Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, miseczka, śniadanie, kuchnia
Panthermedia
Dieta

Co na śniadanie dla dziecka

Skoro już wiesz, dlaczego tak ważne jest śniadanie, przekonaj się, że równie istotne jest, co dokładnie dziecko zje.

Chleb czy biała bułka z dżemem albo nawet miodem lub słodkie płatki w czekoladzie to nie najlepszy pomysł na śniadanie, w każdym razie nie codziennie. Podobnie parówka na ciepło z kromką chleba i łyżką keczupu to nie jest najzdrowszy zestaw na śniadanie. Co w takim razie podawać smykowi? Sporo zależy od wieku dziecka. Generalnie na zdrowe śniadanie powinny składać się:

Produkty zbożowe
Są źródłem węglowodanów, które dostarczają niezbędnej energii. Niemowlakowi, który do niedawna zadowalał się wyłącznie mlekiem, podawaj gotowe kaszki i kleiki. Przyrządzaj je na wodzie lub mleku modyfikowanym i wzbogacaj owocami (mogą być ze słoiczka albo mrożonki).  Starszemu smykowi (od 10. miesiąca) możesz przyrządzać także płatki owsiane lub jęczmienne. Przyzwyczajaj maluszka do różnorodnego pieczywa. Poza zwykłym chlebem i białymi bułeczkami podawaj mu także grahamki (po 1. roku) i razowiec (po 2. roku życia) – są w nich węglowodany złożone, które nie „huśtają” poziomem cukru we krwi, oraz błonnik, który jest ważny dla prawidłowej pracy jelit.

Mleko i przetwory
Dostarczają wapnia, który jest potrzebny m.in. kościom i zębom. Maluch do 3. roku życia powinien pić mleko modyfikowane. Od 11. miesiąca życia podawaj mu także jogurt, kefir, twarożek, a po 1. urodzinach także kakao (ale ostrożnie – obserwuj dziecko, czy nie ma uczulenia), kawę zbożową i żółty ser.

Warzywa i owoce
Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, jednak malec nie musi zjeść rano góry jarzyn. Niemowlakowi wystarczy kilka łyżek (ewentualnie pół małego słoiczka) owocowego lub warzywnego przecieru dodanego do kaszki.  Starszemu smykowi połóż na kanapce plasterek pomidora czy ogórka, dodaj do twarożku startą rzodkiewkę, kiełki  albo owoce (mogą być także mrożone albo ze słoiczka), posyp jajecznicę szczypiorkiem albo daj kawałek papryki lub marchewki do chrupania.

Wędliny, ryby, jajka
Dostarczają białka niezbędnego do budowy komórek. Są trawione wolniej niż węglowodany, więc na dłużej dają uczucie sytości. Niemowlęciu możesz na śniadanie przyrządzić lekkostrawny omlet albo delikatną jajecznicę na maśle, ale tylko kilka razy w tygodniu. Starszemu dziecku możesz zrobić kanapkę z wędliną wysokiej jakości (szynką, polędwicą). Dwa lub trzy razy w tygodniu podawaj mu zamiast niej jajka, np. w postaci jajecznicy albo pasty jajecznej z twarożkiem i szczypiorkiem.

Tłuszcz 
Jest potrzebny m.in. do rozwoju układu nerwowego i mózgu. Podawaj malcowi  masło (ale prawdziwe, a nie podszywające się pod nie miksy masła i margaryny) albo margarynę wysokiej jakości (na opakowaniu musi być informacja o tym, że produkt nie zawiera tłuszczów trans).


Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalistka w dziedzinie żywienia z SGGW w Warszawie.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, śniadanie, płatki kukurydziane, miseczka, kuchnia
ONS
Dieta
Śniadanie to podstawa
Od dziecka mówiono ci, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Teraz twoja kolej: przekonaj malca, że nie można rozpoczynać dnia z pustym brzuchem.

Jeden z bohaterów  komedii „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” Stanisława Barei chwalił się: „Śniadanie jadam na kolację, więc tylko wstaję i wychodzę” . Dzięki temu „zdanżał”, ale przy okazji rujnował sobie zdrowie. Zadbaj o to, by twoje dziecko nie poszło w jego ślady. Dlaczego jest to takie ważne Śniadanie jest takie istotne, bo: - Dostarcza energii. Maluszki mają szybszą  przemianę materii i gorzej niż dorośli znoszą długie przerwy między posiłkami . A śpią (a więc nie jedzą) przecież znacznie dłużej, bo około 10 godzin! Wniosek? O ile ty jakoś poradzisz sobie bez śniadania (choć oczywiście także powinnaś je jeść), pozbawiony porannego posiłku malec będzie słaby i rozdrażniony. - Zwiększa odporność. Podatność na różne infekcje to nie kwestia szczęścia, ale przede wszystkim trybu życia i sposobu odżywiania. Czyli wyspany i najedzony maluszek jest odporniejszy, a jego organizm łatwiej odpiera ataki wirusów i bakterii. - Jest „paliwem” dla mózgu. W czasie nocnej przerwy spa-da poziom glukozy we krwi, więc trzeba go jak najszybciej podnieść, by mózg mógł funkcjonować jak należy. Naukowcy nie mają wątpliwości: dzieci, które jedzą śniadanie, mają lepszą pamięć i są bardziej skoncentrowane niż te, które rozpoczynają dzień z pustym brzuchem . To ważne nie tylko w przypadku uczniów, bo przecież malec, który nie chodzi jeszcze do szkoły, także się uczy wielu rzeczy. - Chroni przed otyłością. I to nie tylko dlatego, że najedzony maluszek nie rzuca się na byle co i nie podjada bez ustanku. Dzięki śniadaniu metabolizm przyśpiesza, a więc organizm  szybciej spala kalorie. - To zdrowy nawyk... A wiadomo: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym... Dziecko, które „od zawsze” jadało rano śniadanie, prawdopodobnie będzie robiło to nadal, nawet wówczas, gdy będzie musiało...

sniadania-i-kolacje-dla-dzieci-zabawne-pomysly
Fotolia
Żywienie
Jak przygotować dziecku pożywne zimowe śniadanie?
Mróz i śnieg albo wiatr i deszcz – zimę trzeba przyjąć z całą jej zmienną aurą. Gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, śniadanie jest dla dziecka szczególnie ważne. Powinno być nie tylko smaczne, ale również dawać dużo energii. Oto jak warto je skomponować.

Pierwszy posiłek powinien dostarczyć dziecku sporo energii po 10 godzinach snu, żeby miało siłę aktywnie rozpocząć dzień . Dietetycy wyliczyli, że śniadanie powinno dostarczyć aż jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować, komponując śniadania dla dziecka , zwłaszcza zimową porą. 1. Przygotowuj na śniadanie dania na ciepło Do trawienia i przyswojenia ciepłych potraw organizm zużywa mniej energii, a tym samym więcej zostaje jej dziecku na aktywność. Ciepła kaszka, mleko, kakao rozgrzewają, nawet gdy w pokoju jest chłodno, a za oknem mróz. Dobre propozycje: Zamiast płatków kukurydzianych czy kulek zbożowych z ciepłym mlekiem przygotuj bardziej sycące danie. Płatki owsiane ugotowane do miękkości w wodzie z dodatkiem siemienia lnianego i rodzynek polej mlekiem. Do popicia podaj herbatkę owocową. Od 18. miesiąca. Możesz też podać maluchowi mały kubeczek kawy zbożowej i łódeczkę z żółtym serem: połowę podłużnej ciemnej bułeczki posmaruj masłem, połóż sałatę i plasterki pomidora. Z żółtego sera i wykałaczki zrób żagielek. Od 3. roku życia. 2. Podawaj sycące, ale niezbyt obfite porcje Na śniadanie warto jeść produkty zawierające węglowodany (kasze, pieczywo, miód, dżem), które dość szybko nasycają i są przekształcane w energię. A także produkty białkowe (mleko, sery, jajka), trawione wolniej i z tego powodu dłużej pozostawiające uczucie sytości. Dobre propozycje: Dobrym zestawem może być kakao, twarożek ze śmietanką, koperkiem i szczypiorkiem oraz kromka chleba z masłem. Od 2. roku życia. Świetnie sprawdzą się również kubeczek mleka i dwie małe kanapki: jedna z masłem i miodem, druga z upieczonym w domu indykiem i plasterkami kwaszonego ogórka. Od 2. roku życia. 3. Włączaj do śniadaniowego menu dania mleczne Małe dzieci powinny rano jeść...

śniadanie dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Żywienie
Śniadanie dla rocznego dziecka: 26 pomysłów (także na zdrowe śniadanie bez mleka)
Śniadanie dla rocznego dziecka musi być odpowiednio skomponowane. Żeby maluch prawidłowo się rozwijał, zdrowe śniadanie powinno dostarczać aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Te pomysły na śniadania, także dla rocznych dzieci ze skazą białkową, zasmakują też reszcie domowników.

Śniadanie dla rocznego dziecka powinno dostarczać sporo energii, żeby maluch miał siłę aktywnie rozpocząć dzień. Dietetycy wyliczyli, że powinno pokrywać aż jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Po nocnej przerwie, czyli co najmniej po dziewięciu godzinach snu, we krwi dziecka jest niski poziom glukozy, a właśnie ona jest paliwem dla mózgu. Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka jest więc niezbędne do tego, aby zdobywało nowe umiejętności, rozwijało się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Warto mu to ułatwić. Spis treści: Co na śniadanie dla rocznego dziecka: przykładowe produkty Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka Pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka (i niejadka) Mleczne śniadanie dla rocznego dziecka Śniadanie dla rocznego dziecka (bez mleka) Drugie śniadanie dla rocznego dziecka Śniadanie dla rocznego dziecka – dodatkowe przepisy Co na śniadanie dla rocznego dziecka Dobrym pomysłem na początek dnia dla rocznego dziecka jest  śniadanie na ciepło - do jego trawienia i przyswojenia organizm zużywa mniej energii, a tym samym więcej zostaje jej dziecku na aktywne poznawanie świata. Na śniadanie dobre są produkty zawierające sporą dawkę węglowodanów (kasze, pieczywo, miód, dżem), które dość szybko nasycają i sprawnie są przekształcane w energię. Dobry zestaw śniadaniowy dla rocznego dziecka to np.: mała porcja ciepłej kaszy kanapeczki z jajkiem na twardo i kilka pomidorków koktajlowych owocowa herbatka (bez cukru).   Na śniadania szczególnie polecamy: biały ser – można z niego zrobić twarożek z warzywami, np. rzodkiewką i szczypiorkiem. kaszki – gotowe kaszki przygotowuje się łatwo i szybko. Wzbogacane są w cenne składniki mineralne i witaminy. mleko – w pierwszym roku życia modyfikowane. W 12. miesiącu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak