Reklama

W 2023 roku odnotowano trzy tysiące nowych przypadków zakażeń HIV u dzieci. Większość z nich, bo aż 90 proc., zaraziła się od swoich matek. Sposób zakażenia ma istotny wpływ na tempo rozwoju choroby u najmłodszych. Choroba rozwija się szybciej u pacjentów, którzy zostali zarażeni w trakcie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Jak podaje TOK FM, dane z 2024 roku nie będą lepsze. Specjaliści spodziewają się, że liczba małych pacjentów z wirusem HIV wzrośnie nawet o 600 przypadków.

Reklama

Dzieci zakażone HIV. Coraz więcej przypadków w Polsce

Statystyki są niepokojące. W 2023 roku w Polsce odnotowano prawie trzy tysiące nowych przypadków HIV, a w 2024 roku liczba ta może być jeszcze wyższa. We Wrocławiu liczba dzieci z HIV wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu trzech ostatnich lat. Profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podaje, że teraz leczy się tam około 60 małych pacjentów, w tym ponad 30 dzieci z Ukrainy. Dzieci zakażone HIV często chorują dłużej, a przebieg infekcji jest cięższy niż w przypadku zdrowych dzieci.

Liczba zakażeń HIV rośnie. Dorośli też są narażeni

Rośnie liczba zakażonych HIV. Eksperci wskazują na dwie główne przyczyny, czyli migracje i zmiany w podejściu do zdrowia. Dr Piotr Karniej z Uniwersytetu WSB MERITO zauważa, że ludzie coraz mniej obawiają się wirusa, bo leczenie HIV jest teraz skuteczne. To sprawia, że wiele osób nie stosuje środków ostrożności, takich jak prezerwatywy. Migracje to kolejny czynnik. Do Polski przyjeżdżają osoby z różnych krajów, w tym z Ukrainy, Indonezji czy Indii. Problemem jest też turystyka seksualna, czyli wyjazdy zagraniczne, po których niektóre osoby wracają z wirusem.

„Najczęściej mamy zakażenia u Polaków, dlatego uczulam, żeby nie stygmatyzować. Bo wirus nie ma narodowości. A z całą pewnością mamy w Polsce swojego rodzimego wirusa HIV, który się doskonale rozwija, niestety” − tłumaczy Dr Piotr Karniej.

Skuteczne leczenie HIV daje nadzieję. Matka może ochronić dziecko przed zakażeniem

Największym problemem jest brak świadomości. Czasem matki dowiadują się, że są zakażone, dopiero gdy wirus wykrywany jest u ich dziecka. Dlatego eksperci apelują, by wszystkie kobiety w ciąży robiły test na HIV. Szybkie wykrycie wirusa pozwala na leczenie, które chroni dziecko przed zakażeniem. Dzięki nowoczesnym lekom poziom wirusa można obniżyć do niewykrywalnego poziomu. Taki pacjent nie zaraża innych i może prowadzić normalne życie.

Źródło: TOK FM

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama