Reklama

Twoja dieta a smak mleka

Powinniśmy pamiętać, że to co jemy, wpływa na smak pokarmu. Smak pokarmu, wpływa natomiast na apetyt naszej pociechy. Jeśli Twoje dziecko je mało i niechętnie, zastanów się czy przyczyną nie jest to co sama jesz przed karmieniem. Spróbuj sobie przypomnieć co jadłaś przed? Jeśli zdarzyło ci się zjeść grejpfruta czy rzodkiewkę to możliwe, że maluszek wyczuwa gorzki posmak i właśnie dlatego je niechętnie.

Reklama

Poczucie smaku kształtuje się stopniowo. Maluszek już od pierwszego dnia narodzin uczy się poznawać smaki i przygotowuje się do próbowania nowych pokarmów. Pierwszy jaki poznajemy – smak słodki, odczuwamy go już w życiu płodowym. Płód reaguje na smak wód płodowych - słodki smak zachęca go do ich połykania, inne smaki hamują ten odruch.

Noworodek zaś wzdryga się czując smak kwaśny i słony, z przyjemnością jednak próbuje wszystkiego co słodkie. Wiedza o smakach odczuwanych przez nasze pociechy pomoże nam odpowiednio „przygotowywać” się do karmienia, poprzez właściwe układanie smaków naszych posiłków wraz z wiekiem naszego dziecka.

Inne dzieci jedzą więcej - czy coś jest nie tak?

Martwisz się, że Twoja pociecha je mniej niż inne niemowlęta. Pamiętaj, że maluszek nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Niemowlęta, tak jak małe dzieci różnią się między sobą apetytem. Jedno lubi jeść większe posiłki co 3 godziny, inne małe porcje ale częściej, jeszcze inne lubi porządnie się najeść, po czym smacznie drzemać. Dlatego nie powinnaś się przejmować, jeśli pociechy twoich koleżanek jedzą dużo więcej niż Twój maluch.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Dogadzanie naszym pociechom nie jest sprawą prostą. Niemowlakom musimy stworzyć odpowiednie warunki spożycia posiłku. Często zdarza się, że w natłoku obowiązków nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków. Jemy w pośpiechu, zajmując się innymi sprawami lub rozrywkami np. oglądając telewizję. Dorosłym najczęściej to nie przeszkadza, niemowlakom jak najbardziej.

Oto najważniejsze zasady, które powinna zapamiętać i stosować mama każdego niejadka:
- regularność - przerwy pomiędzy posiłkami powinny być stałe i niezbyt długie,
- jakość - w każdym posiłku powinny się znaleźć produkty odpowiednie do wieku i zalecane w schemacie żywienia, który dostajemy wraz z książeczką zdrowia dziecka,
- intensywność smaku – należy unikać potraw o zbyt intensywnym smaku. Jedzenie nie powinno być zbyt słone, słodkie czy kwaśne,
- wygląd - dzieci również „jedzą najpierw oczami”. Maluszka nie zainteresuje posiłek składający się z białego ryżu, białej ugotowanej piersi z kurczaka i surówki z białej kapusty. Na pewno większy apetyt wyzwolą pulpeciki w sosie pomidorowym, z soczysto zielonymi brokułami, jasno pomarańczową marchewką i makaronem w kształcie bohaterów kreskówek. Zadbajmy więc o kolory i atrakcyjność,
- zapach - do przyrządzania potraw powinnyśmy używać aromatycznych ziół oraz dbać, by posiłek był ciepły. Zapach ciepłego jedzenia jest dużo intensywniejszy,
- spokój i cisza – w trakcie jedzenia maluch potrzebuje spokoju. Karmiąc dziecko powinniśmy wyłączyć telewizję i radio, schować zabawki i pozwolić skupić się dziecku na jedzeniu.

Dyskutuj na forum: Mój syn, który ma 3 miesiące nie chce pić z piersi, ani z butelki. Co robić?
[CMS_PAGE_BREAK]

Kiedy brak apetytu jest niegroźny?

Brak apetytu nie powinien być przyczyną naszych zmartwień, jeśli dziecko nie wykazuje żadnych negatywnych konsekwencji takiego stanu.
Nie powinnaś się zamartwiać gorszym apetytem dziecka, gdy:
- przyrost masy dziecka jest prawidłowy,
- jest aktywne i chętnie się bawi,
- ma dobry humor i mnóstwo energii,
- spokojnie śpi.

Co powinno skłonić do wizyty u lekarza?

Powinnaś udać się do pediatry, jeśli:
- utrata apetytu trwa ponad tydzień
- dziecko przestaje przybierać na wadze,
- wzrost dziecka nie zmienia się.

Powinnaś również wybrać się do specjalisty, gdy zauważysz następujące objawy:

- Wzdęty brzuszek, utrata masy ciała, zły nastrój. Objawy te mogą świadczyć o celiakii czyli nietolerancji glutenu - powinnaś jak najszybciej wykonać badanie krwi w kierunku przeciwciał typowych dla tej choroby.
- Bladość skóry, szybka męczliwość, brak energii (często towarzyszące anemii). W takim przypadku warto zgłosić się do lekarza z prośbą o skierowanie na badanie krwi.
- Katar, kaszel, płaczliwość - mogą być symptomami zbliżającej się infekcji.
- Ból brzucha, wzdęcia, płaczliwość, napinanie mięśni są często objawami zaparć. Jeśli dodatkowo maluch jest rozdrażniony, wymiotuje czy ma zmiany skórne niezbędna jest konsultacja specjalisty.

Czego spodziewać się po wizycie u lekarza?

Pamiętaj, że to ty jesteś mamą dziecka i masz prawo niepokoić się jego zdrowiem. Warto upewnić się czy objawy nie zostały zbagatelizowane. W przypadku braku apetytu i niskiej masy ciała zaleca się:
- wykonać podstawowe badania krwi: morfologie i biochemię,
- w zależności od objawów skierować maluszka na badanie moczu, USG, specjalistyczne badania krwi,
- jeśli przyczyna jest trudna do ustalenia, a dziecko nadal nie przybiera na wadze tak jak powinno, proponuje się uzupełnianie diety dziecka specjalistycznymi preparatami stosowanymi w zaburzeniach wzrastania (np. Infatrini).

Reklama

Dyskutuj na forum: Mój syn, który ma 3 miesiące nie chce pić z piersi, ani z butelki. Co robić?

Reklama
Reklama
Reklama