Rozszerzanie diety

AMR, schemat żywienia niemowląt
rozszerzanie diety
rozszerzanie diety niemowlaka

Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023

Schemat żywienia niemowląt daje rodzicom dużą dowolność w decydowaniu, co i kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia. Eksperci przypominają jednak, że nie wszystkie produkty można uwzględniać w diecie niemowlaka. Dodatkowo w nowych zaleceniach jest kilka ważnych zmian: dotyczą wprowadzania do diety niemowlęcia jajek, glutenu i ryżu.
Magdalena Drab
Dziecko je kaszkę
dieta
rozszerzanie diety
dieta dziecka

6 istotnych cech kukurydzy, których nie znasz! Dowiedz się, dlaczego jest ważna w diecie dziecka

Kukurydza jest jednym z pierwszych produktów spożywczych, który można podawać niemowlęciu podczas rozszerzania diety, czyli po 6. miesiącu życia. Czy wiesz, jakie ma właściwości i dlaczego jest korzystna dla zdrowia dziecka? Podpowiadamy!
Współpraca reklamowa
rozszerzanie diety
dieta niemowlaka

Posiłek dla niemowlęcia a posiłek dla dorosłego – czym się różnią?

1000 pierwszych dni to szczególny okres w życiu każdego człowieka. Młody organizm dynamicznie się rozwija – dojrzewają jego narządy i kształtuje się metabolizm. Wymagania żywieniowe dziecka w tym czasie zdecydowanie różnią się od potrzeb starszego rodzeństwa czy jego rodziców. Wiedza na temat właściwego komponowania jadłospisu jest zatem kluczowa. Czy warzywo z targu będzie odpowiednie dla malucha? Czy żołądek niemowlęcia z łatwością strawi mięsną pieczeń z rodzinnego stołu? Oto wskazówki, dzięki którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wybierania produktów dla najmłodszych.
Współpraca reklamowa
Niemowlę je owoce
rozszerzanie diety niemowlaka
dieta niemowlaka
dieta dla dziecka

Owoce w diecie niemowlęcia. Kiedy warto je podać?

Rozszerzanie diety maluszka budzi nierzadko wiele wątpliwości, które zwykle wynikają z nieznajomości zaleceń. Jakie owoce można podać niemowlęciu oraz kiedy najlepiej to zrobić? Podpowiadamy, co koniecznie trzeba wiedzieć o pokarmach uzupełniających.
Sonia Młodzianowska
niemowlę je zupkę
karmienie niemowlaka
rozszerzanie diety

5 przepisów na pierwsze zupki dla niemowlaka

Pierwszą zupkę możesz podać niemowlakowi na początku rozszerzania diety, które może się rozpocząć między 17 a 26 tygodniem życia dziecka (ale pamiętaj, że możesz wyłącznie karmić piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka). Zupka powinna być zmiksowana i niezbyt gęsta. Zobacz, jak ugotować pierwszą prostą zupkę dla niemowlaka.
Aleksandra Sobieraj
mięso dla niemowlaka
anemia
rozszerzanie diety
mięso w diecie dziecka

Mięso dla niemowlaka: kiedy i ile mięsa podać? Jakie mięso nadaje się dla niemowlaka?

Odpowiadamy na pytania, kiedy i jakie mięso podać dziecku. Być może martwisz się, czy niemowlę nie je go zbyt mało lub za dużo. Albo masz wątpliwości, jak je przygotować i jak właściwie gotować. Z pomocą dietetyka tłumaczymy, ile razy w tygodniu niemowlę powinno jeść mięso i jakie gatunki są najzdrowsze.
Magdalena Drab
niemowlak w trakcie rozszerzania diety karmiony łyżeczką
dieta
rozszerzanie diety
dieta dziecka

Żywienie niemowląt i małych dzieci – jak rozszerzać dietę dziecka i jakie dania wybierać?

Żywienie niemowląt i małych dzieci bywa przyczyną wielu dylematów ich rodziców. O ile w pierwszym półroczu życia karmienie noworodka i niemowlaka piersią jest wystarczające i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin, to po skończonym 6. miesiącu życia powinno się już rozpocząć rozszerzanie diety dziecka. Od tego momentu to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za wybór najlepszych produktów i posiłków dla swojego malucha, które będą miały ogromny wpływ na jego przyszłe zdrowie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Współpraca reklamowa
omlet dla niemowlaka
dania z jajek
rozszerzanie diety

Omlet dla niemowlaka: jak zrobić omlet na parze dla niemowlaka? Przepis

Wielu rodziców zastanawia się, czy omlet dla niemowlaka to dobry pomysł. Z pomocą dietetyka wyjaśniamy, czy dziecko poniżej 1. roku może już zjeść omlet, i czy trzeba go przygotować na parze. Podajemy przepis na omlet dla niemowlaka.
Magdalena Drab
Rozszerzanie diety niemowlęcia
rozszerzanie diety
rozszerzanie diety niemowlaka

Są pyszne, a dzieci je uwielbiają. Poznaj przepis na chrupiące obwarzanki z wykorzystaniem kaszki manny

Rozszerzanie diety to ważne wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i malucha. W końcu poza mlekiem mamy dziecko doświadcza już zupełnie nowych smaków. Wprowadzenie do jadłospisu kaszek zbożowych (po warzywach i owocach) daje opiekunom świetną okazję do podawania najmłodszym posiłków w nieznanych dotąd odsłonach.
Współpraca reklamowa
Pierwsza zupka jarzynowa
zupa
rozszerzanie diety
dieta dziecka

Pierwsza zupa jarzynowa dla niemowlaka

Zastanawiasz się, jak przygotować pierwszą zupkę dla swojego dziecka? Skorzystaj z naszego przepisu i zobacz, co powinna zawierać pierwsza zupa jarzynowa dla niemowlaka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
czy dobrze karmisz dziecko
rozszerzanie diety
karmienie dziecka
dieta niemowlaka

Czy dobrze karmisz swoje dziecko? – obowiązkowy quiz dla rodziców

Wiedza o tym, jak karmić niemowlę jest absolutnie niezbędna. Od tego zależy zdrowie twojego dziecka teraz i w przyszłości. Dlatego namawiamy Cię do odpowiedzi na poniższe pytania. Jeśli oblejesz test, koniecznie zapoznaj się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi rozszerzania diety niemowląt i małych dzieci. 

Magdalena Drab
tata karmi dziecko
dieta
rozszerzanie diety
dieta dziecka

Obalamy popularne mity na temat diety rocznego dziecka – o tym musi wiedzieć każdy rodzic

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia jego menu zmienia się i jest już znacznie bardziej urozmaicone, a roczniak wciąż odkrywa nowe smaki. To czas intensywnego rozwoju, który wiąże się z dużym zapotrzebowaniem młodego organizmu na witaminy i składniki mineralne.
Współpraca reklamowa
karmienie dziecka 7 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
7 miesięczne dziecko

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka: przykładowe menu. Co może jeść 7-miesięczne niemowlę?

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka wymaga wiedzy i wysiłku ze strony rodziców. Niemowlę, które skończyło pół roku, już nie może pić tylko mleka. Jeśli do tej pory nie zaczęłaś rozszerzać mu diety, teraz powinnaś już to zrobić. To ostatni moment, by zapoznać malucha z nowymi smakami. Podajemy przykładowy jadłospis 7-miesięcznego dziecka.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 8 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
dieta niemowlaka

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka: co może jeść 8-miesięczne dziecko? Dieta i przepisy

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka to coraz więcej nowych dań. Nie muszą już mieć one konsystencji papki. Teraz trzeba powoli przyzwyczajać niemowlę do gryzienia. Staraj się, by dieta 8-miesięcznego dziecka była urozmaicona, ale nadal niemowlęca.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 10 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
dieta niemowlaka

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: przykładowe menu dziecka karmionego piersią i sztucznie

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka coraz bardziej się zmienia. Niemowlę może już zjeść dwudaniowy obiad. Oczywiście nie taki jak dorośli! Menu 10-miesięcznego dziecka wciąż musi być jak najbardziej niemowlęce. Podpowiadamy, jakie posiłki gotować dla 10-miesięcznego dziecka karmionego piersią i sztucznie.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 9 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
dieta niemowlaka

Jadłospis 9-miesięcznego dziecka: przykładowe menu i dieta 9-miesięcznego niemowlaka

Jadłospis 9-miesięcznego dziecka staje się coraz bardziej urozmaicony. Niemowlę w 9. miesiącu chętniej je nowe dania. Widać też, które zupki, dania warzywne i desery lubi. Proponuj dziecku nowe menu, by przyzwyczajało się do smaku różnych potraw. Żywienie 9-miesięcznego dziecka to także nauka samodzielności.
Magdalena Drab
Żywiec Zdrój ISR woda rozszerzanie diety
woda
dieta
rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety dziecka. Jak wprowadzać wodę?

Wszystkie potrzeby żywieniowe malucha w pierwszym półroczu życia zaspokaja mleko, dlatego WHO zaleca wyłączne karmienie dziecka piersią do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, a mleko mamy zastępujemy mieszanką, wciąż stanowi ona podstawę diety. Czy wtedy dopajamy maluszka? Podpowiadamy, jak prawidłowo wprowadzać wodę i pokarmy stałe do jadłospisu dziecka.
Współpraca reklamowa
Nutricia Bebilon
dieta
ekologia
rozszerzanie diety

Ekodieta dla malucha – co warto o niej wiedzieć?

Wartościowe wybory żywieniowe i ich pozytywny wpływ na losy planety to coraz bardziej istotna kwestia dla współczesnych rodziców. Sięganie po produkty, których składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego, to ważny krok w trosce o środowisko, a co za tym idzie – w trosce o przyszłość dziecka. Dostęp do tego rodzaju żywności jest coraz szerszy, jednak czy każdy produkt z napisem „eko” lub „bio” będzie odpowiedni dla delikatnego organizmu malucha?
Współpraca reklamowa
kubek do nauki picia
rozwój dziecka
rozszerzanie diety

Kubek do nauki picia – jaki model wybrać i od kiedy dawać go dziecku

Kubek do nauki picia powinien być wykonany z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Dobry chwyt zapewnią wygodne uszka po bokach naczynia. Pierwsze próby nauki picia z kubeczka można podejmować dopiero wtedy, gdy dziecko samo stabilnie siedzi i potrafi jeść pokarmy o konsystencji kleików.
Magdalena Drab
zadowolony chłopiec je
dieta
rozszerzanie diety
dieta dziecka

Wieprzowina w diecie dziecka - co warto wiedzieć?

Mięso ze względu na wysoką zawartość białka, żelaza i witamin jest jednym z rekomendowanych przez WHO składników piramidy żywienia. O ile włączenie go do diety starszych dzieci czy dorosłych jest w miarę prostym zadaniem, rodzice niemowlaków mają w tym temacie mnóstwo pytań i wątpliwości.
Współpraca reklamowa
cytrusy dla dziecka
rozszerzanie diety

Od kiedy cytrusy dla dziecka? Aktualne zalecenia

Owoce cytrusowe można zacząć podawać niemowlakowi pod koniec pierwszego roku życia. Ale jeśli dziecko ma objawy alergii, pomarańcze, cytryny, mandarynki czy grapefruity powinny się pojawić w jego diecie później. Bez względu na to, kiedy zdecydujesz się wprowadzić je do menu dziecka, warto zrobić to zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami.
Małgorzata Wódz
Bobofrut
rozszerzanie diety
zdrowa żywność
dieta dziecka

Jabłko, gruszka czy pietruszka? Sprawdź, czy twoje dziecko pokocha te smaki!

Soki warzywne i owocowe są pełne składników odżywczych, dobrze wpływających na zdrowie i odporność dziecka. Nie powinno zabraknąć ich w diecie malucha. Które wybrać i o czym pamiętać – podpowiadamy!
Współpraca reklamowa
programowanie żywieniowe
rozszerzanie diety
programowanie żywieniowe

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia jest bardzo ważne dla zdrowia i metabolizmu w przyszłości. To, w jaki sposób będzie odżywiane dziecko, wpłynie nie tylko na jego zdrowie, lecz także nawyki żywieniowe w dorosłym życiu. Zbilansowana i bogata w owoce i warzywa dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Sylwia Niemczyk
maliny dla niemowlaka
maliny
rozszerzanie diety

Maliny dla niemowlaka - od którego miesiąca podawać i jak?

Maliny to dla niemowlaka owoce idealne. Mają delikatny smak, miękką konsystencję i cenne witaminy. Od kiedy można je podawać i co z nich przyrządzić małemu dziecku? Czy niemowlę może jeść maliny z pestkami, czy może wypić sok? Zobacz, jak oswoić malucha ze smakiem świeżych malin i dlaczego warto zrobić zapasy owoców na zimę.
Małgorzata Wódz
Nutricia
rozszerzanie diety
kaszka
Nutricia

Zawierają więcej składników mineralnych i witamin niż myślisz – czy znasz wszystkie powody, dla których warto podawać kaszki niemowlęciu?

Kaszki zbożowe to po warzywach i owocach jedne z pierwszych nowości, które uzupełniają menu niemowlęcia na etapie rozszerzania diety. Ich delikatny i pyszny smak sprawia, że maluchy je uwielbiają. To jednak nie wszystkie zalety, które kryją w sobie te zbożowe posiłki – nadszedł czas, aby poznać wszystkie ich benefity!
Współpraca reklamowa
rozszerzanie diety
Gerber
jadłospis dla niemowlaka

Rozszerzanie diety – przykładowy jadłospis dziecka po 9. miesiącu życia [WIDEO]

Dziewięciomiesięczny maluch potrzebuje odpowiedniego do wieku i potrzeb jedzenia. Zobacz, jak może wyglądać jego przykładowy jadłospis na cały dzień.
Katarzyna Imiołek
rozszerzanie diety
Gerber

Rozszerzanie diety – przykładowy jadłospis dziecka po 6. miesiącu życia [WIDEO]

Twoje dziecko może zacząć poznawać nowe smaki, ale nie wiesz, co konkretnie i kiedy położyć na jego talerzyku? Oto, jak może wyglądać przykładowy jadłospis na cały dzień półrocznego malucha.
Katarzyna Imiołek
kasza manna dla niemowlaka
rozszerzanie diety
dieta niemowlaka

Kasza manna dla niemowlaka – od kiedy podawać i jak (plus przepisy)

Kasza manna to idealne danie dla niemowlęcia. Łatwo ją ugotować tak, aby miała delikatną, płynną konsystencję. Dzięki kaszce mannie dziecko ma też szansę po raz pierwszy zetknąć się z glutenem.
Małgorzata Wódz
Dziecko Olgi Frycz
rozszerzanie diety
dzieci celebrytów

„A gdzie mięsko?” - internauci skrytykowali dietę córeczki Olgi Frycz

Aktorka wyjaśniła, że sama jest wegetarianką. Fakt, że taką samą dietę przygotowała dla córeczki, wzbudził kontrowersje i wywołał w komentarzach gorącą dyskusję.
Dominika Bielas
Anna Lewandowska z Klarą i Olga Frycz z Helenką
rozszerzanie diety
Anna Lewandowska

Lewandowska i Frycz wybrały takie same naczynia dla córek. Śliczne!

Popularne mamy pochwaliły się, że ich dzieci chętnie zjadają posiłki. Nic dziwnego, skoro mają je tak pięknie zaserwowane!
Milena Oszczepalińska