Niepewność, mnóstwo pytań, wątpliwości - ma je niemal każdy świeżo upieczony rodzic. Jeśli nie jesteś pewna, czy właściwie zajmujesz się swoim dzieckiem, to poszukaj odpowiedzi w pewnych źródłach. Najlepiej skonsultuj się z pediatrą, położną, fizjoterapeutą czy inną, zaprzyjaźnioną osobą, która ma doświadczenie.

Reklama

O odpowiedź na najczęściej zadawana pytania poprosiliśmy Olę Ropelewską - fizjoterapeutkę, która aktywnie działa również w sieci i znana jest jako @naturalny.rozwój. Ola pracuje przede wszystkim z niemowlakami i małymi dziećmi. Kieruje się zasadą, zgodnie z którą dzieciom należy zapewnić dobre warunki do naturalnego rozwoju.

Oto, jak odpowiedziała na pytania czytelników Mamo, To Ja.

Jak zapobiegać odparzeniom skóry w okolicach pieluszki?

Rodzice powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto te, które trzeba potraktować priorytetowo:

  • należy dbać o częste wietrzenie pupy - na plaży czy ogrodzie można położyć na kocu podkład do przewijania, na to bawełnianą pieluszkę wielorazową i na to gołego bobasa. W razie czego bawełnianą pieluszkę łatwo wrzucić do prania, a skóra w rejonie około pieluszkowym ma szansę swobodnie pooddychać,
  • warto wybierać dobrej jakości pieluszki. Delikatne, bez substancji zapachowych, paroprzepuszczalne,
  • powinno się często zmieniać pieluszki,
  • do obmywania pupy używajmy chusteczek lub wacików nasączonych czystą wodą.
5

Jakie ubranka są lepsze dla dziecka, czy tylko bawełniane? Które nie będą podrażniać skóry?

Wszystkie naturalne materiały będą dla dziecka dobre, np. bawełniane, lniane, wełniane. Inne mogą powodować problemy z wymianą cieplną, przyczyniać się do przegrzewania malucha oraz do nadmiernego pocenia. Latem warto też wybierać trochę większe ubranka, aby nie opinały skóry dziecka i zapewnić swobodę ruchów.

Zobacz także

Czym myć dziecko aby się nie pociło?

To bobrze, jeśli dziecko się poci. Tak reguluje temperaturę swojego ciała. To naturalne zjawisko. Jeśli intensywność pocenia się dziecka nas niepokoi, warto to skonsultować z lekarzem. Dziecko należy myć w wodzie z dodatkiem delikatnego mydła dla dzieci. Noworodki i małe niemowlęta można myć w samej wodzie, wodzie z dodatkiem mleka mamy lub wodzie z dodatkiem emolientów lub oleju ze słodkich migdałów.

emolienty

Czerwona skóra rocznika po przebywaniu na słońcu: jak szybko zregenerować naskórek?

Przede wszystkim unikać takiej sytuacji. Skóra nie powinna być czerwona czy opalona po pobyciu na słońcu. Zwłaszcza u dziecka. Oprócz stosowania filtrów SPF warto się rozejrzeć za ubraniami i strojami kąpielowymi z filtrem UV. Jeśli pojawi się podrażnienie naskórka to w celu regeneracji najlepiej stosować zimne okłady oraz tłusty krem.

Co zrobić w sytuacji, gdy u rocznego dziecka pojawia się uczulenie po 5-minutowym spacerze na słońcu?

Odwiedzić lekarza, dermatologa, alergologa. Do tego czasu osłaniać ciało przed promieniowaniem słonecznym: kapelusz z filtrem UV, ubrania z filtrem UV, krem z wysokim filtrem SPF.

Jak nie dopuścić do potówek u noworodka? Kąpać w baseniku, wanience?

Kąpiel w wodzie jest bardzo dobrym sposobem na ochłodzenie organizmu w upalne dni - nawet dla niemowląt. Należy jednak pamiętać, aby chronić głowę i całe ciało dziecka przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Potówek najłatwiej uniknąć gdy dbamy o “oddychanie” skóry. Nie dopuszczać do przegrzania skóry czy przepocenia. Warto zadbać o częste zmiany pozycji. Niemowlę podczas spacerów może leżeć nie tylko na plecach, ale też na boku czy na brzuszku.

Warto też zastosować się do tych porad:

  • często wietrzyć skórę dziecka,
  • nie doprowadzać do przegrzania organizmu,
  • ubierać noworodka w naturalne materiały, stosownie do temperatury
  • noworodek powinien mieć na sobie tylko jedną warstwę garderoby więcej niż my, w momencie gdy odczuwamy komfort cieplny
  • podczas podróży autem należy robić częste przerwy, na wyjęcie dziecka z fotelika
  • podczas podróży wózkiem warto stworzyć jak najlepszy przepływ powietrza wewnątrz gondoli. Można rozpiąć elementy umożliwiające wentylację, a także wyjąć wszystkie zbędne materiały i zabawki.
6

Czy krem z filtrem można stosować już od urodzenia?

Można, a wręcz trzeba. Jeśli skóra dziecka jest wystawiona na słońce. U niemowląt najlepiej stosować filtry mineralne, zamiast chemicznych.
Z dobrym, prostym składem.

Czy kąpiel w nadmanganianie potasu to dobry sposób na odparzenia?

Sporadyczna i krótka kąpiel w roztworze z nadmanganianu potasu może pomóc, jeśli występują mocniejsze odparzenia skóry. W tym celu należy odpowiednio przygotować wodę rozpuszczając kilka kryształków KMnO4 w letniej wodzie, uzyskując roztwór lekko różowy i przejrzysty. Kontakt skóry z samymi kryształkami nadmanganianu potasu może powodować miejscowe oparzenia.

bhk10

Jakie mity na temat ochrony skóry dzieci przed słońcem warto obalić?

Najważniejsze - NIE PRZYKRYWAJ WÓZKA DZIECKA MATERIAŁEM. Wtedy wewnątrz tworzy się jakby szklarnia, temperatura wewnątrz wzrasta, a co za tym idzie, wzrasta ryzyko udaru cieplnego. Zamiast przykrywać wózek zastosuj parasolkę lub wybieraj cień.

1
Reklama

Materiał promocyjny marki Bella Baby Happy

Reklama
Reklama
Reklama