cukier szkodzi pamięci
Adobe Stock
Żywienie

Podajesz dziecku słodzone napoje? Fundujesz mu kłopoty w nauce i gorszą pamięć!

Fakt, że nadmiar słodyczy w diecie dziecka powoduje nadwagę, dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Jak się jednak okazuje, cukier czający się w produktach, które uwielbiają dzieci, wpływa niekorzystnie także na mózgi najmłodszych!

Masz szczupłe dziecko, może nawet bardzo szczupłe, i myślisz – moja córka (albo syn) może jeść i pić, co chce, bo nie tyje? Błąd! Opublikowano badania naukowe, które wskazują na to, że jeśli dziecko regularnie pije dosładzane napoje, może mieć w przyszłości kłopoty z pamięcią. Kłopoty te wcale nie wynikają z bezpośredniego wpływu cukru na mózg. Pewną ważną rolę w tym mechanizmie odgrywa... brzuch dziecka.

10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]

Co mają wspólnego jelita z mózgiem?

Naukowcy z dwóch amerykańskich uczelni, University of Georgia oraz University of Southern California odkryli, że spożywanie słodzonych napojów w dzieciństwie zaburza w dorosłości pracę części mózgu zwanej hipokampem. To ta część odpowiada za zdolność uczenia się oraz zapamiętywania. Winowajcą jest bakteria, która pod wpływem cukru z napojów nadmiernie namnaża się w jelitach. Chodzi o bakterię Parabacteroides.

O tym, że to ona ponosi winę za gorsze uczenie się i pamięć, przekonano się, wszczepiając jej duże ilości do jelit zwierząt, których nigdy nie pojono słodzonymi napojami. Efekt był identyczny – w dorosłości zwierzęta cierpiały na pogorszenie pamięci. Im więcej ich było w ich jelitach, tym gorzej pracował hipokamp.

Słodka dieta dzieci wróży kłopoty

Dzieci kochają słodycze, a krzyczące do nich ze sklepowych półek łakocie są pełne cukru. Nie każdy jednak wie, że w wielu przypadkach największym źródłem cukru w diecie dziecka są nie batoniki czy cukierki, ale słodzone napoje. Jak wykazali naukowcy, podawanie ich dzieciom może przeszkadzać w prawidłowym kształtowaniu się funkcji hipokampa, który odgrywa niezmiernie ważną rolę w rozwoju pamięci, zdolności do uczenia się, ale też do kontrolowania własnego zachowania. To prawidłowo działający hipokamp odpowiada za to, że potrafimy działać w przemyślany, planowany sposób.

Mniej cukru, więcej ruchu!

Hipokamp kształtuje się przez całe dzieciństwo, a nawet jeszcze po 18. urodzinach. Jeśli dziecko będzie w tym czasie spożywało nadmiar cukru, np. będzie często piło słodzone napoje (uwaga też na wodę smakową!), jego hipokamp może nie w pełni się ukształtować, co spowoduje kłopoty intelektualne. A wszystko przez bakterie, które kochają cukier i pod jego wpływem namnażają się, zaburzając skład mikroflory jelitowej dziecka.

Chcesz, aby twoje dziecko w pełni rozwinęło swój potencjał intelektualny? Nie dawaj mu słodzonych napojów i zapewniaj dużo ruchu. Aktywność fizyczna, np. zabawy ruchowe, jest tym, co korzystnie wpływa na rozwój hipokampa u dzieci oraz na jego działanie nie tylko w dzieciństwie, ale i w wieku dorosłym.

Źródło: Emily E. Noble, Christine A. Olson, Elizabeth Davis, Linda Tsan, Yen-Wei Chen, Ruth Schade, Clarissa Liu, Andrea Suarez, Roshonda B. Jones, Claire de La Serre, Xia Yang, Elaine Y. Hsiao, Scott E. Kanoski. Gut microbial taxa elevated by dietary sugar disrupt memory function. Translational Psychiatry, 2021; 11 (1)

Sprawdź też:

wpływ telewizji na rozwój dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Wpływ telewizji na rozwój dziecka może być pozytywny lub negatywny. Wszystko zależy od tego, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i co ogląda. Te złe skutki oglądania telewizji przez dzieci to przebodźcowanie, zmęczenie, spowolnienie reakcji, lek i niepokój. Dobre - poszerzanie wiedzy, ćwiczenie pamięci, wzbogacanie języka. Jak to mądrze wyważyć?

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Negatywne skutki oglądania telewizji są przede wszystkim efektem błędów, jakie popełniają rodzice czy opiekunowie. Nie bez winy jest też sposób realizacji programów telewizyjnych. Odpowiedni ich dobór i dawkowanie czasu, jakie dziecko spędza przed telewizorem, ma kluczowe znaczenie. Bo telewizja może mieć też pozytywny wpływ na dziecko. Wpływ telewizji na małe dziecko Duża ilość czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może być szczególnie niekorzystna dla rozwoju młodszych dzieci. Maluchy nie odróżniają fikcji od rzeczywistości, a nadmiar informacji sprawia, że ich mózg musi je selekcjonować i robi to po najmniejszej linii oporu – przyswaja tylko najprostsze z nich. Dzieje się to poza świadomością dziecka, gdyż ono samo jeszcze nie umie spośród natłoku informacji wybrać najważniejszych. Jego mózg chłonie te najłatwiejsze do zrozumienia. To w przyszłości może skutkować tym, że dziecko będzie niechętnie mierzyć się z wyzwaniami intelektualnymi i nie rozwinie umiejętności koncentracji. Maluch ma także skłonność do naśladowania zachowań postaci pokazanych w programach telewizyjnych, także postaci z kreskówek. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet w bajkach dla dzieci pojawiają się postaci prezentujące agresywne zachowania, czy zachowujące się złośliwie, szyderczo albo wrogo, to należy liczyć się z tym, że dziecko „faszerowane’’ takimi treściami zacznie zachowywać się podobnie. Istnieje też ryzyko, że nie rozwinie się u niego w prawidłowy sposób empatia , która jest warunkiem udanych kontaktów społecznych. Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia zgubne skutki oglądania telewizji przez małe dzieci w zbyt dużym wymiarze czasu: wycofanie się z kontaktów międzyludzkich...

Marko mali Odkrywcy Lew Leonardo
materiały prasowe
Rozwój
Jak wspierać rozwój społeczny i emocjonalny dziecka? Pomogą nie tylko czułość i przytulanie!
Człowiek, także ten całkiem jeszcze malutki, potrzebuje innych – ich miłości i bliskości. Chce także nauczyć się z nimi porozumiewać i włączyć się w ich życie. Są zabawki, które mogą mu w tym pomóc.

Dziecko od dnia narodzin jest istotą społeczną: potrzebuje kontaktu z innymi, ich dotyku, głosu, widoku ich twarzy . Potrafi też odczuwać podstawowe emocje (jest zadowolone lub nie) i nawiązywać kontakt z otoczeniem – na początku tylko przez płacz, a na kolejnych etapach rozwoju także za pomocą uśmiechu, gaworzenia, wreszcie słów. Z czasem jego więź z bliskimi staje się coraz mocniejsza, a życie uczuciowe – bogatsze. Maluszek uświadamia sobie że jest odrębną istotą, a w jego życiu pojawia się miłość,  przywiązanie, radość, smutek, złość itd. 
 Rola rozwoju emocjonalnego Dlaczego to wszystko jest takie ważne?  Bo rozwój społeczny i emocjonalny umożliwiają mu funkcjonowanie wśród ludzi, tworzenie bliskich więzi, zawieranie przyjaźni, umiejętność rozumienia własnych i cudzych emocji, słowem wszystko to, co składa się na szczęśliwe życie!  Przytulaj, noś, całuj Dla rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka najważniejsze jest przytulanie, reagowanie na jego płacz, widok twarzy najbliższych mu osób i rozmowy, nawet, jeśli te pierwsze polegają jedynie na wzajemnym naśladowaniu min i wymianie uśmiechów.  W rozwijaniu tego obszaru pomaga oczywiście także zabawa , dzięki której dziecko robi coś wspólnie z bliską osobą, skupia się na tym samym, co ona, razem z nią coś przeżywa. Uczy się wówczas mnóstwa ważnych rzeczy: naśladowania, komunikowania się, nazywania i wyrażania swoich uczuć, brania, dawania itd. A przede wszystkim czuje się kochane. Jakie zabawki mogą mu pomóc w rozwoju tych obszarów? Mali odkrywcy, czyli Myszka Coco, Lew Leonardo i Królik Thomas
  to wyjątkowe zabawki, które zawdzięczają swoje imiona trzem wielkim postaciom: Myszka Coco została nazwana na cześć Coco Chanel – niezwykle kreatywnej projektantki mody, która zrewolucjonizowała modę i uwolniła kobiety od niewygodnych,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj