Rozszerzanie diety niemowlaka

zupa kalafiorowa dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Zupa kalafiorowa dla niemowlaka: od kiedy? Przepis

Zupa kalafiorowa dla niemowlaka pozwala wprowadzić do diety dziecka zdrowe warzywa. Podajemy przepis na zupę kalafiorową i podpowiadamy, jak ją ugotować, by maluszek pokochał jej smak.
Magdalena Drab
zupa ogórkowa dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Zupa ogórkowa dla niemowlaka: od kiedy? Przepis

Zupa ogórkowa to zdrowe warzywne danie, które można podawać dziecku w rozsądnych ilościach – od kiedy? Wyjaśniamy, dlaczego lepiej się wstrzymać i ugotować pierwszą zupę ogórkową na późniejszym etapie rozszerzania diety. Podajemy przepis na zdrową zupę ogórkową dla starszego niemowlaka.
Magdalena Drab
Rozszerzanie diety niemowlęcia
rozszerzanie diety
rozszerzanie diety niemowlaka

Są pyszne, a dzieci je uwielbiają. Poznaj przepis na chrupiące obwarzanki z wykorzystaniem kaszki manny

Rozszerzanie diety to ważne wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i malucha. W końcu poza mlekiem mamy dziecko doświadcza już zupełnie nowych smaków. Wprowadzenie do jadłospisu kaszek zbożowych (po warzywach i owocach) daje opiekunom świetną okazję do podawania najmłodszym posiłków w nieznanych dotąd odsłonach.
Partner
jajecznica dla niemowlaka
jajko
rozszerzanie diety niemowlaka

Jajecznica dla niemowlaka: od kiedy jajecznica na parze? Przepis

Jajecznica dla niemowlaka to przysmak, z którym jednak warto zaczekać, aż maluszek będzie nieco starszy. Od kiedy podawać jajecznicę? Na pewno nie na początku rozszerzania diety, bo wtedy jajko dla niemowlaka nie może być ledwo ścięte. Podajemy przepis na jajecznicę. To jajecznica na parze – pierwsza jajecznica dla niemowlaka.
Magdalena Drab
masło orzechowe dla niemowlaka
orzechy
rozszerzanie diety niemowlaka

Masło orzechowe dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Podawanie niemowlętom masła orzechowego i orzechów ciągle budzi wątpliwości rodziców małych dzieci. Wszystko przez to, że diametralnie zmieniły się zalecenia dotyczące produktów potencjalnie alergizujących w diecie niemowląt zmieniły w ostatnich latach . Sprawdź, od kiedy podawać masło orzechowe niemowlętom.
Ewa Janczak-Cwil
słoiczki dla niemowląt
rozszerzanie diety niemowlaka

Słoiczki dla niemowląt: czy naprawdę są zdrowe? Ranking gotowych dań dla dzieci

W słoiczkach dla niemowląt nie ma konserwantów, bo zabrania tego prawo. Są ściśle kontrolowane. Dania ze słoiczków, gotowe obiadki i deserki dla dzieci mogą być w niektórych przypadkach zdrowsze niż domowe potrawy. Przedstawiamy ranking najlepszych gotowych dań dla dzieci – te smakują im najbardziej!
Magdalena Drab
tata karmi dziecko
dieta
rozszerzanie diety
dieta dziecka

Obalamy popularne mity na temat diety rocznego dziecka – o tym musi wiedzieć każdy rodzic

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia jego menu zmienia się i jest już znacznie bardziej urozmaicone, a roczniak wciąż odkrywa nowe smaki. To czas intensywnego rozwoju, który wiąże się z dużym zapotrzebowaniem młodego organizmu na witaminy i składniki mineralne.
Partner
chleb dla niemowlaka
karmienie dziecka
6 miesięczne dziecko
rozszerzanie diety niemowlaka

Chleb dla niemowlaka – kiedy podawać, jaki wybrać, przepisy na chleb

Chleb w diecie niemowlęcia może pojawić się w okresie rozszerzania diety. Od około 6. miesiąca można dziecko powoli oswajać ze smakiem pieczywa. Zobacz, jak wprowadzać chleb do jadłospisu maluszka i jak wybrać dobry chleb. Dla ambitnych mamy także trzy przepisy na zdrowy domowy chleb dla dzieci i całej rodziny.
Ewa Janczak-Cwil
jaka woda dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Jaka woda dla niemowlaka: jaka jest najlepsza? Mineralna, źródlana czy kranówka?

Rodzice nie zawsze wiedzą, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza. Wyjaśniamy: musi to być wysokiej jakości woda niskozmineralizowana pochodząca ze sprawdzonego źródła podziemnego. Niemowlę może też pić wodę z kranu, ale tylko wtedy, gdy jest przebadana przez sanepid i masz pewność, że spełnia odpowiednie normy czystości. A co z wodą oligoceńską i smakową dla niemowlaka?
Karolina Stępniewska
jadłospis dla 11-miesięcznego dziecka
jadłospis dla niemowlaka
dieta niemowlaka
11 miesięczne dziecko

Jadłospis 11-miesięcznego dziecka: co może jeść niemowlę? Przykładowe menu

Jadłospis 11-miesięcznego dziecka jest coraz bardziej urozmaicony. Niemowlę może jeść warzywa, owoce, mięso, produkty mleczne i zbożowe. Podpowiadamy, jak jeszcze bardziej urozmaicać jego menu, i podajemy przykładowy jadłospis do druku.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 5 miesiąc
jadłospis dla niemowlaka
5 miesięczne dziecko
rozszerzanie diety niemowlaka

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka: co może jeść 5-miesięczne dziecko?

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka to przede wszystkim mleko: jeśli karmisz piersią, nie musisz jeszcze rozszerzać diety. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, także możesz to nadal robić. Od tego miesiąca możesz też wprowadzać do diety dziecka nowe potrawy w małych ilościach. Jak to najlepiej zrobić? Podajemy przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 6 miesiąc
jadłospis dla niemowlaka
6 miesięczne dziecko
rozszerzanie diety niemowlaka

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka: co może jeść 6-miesięczne dziecko?

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka to wciąż przede wszystkim mleko mamy. Jeśli zaś niemowlę dostaje mleko modyfikowane, najczęściej jest już gotowe na rozszerzanie i urozmaicanie diety. Może powoli zacząć jeść mięso, ryby, jajka. Podajemy przykładowy dzienny jadłospis 6-miesięcznego dziecka.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 7 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
7 miesięczne dziecko

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka: przykładowe menu. Co może jeść 7-miesięczne niemowlę?

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka wymaga wiedzy i wysiłku ze strony rodziców. Niemowlę, które skończyło pół roku, już nie może pić tylko mleka. Jeśli do tej pory nie zaczęłaś rozszerzać mu diety, teraz powinnaś już to zrobić. To ostatni moment, by zapoznać malucha z nowymi smakami. Podajemy przykładowy jadłospis 7-miesięcznego dziecka.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 8 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
dieta niemowlaka

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka: co może jeść 8-miesięczne dziecko? Dieta i przepisy

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka to coraz więcej nowych dań. Nie muszą już mieć one konsystencji papki. Teraz trzeba powoli przyzwyczajać niemowlę do gryzienia. Staraj się, by dieta 8-miesięcznego dziecka była urozmaicona, ale nadal niemowlęca.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 10 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
dieta niemowlaka

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: przykładowe menu dziecka karmionego piersią i sztucznie

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka coraz bardziej się zmienia. Niemowlę może już zjeść dwudaniowy obiad. Oczywiście nie taki jak dorośli! Menu 10-miesięcznego dziecka wciąż musi być jak najbardziej niemowlęce. Podpowiadamy, jakie posiłki gotować dla 10-miesięcznego dziecka karmionego piersią i sztucznie.
Magdalena Drab
karmienie dziecka 9 miesiąc
rozszerzanie diety
jadłospis dla niemowlaka
dieta niemowlaka

Jadłospis 9-miesięcznego dziecka: przykładowe menu i dieta 9-miesięcznego niemowlaka

Jadłospis 9-miesięcznego dziecka staje się coraz bardziej urozmaicony. Niemowlę w 9. miesiącu chętniej je nowe dania. Widać też, które zupki, dania warzywne i desery lubi. Proponuj dziecku nowe menu, by przyzwyczajało się do smaku różnych potraw. Żywienie 9-miesięcznego dziecka to także nauka samodzielności.
Magdalena Drab
Nutricia Bebilon
dieta
ekologia
rozszerzanie diety

Ekodieta dla malucha – co warto o niej wiedzieć?

Wartościowe wybory żywieniowe i ich pozytywny wpływ na losy planety to coraz bardziej istotna kwestia dla współczesnych rodziców. Sięganie po produkty, których składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego, to ważny krok w trosce o środowisko, a co za tym idzie – w trosce o przyszłość dziecka. Dostęp do tego rodzaju żywności jest coraz szerszy, jednak czy każdy produkt z napisem „eko” lub „bio” będzie odpowiedni dla delikatnego organizmu malucha?
Partner
ryby nad morzem
ryba dla dziecka
dieta niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Ryby nad morzem: jakie ryby jeść nad Bałtykiem? Które są toksyczne?

Ryby nad morzem mogą być zdrowe, ale niestety bywają też toksyczne! Nie wszystkie ryby z Bałtyku można jeść w nieograniczonych ilościach. Jeśli spędzasz z dzieckiem urlop nad morzem, upewnij się, które ryby z Bałtyku są niezdrowe, a jaką rybę można zjeść nad morzem bez obaw o zatrucie.
Małgorzata Wódz
jakie krzesełko do karmienia ranking
rozszerzanie diety niemowlaka

Jakie krzesełko do karmienia: jakie wybrać i od którego miesiąca używać? [RANKING]

Krzesełko do karmienia umożliwia dziecku uczestniczenie we wspólnych posiłkach z całą rodziną. Najlepsze krzesełka do karmienia mają regulowany podnóżek, oparcie i podłokietniki oraz łatwy w czyszczeniu blat. Krzesełka do karmienia można używać najwcześniej od 6. miesiąca, a jeśli wybierzesz regulowany model, fotelik posłuży wam przez długi czas. Odpowiadamy na pytanie rodziców, jakie krzesełko do karmienia wybrać.
Aleksandra Sobieraj
soki dla niemowląt
sok owocowy
dieta niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Soki dla niemowląt: od kiedy podawać? [AKTUALNE ZALECENIA]

Soki dla niemowląt, zwłaszcza owocowe, są niewskazane. Aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia nie należy niemowlętom w ogóle podawać soków – takie są najnowsze zalecenia polskich specjalistów od żywienia niemowląt i dzieci. Wynika to z dużej zawartości cukrów, co sprzyja próchnicy, ale nie tylko.
Ewa Janczak-Cwil
herbatka koperkowa od kiedy
herbatki dla niemowląt
rozszerzanie diety niemowlaka

Herbatka koperkowa – od kiedy można ją podawać, żeby nie zaszkodziła dziecku?

Być może herbatka koperkowa to dla ciebie sposób na kolkę u niemowlaka. Podawaj ją jednak ostrożnie, a najlepiej wcale! Z badań wynika, że niemowlęta, które często piją herbatki koperkowe, mogą mieć kilka razy wyższe stężenie estrogenów, czyli żeńskich hormonów. U dziewczynek może to przyspieszyć dojrzewanie. Aktualny schemat żywienia niemowląt w ogóle nie zaleca podawania kopru włoskiego dzieciom do 4. roku życia.
Magdalena Drab
ryż dla niemowlaka
dieta niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Ryż dla niemowlaka: od kiedy podawać i jak ugotować? Czy ryż jest zdrowy?

Ryż dla niemowlaka nie jest zalecany. Eksperci ostrzegają, by ograniczyć podawanie niemowlętom ryżu. Występujący w nich arsen może powodować zmiany genetyczne i nowotwory. Aby pozbyć się nadmiaru szkodliwych substancji, trzeba ugotować ryż dla dziecka w specjalny sposób, namoczyć go i wypłukać.
Magdalena Drab
ile jajek może zjeść dziecko
jajko
dieta dla dziecka
rozszerzanie diety niemowlaka

Ile jajek może zjeść dziecko, jak często i w jakiej postaci?

Ile jajek może zjeść dziecko, aby mu nie zaszkodziły? Ważne jest jednak, by nie przekraczać dozwolonej liczby jajek tygodniowo na etapie rozszerzania diety i by przygotować je we właściwy sposób. Starsze dzieci mogą jeść więcej jajek. Wszystko to precyzują oficjalne zalecenia żywieniowe.
Aleksandra Zaborowska
AMR, schemat żywienia niemowląt
rozszerzanie diety
rozszerzanie diety niemowlaka

Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2022

Schemat żywienia niemowląt daje rodzicom dużą dowolność w decydowaniu, co i kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia. Eksperci przypominają jednak, że nie wszystkie produkty można uwzględniać w diecie niemowlaka. Dodatkowo w nowych zaleceniach jest kilka ważnych zmian: dotyczą wprowadzania do diety niemowlęcia jajek, glutenu i ryżu.
Magdalena Drab
Henio Majdan zjada pierwszą marchewkę
rozszerzanie diety niemowlaka

Henio Majdan już zjada MARCHEWKĘ? „Widać, że nie jest gotowy”

Małgosia Rozenek zaczęła właśnie rozszerzać dietę 5-miesięcznemu Henrykowi. Na pierwszy ogień poszła marchewka. Ale czy to nie za wcześnie na wprowadzanie nowych pokarmów?
Magdalena Drab
BLW zasady
BLW
rozszerzanie diety niemowlaka
metoda BLW

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

Zasady Baby Led Weaning (BLW) opierają się na tym, by dziecko w trakcie rozszerzania diety mogło próbować jeść samodzielnie. Anna Piszczek i Joanna Anger z bloga „Ala'Antkowe BLW” podpowiadają, jak zadbać przy tym o bezpieczeństwo malca i zapobiec ewentualnemu zadławieniu lub zakrztuszeniu się.
Weronika Zagojska
od kiedy jogurt i twarożek dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Od kiedy jogurt, twarożek i inne produkty mleczne dla niemowlaka? Zasady rozszerzania diety

Produkty mleczne takie jak jogurt, kefir, twarożek czy serek to ważny element diety niemowlaka. Są doskonałym źródłem cennych składników, których potrzebuje organizm małego dziecka i lekcją nowych smaków. Niestety nie wszystkie jogurty czy serki nadają się dla dzieci w pierwszym roku życia. Trzeba wiedzieć, jak je wybierać i podawać.
Aleksandra Sobieraj
metoda blw
rozszerzanie diety niemowlaka
BLW
metoda BLW

Metoda BLW - ekspert tłumaczy, co to jest [WIDEO]

​Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Uniwersytetu Medycznego, opowiada, na czym polega metoda BLW. Mimo że to dziecko wybiera pokarmy - odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu nadal leży po stronie rodziców. Metoda ta jest odpowiednia dla dzieci, które potrafią już samodzielnie usiąść.
Katarzyna Imiołek
Niemowlę i owoce
dieta niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 

Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.
Aleksandra Sobieraj
blw
metoda BLW
rozszerzanie diety niemowlaka

BLW krok po kroku: co podawać dziecku? [WIDEO]

Jeśli rozszerzasz dietę metodą BLW, musisz wiedzieć, co można podawać dziecku i jak przygotować pierwszy posiłek. Na pytania o zasady żywienia BLW odpowiadają autorki bloga alaantkowe.pl, Anna Piszczek i Joanna Anger.
Weronika Zagojska