Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką
Dieta

Dietetyczne wątpliwości

Jeśli wolałabyś mieć stuprocentową pewność, że dieta twojego smyka jest naprawdę zdrowa, ten test jest właśnie dla ciebie.

Młode mamy nie zawsze są pewne, czy dobrze karmią swoje maluszki. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez was pytania. Zanim jednak je przeczytacie, spróbujcie najpierw same zakreślić prawidłową odpowiedź.

Wiem, że mój karmiony piersią maluszek jest najedzony, jeśli:
A
nie płacze
B ssał przez dłuższy czas, tzn.co najmniej 20 minut
C często je
D moczy przynajmniej 6–8 pieluszek dziennie
ODPOWIEDŹ: D
To przede wszystkim właśnie duża liczba mokrych pieluch oznacza, że twoje dziecko wypija wystarczającą ilość pokarmu z piersi. Dzięki temu jest odpowiednio nawodnione i przybiera na wadze. „Ile przyjmuje – tyle oddaje” – często mawiają pediatrzy. Co jeszcze świadczy o tym, że twój bobas jest najedzony? Jego spokój, uśmiechnięta buzia, zadowolenie po karmieniu oraz ssanie około 8–12 razy dziennie. Pamiętaj jednak, że zawsze ostateczną miarą dla dobrze karmionego maluszka jest jego systematyczny wzrost wagi.

Które dzieci potrzebują dodatkowych witamin?
A
wszystkie maluchy
B dzieci karmione piersią
C wcześniaki oraz niemowlęta z niską wagą urodzeniową
D odpowiedź B i C
ODPOWIEDŹ: D
Te maluchy potrzebują suplementacji, ale nie tymi samymi witaminami, np. dzieci karmione piersią dostają z mlekiem mamy za mało witaminy D3 i dlatego powinny ją łykać w postaci kropelek. Od niedawna wszystkie noworodki w Polsce do trzeciego miesiąca życia muszą łykać witaminę K, aby ustrzec się przed problemami z krzepliwością krwi i tzw. chorobą krwotoczną noworodków.

Mój maluch skończył rok, więc powinnam go przestawić na:
A
2-procentowe mleko UHT
B mleko modyfikowane
C mleko hipoalergiczne
D mleko w proszku
ODPOWIEDŹ: B
Według specjalistów zwykłe mleko krowie nie powinno być podawane dzieciom do trzeciego roku życia. Jeżeli zatem nie karmisz już piersią, roczniakowi powinnaś podawać mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci po 12. miesiącu życia. Mleko krowie oraz w proszku ma nieodpowiedni skład dla malca. Zawiera za dużo sodu i chloru, które obciążają nerki dziecka. Zawiera tłuszcz zwierzęcy, który nie pokrywa zapotrzebowania dziecka na nienasycone kwasy tłuszczowe (niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju intelektualnego malca). Poza tym mleko krowie ma za mało żelaza i witamin. Jeśli maluch nie jest dziedzicznie obciążony alergią na mleko, możesz kupować zwykłe mieszanki. Jeśli jednak ktoś z rodziny cierpi na tę chorobę, powinnaś sięgnąć po mleko hipoalergiczne.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

niemowlę, kuchnia. jabłko, jeść, owoce
Dieta
Czy twoje dziecko zdrowo je - test
Jak wychować malucha, dla którego smakowanie i jedzenie to sama przyjemność? Sprawdź, czy twoja wiedza o karmieniu dziecka jest pełna.

    function in_array (needle, haystack, argStrict) { // http://kevin.vanzonneveld.net // + original by: Kevin van Zonneveld (http://kevin.vanzonneveld.net) // + improved by: vlado houba // + input by: Billy // + bugfixed by: Brett Zamir (http://brett-zamir.me) // * example 1: in_array('van', ['Kevin', 'van', 'Zonneveld']); // * returns 1: true // * example 2: in_array('vlado', {0: 'Kevin', vlado: 'van', 1: 'Zonneveld'}); // * returns 2: false // * example 3: in_array(1, ['1', '2', '3']); // * returns 3: true // * example 3: in_array(1, ['1', '2', '3'], false); // * returns 3: true // * example 4: in_array(1, ['1', '2', '3'], true); // * returns 4: false var key = '', strict = !!argStrict; if (strict) { for (key in haystack) { if (haystack[key] === needle) { return true; } } } else { for (key in haystack) { if (haystack[key] == needle) { return true; } } } return false; } var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' Które dzieci potrzebują dodatkowych witamin? '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='wszystkie maluchy'; odp[0][1]='dzieci karmione piersią'; odp[0][2]='wcześniaki i niemowlęta z niską wagą urodzeniową'; odp[0][3]='dzieci karmione piersią oraz wcześniaki i niemowlęta z niską wagą urodzeniową'; prawidlowe[0] = 3; odpowiedzi[0] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: d) dzieci karmione piersią oraz wcześniaki i niemowlęta z niską wagą urodzeniową Rzeczywiście te maluchy potrzebują suplementacji, ale nie zawsze tymi samymi witaminami, np. dzieci karmione piersią dostają z mlekiem mamy za mało witaminy D3 i dlatego powinny ją łykać w postaci kropelek. Od niedawna wszystkie noworodki...

Żywienie
Zmiana diety
Czy malec, który skończy rok, powinien już jeść potrawy z rodzinnego stołu? Oczywiście!

Czy malec, który skończy rok, powinien już jeść potrawy z rodzinnego stołu? Oczywiście! Może spróbować prawie wszystkich zup oraz gotowanych jarzyn, ryb, pieczonego i duszonego mięsa, od czasu do czasu nawet mielonego kotlecika. Oczywiście kuchnię trzeba przestawić na zdrową i lekkostrawną, ale to wyjdzie na zdrowie wszystkim domownikom. Maluchy nie powinny jadać potraw słonych, tłustych, bardzo słodkich, ostrych, trudnych do pogryzienia. A więc bigos, kotlety z panierką, kaszanka, salceson, marynaty, ciasta z kremem muszą poczekać. To chce, a tego nie W drugim i trzecim roku życia dziecięcy apetyt zaczyna się wahać – jednego dnia maluch zjada pięć posiłków, a drugiego jedynie trzy. Potrafi też powiedzieć „nie”, gdy czegoś nie lubi. Są i takie dzieci, które trzeba zachęcać do jedzenia. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że „zachęcanie” nie przekształci się w wojnę o każdy kęs. Maluchy w okresie poniemowlęcym powinny jadać cztery razy dziennie, a mało przybierające na wadze pięć. Ma mniejszy apetyt To duża zmiana! W drugim i trzecim roku życia dziecko nie rośnie już tak szybko jak niemowlę, dlatego zaczyna mniej jeść niż dotychczas. Poza tym nauka chodzenia, odkrywanie świata pochłaniają je tak, że szkoda mu czasu na siedzenie przy talerzyku. Uwaga! Dziecko do trzeciego roku życia nie powinno jeść potraw z puszek ani zup w proszku, gotowych sałatek i surówek. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli czasem dostanie parówkę przeznaczoną dla dzieci lub łyżkę groszku, jednak zachowaj w tym względzie umiar. Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska      

1_CoWybrac_twm_09.jpg
Dieta
Co jest lepsze
Zdrowa dieta powinna być urozmaicona. Im więcej różnych produktów, tym większa szansa, że smyk otrzyma wszystko, co mu potrzebne.

  Najlepszy jest domowy kompot! – twierdzi babcia. Albo sok z dodatkiem witamin. „Specjalnie dla dzieci” – kusi etykietka z rozkosznym zwierzaczkiem. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, prawda? Sprawdź, co dla twojego dziecka jest dobre, a co... jeszcze lepsze. Roczne maluchy powoli przechodzą na dorosłą dietę. Tyle tylko, że nie wszystko, co jest dobre dla rodziców smyka, równie zdrowe jest dla niego samego. Dla swojego malca wybierz to, co najlepsze. Czyli... Grahamka czy rogalik Najlepiej i to, i to. Pieczywo – zarówno białe, jak i ciemne – jest bardzo bogate w węglowodany – podstawowe źródło energii, a poza tym zawiera witaminy z grupy B i sole mineralne (żelazo, magnez, cynk). Ciemne jest zdrowsze (ma najwięcej błonnika i witamin), za to białe lekkostrawne. Idealne rozwiązanie: maksymalna różnorodność. Serwuj maluchowi grahamki, kajzerki, rogaliki, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, pieczywo z różnymi dodatkami – sezamem, śliwkami suszonymi, ziarnami. Unikaj jedynie chleba czy bułek z dużą zawartością konserwantów. Poznasz je po długim terminie przydatności do spożycia i „papierowym” smaku. Ze względu na dość sporą ilość kalorii lepiej nie przesadzać z pieczywem półsłodkim, np. chałką albo drożdżówką. Masło czy margaryna Rocznym czy dwuletnim maluszkom o wiele lepiej służy masło (bo cholesterol w nim zawarty jest potrzebny najmłodszym do budowy układu nerwowego). Do tego masło zawiera witaminę D, potrzebną do prawidłowego rozwoju. Posiłek domowy czy ze słoiczka Maluch może zjeść i taki, i taki. Przygotowując dania w domu, musisz dbać o to, by robić je z najlepszych produktów (czyli chudego mięsa, świeżych warzyw i owoców). Jedzenie ze słoiczków jest przygotowane z najlepszej jakości produktów, przebadane i dobrze zbilansowane. Jest też bardzo wygodne i doskonale sprawdza się podczas...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak