Każdy rodzic chce, by pokoik dla niemowlęcia był przytulny, wygodny i funkcjonalny. Nie jest to jednak takie proste… Urządzając pokój dla maluszka, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, pamiętając, że właśnie tutaj spędzicie wiele czasu razem. Poniżej przedstawiamy 5 elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas aranżacji tej wyjątkowej przestrzeni.

Reklama

Kolory i oświetlenie

Decydując się na konkretne barwy ścian, warto pamiętać o tym, by nie przesadzić i zdecydować się np. na 1 lub 2 kolory dominujące. W pokoju dziecka może być kolorowo, jednak lepiej, by nie było tam wszystkich kolorów tęczy, a kolory były stonowane i nieprzytłaczające. W przypadku niemowlęcia świetnie sprawdzą się połączenia takie jak: biel i czerń, błękit i biel, czerń i żółty. Wiele osób decyduje się także na pokój w odcieniach szarości i bieli. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy opiekunowie chcą postawić na kolorowe dodatki, gdyż szarość i biel będą stanowiły świetną bazę dla mebli i dekoracji. Ponadto warto pamiętać, że obecnie odchodzi się od różu dla dziewczynki i błękitu dla chłopca. Dodatkowo dla urozmaicenia pokoju, warto zastosować na ścianach m.in. naklejki ścienne, tapetę czy farbę tablicową.

Adobe Stock

Z kolei, jeśli chodzi o wybór oświetlenia do pokoju niemowlęcia, warto pamiętać, że jego wzrok jest jeszcze nie w pełni wykształcony i potrzebuje ochrony. Dlatego też oświetlenie w pomieszczeniu nie może być intensywne, gdyż może nie tylko rozdrażnić malucha i spowodować wybuch płaczu, ale również niekorzystnie wpłynąć na jego wzrok. W pokoju maluszka powinna być lampka nocna, która sprawdzi się np. w trakcie karmienia. Jej światło powinno być ciepłe i delikatne. Praktycznym rozwiązaniem są także kinkiety i inne lampy dające światło punktowe. Jeśli jednak w pokoju jest duża lampa sufitowa, warto wyposażyć ją w klosz, który stworzy przyjemną poświatę.
Świetnym rozwiązaniem są także projektory, które wyświetlają gwiazdy na suficie. Przykładem jest projektor Pozytywka Jeż Tiny Love, który oprócz relaksujących projekcji wyposażony został w kojącą muzykę, a także sensor płaczu, monitorujący sen dziecka i automatycznie włączający delikatne melodie, pozwalające maluszkowi szybko wrócić do snu.

Meble i akcesoria

Podstawowym meblem w pokoju niemowlęcia jest łóżeczko, które powinno być ustawione z dala od okna, co uchroni malca przed przeciągiem. Ponadto nie powinno również stać obok grzejnika, a także powinno być tak ustawione, by można było mieć do niego dostęp z dwóch lub nawet trzech stron. A gdy przyjdzie pora na leżenie w łóżku, niezastąpiona będzie karuzela Rośnij z muzyką Zabawa na łące, która zawiera wybór aż 18 melodii w 6 różnych kategoriach muzycznych. To doskonała zabawka, która ukoi dziecko i przygotuje je do snu. Kolejnym elementem obowiązkowym jest przewijak, który na czas użytkowania może być stawiany na łóżeczku lub być na stałe ustawiony np. na komodzie. Ponadto powinno się znaleźć miejsce na pojemną szafę, która pomieści nie tylko ubranka, ale również kocyki, pieluszki, pościel na zmianę oraz zabawki. Dzięki niej można łatwo utrzymać porządek w pokoju. Dobrym pomysłem będzie także wyposażenie pomieszczenia w duży, wygodny fotel, który sprawdzi się w czasie karmienia czy przytulania maluszka.

Dobrym pomysłem będzie także leżaczek-bujaczek 3w1 np. od Tiny Love, który będzie idealnym miejscem zarówno do drzemki, jak i do zabawy. Co warto podkreślić, ten wyjątkowy sprzęt tylko za pomocą jednego kliknięcia zamienia się z bujaczka w leżaczek, dzięki czemu jest bardzo łatwy w obsłudze. Ma także 3 stopnie regulacji oparcia, dzięki czemu ułatwia komunikację, a także wspiera rozwój emocjonalny i społeczny.

Zobacz także
Marko

Zabawki

Aby pokoik niemowlęcia był w pełni wyposażony, nie może zabraknąć w nim… zabawek! Pierwsze miesiące życia maluszka to czas, w którym intensywnie rośnie i się rozwija, dlatego warto zapewnić mu stymulujące pomoce. Wśród nich nie może zabraknąć maty edukacyjnej z pałąkami np. maty Słoneczny dzień od Tiny Love. Dzięki niej można wspierać aktywny rozwój niemowlęcia, w tym rozwój zmysłów, kojarzenie, rozwój emocjonalny i społeczny, a także zachęcić do spędzania czasu na brzuszku, by rozwijać i wzmacniać zarówno ruchy precyzyjne, jak i całego ciała.

Marko

Do przebywania w pozycji na brzuszku niemowlę zachęci również zabawa karuzelą od Tiny Love. To właśnie ona sprytnie angażuje dziecko i pozwala mu na długi czas beztroskiej zabawy. Karuzela m.in. wspiera rozwój zmysłów, motoryki dziecka i zdolności poznawczych, a także rośnie wraz z dzieckiem, gdyż wspiera rozwój kojarzenia w miarę dorastania. Ponadto ta zabawka interaktywna sprawdzi się również na spacerze, gdyż posiada klips do łatwego mocowania (np. na budce wózka).

W pokoiku niemowlęcia nie może również zabraknąć zabawek takich jak kontrastowe książeczki, gryzaczki, grzechotki oraz miękkie kostki i piłki.

Marko
Reklama

Czy już wiesz, jak urządzisz pokój twojego dziecka?

Materiał powstał z udziałem firmy Tiny Love

Reklama
Reklama
Reklama