Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko przy stole
Fotolia
Żywienie

6 sposobów, jak uprzyjemnić dziecku posiłki

Zamiast martwić się, że maluch znów nie zjadł całej porcji, biegać za nim z miseczką, robić niemal teatralne przedstawienia albo co gorsza zmuszać do jedzenia, całkowicie zmień taktykę. Po prostu uprzyjemnij dziecku posiłki. Jest na to kilka niezłych sposobów.

Wbrew pozorom masz całkiem duży wpływ na to, czy twoje dziecko będzie lubiło siadać do stołu. Bo liczy się nie tylko smak jedzenia, ale wszystko, co składa się na posiłek. Miłe otoczenie równie bardzo zachęca do jedzenia, jak cudowny zapach świeżo upieczonego ciasta.

1 Kup kolorową zastawę

Na szczęście wybór jest duży. Możesz nawet sprawić maluchowi talerzyk lub miseczkę z jego ulubionymi bohaterami kreskówek. Lepiej też kup dziecku małe sztućce – będzie mu łatwiej chwycić łyżkę lub widelczyk. To ważne, by były dopasowane do wieku dziecka. Przyjdzie jeszcze czas, że będzie zajadał razem z wami z rodowej zastawy. Są też dzieci, które nie lubią, gdy różne produkty łączą się ze sobą, np. ziemniaki zabarwiają się buraczkami. Uszanuj to – kup maluchowi talerzyk trójdzielny, który zapobiegnie mieszaniu się składników posiłku.

2 Dawaj małe porcje

Widok pełnego po brzegi talerza może skutecznie odebrać apetyt każdemu. A co dopiero dziecku! Nakładaj więc nieduże porcje. Dzięki temu niejadek nie przestraszy się ilości jedzenia, które ma zjeść, a mały łakomczuszek będzie miał okazję sprawdzić, czy wystarczy mu mniejsza porcja. Dobry sposób to również podawanie posiłku na dużym talerzu, bo wtedy dziecku wydaje się, że jedzenia jest mniej niż w rzeczywistości.

Zobacz też: Jak przemycić warzywa i mięso do diety dziecka?

3 Ułóż obrazek z jedzenia

Dzieci lubią obrazki ułożone z jedzenia: usta z papryki, nosek z pomidora, oczka z ogórka, a wąsy ze szczypiorku – taką kanapkę pochłania się w oka mgnieniu. Z jajka na twardo można zrobić biedronkę (keczupowe kropki) lub łódkę, dodając żagiel z plasterka wędliny na wykałaczce (tuż przed jedzeniem trzeba ją wyjąć). Obrazki można też układać z dań obiadowych – zupełnie inaczej smakuje przecież babeczka zrobiona z ryżu niż ryż po prostu nałożony na talerz. Granicą jest tylko twoja (i malucha) wyobraźnia.

4 Śmiesznie nazwij dania

Na niektóre dzieci świetnie działa zmiana nazwy nielubianej potrawy albo śmieszne nazwanie nowego dania. Brokuły mogą nie wzbudzać zachwytu, ale „afrykańskie baobaby" mają już szansę. Jajecznicę zamiast szczypiorkiem możecie posypać zielonym konfetti, a twarożek z rodzynkami zmienić w piegowatą chmurkę. Zaangażuj dziecko w wymyślanie nazw.

Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić zbyt dużo soków

5 Ładnie nakryj stół

Nie zawsze musi być biały obrus i materiałowe serwetki z ozdobnymi obrączkami. Na co dzień wystarczy postawić talerzyk dziecka na kolorowej podkładce, ładnie ułożyć sztućce (może maluch się tym zajmie?) i podać zwykłe papierowe serwetki. W ten sposób uczysz dziecko, że jedzenie jest ważne. Pilnuj, by dziecko zawsze jadło przy stole, a nie np. zwisając z kanapy lub siedząc przed telewizorem.

6 Zadbaj o miłą atmosferę

Dobra atmosfera jest kluczowa, jeśli chodzi o przyjemność z jedzenia. Gdy atmosfera jest napięta, bo od początku boisz się, że dziecko znów nic nie zje, może to stać się samospełniającą przepowiednią. Jeśli zaś nastrój jest spokojny i miły, je się dużo przyjemniej. Posiłek to zresztą nie tylko okazja do jedzenia, ale też do spotkania i rozmowy z innymi domownikami. Postaraj się, aby dziecko nigdy nie siedziało samo przy stole – nawet jeśli sama nie jesz, usiądź z maluchem i potowarzysz mu. Mów do niego, opowiedz jakąś historię, ale nie wyczekuj, aż szybko zje.

Zobacz też: Dlaczego ekologiczne jedzenie dla dzieci jest lepsze?

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

co je roczne dziecko
Adobe Stock
Żywienie
Co je roczne dziecko? Przykładowy jadłospis na 3 dni
Roczne dziecko je już niemal wszystko, dużo łatwiej więc ułożyć dla niego jadłospis niż dla młodszego niemowlaka. Proponujemy codzienne menu dla roczniaka do druku. Pamiętaj, że dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale nadal nie może być identyczna jak dieta dorosłych.

Choć roczne dziecko je już większość produktów, które jada cała rodzina, to jego dieta powinno być lekkostrawna. Nie może też zawierać niektórych przypraw, których na co dzień używają dorośli. Menu rocznego dziecka musi być również odpowiednio zbilansowane. Przygotowaliśmy dla ciebie listę dietetycznych wskazówek . Jeśli będziesz o nich pamiętać podczas przygotowywania posiłków dla roczniaka, dziecko będzie zdrowe i pełne energii. Spis treści: Co je roczne dziecko? Ile posiłków je roczne dziecko? Jakie porcje je roczne dziecko? Jak komponować jadłospis dla rocznego dziecka? Gotowe jadłospisy dla rocznego dziecka Zakazane przyprawy w diecie rocznego dziecka ZInne zasady diety rocznego dziecka Co je roczne dziecko? Urozmaicaj dietę rocznego dziecka, ale zdrowymi produktami. Niestety, większość rodziców o tym nie pamięta. Dużo ponadrocznych dzieci dostaje niezdrowe dla nich pokarmy, np. zwykłe parówki, czarną herbatę, smażone kotlety i słodkie gazowane napoje. Zupełnie nie to mieliśmy na myśli, pisząc o tym, że maluch będzie jadł „po dorosłemu”. Lepiej w inny sposób wykorzystać ciekawość dziecka i zapał do jedzenia nowości. To najlepszy moment do tego, by przyzwyczaić je do chrupania słupków świeżej marchewki lub popijania wody. ​ Roczne dziecko może już jeść i pić: soki przecierowe (w ograniczonych ilościach, maksymalnie 120 ml na dobę), miód, mleko krowie (nie więcej niż 500 ml dziennie). Ile posiłków je roczne dziecko? Roczne dziecko powinno jadać pięć razy dziennie. Ważne jest, aby pilnować stałych pór posiłków . Właśnie teraz ustala się tempo metabolizmu dziecka. Jeśli maluch będzie jadał bardzo nieregularnie, organizm przestawi się na „tryb oszczędnościowy” i zacznie gromadzić tkankę...

przedszkolak przy stole, niejadek
Fotolia
Żywienie
Jak postępować z niejadkiem – porady Rybki MiniMini
Twoje dziecko nie chce jeść? Czujesz się bezsilna i nie masz pomysłów jak je zainteresować jedzeniem? A może głowisz się w jaki sposób nauczyć malucha jedzenia nowych produktów? Skorzystaj z porad Rybki MiniMini i czerp radość ze wspólnych posiłków ze swoim dzieckiem.

Ciekawostki, porady i artykuły na temat zdrowego żywienia dzieci opracowane przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia znajdują się na stronie akcji edukacyjnej Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini . W serwisie www.gotujzdrowo.miniminiplus.pl można także znaleźć przepisy na smaczne i zdrowe dania dla przedszkolaków, którymi rodzice dzielili się ze sobą. Porady dla mam niejadków 1.    Przede wszystkim zaufaj instynktowi dziecka . Zawierz jego poczuciu głodu lub sytości. Pamiętaj, że niechęć do jakiejś potrawy może być sygnałem alergii na jeden ze składników pożywienia. 2.    Nie traktuj odmowy zjedzenia czegoś przez dziecko jako osobistą porażkę. Zachowaj spokój i uśmiech! Dobra, przyjazna atmosfera przy spożywaniu posiłku jest bardzo istotna. Zadbaj o to, by posiłek kojarzył się dziecku z czymś przyjemnym. 3.    Pamiętaj, że apetyt i upodobania smakowe zmieniają się. Nie wymagaj, by dziecko zjadło wszystko i zawsze w dużych ilościach. 4.    Nie bój się, że dziecko będzie czuło głód. To dla niego ważny sygnał i element poznawania reakcji własnego organizmu. Głód na pewno wzbudzi w nim chęć i potrzebę spożywania posiłków. Nie karm dziecka wtedy, gdy wcale nie jest głodne. Nie pozwól, by podjadało między posiłkami. Unikaj też słodyczy i niezdrowych słodkich przekąsek. 5.    Podawaj małe porcje . Nie wymagaj, by zjadło wszystko, co jest na talerzu. 6.    Staraj się przyrządzać jedzenie w sposób atrakcyjny dla dziecka. Niech wygląda zabawnie i kolorowo . 7.     Nie zmuszaj do zjadania czegoś, czego dziecko nie lubi. Nie każ mu siedzieć przy stole, dopóki nie zje wszystkiego. 8.    Pozwól dziecku na samodzielność . Niech je rączkami, jeżeli tego chce. Kup mu kolorowy talerzyk i dostosowane do małej rączki sztućce. 9.  ...

rodzina, obiad, jeść, mama, dziecko
Dieta
Warto jeść razem
Niby wszyscy wiemy, że należy jeść razem. Mama, tata, dzieci – rodzina przy jednym stole je niespiesznie posiłek, prowadząc miłą rozmowę. Ale czy naprawdę jest to częsty obrazek w twoim domu?

Nasze życie pędzi, a życie naszych dzieci razem z nim. Rano zwykle się spieszymy. Jeśli w ogóle jemy śniadanie w domu, często jest to szybka, a zarazem niewielka przekąska w biegu. Obiad? Lunch na mieście, obiadek w przedszkolu, zerówce czy w szkolnej stołówce. Zostaje kolacja. Tylko kto ma czas i energię, żeby po całym dniu spokojnie usiąść do stołu z rodziną ? – Wspólne jedzenie wspomaga rozwój i umacnia więzi rodzinne – przekonuje Magdalena Łagowska, pedagog specjalny, właścicielka Studia Twórczego Rozwoju EduPoint.pl. – To nauka bycia ze sobą. Kiedy wszyscy siadają przy stole, muszą zatrzymać się na chwilę. Ten czas to nie tylko jedzenie, ale również wspólna rozmowa. Dobrze jest, jeśli chociaż jeden posiłek dziennie jemy razem. Warto się o to postarać. Tylko wy, stół i domowa zupa Pomyśl chwilę i przyznaj szczerze: jak u was w domu wygląda wspólne jedzenie? Czy rodzinny posiłek może być dla was przyjemnością? Czy siadacie do stołu w dobrych nastrojach, wyłączacie telewizor, zdejmujecie ze stołu zabawki, gazety i torby z zakupami? A może zdarza się, że dziecko samo je obiad przed komputerem? Albo tata i mama zajadają pogrążeni w lekturze gazety? – Najważniejsza przy rodzinnym stole jest atmosfera spokoju, rytuału. Ma być miło. Inaczej wspólne jedzenie nie ma sensu. Bo spożywanie posiłku to nie tylko zaspokojenie głodu – mówi Magdalena Łagowska. Nowa świecka tradycja A może wprowadzicie w domu jakiś własny rytuał związany z jedzeniem? Co to może być? Codzienna kolacja – choćby zwykłe kanapki z serem i pomidorem, ale zawsze jedzone we wspólnym towarzystwie. Zawsze. Codziennie. To będzie świetna okazja, by dowiedzieć się, że dziecko narysowało coś pięknego w przedszkolu, a mąż miał wyjątkowo udany dzień w pracy. Jeśli wiadomości dnia nie będą aż tak dobre, również o tym będziecie mogli pogadać,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak