Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieci, mama, kuchnia, uśmiech, śniadanie
Panthermedia
Żywienie

Jak uniknąć wojny przy stole

To, czy malec zje swoją porcję, zależy od wielu czynników, m.in. od atmosfery panującej przy posiłku. Zepsujesz ją, jeśli się uprzesz, by nakarmić dziecko za wszelką cenę.

Naprawdę nic się nie stanie, jeśli twój zdrowy kilkulatek nie zje obiadu czy kolacji. Z tego powodu nie stawiaj wszystkiego na ostrzu noża, tylko po prostu odpuść. Owszem, zachowanie zimnej krwi w takiej sytuacji nie jest łatwe. Bo jak tu pozwolić dziecku odejść od stołu, wiedząc, że właśnie pozbawia się je porcji witamin i innych składników potrzebnych do rozwoju? Pamiętaj jednak, że to, iż twój przedszkolak nie chce czegoś zjeść, nie musi oznaczać, że dzieje się z nim coś złego (choć czasem brak apetytu może być oznaką uczulenia na jakiś składnik jedzenia) albo że chce ci zrobić na złość. Czasem jego zachowaniem kieruje chęć skupienia na sobie całej twojej uwagi (nawet takiej podszytej złością i rozdrażnieniem). Zatem jak nie wszcząć wojny?

Poznaj apetyt dziecka
Niemowlę wcina tak, że aż mu się uszy trzęsą. Dwulatek grymasi, ale zaczyna wykazywać jedzeniowy gust. Trzylatek ma już swoje upodobania (np. uwielbia brokuły albo marchewkę) i jest im wierny aż do znudzenia (może jeść to samo dzień po dniu). Czterolatek jednego dnia je coś ze smakiem, innego krzywi się niemiłosiernie, choć przecież podałaś mu to, co zwykle. Pięciolatek je równo i wybiera konkretne dania. Czyli? Dzieci różnią się pod względem apetytu, a apetyt może u jednego malca podlegać wahaniom. Jeśli to zaakceptujesz, łatwiej ci będzie pogodzić się z manewrami przy stole.

Zachowaj spokój
Nie denerwuj się, że twój maluch nie chce czegoś zjeść. Nie rób mu też godzinnego wykładu, dlaczego trzeba jeść brokuły, bo on i tak nic
z tego nie zrozumie. Ani nie okazuj mu niezadowolenia. Spokojnie odstaw jego talerz albo zgódź się, by coś zostawił, jeśli mu nie smakuje, ignorując jego kaprysy i nie komentując ich. Zachowując zimną krew, zyskasz znacznie więcej, niż okazując wściekłość. Natomiast pochwały rozdzielaj, gdy smyk zje posiłek lub go tylko spróbuje. W ten sposób będzie wiedział, że kręcenie nosem nie jest sposobem na zwrócenie twojej uwagi.

Akceptuj jego preferencje
To będzie próba nerwów, bo zachowanie maluchów potrafi je mocno nadszarpnąć. Szykuj się na różne „dziwactwa”: jedzenie po kolei, czyli najpierw groszek, później mięso itd., niemieszanie składników, rezygnowanie z dania tylko dlatego, że buraczki zabarwiły ziemniaki... Nie śmiej się z tego, nie krytykuj, nie komentuj... Pozwól maluchowi na te rytuały.

Przygotowuj małe porcje
Dziecku zależy na twoim uznaniu. Ono wie, że zdobędzie je, gdy zje wszystko. Pomóż mu w tym, nakładając na talerz małą porcję. Dzięki temu malec nie przerazi się jej rozmiarem i tym, że nie zje wszystkiego (zwłaszcza gdy w waszym domu hołduje się zasadzie, że trzeba zjeść do czysta).

Zachęć malca do pomagania
Może przygotować z tobą jedzenie (taki posiłek smakuje o wiele bardziej), nakryć stół, ułożyć serwetki na stole, a po posiłku posprzątać. Dzieciom  pomaganie sprawia przyjemność, czują się wtedy potrzebne.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

niejadek
Fotolia
Żywienie
14 rad dla rodziców niejadka
Twoje dziecko płacze przy stole, pluje jedzeniem, jada wyłącznie jogurt na zmianę z chlebem? Sprawdź, co może pomóc.

1. Daj dziecku odetchnąć Postaraj się, by sprawa jedzenia przestała być tematem numer 1 w waszym domu.   Nie nazywaj malca  niejadkiem . Oszczędź mu komentarzy  („Oszaleję z nim, znowu nie tknął obiadu!”) i porównywania z innymi („Agatka zjadła kaszę, a Jaś jak zwykle tylko wszystko rozbabrał!”). Nie skarż się na niego babci,  koleżankom itd.   To naprawdę  ważne, bo presja , jaką często wywierają na niejadku bliscy, może odebrać apetyt na dobre.   2. Pobaw się w księgową Przez kilka dni zapisuj wszystko, co zjada i wypija  twoje dziecko : każdy kęs banana, każdy łyk soczku marchewkowego, każdą łyżeczkę serka. Nie przepuść żadnemu ciasteczku ani lizakowi. Może się okazać, że twój malec wcale nie jest niejadkiem , tylko je na raty albo nie to, co trzeba. 3. Pozwól dziecku zgłodnieć Nie biegaj za nim z kanapką po placu zabaw, nie wtykaj do buzi a to jabłka, a  to banana.  Daj mu szansę wybiegać się i wyszaleć, a przy okazji nabrać apetytu . Poza tym: Zrezygnuj ze słodyczy i niezdrowych przekąsek. Nie karm dziecka drożdżówkami „byle tylko coś przełknęło”, bo będziesz musiała robić to stale. Żaden malec nie zrezygnuje z nich dobrowolnie na rzecz brokułów! Uważaj także na słodkie herbatki i  soczki . Są bardzo sycące, nic więc dziwnego, że nie ma się po nich ochoty na obiad.  4. Pozwól decydować Zdarza się, że dziecko wybrzydza przy jedzeniu bo to  jedyna okazja, kiedy może o czymś decydować. Pozwól mu wybierać to, na co ma ochotę.  Daj mu jednak ograniczony wybór ("Chcesz na śniadanie  płatki czy bułeczkę z miodem?") 5. Poproś dziecko o pomoc w kuchni Każdy człowiek, nawet całkiem mały,  lubi się czuć ważny i potrzebny. Zaangażuj dziecko w przygotowywanie...

02__nielubi_twm_08.jpg
Edipresse
Żywienie
5 sposobów na niejadka
Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice przekupują, błagają, pokrzykują, by tylko zjadło choć odrobinę. Tymczasem są zdecydowanie lepsze sposoby na Tadka Niejadka.

1. Nie pozwól dziecku podjadać Powinno jeść pięć razy dziennie, o stałych porach. Jeśli nie zje drugiego śniadania – cierpliwie poczekaj do obiadu. Niejadek nie tknął też obiadu? Zaczekaj do podwieczorku. Nie, nie jesteś okrutna, nie zagłodzisz też dziecka. Pozwolisz natomiast jego organizmowi poczuć głód. A głodny maluch na pewno zje posiłek.    2. Ogranicz słodycze Cukier błyskawicznie podnosi poziom insuliny we krwi. Efekt? Maluch czuje się syty i nie ma już ochoty na zupę czy mięsko z surówką – czyli posiłki, w których jest mnóstwo składników niezbędnych do zdrowia (np. witaminy, składniki mineralne).   3. Ładnie podawaj jedzenie Zwykła kanapka z serem może nie wzbudzać entuzjazmu. Ale jeśli na kromce położysz plasterek sera, na nim z keczupu zrobisz oczka i uśmiech, a do oczu dołożysz szczypiorkowe rzęsy – dziecko z pewnością zainteresuje się takim posiłkiem i chętniej go zje. Szukaj zatem inspiracji i dobrych przepisów dla niejadka.   4. Nie nakładaj dużych porcji Góra ziemniaków i ogromny kawałek mięsa mogą przerazić nawet smakosza, a co dopiero dziecko, które nie chce jeść. Taki malec na sam widok dużej porcji zaczyna się stresować, że znów nie zje wszystkiego i mama będzie zła. A jak się stresuje, to traci apetyt. Gdy nałożysz na talerz niewiele, dziecko będzie spokojniejsze, i kto wie, może nawet poprosi o dokładkę.   5. Gotuj razem z dzieckiem Maluchy lubią pomagać mamie i są z tego powodu bardzo dumne. Jeśli dziecko położy na kanapkach plasterki rzodkiewki, wymiesza składniki sałatki czy posypie zupę natką pietruszki, nabierze apetytu na takie danie, bo samo je przygotowywało. Niejadek jeszcze chętniej je zje, jeśli usiądzie przy stole z całą rodziną – dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych, no i w towarzystwie wszystko smakuje lepiej.   

maluch, jedzenie
Żywienie
16 sprawdzonych sposobów, jak wychować smakosza
Nie zaciska ust na widok łyżki ani nie trzęsie się na zapowiedź kolejnej porcji kaszki. Po prostu je w sam raz. Możesz tak wychować swoje dziecko, choć nie zawsze jest to łatwe zadanie. Zobacz, 16 rad, jak możesz to osiągnąć.

Chcesz, aby twoje dziecko jadło z apetytem, nie gardziło tym, co zdrowe, nie domagało się fast foodu i słodyczy i ze smakiem sięgało po warzywa i owoce? To naprawdę jest możliwe. Wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka zaprocentuje na resztę jego życia. Wprowadź je w waszym domu jak najwcześniej. Jeśli nie zrobiłaś tego, planując ciążę, lub w czasie, gdy spodziewałaś się dziecka – masz jeszcze szansę. Aby maluch chętnie się do nich stosował, muszą stać się normą dla wszystkich domowników. W małym dziecku jak w lusterku odbijają się wszystkie przyzwyczajenia rodziny. Utrwalenie zmian wymaga czasu. Kiedy zaczniesz je wprowadzać, nie poddawaj się. Kiedyś wreszcie się przyjmą. 1. Dostarczaj dziecku różnorodnych wrażeń smakowych Maluchy mają dużo więcej kubków smakowych niż dorośli. Oswoisz w ten sposób dziecko z różnymi smakami i trafisz na jego ulubione. 2. Jeśli karmisz piersią, urozmaicaj swoją dietę Udowodniono, że dzieci karmione piersią zdecydowanie chętniej próbują nieznanych pokarmów. Dzięki smakom i zapachom, które przenikają do mleka matki , szybciej niż maluchy karmione butelką oswajają się z różnymi smakami, a potem łatwiej je akceptują. 3. Podawaj posiłki o stałych porach Postaraj się, aby dziecko jadło o ściśle określonych godzinach, po pewnym czasie jego organizm „zaprogramuje się” na przyjmowanie posiłków zawsze o tych samych porach. 4. Sadzaj do stołu wypoczęte dziecko Maluch nie powinien odbywać dalekich, męczących spacerów bezpośrednio przed posiłkiem . Po spacerze lub intensywnej zabawie zarezerwuj kilkanaście minut na odpoczynek, a dopiero potem podaj obiad. 5. Nie każ długo czekać na jedzenie Zorganizuj wszystko tak, by od razu, gdy dziecko usiądzie przy stole, mogło jeść. Maluchy nie lubią czekać, a zdenerwowanie lub zniecierpliwienie nie sprzyja dobremu apetytowi. 6....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak