Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko je
fotolia.com
Dieta

Dwudaniowy obiad dla dziecka - przepisy

Od 1. roku życia posiłki dziecka powinny być urozmaicone. Poznaj nasze przepisy na dwudaniowe obiady dla dzieci.

Karmienie dziecka - zwłaszcza w 1. roku życia - jest bardzo istotne. Oto nasze propozycje na dwudaniowe obiady dla dzieci od 1. roku życia.

1. Obiad dla dziecka: zupa wiśniowa i pulpeciki z drobiu

Zupa wiśniowa
– 3 i 1/2 szklanki świeżych wiśni,
– 4/5 szklanki mleka 2% tł.,
– 4 łyżki śmietanki,
– 3 łyżki cukru,
– ugotowany makaron.

Wiśnie umyj, wydryluj. Owoce rozgotuj w niewielkiej ilości wody z dodatkiem 1 łyżki cukru. Przetrzyj przez sito lub zmiksuj. Zagotuj 1 litr wody, dodaj pozostały cukier i przecier. Lekko przestudź. Dodaj śmietankę i ponownie zagotuj. Podawaj z makaronem, na zimno lub na ciepło.

Pulpeciki drobiowe z ziołami, marchewką i ryżem
– 500 g mielonego drobiowego mięsa,
– 1 jajko,
– kajzerka,
– ząbek czosnku,
– natka pietruszki lub świeże zioła,
– 2 łyżki oleju,
– sól,
– 2 marchewki.

Bułkę namocz w wodzie, a kiedy zmięknie, odciśnij i dodaj do mięsa. Masę połącz z czosnkiem wyciśniętym przez praskę, ziołami, jajkiem. Posól do smaku. Uformuj kulki i ugotuj na parze. W rondlu rozgrzej olej, wrzuć pokrojoną w plasterki marchewkę, duś pod przykryciem na małym ogniu. Włóż pulpety i chwilę podduś. Podawaj z ryżem.

2. Obiad dla dziecka: zupa wiosenna z kalarepką plus pstrąg pieczony, młode ziemniaki, sałata z sosem winegret

Wiosenna zupa z kalarepką
– 2 młode kalarepki,
– 2 marchewki,
– 1 pietruszka,
– 4 młode ziemniaki,
– 1 mały seler,
– 1 mała cukinia,
– 1 pęczek koperku,
– 1/2 szklanki śmietanki,
– 1 łyżeczka masła, pieprz.

Warzywa starannie umyj, obierz lub oskrob (oprócz cukinii) i pokrój w kostkę. Zalej 1 litrem wody, dodaj masło i gotuj pod przykryciem 20 minut. Wlej śmietankę i ponownie zagotuj. Posól do smaku. Posiekany koperek dodaj do zupy po ugotowaniu.

Pieczony pstrąg
– 1 sprawiony pstrąg (ok. 250 g),
– 2 łyżeczki soku cytrynowego,
– 2-3 gałązki koperku,
– kilka migdałów obranych ze skórki,
– kilka rodzynek.

Pstrąga dokładnie umyj pod bieżącą wodą i osusz. Z obu stron skrop sokiem z cytryny. Rodzynki sparz we wrzątku, odcedź. Migdały sparz, obierz ze skórki i posiekaj. Do środka ryby włóż koperek, migdały i rodzynki. Zawiń rybę w folię aluminiową i wstaw do nagrzanego piekarnika (220°C). Piecz ok. 15-20 minut. Przed podaniem na talerz odwiń folię z góry i odparuj nadmiar sosu.
Ziemniaki: Wrzuć młode ziemniaki do wrzątku. Gotuj ok. 15 minut.
Sałata: Wybierz kruchą odmianę sałaty. Umyj pojedyncze liście i osusz na ręczniku (ew. odwiruj w suszarce do sałaty). Zrób sos winegret.

3. Obiad dla dziecka: zupa-krem z jarzyn plus klopsiki

Zupa-krem z jarzyn
– 1 średni ziemniak,
– 1 włoszczyzna,
– ok. 1 l wody,
– przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, 2-3 ziarna ziela angielskiego.

Warzywa umyj, obierz, opłucz i pokrój w kawałki, włóż do litra wrzącej wody, gotuj ok. 20-25 minut. Pod koniec gotowania dodaj przyprawy, niewielką ilość soli i świeżo zmielonego pieprzu. Wyjmij listek laurowy i ziele angielskie, zupę zmiksuj. Do zupy można dodać masło lub naturalny jogurt.

Klopsiki z mięsa i soczewicy
– 50 g soczewicy lub grochu łuskanego,
– 200 g wołowiny,
– 1/2 dużej cebuli,
– 1/2 papryki,
– 4 łyżki koncentratu pomidorowego,
– 1 jajko,
– 3 łyżki płatków owsianych,
– przyprawy: pieprz, sól.

Soczewicę (lub groch) opłucz pod bieżącą wodą, włóż do garnka, zalej wrzącą wodą i ugotuj do miękkości, odcedź. Mięso i soczewicę zmiel i wymieszaj. Cebulę obierz i drobno pokrój. Paprykę opłucz i pokrój w kostkę. Cebulę, paprykę dodaj do zmielonego mięsa, wymieszaj.
Do masy dodaj koncentrat pomidorowy, przyprawy, wbij jajo, wsyp płatki owsiane i starannie wymieszaj. Uformuj 12 małych kuleczek, lekko spłaszczonych, ułóż je na wysmarowanej tłuszczem blaszce i upiecz w piekarniku (pół godziny w temp. 200°C).

Czytaj też: Jak karmić niemowlę: 11 nawyków na całe życie

Dieta rocznego dziecka - film

zupy_na_listopad2011_03.jpg
Łukasz Zandecki, stylizacja: Maria Szkop
Żywienie
Pyszne i zdrowe zupy
Warto jadać je codziennie. Zupy naprawdę łatwo się gotuje. Są smaczne i takie zdrowe.

Kilkumiesięczne maleństwo może zjeść zupkę, nawet jeśli nie ma jeszcze zębów, a poza tym można w niej zmieścić dużą ilość niezbędnych dziecku składników odżywczych. Jest ciepła, więc rozgrzewa, a dzieci zwykle akceptują jej łagodny smak.  Zupkę dla niemowlaka trzeba zmiksować. Do tej dla dziecka, które już gryzie, warzywa wystarczy zetrzeć lub drobno pokroić. Dodając do zupy mięso czy żółtko, sprawisz, że posiłek będzie pełnowartościowy. Dla niemowląt dopiero zaczynających jeść zupy mięso gotuje się oddzielnie i dodaje do zupy na końcu (wywar z mięsa czasem uczula). Zaś przygotowując obiad dwudaniowy, zupę można ugotować tylko z warzyw. Choć zupy warto jeść codziennie, niektóre z nich mają charakter odświętny, np. migdałowa. Jarzynowa z kaszą jaglaną (od 1. roku) Składniki: - mała marchewka - pietruszka - kawałek selera - kawałeczek pora - łyżka kaszy jaglanej - łyżeczka posiekanego koperku - łyżka oliwy - sól morska do smaku Wykonanie: Warzywa umyj, obierz, wypłucz, zetrzyj na tarce o grubych otworach, pora drobno pokrój. Duś około 5 minut w małej ilości wody. Następnie dolej 1,5 szklanki przegotowanej wody i wsyp kaszę jaglaną. Gotuj 20 minut. Dodaj oliwę i posiekany koperek. Barszczyk miksowany (od 9. miesiąca) Składniki: - mała marchewka - kawałeczek pora - nieduży ziemniak - nieduży burak - natka pietruszki - łyżeczka masła - 40 g surowego mięsa z piersi indyka (kawałek wielkości około 1/4 dłoni) Wykonanie: Warzywa umyj, obierz, opłucz, pokrój na kawałki. Mięso umyj, oczyść. Razem w warzywami wrzuć je do wrzącej wody i gotuj 25–30 minut. Gdy składniki będą miękkie, dodaj natkę i wszystko zmiksuj (zupa powinna być dość gęsta). Dodaj masło, wymieszaj. Zupkę ozdób posiekaną natką. [CMS_PAGE_BREAK] Zupa migdałowa (od 2. roku) Składniki: - 20 dag...

Żywienie
Kolacje - coś smacznego na wieczór
Dobrze skomponowana działa uspokajająco – jak szklanka ciepłego mleka wypita przed snem.

Dobrze skomponowana działa uspokajająco – jak szklanka ciepłego mleka wypita przed snem. Kolacja powinna być łatwo strawna i zawierać wysokowartościowe produkty spożywcze dostarczające białka, witamin oraz składników mineralnych – chude mięso, mleko i jego przetwory (kwaszone mleko, kefir, jogurt naturalny z dodatkiem miodu lub świeżych owoców). Młodszym dzieciom lepiej podawać białe pieczywo. Ciemne niekiedy może wywoływać dolegliwości trawienne, więc podajemy je od czasu do czasu w niewielkich ilościach. W drugim roku życia stopniowo przyzwyczajamy dziecko do jedzenia pieczywa pełnoziarnistego. Spraw, aby kolacja była nie tylko lekka, ale i smaczna! 1. Omlet z groszkiem – 1 cienki plasterek szynki, – 1 łyżka zielonego groszku, – 1 jajko, – 2 łyżeczki mleka, – 1 łyżeczka masła lub oleju, – szczypta soli. Posiekaj szynkę, młody groszek opłucz, wrzuć na 2-3 minuty do wrzącej wody i odcedź. Roztrzep na puszystą masę jajko z 2 łyżeczkami mleka i odrobiną soli. Rozgrzej masło (olej) na małej patelni teflonowej. Zmieszaj masę jajeczną z dodatkami (szynką i groszkiem) i wlej ją na patelnię. Podgrzewaj na wolnym ogniu przez 2-3 minuty, aż jajko się zetnie i lekko przyrumieni. Delikatnie podważ omlet, wyłóż na talerz i podziel na porcje jak pizzę. Dodaj pomidor pokrojony w cząstki i od razu podawaj do jedzenia. 2. Bukiet warzywny z jajem – 2-3 różyczki kalafiora, – 1 mały ziemniak, – 1/2 małej marchwi, – 1 jajko, – 2 łyżeczki masła, – 1/2 łyżeczki posiekanego szczypiorku. Umyj ziemniaka i marchewkę, obierz, opłucz i włóż do lekko osolonej wody (około 1 szklanki), dodaj różyczki kalafiora i ugotuj do miękkości (15-20 minut). Jajo umyj, sparz wrzątkiem, wbij do szklanki z 1 łyżeczką masła i wstaw szklankę do rondelka z wrzącą wodą. Wodę gotuj tak długo, aż...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz