


Ułatw sobie życie - spraw, żeby dziecko nie brudziło się lodami
Pomoże ci w tym, prosta sztuczka: przebij patykiem od loda papierową papilotkę do muffinek. Gotowe! A tu znajdziesz przepisy na domowe lody.
Zobacz także: 12 genialnych sztuczek, które powinien znać każdy rodzic

Ułatw sobie życie - spraw, by dziecka nie trzeba było namawiać do jedzenia
Twoje dziecko jest niejadkiem? Być może zachęcisz je do jedzenia przy pomocy… foremek do ciastek. Można nimi wycinać różne kształty z owoców, warzyw (np. papryki), chleba, szynki czy żółtego sera.
Przeczytaj także: Rady dla rodziców niejadka

Ułatw sobie życie - podawaj jedzenie tak, by dziecko chciało je jeść
Góra jedzenia na talerzu może zniechęcić nie tylko niejadka. Spróbuj podać jedzenie (zwłaszcza to, za którym dziecko nie przepada, np. warzywa) w atrakcyjnej formie. Możesz umieścić je np. w pojemniczkach po zabawkach z jajka-niespodzianki.
Polecamy także: 25 sprawdzonych sposobów, dizęki którym dziecko polubi warzywa

Ułatw sobie życie - podaj dziecku nielubiany napój ze słomką (albo dwiema)
Każdy napój smakuje dzieciom lepiej, jeśli mogą go pić przez kolorową słomkę. Woda bez dodatków także! Picie przez słomkę jest korzystne także dlatego, że dobrze wpływa na rozwój mowy dziecka.
Polecamy także: Co powinien pić malec?

Ułatw sobie życie - użyj kostki do gry!
Dziecko marudzi przy jedzeniu groszku albo pokrojonej w kostkę marchewki? Umów się z nim, że zje tyle ziarenek, ile oczek zliczycie w dwóch rzuconych kostkach. Podobnie może być z łyżkami zupy (wtedy rzucajcie raczej jedną kostką) czy "gryzami" kanapki.

Ułatw sobie życie - krój arbuza tak, by nie brudził
Dzieci nie radzą sobie z dużymi kawałkami, np. wielkimi półksiężycami. Sok ścieka im na ubrania, a ty masz dodatkowe pranie. Arbuz pokrojony w słupki jest łatwiejszy w obsłudze nie tylko w przypadku dzieci.

Ułatw sobie życie - spraw, by dziecko przestało wołać "Mamo, kup!"
Twoje dziecko wciąż prosi cię o słodycze? Próbuje wymuszać w sklepie ciastka i batony?
Pokaż mu, że zdrowe, domowe ciastka są fajniejsze - mogą być na nich na przykład… ślady dinozaurów. Można je odcisnąć przy pomocy łapki ulubionego brontozaura albo turanozaura twojego malucha.
Na ciastkach można także robić ślady innymi zabawkami - np. autkami (zostanie na nich ślad bieżnika na oponach), kockami, stopą lalki itd.
Polecamy: Pyszne domowe ciastka w 10 minut!

Ułatw sobie życie - krój truskawki w plastry przy pomocy krajalnicy do jajek
Oczywiście truskawek nie trzeba kroić (są miękkie i dzieci doskonale sobie z nimi radzą). Jeśli jednak chcesz ich użyć do ozdobienia czegoś, np. tortu albo serka, nie męcz się używając noża. Krajalnica do jajek sprawdzi się lepiej!
Przy okazji: natkę i szczypiorek najwygodniej kroi się nożyczkami - nie trzeba myć deski do krojenia.

Ułatw sobie życie - krój gofry nożem do pizzy
Dzięki niemu można je szybko pokroić na małe kawałki - takie, które bez trudu mieszczą się w buzi dziecka.
Zobacz, jak zrobić domowe gofry



1. Daj dziecku odetchnąć Postaraj się, by sprawa jedzenia przestała być tematem numer 1 w waszym domu. Nie nazywaj malca niejadkiem . Oszczędź mu komentarzy („Oszaleję z nim, znowu nie tknął obiadu!”) i porównywania z innymi („Agatka zjadła kaszę, a Jaś jak zwykle tylko wszystko rozbabrał!”). Nie skarż się na niego babci, koleżankom itd. To naprawdę ważne, bo presja , jaką często wywierają na niejadku bliscy, może odebrać apetyt na dobre. 2. Pobaw się w księgową Przez kilka dni zapisuj wszystko, co zjada i wypija twoje dziecko : każdy kęs banana, każdy łyk soczku marchewkowego, każdą łyżeczkę serka. Nie przepuść żadnemu ciasteczku ani lizakowi. Może się okazać, że twój malec wcale nie jest niejadkiem , tylko je na raty albo nie to, co trzeba. 3. Pozwól dziecku zgłodnieć Nie biegaj za nim z kanapką po placu zabaw, nie wtykaj do buzi a to jabłka, a to banana. Daj mu szansę wybiegać się i wyszaleć, a przy okazji nabrać apetytu . Poza tym: Zrezygnuj ze słodyczy i niezdrowych przekąsek. Nie karm dziecka drożdżówkami „byle tylko coś przełknęło”, bo będziesz musiała robić to stale. Żaden malec nie zrezygnuje z nich dobrowolnie na rzecz brokułów! Uważaj także na słodkie herbatki i soczki . Są bardzo sycące, nic więc dziwnego, że nie ma się po nich ochoty na obiad. 4. Pozwól decydować Zdarza się, że dziecko wybrzydza przy jedzeniu bo to jedyna okazja, kiedy może o czymś decydować. Pozwól mu wybierać to, na co ma ochotę. Daj mu jednak ograniczony wybór ("Chcesz na śniadanie płatki czy bułeczkę z miodem?") 5. Poproś dziecko o pomoc w kuchni Każdy człowiek, nawet całkiem mały, lubi się czuć ważny i potrzebny. Zaangażuj dziecko w przygotowywanie...