Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywienie

Zdrowy brzuszek latem

Latem szczególnie trzeba uważać na to co się je samemu i co podaje się dziecku. Niestety o zatrucie bardzo łatwo!

Gdy żar leje się z nieba, błyskawicznie mnożą się bakterie. Dlatego latem bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe.

Jakich produktów lepiej nie jeść latem?
Podczas wakacyjnych miesięcy nie kupuj dziecku ciastek z kremem, lodów z niepewnego źródła, hamburgerów sprzedawanych w kioskach i przydrożnych barach. Ryzyko wiąże sie też z jedzeniem źle przechowywanego mięsa i wędlin kupowanych na targowiskach, niemytych owoców i picie nieprzegotowanej wody.

Czy dziecko z zatruciem pokarmowym trzeba leczyć w szpitalu?
Jeśli choroba przebiega łagodnie, nie ma takiej potrzeby. Maluch musi dużo pić. Możesz mu podawać Smectę oraz Gastrolit, węgiel, preparaty z probiotykami. Na gorączkę i ból brzucha pomaga paracetamol. Nie podawaj leków z ibuprofenem.

Jak powinna wyglądać dieta dziecka, które uległo zatruciu?
Przy zatruciu pokarmowym dieta jest tak samo ważna, jak podawanie leków i nawadnianie. Jeśli chory maluszek jest karmiony piersią, nie należy tego przerywać, a gdy dziecko pije mieszankę, szczególną uwagę należy zwrócić na nawadnianie. Przez kilka dni nie podawaj dziecku soków, owoców, jajek, mleka, nabiału i cukru – zastępuj go glukozą. Dziecko, które już wraca do zdrowia, może jeść pieczywo z masłem, chude pieczone mięso, ziemniaki purée, ugotowaną marchewkę, zupkę jarzynową z mięsem. Z nabiału najpierw wprowadź produkty mleczne, które zwierają żywe kultury bakterii.

Co może pić malec chory na biegunkę?
Przy biegunce nie można dopuścić nawet do niewielkich objawów odwodnienia. Niemowlakowi podawaj chłodne i słabe herbatki owocowe, wodę mineralną, wodę z Gastrolitem lub Orfalt. Dziecko powyżej roku może pić coca-colę bez gazu. Gdy często wymiotuje, napoje trzeba podawać po łyżeczce co kilka minut.

A jak podczas wakacji radzić sobie z zaparciami?
Zaparcia są problemem dzieci, które muszą korzystać z toalety poza domem, np. na wyjeździe. Sprawdź, czy dziecko pije tyle, ile powinno – 20-kilogramowy maluch powinien dostać ok. 1,5 litra płynów (w tym zupy i mleka). Co może pomóc: gotowane i utarte na grubej tarce buraczki, na śniadanie płatki owsiane lub jęczmienne np. ze zsiadłym mlekiem albo pieczywo z mąki z pełnego przemiału, naturalny jogurt z łyżeczką siemienia lnianego (zalanego wrzącą wodą), kompot z suszonych owoców, koktajl ze świeżych owoców z drobnymi pestkami. Na czczo podawaj dziecku filiżankę chłodnej przegotowanej wody z miodem i cytryną.

Jak uniknąć zatrucia salmonellą?
Salmonellą można się zarazić od jej nosiciela lub osoby chorej, ale też jedząc niedogotowane jajka, źle przechowywane przetwory mleczne i mięsne. Rzadziej do zakażenia dochodzi po wypiciu surowej wody lub przez kontakt ze zwierzętami, które są nosicielami tej bakterii (np. żółwiami).

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

jeść, niemowlę, karmienie, łyżeczka
Zdrowie
Gdzie są probiotyki? Konieczne przy antybiotyku
Podajesz dziecku antybiotyk? Pamiętaj również o probiotykach. Tylko dzięki nim układ pokarmowy maluszka będzie funkcjonował prawidłowo. Antybiotyki niszczą bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te pożyteczne, które zasiedlają przewód pokarmowy.

Dobre bakterie (czyli probiotyki) ułatwiają trawienie i wchłanianie pokarmów, hamują rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów i unieszkodliwiają toksyny. Uszczelniają też błonę śluzową jelit, ograniczając w ten sposób wchłanianie przez organizm szkodliwych substancji. Kiedy ich ilość drastycznie spada, np. podczas podawania dziecku antybiotyku, pojawiają się biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. Odbudowa naturalnej flory bakteryjnej po leczeniu antybiotykami trwa kilka tygodni. Możesz jednak przyspieszyć ten proces, wprowadzając do diety dziecka produkty z probiotykami. Naukowcy odkryli, że ich podanie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z trawieniem. Jeśli leczysz swojego malucha antybiotykami, nie czekaj z podaniem probiotyków do zakończenia kuracji. Zacznij już teraz.  Mleko modyfikowane i kaszki z probiotykami Aby wspomóc odbudowę naturalnej flory jelitowej, możesz podawać maluchowi mleko modyfikowane i kaszki wzbogacone probiotykami. Najczęściej zawierają one bifidobakterie (Bifidus) i bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Na rynku są też mieszanki z prebiotykami – specjalnymi węglowodanami, które wspomagają namnażanie się dobroczynnych bakterii. Do mleka modyfikowanego dla maluchów dodawane są m.in. galaktooligosacharydy (rodzaj prebiotyków wyizolowanych z mleka krowiego), które występują też w mleku mamy. Nasza rada: Mieszanki i kaszki smakowe z probiotykami możesz podawać do trzech tygodni po kuracji albo stale – zgodnie ze schematem żywienia i kalendarzem rozszerzania diety. Jeśli twój malec pije już mleko konkretnego producenta, podaj mleko probiotyczne tej samej firmy, bo dziecko może odmówić picia mieszanki o nowym smaku. Zobacz też: Antybiotyki - instrukcja obsługi Fermentowane produkty mleczne, czyli jogurt, kefir, maślanka Jeśli maluch nie jest uczulony na mleko krowie, kilka razy w tygodniu może dostać na zmianę naturalny jogurt,...

4499702-480x720.jpg
Zdrowie
Jak latem unikać zatruć pokarmowych u dziecka?
Gdy jest ciepło, a jedzenie nie jest prawidłowo przechowywane, błyskawicznie mnożą się w nim drobnoustroje. Dlatego latem bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe, które może prowadzić do groźnego odwodnienia. Zobacz, jak tego uniknąć podczas wakacji.

Przyczyną zatruć pokarmowych u dzieci są zwykle wirusy i bakterie. Wiosna lub jesienią najczęściej zdarzają się zakażenia wirusowe, którym towarzyszą infekcje górnych dróg oddechowych (katar, ból gardła, gorączka). Natomiast latem częściej występują zakażenia bakteryjne . Powodem jest brak higieny lub niewłaściwe przechowywanie jedzenia. Dlatego gdy jest ładna pogoda, zwróć szczególną uwagę na to, co podajesz dziecku i czy właściwie przechowujesz jedzenie . Wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii w żywności, zwłaszcza wystawionej na działanie promieni słonecznych. Uważaj na zatrucia na wyjazdach Podczas wakacjach częściej dochodzi do zatruć pokarmowych - sprzyja temu zmiana wody i gorsze warunki higieniczne (np. w podróży), przechowywanie jedzenia poza lodówką. Niebezpieczne jest zjadanie niemytych owoców , picie nieprzegotowanej wody. Podanie dziecku serka, jogurtu czy mlecznego deseru, które zbyt długo wystawione były na działanie wysokiej temperatury, albo lodów raz rozmrożonych i powtórnie zamrożonych często bywa przyczyną zakażenia gronkowcem. Jedząc ciastka z kremem czy lody , można też zarazić się salmonellą lub shigellą - bakteriami powodującymi salmonellozę i czerwonkę. Choroby te często wymagają leczenia w szpitalu. Zobacz też: 5 ważnych pytań o jedzenie na wakacjach Rozpoznaj zatrucie pokarmowe u swojego dziecka U chorego dziecka pojawia się ból brzuszka, biegunka, często też gorączka . Naprawdę niebezpiecznie staje się, jeśli do biegunki dołączają nudności i wymioty. Podawaj dziecku napoje - zapobiegaj odwodnieniu Nie dopuść nawet do niewielkich objawów odwodnienia. Niemowlakowi podawaj przegotowaną wodę butelkowaną niskozmineralizowaną, chłodne, słabe herbatki owocowe. Dziecko powyżej roku może pić też colę bez gazu . Jeśli maluch często wymiotuje, napoje podawaj po łyżeczce co kilka minut....

maluch, mleko, szklanka
Dieta
Nabiał w diecie dziecka
W menu twojego kilkulatka powinno się znaleźć na co dzień nie tylko mleko. Ważne są też sery, jogurty, kefir, maślanka. No i jajka.

Badania wykazały, że polskie dzieci otrzymują tylko 70% zalecanej ilości witaminy D i wapnia! Dlatego powinnaś dbać, by twojemu maluchowi nie brakowało nabiału (czyli mleka, jego przetworów i jajek), który jest ważnym źródłem tych substancji. Dostarcza także białka, witamin A, B2, E i K) oraz żelaza. Zawiera tzw. aminokwasy niezbędne, czyli te, których organizm nie potrafi sam wytworzyć. Ich brak może wyrządzić spore szkody. Jajka zaś są dodatkowo źródłem bardzo potrzebnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i lecytyny. Dzienna porcja wapnia dla 3–6-latka to 800–1000 mg. Tę jego ilość zawierają: - 4 plasterki żółtego sera, - 3 szklanki mleka, - 2 szklanki jogurtu, kefiru, maślanki, - 1 kg sera białego. Po co dziecku mleko To kopalnia składników odżywczych – zawarty w nim wapń wraz z witaminą D jest konieczny, aby dziecko miało mocne kości i zęby. Ma też białka, które służą do budowy nowych tkanek, m.in. mięśni i kości. Zbudowane są z nich hormony oraz ciała odpornościowe chroniące przed chorobami. Laktoza, czyli cukier mleczny, jest natomiast bardzo dobrym źródłem energii. Ułatwia wchłanianie wapnia i jest niezbędna do rozwoju pożytecznych bakterii w układzie pokarmowym, które m.in. zapobiegają zaparciom. Czy kozie mleko też jest dobre Ma specyficzny (nie każdy go lubi) smak. Może być dobrą alternatywą dla mleka krowiego. Część dzieci, którym szkodzi mleko krowie, lepiej toleruje kozie. Zawiera ono znacznie więcej niż krowie wapnia, potasu, fosforu oraz niektórych innych składników mineralnych, jest także bogatsze w witaminy. W sklepach można kupić tłuste lub półtłuste. Które mleko jest lepsze: UHT czy pasteryzowane Oba sposoby zapobiegania szybkiemu psuciu się mleka mają swoje zalety. Podczas pasteryzacji mleko zostaje podgrzane do 100°C w ciągu minuty (i błyskawicznie ochłodzone do temperatury...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak