Dzieci podobnie jak dorośli powinny jeść pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Jeśli twoje dziecko tego nie lubi, sok jest dobrym rozwiązaniem, choć oczywiście warzywa i owoce warto również podawać w innych formach.

Reklama

Jakie soki podawać dziecku?

Ze względu na zdrowie dziecka ważne jest, by kupować tylko wartościowe soki lub… robić je w domu samodzielnie. Wtedy masz absolutną pewność, co podajesz swojemu dziecku i możesz dowolnie zmieniać ich skład. Wymaga to nieco czasu, ale i zabawa w komponowanie nowych smaków i testowanie, z jakich warzyw i owoców da się wycisnąć sok, może być przednia. Wystarczy, że kupisz sokowirówkę – niektóre modele nie wymagają już nawet, żeby wrzucać do nich obrane owoce. Wystarczy je umyć. A może dziecko pomoże ci w kuchni? To dobry sposób, by zachęcić je do picia soków.

Co oznacza sok 100%?

Jeśli na opakowaniu jest taki napis, to znak, że jego zawartość w stu procentach pochodzi z owoców lub warzyw. Tylko taki produkt może nosić nazwę soku. Jeśli nie ma tego słowa na etykiecie, to nawet jeśli opakowanie najbardziej przypomina opakowanie soku, jego zawartość nim nie jest. Prawdziwy sok 100% zawiera sok wyciśnięty bezpośrednio z owoców lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego (poprzez odtworzenie proporcji wody, która wcześniej została odparowana). Nie zawiera sztucznych barwników, aromatów, nie może być też chemicznie konserwowany.

Najlepszy sok dla dziecka - butelka czy karton?

Nie ma za to znaczenia, czy sok jest w butelce, czy w kartonie. W każdym z nich może być wartościowy sok. Dzieciom w drugim i trzecim roku życia nadal warto podawać soki typu junior przeznaczone specjalnie dla dzieci. Masz wtedy gwarancję jakości. Starszym kilkulatkom możesz już zaproponować soki, które kupujesz dla całej rodziny. Ale wybieraj je starannie.

Zrób to sama: Sok przecierowy z dyni i moreli (od 8. miesiąca)

Zobacz także

Czy wyciskany sok jest dobry dla dziecka?

W sklepie znajdziesz na przykład jednodniowy. Ale lepiej zrób go sama ze świeżych owoców i warzyw, np. pomarańczy, jabłek, marchewki. Taki sok jest najbardziej wartościowy, bo go nie przechowujesz, więc zawiera tyle samo witamin i minerałów, co świeże owoce. Nie dosładzaj go, ale mieszaj słodkie owoce z kwaśnymi – wtedy sok będzie miał bardziej zrównoważony smak.

Zrób to sama: Burak i jabłko (od 8. miesiąca)
[CMS_PAGE_BREAK]

Co zawiera nektar?

Ten ze sklepu jest lepszy od napoju, choć gorszy od soku. Zawiera od 25% nawet do 99% składników pochodzących z owoców. Oprócz soku owocowego zawiera także dodatek wody i cukru oraz czasem kwasu cytrynowego. Tak jak sok nie może mieć w składzie sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów.

Zrób to sama: Aksamitny koktajl (po 18. miesiącu)

Co kryje w sobie napój?

Spośród dostępnych na rynku jest najmniej wartościowy. Jedynie co najmniej 20% jego składników pochodzi z owoców lub warzyw. Zawiera większą niż sok ilość wody, cukru, może też mieć w składzie inne substancje dodatkowe, np. kwas cytrynowy, barwniki i aromaty. Zdecydowanie nie dla dzieci są słodkie gazowane napoje – nie mają niemal żadnych wartości odżywczych. Zresztą dorośli też powinni ich unikać.

Zrób to sama: Lemoniada ze świeżą miętą (od 3. roku życia)

Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia, pracuje na SGGW w Warszawie.

Zobacz też: 5 najlepszych napojów dla dziecka na upały!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama