Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maluch, jedzenie, spacer
Żywienie

Smakołyki na drogę

Na krótszy i dłuższy spacer, wyprawę do lasu, a także przed weekendową podróżą przygotuj dla dziecka smaczne, pożywne i zdrowe jedzonko.

Pogoda piękna, po co szybko wracać do domu. Na spacer zaopatrz się tylko w coś dobrego do jedzenia i picia, a do szczęścia niczego wam nie zabraknie.

Małe co nieco
Jako przekąski znakomicie sprawdzają się owoce i warzywa: obrane i pokrojone w kawałki jabłuszko lub gruszka, banany, marchewka, kawałki kalarepki, ogórka – pod warunkiem, że malec dobrze radzi sobie z gryzieniem. Jeśli nie, spakowane w całości jabłko możesz skrobać łyżeczką. Przed wyjściem owoce umyj! Deserki ze słoiczka też świetnie nadają się na drugie śniadanie poza domem. Są pożywne, zdrowe i wygodne w użyciu. Jogurt i kefir przechowywane poza lodówką szybko tracą świeżość, więc na spacer nadają się tylko wtedy, gdy zamierzasz je podać najpóźniej godzinę po wyjściu z domu. Najprostszą i pożywną przekąską albo dodatkiem do piknikowego posiłku jest bułeczka lub inne pieczywo. Świeża grahamka z twarożkowym deserkiem albo owocami z kubeczka, popita sokiem, to wspaniałe drugie śniadanie. Możesz też dać dziecku drożdżówkę lub kawałek domowego biszkoptu. Kanapek na spacer nie smaruj grubo masłem, ponieważ będzie wypływać. Możesz do nich włożyć ser żółty, serek kanapkowy, suchą wędlinę (te tzw. mokre bardzo szybko zielenieją), pomidora, ogórka, sałatę. Nie zabieraj kanapek z rybą (pod żadną postacią!) ani przetworami garmażeryjnymi (np. z pasztetem) – w nich bakterie rozwijają się najszybciej. W plenerze malec również powinien jeść zdrowo. Nie przesadzaj więc ze słodyczami – żadnej taryfy ulgowej! Poza tym, wiadomo, że czekolada baaardzo szybko się rozpuszcza!

Większy posiłek
Jeśli wyprawiacie się na dłużej, świetnie sprawdzi się gotowa kaszka albo, na obiadek, zupka jarzynowa ze słoiczka. Nic się nie stanie, jeśli dziecko dostanie ją nie podgrzaną. Gdy jest ciepło, może mu nawet bardziej smakować. Takich produktów nie trzymaj w pełnym słońcu. Dobrze je zapakuj na dno torby, gdzie temperatura rośnie wolniej. W samochodzie przewoź jedzenie w ocienionym miejscu. 
 
Wygodne opakowanie

Zamiast w papier, który może nasiąknąć tłuszczem, zawijaj kanapeczki w folię spożywczą lub aluminiową. Jedzenie włóż do oddzielnej torby. Warto też zabrać na wszelki wypadek kilka pustych torebek. Zabezpieczysz w nich napoczęty soczek, schowasz resztę kanapki czy brudne chusteczki, jeśli nie będzie ich gdzie od razu wyrzucić. Nie zapomnij o papierowych serwetkach, ewentualnie jednorazowych kubeczkach i talerzykach, jeśli zamierzacie rozłożyć się na drewnianych stołach gdzieś w parku. Weź także butelkę z wodą – do umycia rąk i płukania owoców.

Gdy chce się pić
Nie zabieraj kompotu, bo szybko fermentuje. Unikaj też gazowanych i aromatyzowanych napojów – najlepsza jest niegazowana woda mineralna (kupuj ją w małych butelkach i sprawdź, czy jest przeznaczona dla małych dzieci). Bardzo dobrze gaszą pragnienie również naturalne soki. Wygodnie jest podać dziecku picie w kubeczku z dziubkiem. Możesz też zabierać na spacery plastikowe rurki do picia – zapobiegają wylaniu napoju, a maluchy uwielbiają przez nie pić!

Licz na siebie
Ciepłe dni sprzyjają nie tylko spacerkom, ale i... zakażeniom bakteriami. Aby tego uniknąć, pamiętaj, aby myć ręce swoje i malca przed dotykaniem jedzenia, dbać o czystość butelek i nie kupować lodów ani ciastek u przydrożnych sprzedawców.

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Kupujemy krzesełko do karmienia - film

mama, niemowlę, wózek, spacer, jesień
Dieta
Spacerkowe menu
Wybierasz się z maluchem na spacer? Brzdąc prędzej czy później zgłodnieje. A karmienie poza domem wymaga przemyślanej strategii. Przygotuj się więc zawczasu.

Apetyt malucha zależy od pory dnia, samopoczucia, a nawet temperatury powietrza. Na jednym spacerku jest głodny, a na innym nie chce nic wziąć do buzi. Przez pierwszych kilka miesięcy życia jedzenie to jego ulubione zajęcie, ale z czasem się to zmienia. Pod koniec pierwszego roku bardziej niż posiłkiem zaczyna interesować się otoczeniem. Będzie wolał karmić ptaszki, niż próbować zabranych przez ciebie na spacer smakołyków. Nie ma jak mleko i woda Jeśli karmisz piersią, włóż pod kurtkę rozpinaną z przodu bluzkę lub sukienkę, luźny T-shirt lub bluzę. A gdy maluszek dostaje butelkę, potrzebna ci będzie odmierzona porcja proszku (wsyp ją bezpośrednio do butelki lub specjalnego pojemnika z podziałką). Zabierz ciepłą wodę w butelce lub termosie. Nie rób mleka na zapas, bo w gotowej mieszance rozwiną się bakterie. Nasza rada: Wykorzystaj spacer do nauczenia malucha picia wody. Jest najzdrowsza, skutecznie gasi pragnienie, nie zawiera kalorii, więc nie tuczy i nie hamuje apetytu. Liczy się też wygoda w jej podawaniu – nie zepsuje się, a jeśli maluszek się nią zaleje, nie zostawi plamy. Awaryjnie możesz też zabrać soczek lub herbatkę. Coś smacznego do chrupania Dla niemowlaka, który potrafi już samodzielnie siedzieć w wózku, do jedzenia poza domem doskonale nadają się chrupki kukurydziane. Zwróć jednak uwagę, aby były naturalne i nie zawierały dodatków smakowych w postaci owoców lub czekolady. Inną bardzo zdrową przekąską są wafelki ryżowe, gryczane lub kukurydziane. Nasza rada: Jeśli jesteś mamą starszego niemowlęcia, które na spacerku szybciej głodnieje, włóż do torby słoiczek z gotowym przecierem owocowym lub deserkiem. Nawet jeśli roczny maluszek je już pierwsze kanapki, zabranie ich ze sobą będzie dodatkowym utrudnieniem. Masło pewnie się rozpuści, a szynka i pomidor mogą wypaść. Jabłko zamiast ciasteczka Unikaj tuczących przekąsek...

dziecko, miseczka, śniadanie, kuchnia
Panthermedia
Dieta
Co na śniadanie dla dziecka
Skoro już wiesz, dlaczego tak ważne jest śniadanie, przekonaj się, że równie istotne jest, co dokładnie dziecko zje.

Chleb czy biała bułka z dżemem albo nawet miodem lub słodkie płatki w czekoladzie to nie najlepszy pomysł na śniadanie, w każdym razie nie codziennie. Podobnie parówka na ciepło z kromką chleba i łyżką keczupu to nie jest najzdrowszy zestaw na śniadanie. Co w takim razie podawać smykowi? Sporo zależy od wieku dziecka. Generalnie na zdrowe śniadanie powinny składać się: Produkty zbożowe Są źródłem węglowodanów, które dostarczają niezbędnej energii. Niemowlakowi, który do niedawna zadowalał się wyłącznie mlekiem, podawaj gotowe kaszki i kleiki. Przyrządzaj je na wodzie lub mleku modyfikowanym i wzbogacaj owocami (mogą być ze słoiczka albo mrożonki).  Starszemu smykowi (od 10. miesiąca) możesz przyrządzać także płatki owsiane lub jęczmienne. Przyzwyczajaj maluszka do różnorodnego pieczywa. Poza zwykłym chlebem i białymi bułeczkami podawaj mu także grahamki (po 1. roku) i razowiec (po 2. roku życia) – są w nich węglowodany złożone, które nie „huśtają” poziomem cukru we krwi, oraz błonnik, który jest ważny dla prawidłowej pracy jelit. Mleko i przetwory Dostarczają wapnia, który jest potrzebny m.in. kościom i zębom. Maluch do 3. roku życia powinien pić mleko modyfikowane. Od 11. miesiąca życia podawaj mu także jogurt, kefir, twarożek, a po 1. urodzinach także kakao (ale ostrożnie – obserwuj dziecko, czy nie ma uczulenia), kawę zbożową i żółty ser. Warzywa i owoce Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, jednak malec nie musi zjeść rano góry jarzyn. Niemowlakowi wystarczy kilka łyżek (ewentualnie pół małego słoiczka) owocowego lub warzywnego przecieru dodanego do kaszki.  Starszemu smykowi połóż na kanapce plasterek pomidora czy ogórka, dodaj do twarożku startą rzodkiewkę, kiełki  albo owoce (mogą być także mrożone albo ze słoiczka), posyp jajecznicę szczypiorkiem albo daj kawałek papryki...

dziecko, miseczka, śniadanie, kuchnia
Panthermedia
Żywienie
Pierwszy posiłek dnia
Dzieci, które codziennie jedzą śniadania, są mądrzejsze i zdrowsze od tych, które tego nie robią. O ile oczywiście nie jedzą byle czego.

Cóż, chleb z dżemem lub najsłodsze w sklepie płatki nie załatwiają sprawy, zwłaszcza jeśli malec je to samo dzień w dzień. Co w takim razie mu podać? Po obudzeniu Na porządne śniadanie powinny się składać: - Produkty zbożowe. Są źródłem węglowodanów i  dostarczają energii. Niemowlęciu podawaj gotowe kaszki i kleiki. Przyrządzaj je na wodzie lub mleku modyfikowanym i wzbogacaj owocami (mogą być ze słoiczka albo mrożone). Starszemu smykowi (od 10. miesiąca życia) możesz przygotować także płatki owsiane lub jęczmienne. Przyzwyczajaj maluszka do różnorodnego pieczywa. Poza zwykłym chlebem i białymi bułeczkami podawaj mu także grahamki (po pierwszym roku) i razowiec (po drugim roku życia) – są w nich węglowodany złożone, które nie „huśtają” poziomem cukru we krwi, oraz  błonnik, który jest ważny dla prawidłowej pracy jelit. - Mleko i jego przetwory. Dostarczają wapnia, potrzebnego m.in. kościom i zębom. Maluszek do trzeciego roku życia powinien pić mleko modyfikowane. Od 11. miesiąca życia podawaj mu również jogurt, kefir, twarożek, a po pierwszych urodzinach także kakao (ale ostrożnie – obserwuj dziecko, czy nie ma uczulenia), kawę zbożową oraz żółty ser. - Warzywa i owoce. Dostarczają witamin i składników mineralnych. Niemowlęciu dodaj do kaszki przecier owocowy lub warzywny. Starszemu smykowi połóż na kanapce plasterek pomidora czy ogórka, dodaj do twarożku startą rzodkiewkę, kiełki, posiekaną pietruszkę albo owoce (mogą być także mrożone albo ze słoiczka), posyp jajecznicę szczypiorkiem albo daj kawałek papryki czy obranej marchewki do chrupania. - Wędliny, ryby i jajka.  Dostarczają białka niezbędnego do budowy komórek. Starszemu niemowlęciu kilka razy w tygodniu podaj przyrządzoną na maśle jajecznicę albo delikatny omlet. Dziecku po pierwszych urodzinach zrób kanapkę z wędliną wysokiej jakości...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak