Reklama

Pamiętasz? Kiedyś na obiad zawsze była zupa. Dziś zwykle jest tylko drugie danie. Szkoda, bo zupy naprawdę warto jeść. A gotowanie ich nie wymaga wiele czasu i specjalnych talentów.

Reklama

Jarzynowe, pełne witamin
I dzieci, i dorośli jedzą za mało warzyw, a w zupach można je sprytnie przemycić. Jeśli nie ugotujesz ich na tłustym mięsie i nie podprawisz zasmażką, nie będą zbyt kaloryczne. Gotowanie zup to łatwy sposób, by twoja rodzina cieszyła się wieloma smakami. Na każdy dzień tygodnia możesz ugotować inną zupę, bo ich repertuar jest niemal nieograniczony, np. koperkowa, dyniowa, brokułowa, jarzynowa z lanym ciastem, barszcz ukraiński, kapuśniak ze słodkiej kapusty czy kalafiorowa.
Nasza rada. Korzystaj z mrożonych warzyw. Zamiast kostki bulionowej dla smaku dodaj łyżeczkę masła.

Sycące, jednogarnkowe
Jeśli zupa oprócz warzyw zawiera dodatek mięsa, ziemniaki, kaszę lub zacierki, może być podstawą obiadu. Potem wystarczy już tylko smaczny deser lub lekkie danie bez mięsa. Jednogarnkowym daniem może być krupnik na cielęcinie, kapuśniak na chudych żeberkach czy zupa gulaszowa. A co powiesz na zupę meksykańską z indykiem, kukurydzą, czerwoną fasolą, papryką i pomidorami? Pycha!
Nasza rada. Sycące zupy z fasolą lub kwaśną kapustą nadają się dla maluchów powyżej trzeciego roku życia. Lekki krupnik można podać już w pierwszym roku.

Klarowne lub przecierane
Zupy klarowne, np. uwielbiany przez dzieci rosół i pomidorową, podawaj nie tylko z ryżem lub makaronem, ale także w filiżankach z pasztecikami z mięsem. Do czystego barszczu pasują paszteciki z kapustą i grzybami lub uszka.
Nasza rada. Zupy przecierane (szparagowa, selerowa) można podać w filiżance, do picia. Wtedy wygląda elegancko, jest świetna na przyjęcia.

Kwaśne, pobudzają apetyt
Zupy mogą być też sposobem na niejadka. To nieprawda, że wszystkie dzieci lubią słodkie potrawy. Wiele maluchów, zwłaszcza te nieprzepadające za jedzeniem, woli ostrzejsze smaki. To dlatego chętniej jedzą pomidorową, żurek, ogórkową niż zwykłą jarzynową. Ciepła zupa po zimowym spacerze na pewno będzie smakowała i wszystkich rozgrzeje.
Nasza rada. Aby dziecko zjadło drugie danie, zupa nie powinna być bardzo gęsta. Nie nalewaj jej do talerza zbyt wiele. To ma być przyjemny wstęp do obiadu.

Z fasolką lub soczewicą
Dodatek warzyw strączkowych – groszku, fasoli, soczewicy – czyni zupę bardziej sycącą. Białka zawarte w mięsie i białka roślinne
doskonale się uzupełniają. Zupa z soczewicy jest idealna w mroźny dzień. Warzywa strączkowe mają działanie wzdymające, więc zupy z nimi mogą jeść dzieci, które skończyły trzy lata.
Nasza rada. Suchą fasolę, groch lub soczewicę koniecznie trzeba przed gotowaniem namoczyć w gorącej wodzie i zostawić na 2–3 godziny. Potem odlać wodę, w której się moczyły, dodać nasiona do zupy i gotować do miękkości bez przykrycia.

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja: Anna Kłosińska, fizjolog żywienia, opracowuje programy żywieniowe dla najmłodszych, pracuje w dziale Oświaty Zdrowotnej PSSE oraz w Fundacji Zdrowy Uczeń.

Wypróbuj nasze przepisy na pożywne zupy:
Złocista zupa z dyni
Zupa-krem z jarzyn
Zupa pomidorowa z kluseczkami

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama