Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, dziewczynka, zupa, kuchnia, obiad, jeść
Żywienie

Zupka na rozgrzewkę

Na co ma się zwykle ochotę po jesiennym spacerze? Na coś gorącego. Nalej wtedy sobie i dziecku talerz zupy.

Pamiętasz? Kiedyś na obiad zawsze podawało się zupę. Dziś na stole zwykle jest tylko drugie danie. A to wielka szkoda. Zupy naprawdę warto jeść. Powodów jest bardzo dużo.

Jarzynowe, pełne witamin
Nie tylko dzieci, ale także dorośli jedzą za mało warzyw, a w zupach można je sprytnie przemycić. Jeśli nie ugotujesz zupy na tłustym mięsie i nie podprawisz jej zasmażką, nie będzie zbyt kaloryczna. Na każdy dzień tygodnia możesz ugotować inną zupę, jest ich naprawdę mnóstwo, np. koperkowa, dyniowa, brokułowa, jarzynowa z lanym ciastem, barszcz ukraiński, kapuśniak czy kalafiorowa.
Nasza rada. O tej porze roku bez obaw możesz korzystać z mrożonych warzyw. Zamiast kostki bulionowej dodaj do wywaru łyżeczkę masła albo oliwy.

Sycące, jednogarnkowe
Jeśli zupa oprócz warzyw będzie zawierała dodatek mięsa, ziemniaki, kaszę lub zacierki, może stać się podstawą obiadu. Potem wystarczy już tylko podać smaczny deser lub lekkie danie bez mięsa. Takim jednogarnkowym, ale pełnowartościowym daniem może być np. krupnik na cielęcinie, kapuśniak na chudych żeberkach albo pyszna zupa gulaszowa.
Nasza rada. Sycące zupy z fasolą lub kwaśną kapustą nadają się dla maluchów powyżej trzeciego roku życia. Lekki krupnik można podać już w pierwszym roku.

Klarowne lub przecierane
Zupy klarowne, czyli np. uwielbiany przez niemal wszystkie dzieci rosół i pomidorową, możesz podawać nie tylko z ryżem lub makaronem, ale także do picia, z dodatkiem pasztecików z mięsem.
Nasza rada. Również zupy przecierane (szparagowa, selerowa, dyniowa) serwuj w filiżankach.

Kwaśne, na apetyt
Mogą być fantastycznym sposobem na niejadka. Wiele maluchów woli ostrzejsze smaki. To dlatego chętniej jedzą pomidorową, żurek, ogórkową niż zwykłą zupę jarzynową.
Nasza rada. Aby dziecko zjadło drugie danie, zupa nie może być bardzo gęsta. Nie nalewaj jej do talerza zbyt wiele. To ma być przyjemny wstęp do obiadu.


Wypróbuj nasze propozycje na pyszne zupki warzywne:
Złocista zupa z dyni >>
Zielone kluseczki >>
Fasolkowa smakowitość >>

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Dieta w ciąży [LIVECZAT z ekspertem]

Dieta
Zupka niemowlaka
Mogą być jarzynowe, owocowe, z mięskiem lub bez. Oswajają malca z nowymi smakami. Powinny więc być różnorodne.

Mogą być jarzynowe, owocowe, z mięskiem lub bez. Oswajają malca z nowymi smakami. Powinny więc być różnorodne. Wypróbuj przepisy: > Zupa z malin z kaszką manną (od 11. miesiąca życia) > Rosół warzywny z pulpetami (od 10. miesiąca życia) > Zupa z brokułów (od 7. miesiąca życia) Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny dostać pierwszą zupkę w piątym miesiącu życia, karmione piersią – w siódmym. Przygotuj ją z marchwi, pietruszki i ziemniaka, z dodatkiem kleiku ryżowego i świeżego masła (oliwy z oliwek albo oleju rzepakowego niskoerukowego). Stopniowo wprowadzaj kolejne warzywa: dynię, brokuły, seler, kalafior, kalarepkę, cukrowy zielony groszek, buraczki, por albo cebulę. W czwartym kwartale możesz już dodać do zupy świeżego dojrzałego pomidora, warzywa kapustne, cukinię, kabaczka. Takie danie to źródło energii, tłuszczu, węglowodanów, witamin C i z grupy B, betakarotenu oraz soli mineralnych. Porcja 100 ml zupy dostarcza ok. 50 kcal i uzupełnia płyny w diecie dziecka. Jej konsystencja uzależniona jest od wieku malca. W drugim kwartale powinien dostawać jednolitą papkę, w trzecim kwartale – zupę przecieraną i gęstą, a w czwartym – z wyczuwalnymi miękkimi cząsteczkami warzyw i mięsa. Zupka początkowo zastępuje jeden posiłek mleczny. W czwartym kwartale (według schematu żywienia) oprócz niej dziecko może już jeść także drugie danie. Jak przygotować zupkę Świeża, domowa zupka smakuje inaczej niż gotowe dania ze słoiczków. Możesz urozmaicać nią jadłospis maluszka. 1. Przygotuj naczynia Garnuszek powinien być osobny, stalowy lub emaliowany z dopasowaną pokrywką. Jeśli nie masz miksera, potrzebne będzie również plastikowe lub stalowe sitko oraz łyżka do przecierania. 2. Myj warzywa Przed obraniem zawsze dokładnie je umyj pod bieżącą wodą, obierz i znów opłucz. 3. Krótko gotuj...

Żywienie
Najlepsze zupy dla niemowlęcia i starszaka
Kto powiedział, że maluch ma ciągle jeść rosół, pomidorową i ogórkową? Oto pomysły na nowe dziecięce hity. Spróbuj! Naprawdę warto.

Kto powiedział, że maluch ma ciągle jeść rosół, pomidorową i ogórkową? Oto pomysły na nowe dziecięce hity. Spróbuj! Naprawdę warto. Wypróbuj przepis: - Zupa z zielonym groszkiem - Zupa z cukinii Traktujemy ją po macoszemu i nie przywiązujemy większej wagi do tego, czy malec ją zje, czy nie. Ba! Niektórzy uważają nawet, że pierwsze danie to taka trochę gorsza część obiadu. Jeśli tak jest, to dlaczego dietetycy przekonują, że warto dziecku podawać zupy? Mają mnóstwo witamin. I składników mineralnych. Dostają się z warzyw do wywaru, w trakcie bulgotania na kuchence. W zupie może być ich znacznie więcej niż w gotowanej jarzynce, którą podajesz na drugie danie! Są bardzo wartościowe. Właśnie zupa, a nie drugie danie, jest posiłkiem zbilansowanym. To znaczy: sąw niej idealne proporcje białek, węglowodanów i tłuszczów. Gdy do wywaru dodasz porcję mięsa lub ryby, malec szybko zaspokoi głód, a taki posiłek zastąpi mu cały obiad. Nie tuczą. Oczywiście pod warunkiem, że nie ugotujesz ich na tłustym mięsie oraz nie dodasz dużej ilości śmietany i mąki do zabielenia. Łatwo z nimi eksperymentować. Wystarczy, że wrzucisz do niej nowe warzywo, a danie już będzie miało inny niż zwykle smak. Dzieci lubią zupy o nieco ostrzejszym, bardziej zdecydowanym smaku – stąd miłość do pomidorowej i ogórkowej, a niechęć do krupniku czy zwykłej jarzynówki. Dlatego warto zaproponować zupy niecodzienne, np. z zielonego groszku, cukinii, dyni, kabaczka, a czasem podać maluchowi owocową, np. z wiśni, śliwek (można ją zrobić z mrożonek). Naprawdę zupy mogą być pyszne, warto malca do nich przekonać. Wypróbuj przepis: - Zupa z zielonym groszkiem - Zupa z cukinii  

zupy_na_listopad2011_03.jpg
Łukasz Zandecki, stylizacja: Maria Szkop
Żywienie
Pyszne i zdrowe zupy
Warto jadać je codziennie. Zupy naprawdę łatwo się gotuje. Są smaczne i takie zdrowe.

Kilkumiesięczne maleństwo może zjeść zupkę, nawet jeśli nie ma jeszcze zębów, a poza tym można w niej zmieścić dużą ilość niezbędnych dziecku składników odżywczych. Jest ciepła, więc rozgrzewa, a dzieci zwykle akceptują jej łagodny smak.  Zupkę dla niemowlaka trzeba zmiksować. Do tej dla dziecka, które już gryzie, warzywa wystarczy zetrzeć lub drobno pokroić. Dodając do zupy mięso czy żółtko, sprawisz, że posiłek będzie pełnowartościowy. Dla niemowląt dopiero zaczynających jeść zupy mięso gotuje się oddzielnie i dodaje do zupy na końcu (wywar z mięsa czasem uczula). Zaś przygotowując obiad dwudaniowy, zupę można ugotować tylko z warzyw. Choć zupy warto jeść codziennie, niektóre z nich mają charakter odświętny, np. migdałowa. Jarzynowa z kaszą jaglaną (od 1. roku) Składniki: - mała marchewka - pietruszka - kawałek selera - kawałeczek pora - łyżka kaszy jaglanej - łyżeczka posiekanego koperku - łyżka oliwy - sól morska do smaku Wykonanie: Warzywa umyj, obierz, wypłucz, zetrzyj na tarce o grubych otworach, pora drobno pokrój. Duś około 5 minut w małej ilości wody. Następnie dolej 1,5 szklanki przegotowanej wody i wsyp kaszę jaglaną. Gotuj 20 minut. Dodaj oliwę i posiekany koperek. Barszczyk miksowany (od 9. miesiąca) Składniki: - mała marchewka - kawałeczek pora - nieduży ziemniak - nieduży burak - natka pietruszki - łyżeczka masła - 40 g surowego mięsa z piersi indyka (kawałek wielkości około 1/4 dłoni) Wykonanie: Warzywa umyj, obierz, opłucz, pokrój na kawałki. Mięso umyj, oczyść. Razem w warzywami wrzuć je do wrzącej wody i gotuj 25–30 minut. Gdy składniki będą miękkie, dodaj natkę i wszystko zmiksuj (zupa powinna być dość gęsta). Dodaj masło, wymieszaj. Zupkę ozdób posiekaną natką. [CMS_PAGE_BREAK] Zupa migdałowa (od 2. roku) Składniki: - 20 dag...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz