Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapytajnik1.jpg
Żywienie

Groszek ptysiowy do zupek

Czy w zupkach dla rocznego dziecka można podawać groszek ptysiowy? Jeśli tak to w jakiej formie? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert - dietetyk.
Małgorzata Strucińska - specjalista żywienia, dietetyk
Małgorzata Strucińska
Konsultacja merytoryczna

Czy do zupek dla rocznego dziecka mogę dodawać groszek ptysiowy?

Tak, ale tylko od czasu do czasu, dla urozmaicenia. Groszek musi być jednak dokładnie rozmiękczony w zupie. W przeciwnym razie maluch może się nim zakrztusić lub zadławić. Trzeba też pilnować, by nie włożył go sobie do nosa lub ucha.

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Odpowiada ekspert [WIDEO]

świeżaki
Biedronka.pl
Aktualności
"Hymn Świeżaków" jak torpeda zawojował You Tube
Nie do wiary! Być w złotej dziesiątce najpopularniejszych filmów oglądanych na You Tubie? Ponad 18 milionów wyświetleń, szał sprzedaży maskotek. "Hymn Świeżaków" stał się czarnym koniem podsumowań tego roku!

Być w dziesiątce, obok takich hitów sieci jak latynoskie "Despacito" czy kabaret "Ucho Prezesa", to nie lada wyczyn. Hymn Świeżaków, czyli teledysk Biedronki zajął 7 miejsce w rankingu You Tube Rewind – najchętniej oglądanych w tym roku wideo w Polsce. Jak to się stało, że tekst hymnu Świeżaków, czyli rysunkowe warzywa i owoce śpiewające o zaletach ich jedzenia w zaledwie 3 miesiące zawojowały listę? Hymn świeżaków zachwala jedzenie warzyw Film ze śpiewającymi swój hymn świeżakami to rysunkowy obraz. Widzimy groszek, rzodkiewkę, kalafiora i borówkę oraz i ich młodszych kolegów juniorów - marchewkę, brokuła, czosnek, jabłko, truskawkę i bakłażana - przemierzających drogę, machających napotkanym dzieciom i zwierzakom. Na koniec trafiają do sklepu Biedronki. I tam już – świeże i soczyste - czekają na dzieci. Bo wiadomo: bez 5 porcji warzyw i owoców dziennie nie ma zdrowej diety! "Zdrowia hymn śpiewaj z nami , ruszaj się ze świeżakami! Warzyw i owoców zajadaj w brud, wtedy ci niestraszny żaden trud" – refren hymnu świeżaków kilkakrotnie przewija się przez tę piosenkę dla dzieci. Świeżaki robią, co mogą, aby zachęcić nasze szkraby do zdrowego jedzenia . "Jestem Grześ, groszek Grześ, mówię Ci wesołe cześć . Daję białko i mocne kości, mam powody do radości" – śpiewa groszek. A borówka Basia zachwala: "Co tu gadać, dobrze jest mnie często podjadać. Słodko smakuję i daje moc, jedna za drugą zajadaj, hop". Tekst hymnu Świeżaków Słowa hymnu Świeżaków są proste i łatwo je zapamiętać, podobnie jak melodia, która szybko wpada w ucho. Czy twoje dziecko już nuci tę piosenkę, tak jak 18 milionów użytkowników YouTube? Jeśli jeszcze nie, nic straconego! Mamy dla was fragment tekstu hymnu Świeżaków : Jestem Grześ, groszek Grześ, Mówię Ci wesołe:...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

przekonywanie dzieci do zdrowego jedzenia
Adobe Stock
Dieta
Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia? Ten sposób naprawdę działa!
Jedz soczewicę, bo jest zdrowa – tak nie namówisz dziecka do jedzenia warzyw! Musisz to zrobić w inny sposób, a my wiemy w jaki!

Jesteś na etapie przekonywania swojego dziecka do jedzenia warzyw i innych zdrowych produktów? Koniecznie przeczytaj ten tekst. Znamy patent na przemówienie maluchowi do rozsądku. I jest to sposób z naukowym poparciem! Zdrowe i apetyczne – to nie wystarczy Podawanie dzieciom zdrowych produktów, np. warzyw i to nawet w bardzo atrakcyjnej formie może nie wystarczyć do tego, aby zachęcić je do jedzenia. Aby to zrobić, warto z dzieckiem porozmawiać , przedstawiając mu korzyści ze zdrowego jedzenia . I to konkretne, a nie ogólniki! Tak dziecko zje dwa razy więcej groszku Naukowcy zaobserwowali, że komunikowanie dzieciom bardzo konkretnych dla nich korzyści z zjedzenia np. warzyw ma na nie olbrzymi wpływ. Wystarczy powiedzieć maluchowi "jak będziesz jeść groszek, urośniesz większy i będziesz szybciej biegać". Taki komunikat potrafi sprawić, że dziecko zje dwa razy więcej groszku, niż wtedy, gdy poda mu się go bez komentarza. Każde dziecko chce być duże , silne, szybciej biegać i skakać wyżej. Dlatego "przyprawianie" zdrowego jedzenia takimi informacjami potrafi zdziałać prawdziwe cuda – dziecko będzie chętniej sięgać po zdrowe produkty. Zobacz także: Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka Co mówić dziecku podając mu jedzenie Aby ułatwić ci namawianie twojej pociechy do jedzenia zdrowych produktów, przygotowaliśmy krótką ściągawkę . Dotyczy produktów zwykle nielubianych przez dzieci oraz korzyści, jakie płyną z ich jedzenia. groszek , soczewica, fasola – będziesz silniejszy i urośniesz duży, sałata, zielona papryka, jarmuż, brokuły – będziesz rzadziej chorować, więc częściej będziesz mógł spotykać się z Marysią i Krzysiem, będziesz mógł częściej jeździć na rowerze, szpinak gotowany , boćwinka, szczypiorek, natka pietruszki – będziesz mieć mocniejsze kości, będziesz mógł...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak