Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, lato, kuchnia, przekąska, jabłko, owoc
Panthermedia
Dieta

Jedzenie poza domem

Czy pozwolić malcowi na spróbowanie surówki ze stołówki? I co zrobić, jeśli na wakacjach posmakowało mu tylko jedno danie?

Latem więcej czasu spędzacie poza domem – podróżujecie, częściej jadacie w restauracjach, barach. Zastanawiasz się, co wtedy może jeść twój szkrab, a czego nie powinien jeszcze próbować? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące wakacyjnej diety.

Wyjeżdżam z rocznym synkiem na wieś. Chcę mu sama gotować, choć do tej pory jadł tylko obiadki ze słoiczka. Ale czy to dobry pomysł?
Lepiej weź ze sobą zapas ulubionych gotowych dań malca. Szkrab przyzwyczajony do określonych potraw nie powinien gwałtownie przestawiać się na domowe zupki czy obiadki. Mają one inny smak i dziecko może nie chcieć ich jeść. Poza tym kiedy maluch zmienia miejsce pobytu, jego organizm musi zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Do inaczej przygotowanych posiłków dostosowuje się także przewód pokarmowy, dlatego na wakacjach mogą pojawić się zaparcia albo luźniejsze kupki.

Czy dwulatek może jeść dania z grilla?
W zasadzie grillowane potrawy można podawać dzieciom powyżej trzeciego roku życia. Jeśli jednak smyk bardzo chce spróbować twojego dania, możesz dać mu odrobinę warzyw lub kurczaka pieczonego w folii. Podczas pieczenia na tradycyjnym grillu wytapiający się tłuszcz spada na rozżarzone węgle. Spalając się, wytwarza rakotwórcze związki, które wraz z dymem osiadają na piekącym się mięsie i innych produktach. Dzieci nie powinny jeść grillowanych kiełbas, parówek czy wędlin, gdyż w wysokiej temperaturze powstają w nich szkodliwe substancje.

Na stołówce jest duży wybór surówek i sałatek z gotowanych jarzyn. Czy mogą zaszkodzić roczniakowi?
Przygotowane bezpośrednio przed spożyciem – nie powinny. Lepiej jednak nie przekarmiać malucha surowymi warzywami, które trudno mu będzie pogryźć i strawić. Nie doprawiaj ich też sosami. Jeśli zaś spędzasz urlop w ciepłych krajach, np. w Egipcie, Tunezji czy Turcji, wybieraj dla dziecka tylko dania gotowane i jak ognia unikaj wszelkich surówek – mogą u malca wywołać ciężką biegunkę.

A jeśli maluch na wakacjach chce jeść tylko jogurciki i budyń?  Czy to bardzo źle?
Gdyby miał się w ten sposób odżywiać przez cały rok – byłby to problem, ale przez tydzień czy nawet dwa nic mu się nie stanie. Być może nie posmakowała mu kuchnia w ośrodku wczasowym lub z powodu upału nie ma ochoty na inne, np. mięsne, dania. Po powrocie do domu wszystko powinno wrócić do normy.

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

dzieci, jedzenie
Dieta
Czym karmić dziecko na wakacjach?
Wakacje to nie tylko okazja do poznawania nowych miejsc, ale i nowych smaków. Nie ze wszystkimi jednak można zaznajamiać już przedszkolaka.

Dziecko w wieku przedszkolnym je już prawie to samo co dorosły. Podczas wyjazdów wystarczy tylko zamawiać dla niego mniejsze porcje. Ale co z pokusami, które czają się poza ścianami restauracji i pensjonatów? Na deptaku pachnie smażona ryba, na szlaku kusi zimna woda prosto z potoku. Sprawdź, czy twoje dziecko może tego skosztować bez przykrych konsekwencji. Czy dziecko może... napić się mleka prosto od krowy? Prosto od krowy, czyli bez przegotowania. Nie powinno się dziecku podawać takiego mleka. Nawet jeśli w gospodarstwie, z którego pochodzi krowa, przestrzega się wszelkich zasad dotyczących czystości. W mleku mogą znaleźć się niewielkie ilości drobnoustrojów , które mogą spowodować zatrucie pokarmowe . Zagotowanie mleka jest skutecznym sposobem, żeby się ich pozbyć. Czy dziecko może... jadać w fast foodach? Na wakacjach można sobie pozwolić na troszkę luzu w sprawach żywieniowych. Pizza, hamburgery, frytki – nie ma się co oszukiwać – dzieci je lubią. Nic się nie stanie, jeśli kilka razy podczas wyjazdu zdecydujesz się na takie menu. Szybkie dania nie mogą być jednak podstawą diety dziecka . Sprawdź: Czy zdrowo odżywiasz swoje dziecko? - test Czy dziecko może... łyknąć wody ze studni albo z górskiego potoku? Lepiej nie ryzykować. Nawet tuż u źródła woda może zawierać bakterie chorobotwórcze . To wina zanieczyszczonego środowiska . Najpewniejszym napojem dla dziecka jest butelkowana naturalna woda mineralna lub źródlana – bez gazu. Po otwarciu należy przechowywać ją w chłodnym miejscu. Dlatego na wycieczce zamiast półtoralitrowych sprawdzą się butelki o pojemności 0,33 l.  Wodę z kranu, a także tę czerpaną ze studni, można wypić, ale po przegotowaniu. Czy dziecko może... jeść ryby ze smażalni albo wędzone? Dziecku, które skończyło trzy lata, można podawać ryby wędzone i smażone (najlepiej bez skóry)....

karmienie dziecka 7 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 7-miesięcznego dziecka: przykładowe menu. Co może jeść 7-miesięczne niemowlę?
Jadłospis 7-miesięcznego dziecka wymaga wiedzy i wysiłku ze strony rodziców. Niemowlę, które skończyło pół roku, już nie może pić tylko mleka. Jeśli do tej pory nie zaczęłaś rozszerzać mu diety, teraz powinnaś już to zrobić. To ostatni moment, by zapoznać malucha z nowymi smakami. Podajemy przykładowy jadłospis 7-miesięcznego dziecka.

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka to poważna sprawa. Jeśli do tej pory niemowlę ssało wyłącznie pierś lub piło tylko mleko modyfikowane, przechodzi teraz bardzo ważny moment: zaczyna próbować nowych dań. Nadal jeszcze powinno pić mleko mamy, ale jego dieta musi być już urozmaicana. Nie znaczy to oczywiście, że 7-miesięczne dziecko może jeść wszystko. Przygotowałyśmy dla niego przykładowe menu. Jadłospis 7-miesięcznego dziecka karmionego piersią Jeśli karmisz piersią i dopiero rozpoczynasz rozszerzanie diety dziecka, jako pierwszą zaproponuj dziecku zupę jarzynową, początkowo jedno- lub dwuskładnikową, np. z ziemniaka i marchwi. Dodaj do niej łyżeczkę oleju rzepakowego, oliwy z oliwek lub masła (jeśli dziecko nie jest alergikiem) i pół łyżeczki kleiku ryżowego. W kolejnych dniach dodawaj do zupki następne warzywa, np. dynię, pietruszkę, selera, pora, fasolkę szparagową, brokuła, kalafiora. Kolejnym nowym daniem może być kaszka kukurydziana z dodatkiem owoców, najlepiej jabłek. Możesz skorzystać z gotowego przetworu ze słoiczka lub sama dodać utarte jabłko. Najlepiej je wcześniej ugotować (będzie lżej strawne i łatwiej przyswajalne). Nowe dania podawaj niemowlęciu początkowo w niewielkich ilościach: 2-3 łyżeczki. Najpierw możesz na chwilę przystawić dziecko do piersi, a ponownie zrobić to zakończonym posiłku. Uważnie obserwuj zachowanie dziecka. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego (niemowlę nie ma bólów brzuszka, wysypki, biegunki), następnego dnia możesz mu podać więcej nowego dania. Gdy zauważysz niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na alergię lub nietolerancję, wycofaj podejrzany produkt.​ Przepisy : jarzynowy przysmak z kaszką ryżową budyń z jabłkiem kaszka z bananem pieczone jabłuszko Dieta 7-miesięcznego dziecka: czas na mięso i rybę Żywienie 7-miesięcznego dziecka to coraz...

niemowlę, kuchnia, warzywa, owoce, jabłko, marchewka
Panthermedia
Dieta
Wakacyjna dieta maluszka
Latem smyk częściej jada poza domem – na spacerach, w podróży. O ile w ogóle chce jeść, bo upały odbierają apetyt nawet smakoszom. Jak zatem powinna wyglądać wakacyjna dieta malucha?

Małe dziecko powinno jeść zdrowo – czy to wiosna, lato, jesień, czy zima. Ale jego dieta zmienia się z porami roku. Sprawdź, jakich zasad rozszerzania diety i komponowania jadłospisu warto się teraz trzymać. 1. Przystawiaj do piersi częściej Twój pokarm w upały jest bardziej wodnisty, więc jeśli karmisz maluszka tylko piersią, nie musisz go dodatkowo dopajać. Jest jednak jeden warunek: musisz częściej przystawiać bobasa do piersi.  2. Dawaj dużo picia Mleko modyfikowane jest gęstsze od pokarmu naturalnego, dlatego malcowi „na butelce” może chcieć się pić. Nie rozcieńczaj wtedy mleka , tylko daj mu wodę lub herbatkę odpowiednią do jego wieku. Dbaj, by w zasięgu ręki starszaka zawsze był kubeczek lub bidon z soczkiem czy wodą mineralną. Co jakiś czas przypomnij o nim smykowi! 3. Nie rób mleka na zapas Gdy jest ciepło, w przygotowanej wcześniej mieszance pojawią się bakterie mogące wywołać zatrucie. Jeśli zamierzasz karmić malca poza domem, zabierz ze sobą gorącą wodę w termosie i mleko w proszku. Mieszankę przygotuj dopiero, gdy smyk zgłodnieje. Jeśli nie wypije całej porcji, resztę wylej. 4. Nie zmuszaj do jedzenia Nawet jeśli nie jest niejadkiem, w upały dziecko może nie mieć apetytu . To normalne, ponieważ jego organizm nie zużywa tylu kalorii na utrzymanie stałej temperatury ciała co w chłody. Niektóre szkraby w upały są marudne. Karmienie takiego smyka na siłę może tylko pogorszyć jego samopoczucie. Jeśli jednak maluch zaczął tracić na wadze, skonsultuj się z pediatrą. Sprawdzi on, czy niechęć do jedzenia nie jest spowodowana chorobą. 5. Gotuj lekkie, proste dania W upały lekkie dania będą dziecku lepiej smakowały, a ty mniej czasu spędzisz w kuchni. Na obiad dawaj młode warzywa z wody: ziemniaczki, kalafiora, fasolkę szparagową. Do tego wystarczy sadzone jajko, kawałek piersi z kurczaka czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak