kurczak, kuchnia, dziecko
Dieta

Drób w diecie dziecka

Mięso drobiowe jest jednym z najzdrowszych gatunków mięsa zalecanym dla twojego dziecka. Potrawy z drobiu dobrze zaspokajają głód, a przy tym korzystnie wpływają na mały brzuszek.

Twój maluch ma już swoją listę ulubionych produktów. W jego menu pojawiają się wciąż nowe i nowe smaki. Słodziutkie owocowe i delikatne warzywne przeciery dostarczają rosnącemu organizmowi witamin i mikroelementów, wzmacniając jego odporność. Odżywcze kaszki dodają energii do aktywnego spędzania czasu.

By malec rozwijał się prawidłowo, w jego diecie niezbędna jest odpowiednia ilość białka. Początkowo otrzymuje go z mlekiem matki, jednak im dziecko jest starsze, rośnie również zapotrzebowanie na ten element. Dlatego właśnie do diety należy wprowadzić mięsne potrawy. Dietetycy radzą na początek podać dziecku zupkę z mięskiem z kurczaka. Drób jest dobrze przyswajany przez dziecięcy organizm, nasyca go białkiem i witaminami. Najważniejsze, by dopełnić menu dziecka mięsem w odpowiednim czasie, wtedy malec będzie go jadł z wielką przyjemnością. Maluch karmiony sztucznie powinien spróbować mięska w wieku 7,5 miesiąca, a dziecko karmione piersią – w 8 miesiącu.

Składniki zdrowia
Delikatne mięso kurczaka i dietetyczne z indyka różnią się od innych gatunków mięsa nie tylko pod względem smaku, ale również ze względu na skład. W tych produktach jest wiele substancji, bez których prawidłowy rozwój organizmu jest wręcz niemożliwy. W tym mięsie jest mało tłuszczu i włókien mięśniowych. Potrawy z drobiu zaspokajają głód, nie wywołując przy tym bólów małego brzuszka dziecka.

→ Białko. To ważny element wchodzący w skład budulca tkanek mięśniowych i kostnych. Dlatego bez niego malec nie będzie w stanie prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Białko wpływa na pracę enzymów, które regulują wymianę substancji w organizmie. Białko nie gromadzi się w komórkach na zapas, jego zapasy trzeba uzupełniać. Mięso drobiowe może w tym pomóc, ponieważ zawiera duże ilości białka (w 100 g – 21,6 g białka).

→ Aminokwasy. Mięso drobiowe ma tę przewagę, gdyż w jego składzie isnieje unikalna współzależność aminokwasów egzogennych (niezastąpionych, niezbędnych) i endogennych (nie niezastąpionych). Te elementy regulują pracę wszystkich systemów. Aminokwasy egzogenne, są to takie, które należy dostarczać organizmowi razem z pożywieniem, gdyż organizm nie potrafi ich syntetyzować. Do produktów białkowych zawierających wszystkie aminokwasy egzogenne zaliczamy m.in. mleko, białko jaja kurzego, ryby. Aminokwasy endogenne to takie, które organizm potrafi syntetyzować w obrębie ustroju.

→ Witaminy. Biorąc pod uwagę zawartość witamin w produktach to pierwszeństwo należy się owocom. Jednakże drób zawiera te komponenty, których nie ma w produktach roślinnych. Jednym z nich jest niacyna (witamina PP). Można ją porównać z dodatkową bateryjką. Ta unikalna substancja podwoi energię, którą maluch otrzyma wraz z innymi produktami. Oprócz tego, witamina PP jest potrzebna do prawidłowej pracy żołądka i jelit. Niedobory tej witaminy objawiają się osłabieniem mięśni, zmęczeniem, bólem głowy. Mięso drobiowe zawiera również witaminy grupy B (B 1 i B 12). Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i aktywnej pracy umysłowej.

→ Minerały i mikroelementy. Spożywanie potraw z drobiu uchroni malucha przed anemią, ponieważ drób zawiera dużo żelaza. Ten cenny mikroelement jest zawarty również w warzywach, ale organizm lepiej przyswaja go z produktów białkowych. W mięsie z kurczaka i indyka jest dużo magnezu, który pomaga prawidłowo rozwijać się komórkom nerwowym.

Łakomy kąsek
Sama przygotuj dla dziecka potrawkę z drobiu. Zrób to według określonych zasad:
1. Kup mięso w sprawdzonym sklepie, gdzie są dobre warunki do przechowywania produktów, mających krótki termin spożycia. Wtedy jesteś pewna, że kupujesz świeże i dobrej jakości mięso.
2. Dla dziecka najlepsza jest pierś z kurczaka (białe mięso). Jest ono najdelikatniejsze, nie ma w nim tłuszczu i grubych włókien mięśniowych.
3. Ugotuj pierś w niedużej ilości wody. Nie dodawaj soli ani żadnych przypraw. Żeby potrawa była smaczna, na początku gotowania dodaj do wody małą cebulkę, marchew, a pod koniec – pietruszkę.
4. Zaczekaj, aż pierś i warzywa ostygną, dwa razy przekręć przez maszynkę do mięsa. Możesz dodać do tego parę łyżek mleka. Potrawka wyjdzie lekka i delikatna. Smacznego!

Pożyteczny miks
Żeby uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na białko, malec musi dostawać mięso codzienne. Można zacząć od 0,5 łyżeczki dziennie, a do 1 roku ilość dziennego spożycia zwiększyć do 50 g. Na początku wprowadzania mięsa drobiowego do diety dziecka, mieszaj mięso z warzywnym przecierem. Pokarm roślinny i białkowy doskonale się uzupełniają. Idealne połączenie warzyw i mięsa znajdziesz w słoiczkach z dziecięcym pożywieniem. W takich potrawach są odpowiednio dobrane proporcje ekologicznie czystych składników.

Na początku nie przygotowuj dziecku potraw z mięsa kaczki. Jest ono zbyt tłuste i ciężkie do strawienia dla małego organizmu.
 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA