. "Kiedy atmosfera podczas posiłków jest zła, dziecko stresuje się i jego wybrzydzanie przybiera tylko na sile. To samo dzieje się, kiedy zmuszamy je do jedzenia" - tłumaczy Andrea Smith. 

Sprawdź, czy twoje dziecko przybiera prawidłowo na wadze (kliknij w obrazek):

kalkulator wagi dziecka
Alicja Rotfeld / babyonline.pl

Rady dla rodziców niejadka

Jeśli twoje dziecko jest niejadkiem, wybrzydza przy jedzeniu, odmawia próbowania nowych potraw, nie błagaj go, żeby coś zjadł, nie naciskaj, nie uciekaj się do szantażu czy przekupstwa. Zamiast tego spróbuj stworzyć miłą atmosferę podczas posiłku i bądź cierpliwa. Większość dzieci wyrasta z wybrzydzania przy jedzeniu, chociaż czasem dzieje się to bardzo późno. Spróbuj też tych sposobów na niejadka:

  • Bądź wzorem dla dziecka – podchodź z entuzjazmem do jedzenia, odżywiaj się zdrowo, twoja dieta powinna być urozmaicona
  • Nie przeciągaj posiłków – nie zmuszaj dziecka do siedzenia przy stole dopóki wszystkiego nie zje, upewnij się, że atmosfera jest przyjazna i zrelaksowana
  • Próbuj! – spróbuj zaciekawić dziecko jedzeniem, proponuj mu urozmaicone potrawy, może w końcu się przełamie? Oglądajcie razem programy kulinarne dla dzieci, np. "Klub małego kucharza"  czy "MasterChef Junior", gotujcie wspólnie, zaopatrzcie biblioteczkę w książki kulinarne dla dzieci i rodziny.


Zobacz też:

Co zrobić, by niejadek zjadł (nie tylko) obiadek? Wypróbuj te sposoby! [WIDEO]

dziecko, karmienie, jedzenie, karmienie dziecka, posiłek
Fotolia
Żywienie
Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dziecka?
Jeśli chcesz wychować smakosza, człowieka, który ma zdrowy stosunek do jedzenia, nie karm dziecka byle jak i byle gdzie.

Chcesz wyrobić dobre nawyki żywieniowe? Nie karm w biegu! Niemowlę, które już potrafi siedzieć, na czas posiłków sadzaj w krzesełku dla dziecka z blatem, zawiąż mu śliniak z kieszonką. Od początku stawiaj przed dzieckiem miseczkę, z której go karmisz, a dodatkowo do rączki daj drugą łyżeczkę – niech próbuje trafić nią do buzi. Po pierwszych urodzinach dziecko może już siedzieć na podwyższonym krzesełku przy stole i uczestniczyć w rodzinnych posiłkach. Nie zabawiaj dziecka przy jedzeniu To duża pokusa, bo wiadomo, że zaaferowane dziecko otwiera buzię automatycznie, więc zjada więcej. Używając takich podstępów, na pewno wychowasz niejadka . Nie wręczaj więc dziecku grzechotki czy nowej zabaweczki. Pozwól na samodzielność - tak wyrobisz dobre nawyki żywieniowe u dziecka Starsze niemowlę będzie zachwycone, jeśli pozwolisz mu brać jedzenie rączkami i wkładać je do buzi. To dla niego nie tylko zabawa, ale i nauka. Roczne dziecko zachęć, by jadło samodzielnie . Mimo że potrwa to dłużej i będzie przy tym bałagan, pozwól mu na to. Dziecko jest bystrym obserwatorem – chce jeść tak jak rodzice. Podczas posiłków wyłączaj więc telewizor, nie rozmawiaj przez telefon. Takie rzeczy nie powinny odwracać uwagi od jedzenia . Urozmaicaj, ale nie zmuszaj dziecka do jedzenia Dziecko nie zawsze jest ciekawe nowych smaków czy nowych dań. Wprowadzaj je zatem powoli i... sprytnie, np. mieszając nowość z tym, co już znane i lubiane. Jeżeli dziecko spróbuje i  odmówi jedzenia – to trudno. Nie rób nic na siłę, ale również nie zniechęcaj się, tylko powtórz próbę za kilka dni. Czasem trzeba to robić wiele razy. Nie bądź rygorystyczna, dziecko może czasem w ogóle odmówić zjedzenia danego posiłku lub zjeść tylko część naszykowanej porcji. Szanuj upodobania dziecka , ale nie ograniczaj się do gotowania jedynie jego ulubionych dań, np....

sposób na niejadka
Fotolia
Żywienie
Dziecko nie chce jeść nowych rzeczy? Ten sposób wszystko zmieni!
Jak sprawić, żeby niejadek polubił 17 nowych rzeczy w 3 miesiące? Naukowcy twierdzą, że mają odpowiedź!

Dieta twojego dziecka składa się z 3 produktów, chociaż dwoisz się i troisz, żeby spróbowało nowych potraw? Życie rodzica niejadka nie jest łatwe. Lekarze Ann & Robert H Lurie z Kliniki Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Chicago (USA) twierdzą, że znaleźli skuteczny sposób na niejadka i na to, by dziecko polubiło nowe smaki. Ich zdaniem rozwiązaniem dla wybrednych smakoszy jest proponowanie im "żywieniowych połączeń". O co w tym chodzi i czy to rzeczywiście może rozwiązać problem, z którym borykają się rodzice niejadków? Co zrobić, żeby dziecko chciało próbować nowych potraw? Zdaniem lekarzy ich sposób jest przyjazny dziecku i polega na proponowaniu dziecku, które lubi jeść zaledwie kilka rzeczy , potraw, które są do nich podobne w smaku, wyglądzie, konsystencji, kolorze lub temperaturze. W ten sposób niejadek powoli będzie przyzwyczajał się do nowego jedzenia. Każda nowa potrawa, którą twoje dziecko zaakceptuje będzie powiązana z kolejną, którą mu zaproponujesz, tworząc swoisty łańcuch powiązań i stopniowo pozwalając na rozszerzenie listy dań, które twoje dziecko je. Pamiętaj jednak, że nie wolno dziecka zmuszać do jedzenia . Jeśli twoje dziecko jada np. tylko frytki, zaproponuj mu frytki z marchewki , a jeśli jada tylko cienkie frytki, zaproponuj mu grubsze. Jak widzisz, każdy kolejny etap jest stopniowy i polega na wprowadzaniu niewielkich zmian. Zdaniem ekspertów ze wspomnianego szpitala to naprawdę działa i dzieci szybko poszerzają listę dań, które akceptują w swojej diecie. Z ich badania wynika, że dzieci, które jadały tylko 5 produktów spożywczych, po 3 miesiącach stosowania metody żywieniowego połączeń lubiły ich już 20! Jak to działa w praktyce? Jeśli chciałabyś spróbować metody lekarzy z Chicago, sporządź listę potraw, które jada twoje dziecko, a następnie stosuj się do tych wskazówek: zrób listę jedzenia,...

do kogo będzie podobne twoje dziecko
Adobe Stock
Pielęgnacja
Do kogo będzie podobne twoje dziecko?
Do kogo będzie podobne twoje dziecko? Co się dziedziczy – skłonność do tycia czy raczej do smażonych kartofli? Czy można dostać w genach seksapil albo skłonność do hazardu? Wyjaśniamy!

Do kogo będzie podobne twoje dziecko? Jakie będzie miało oczy – twoje czy taty? Czy dzięki genom odziedziczy twój talent plastyczny czy słuch absolutny dziadka Janka? Zapytaliśmy o to genetyka, profesor Ewę Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego, oraz psychologa, profesora Włodzimierza Oniszczenko z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Do kogo będzie podobne dziecko? Pobawmy się w zgadywanie. Ona jest drobną, ciemnooką brunetką o kręconych włosach. On – postawnym blondynem o niebieskich oczach i czuprynie sztywnej jak szczotka ryżowa. Jakie będą ich dzieci? – Prof. n. med. Ewa Bartnik: Możliwości jest mnóstwo. Dzieci tej pary mogą być jasno- albo ciemnowłose, niebiesko- lub brązowookie. Mogą mieć loki, ale mogą ich nie mieć. Mogą być postawne jak ojciec, filigranowe jak matka albo mieć jeszcze inną sylwetkę. W dodatku każde kolejne dziecko może być zupełnie inne: pierwsze podobne do mamy, drugie do taty (albo odwrotnie) i tak dalej. Mogą również być niepodobne do żadnego z rodziców (a na przykład do dziadka) lub niepodobne do nikogo. Dziedziczenie koloru oczu Podobno gen brązowych oczu jest dominujący, więc chociaż oczy powinny mieć po mamie... – To prawda, że gen brązowych oczu jest silniejszy niż gen oczu niebieskich, ale to nie jest takie proste. Jest jeszcze inny, który powoduje, że oczy stają się zielone. Nie wiemy, skąd się biorą szare. O tym, jak dziedziczy się kolor oczu tak naprawdę w ogóle niewiele wiadomo. Wiemy jedynie, że gdzieś na chromosomie piętnastym, na którym jest gen sprawiający, że tęczówki stają się brązowe, jest również ten od ciemnych włosów, stąd ludzie ciemnoocy mają na ogół ciemne włosy. Jedyne geny, które znamy dobrze, które mamy w ręku, to te, którym zawdzięczamy rude włosy. Większość rudowłosych osób ma w jednym z genów dwie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj