
Młode mamy nie zawsze są pewne, czy dobrze karmią swoje maluszki. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez was pytania. Zanim jednak je przeczytacie, spróbujcie najpierw same zakreślić prawidłową odpowiedź.
Wiem, że mój karmiony piersią maluszek jest najedzony, jeśli:
A nie płacze
B ssał przez dłuższy czas, tzn.co najmniej 20 minut
C często je
D moczy przynajmniej 6–8 pieluszek dziennie
ODPOWIEDŹ: D
To przede wszystkim właśnie duża liczba mokrych pieluch oznacza, że twoje dziecko wypija wystarczającą ilość pokarmu z piersi. Dzięki temu jest odpowiednio nawodnione i przybiera na wadze. „Ile przyjmuje – tyle oddaje” – często mawiają pediatrzy. Co jeszcze świadczy o tym, że twój bobas jest najedzony? Jego spokój, uśmiechnięta buzia, zadowolenie po karmieniu oraz ssanie około 8–12 razy dziennie. Pamiętaj jednak, że zawsze ostateczną miarą dla dobrze karmionego maluszka jest jego systematyczny wzrost wagi.
Które dzieci potrzebują dodatkowych witamin?
A wszystkie maluchy
B dzieci karmione piersią
C wcześniaki oraz niemowlęta z niską wagą urodzeniową
D odpowiedź B i C
ODPOWIEDŹ: D
Te maluchy potrzebują suplementacji, ale nie tymi samymi witaminami, np. dzieci karmione piersią dostają z mlekiem mamy za mało witaminy D3 i dlatego powinny ją łykać w postaci kropelek. Od niedawna wszystkie noworodki w Polsce do trzeciego miesiąca życia muszą łykać witaminę K, aby ustrzec się przed problemami z krzepliwością krwi i tzw. chorobą krwotoczną noworodków.
Mój maluch skończył rok, więc powinnam go przestawić na:
A 2-procentowe mleko UHT
B mleko modyfikowane
C mleko hipoalergiczne
D mleko w proszku
ODPOWIEDŹ: B
Według specjalistów zwykłe mleko krowie nie powinno być podawane dzieciom do trzeciego roku życia. Jeżeli zatem nie karmisz już piersią, roczniakowi powinnaś podawać mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci po 12. miesiącu życia. Mleko krowie oraz w proszku ma nieodpowiedni skład dla malca. Zawiera za dużo sodu i chloru, które obciążają nerki dziecka. Zawiera tłuszcz zwierzęcy, który nie pokrywa zapotrzebowania dziecka na nienasycone kwasy tłuszczowe (niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju intelektualnego malca). Poza tym mleko krowie ma za mało żelaza i witamin. Jeśli maluch nie jest dziedzicznie obciążony alergią na mleko, możesz kupować zwykłe mieszanki. Jeśli jednak ktoś z rodziny cierpi na tę chorobę, powinnaś sięgnąć po mleko hipoalergiczne.