Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, jajka, wielkanoc
Panthermedia
Żywienie

Powiew wiosny na talerzyku

Już za chwileczkę, już za momencik wszystko za oknem zacznie rozkwitać. Wtedy mamy ochotę na mniej kaloryczne i bardziej kolorowe dania. Poszalejcie na talerzu, przełamcie rutynę!

Wielkanocny stół to symboliczne powitanie wiosny i upragniona odmiana w naszym menu. Mimo że nie będzie jeszcze na nim sezonowych owoców ani warzyw, można powalczyć z nudą. Wystarczy, nieco na przekór tradycji, kilka nietypowych dań (przygotowanych wspólnie z maluchem), by wszyscy domownicy nabrali apetytu. Warto też nie tylko do dekoracji wyhodować na ligninie zielony kopczyk rzeżuchy. Kiełki to teraz świetna porcji witamin.

Jajka-zajączki zamiast jajek w majonezie
Jajka znajdą się na każdym świątecznym stole – nie tylko w formie pisanek. Te do jedzenia nie muszą pływać w majonezie posypane szczypiorkiem. Na sałatowej łące możesz postawić stadko wielkanocnych zajączków. I koniecznie zaproś do ich przygotowania dzieci
– z chęcią ci pomogą.
Jak to zrobić: Do zrobienia zajączka potrzebne będą: jajko (tyle, ile chcesz zrobić zajączków), szczypiorek, odrobina gęstego twarożku, marchewka, ziarenka pieprzu (dwa razy więcej niż zrobisz zajączków), odrobina ketchupu. Jajka ugotuj na twardo (ok. 8 min), ostudź w zimnej wodzie, obierz ze skorupki i opłucz. Marchewkę umyj, obierz i obieraczką zrób kilka cieniutkich plasterków. Wytnij z nich uszka zajączka. Obetnij ostry koniec jajka i postaw tak, by stało ono stabilnie. Zrób delikatne nacięcia na jego wierzchołku i umocuj marchewkowe uszka. Z ziarenek pieprzu zrób oczka, z twarożku nosek, a do niego włóż pocięty na krótkie paseczki szczypiorek jako wąsy. Na czubek noska nałóż odrobinę ketchupu. A potem koniecznie zróbcie zdjęcie na pamiątkę!

Uśmiechnięty talerzyk zamiast nudnych warzyw
Surówka z marchewki, kiszony ogórek lub kapusta, jarzynka z mrożonych warzyw – jedliście je przez całą zimę. I bardzo dobrze, bo są źródłem koniecznych przez cały rok witamin i składników mineralnych. Ale jeśli podobnie jak robaczek z wiersza Jana Brzechwy „Entliczek-pentliczek”, który miał już dosyć jabłek i w poszukiwaniu befsztyczka poszedł do miasta, nudnym warzywom mówicie: „basta!”, pobawcie się w układanie na talerzu wesołych kompozycji. Spróbujcie za każdym razem nazywać wasze dzieło – to pyszna i zdrowa zabawa. Nie tylko od święta.
Jak to zrobić: Małą kulkę mozzarelli (lub połówkę jajka) połóż na środku talerzyka, z pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół, plasterków oliwek i odrobiny twarożku zrób oczka, a z koperku (możesz też użyć wyhodowanej w doniczce natki pietruszki) – rzęsy. Marchewkę pokrój w drobniutkie słupki i zrób ludzikowi wąsy, a z ogórka lub zielonej papryki – uśmiech.

Drożdżowe zwierzątka zamiast zwykłej baby
Oczywiście można upiec zwykłą drożdżową babkę na Wielkanoc, ale… można też przełamać tradycję. Wcale nie będzie trudniej (może odrobinę), za to ciekawiej. No i dzieci najpierw poszaleją w kuchni, a potem ze smakiem zjedzą ciasto przy stole. Możecie też kupić specjalną formę w kształcie baranka, np. na www.tortownia.pl.
Jak to zrobić: Przygotuj pół kg mąki, 5 łyżek cukru, 15 dag drożdży (lub opakowanie drożdży instant), 2 jajka, 1/4 kostki masła, szklankę wody, szczyptę soli, rodzynki (lub goździki). Masło stop i wystudź. Drożdże rozmieszaj z odrobiną letniej wody, łyżką mąki i łyżką cukru. Resztę mąki przesiej do miski, dodaj cukier, rozrobione drożdże, sól, jajko, wlej resztę letniej wody. Wyrób ciasto, pod koniec wyrabiania dodaj masło. Miskę przykryj i odstaw do wyrośnięcia na około pół godziny – ciasto powinno podwoić swą objętość. Blachę wyłóż papierem do pieczenia, uformuj z ciasta np. kszatł baranka lub zajączka. Odstaw na 10 minut. Wetknij rodzynki (goździki) jako oczy, posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz ok. 30 min w 180°C.

Rzeżuchowy kopczyk zamiast sklepowych nowalijek
W przypadku nowalijek sztucznie przyspiesza się ich wzrost i dodaje nawozy, które mają sprawić, by pięknie wyglądały. Lepiej już uprawiać szczypior czy pietruszkę na okiennym parapecie. Albo zasiać rzeżuchę – będzie także piękną dekoracją na Wielkanoc. Zrób to dziesięć dni przed świętami. Będzie także zdrowym dodatkiem do kanapek czy sałatki (rzeżucha zawiera dużo witamin, szczególnie witaminę C, oraz m.in. żelazo, magnez, jod).
Jak to zrobić: Przygotuj talerzyk i miseczkę, która ma sporo mniejszy obwód niż talerzyk, a także watę (lub ligninę). Odwróconą do góry dnem miseczkę połóż na talerzyku i dokładnie obłóż ją dobrze zwilżoną watą. Nasiona rzeżuchy wysiej na wilgotną watę. Uprawę umieść na parapecie, gdzie nasionka będą miały ciepło i odpowiednią ilość światła. Codziennie podlewaj rzeżuchę – podłoża nie wolno przesuszyć, ale nasiona nie mogą też pływać w wodzie! Gdy rzeżucha wyrośnie na około 5-7 cm, można ściąć ją tuż nad watą i dodawać do kanapek lub sałatek.


Baranek z drożdżowych kulek
 zamiast nudnej baby
Oczywiście można upiec zwykła drożdżową babkę na Wielkanoc, ale… może by tak raz przełamać tradycję? Wcale nie będzie trudniej (nooo, może odrobinę), ale za to ciekawiej. No i dzieci najpierw wyżyją się w kuchni, a potem ze smakiem zjedzą ciasto przy stole (bez rodzynek, oczywiście). Zamiast robić baranka z kulek, możecie też kupić specjalną formę w kształcie baranka, np. na www.tortownia.pl.

Jak to zrobić: Przygotuj pół kg mąki, 5 łyżek cukru, 15 dkg drożdży (lub opakowanie drożdży instant), 2 jajka, ćwierć kostki masła, szklanka wody, szczypta soli, 2 rodzynki (lub goździki)
Masło stop i wystudź. Drożdże rozmieszaj z odrobiną letniej wody, łyżką mąki i łyżką cukru. Resztę mąki przesiej do miski, dodaj cukier, rozrobione drożdże, sól, jajko, wlej resztę letniej wody. Wyrób ciasto, pod koniec wyrabiania dodaj masło. Miskę przykryj i odstaw do wyrośnięcia na około pół godziny - ciasto powinno podwoić swą objętość. Blachę wyłóż papierem do pieczenia, uformuj  na niej baranka z ciasta podzielonego na nieduże kulki. Odstaw na 10 minut. Posmaruj baranka roztrzepanym jajkiem, wetknij rodzynki (goździki) jako oczy. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C i piecz ok. 30 minut.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

chleb dla niemowlaka
Irina Schmidt/Adobe Stock
Dieta
Chleb dla niemowlaka – kiedy podawać, jaki wybrać, przepisy na chleb
Chleb w diecie niemowlęcia może pojawić się w okresie rozszerzania diety. Od około 6. miesiąca można dziecko powoli oswajać ze smakiem pieczywa. Zobacz, jak wprowadzać chleb do jadłospisu maluszka i jak wybrać dobry chleb. Dla ambitnych mamy także trzy przepisy na zdrowy domowy chleb dla dzieci i całej rodziny.

Chleb w diecie niemowlaka może pojawić się, gdyzbyt wcześnie – oficjalne zalecenia dotyczące  rozszerzania diety niemowlaka wyraźnie mówią o tym, że przez pierwsze pół roku dziecku w zupełności wystarcza mleko. Jednak ostateczna decyzja o tym, kiedy w diecie dziecka pojawią się nowe produkty, należy do rodziców, choć warto trzymać się określonego przez ekspertów przedziału czasu. Pierwszy chleb dla dziecka powinien być dobrze wypieczony, świeży lub lekko czerstwy. Spis treści: Chleb w diecie niemowlaka Od kiedy chleb dla niemowlaka? Jaki chleb dla niemowlaka? Chleb dla niemowlaka – jak podawać? Przepisy na chleb dla dzieci Chleb w diecie niemowlaka Wątpliwości dotyczące wprowadzania chleba do diety dziecka mają związek z glutenem. Jakiś czas temu zmodyfikowano zasady rozszerzania diety niemowlaka. Wcześniej zalecano, aby pierwsze produkty zbożowe w diecie tak malutkiego dziecka nie zawierały glutenu. Obecnie specjaliści nie odradzają już podawania glutenu niemowlętom, gdyż okazało się, że nie ma to wpływu na rozwój alergii na gluten. Chleb w diecie dziecka to nie tylko kolejny zdrowy produkt. Pieczywo to dla niemowlaka także okazja do poznawania nowych smaków i konsystencji. Chleb zawiera węglowodany, które są cennym źródłem energii dla szybko rozwijającego się organizmu. W chlebie znajduje się ok. 10 procent białka, witaminy z grupy B (B1, B2, niacyna), a także miedź, potas, magnez, fosfor, żelazo – choć tych ostatnich w białym pieczywie jest wyraźnie mniej niż w pieczywie razowym.  Od kiedy chleb dla niemowlaka? Z zaleceń ekspertów wynika, że chleb w diecie niemowlaka powinien pojawić się ok. 6 miesiąca życia dziecka. Dziecku do 6 miesiąca w zupełności wystarcza mleko mamy lub odpowiednie mleko modyfikowane.  Przypomnijmy – najwcześniej nowe produkty można zacząć podawać dziecku...

przepisy, dla, małego, dziecka, dieta, alergia, dziecko
Zdrowie
Przepisy dla małego alergika
Przedstawiamy kilka propozycji kulinarnych dla maluchów z alergią pokarmową.

      Przedstawiamy kilka propozycji kulinarnych dla maluchów z alergią pokarmową Gulasz z marchewką – 400 g schabu bez kości, – 5 średnich marchewek lub opakowanie marchwi mrożonej, – 2 łyżki oleju rzepakowego, – 2 łyżki mąki pszennej, – łyżeczka jarzynki, – sól, – biały pieprz, – woda. Marchew pokrój w drobną kostkę. Schab umyj, pokrój w kostkę, oprósz mąką wymieszaną z jarzynką. Na patelni z przykrywą lub w rondlu rozgrzej olej, włóż mięso i usmaż je. Dodaj szklankę wody lub wywaru z warzyw oraz marchew. Mięso z marchewką duś pod przykryciem przez 20-30 minut. Przypraw danie do smaku. Podawaj z ziemniakami lub ryżem ugotowanym na sypko. Placki z jabłkami Przepis dla dzieci uczulonych na jajka, mleko i gluten – 4 niewielkie kwaśne jabłka, – 3/4 szkalnki mąki kukurydzianej, – 1 szklanka mąki niskobiałkowej, – 1,5 szklanki wody, – 2 łyżki oleju, – 4 łyżeczki cukru, – sól, – olej do smażenia. Składniki wymieszaj drewnianą łyżką lub mikserem. Dodaj obrane i pokrojone w plasterki jabłka. Nabieraj ciasto tak, by w każdym placku znalazł się plasterek jabłka. Smaż je w niewielkiej ilości oleju. Po usmażeniu odsącz placuszki na bibule i posyp cukrem pudrem. [CMS_PAGE_BREAK] Zupa jarzynowa z kaszką kukurydzianą i masłem Przepis dla dzieci od siódmego miesiąca życia, karmionych piersią i oraz żywionych sztucznie – 1/2 małej marchewki, – 1/2 małego ziemniaka, – 1/2 małej pietruszki, – 1-2 różyczki mrożonych brokułów, – łyżeczka świeżego masła, – 2 łyżeczki kaszki kukurydzianej, – 1/2 szklanki wody. Kaszkę kukurydzianą zalej 30 ml przegotowanej i ostudzonej wody. Marchew, ziemniak i pietruszkę starannie umyj, cienko obierz ze skórki i jeszcze raz opłucz. Brokuły opłucz zimną...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak