Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia, jedzenie, miseczka, jeść
Dieta

Gdy dziecko nie lubi mleka

Przemycaj je w różnych daniach dla malca. Warto to zrobić ze względu na wapń i białko.

Czasem dziecko nie chce pić mleka, bo potem boli je brzuszek. Weź to pod uwagę, ale pamiętaj, że grymaszenie nie zawsze oznacza alergię. Zdarza się, że maluchowi po prostu mleko nie smakuje. Jak je przemycić? W smacznych daniach! Zobacz, jak łatwo można to zrobić.

Dodaj do zupy serwatkę
Powstaje, gdy przygotowujesz w domu twarożek. Serwatka wygląda niepozornie i zazwyczaj ją wylewamy. A to prawdziwy zastrzyk zdrowia. Zawiera wiele cennych składników, które znajdowały się w mleku: białko, witaminy B1, B2, B6 i duże ilości cukru mlecznego, czyli laktozy. Również większość wapnia z mleka trafia właśnie do serwatki! Dlatego w samym twarożku nie pozostaje go zbyt dużo.
Do czego wykorzystać serwatkę? Możliwości jest wiele. Dodaj ją np. do zupy jarzynowej, ogórkowej, barszczu białego lub ukraińskiego.
Od kiedy: po pierwszym roku życia.

Sama rób koktajle kefirowe
Dzieci, które nie znoszą mleka, często akceptują smak orzeźwiającego kefiru. Wystarczy go zmiksować z dodatkiem bananów, gruszek, jabłek albo owoców mrożonych: truskawek, malin, jagód. Możesz dodać trochę miodu. Niektóre dzieci bardzo lubią jeść kefiry z kaszą gryczaną lub ziemniakami purée.
Od kiedy: Bez miodu po 10. miesiącu; z miodem po pierwszym roku życia.

Zabielaj zupy mlekiem lub śmietanką
Możesz dodawać mleko do prawie wszystkich zup, np. jarzynowej, kalafiorowej, ogórkowej, białego i czerwonego barszczu oraz krupniku. Dla poprawienia smaku tych zup, które powinny być kwaskowe, lepiej mieszać mleko ze śmietaną. Aby się nie warzyło, najpierw rozmieszaj je z łyżką mąki, a potem powoli wlewaj do zupy. Uwaga! Ponownie zagotuj zupę.
Od kiedy: po pierwszym roku życia.

Przygotowuj owocowe jogurty
Kupuj jogurt naturalny, bo nie zawiera sztucznych barwników, dodatków smakowych, konserwantów (a wszystkie te dodatki mogą uczulać lub powodować nietolerancję pokarmową). Jeśli dziecko nie akceptuje smaku takiego jogurtu, dodaj do niego sok albo owoce, np. pokrojone banany, gruszki lub jabłka. Pamiętaj! Jogurty i kefiry są łatwiej strawne niż mleko. Dodatkowo mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy (zawierają bowiem naturalne probiotyki), regulują przemianę materii, ułatwiają przyswajanie wapnia i fosforu oraz są bogate w te pierwiastki. Zawierają także bardzo cenny potas oraz witaminy A, D, B12 i kwas foliowy. Jogurt ma więcej wapnia niż kefir – w 100 g jest 214 mg wapnia, a w kefirze 120 mg.
Od kiedy: po 10. miesiącu.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Dieta
Danie na śniadanie
Przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Zobacz, co mu można zaserwować.

Po nocnym śnie pierwszy posiłek jest bardzo ważny, gdyż ciało potrzebuje nowych składników energii. Dlatego też przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Dzięki temu rozpocznie dzień w pełni sił. Podstawą śniadania powinno być mleko (np. zupy mleczne) lub przetwory: twaróg, kefir lub jogurt z owocami, kawa zbożowa lub kakao. W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać także inne produkty bogate w białko – jaja, pasty mięsno-warzywne, sałatki jarzynowe z serem lub dobrymi wędlinami. Ważna jest kompozycja śniadań. Jeśli dziecko pije sok, powinno dostać kanapkę z chudą, wędliną, twarożkiem lub pastą z jaj. Nie należy łączyć w jednym zestawie takich samych produktów, np. zupy mlecznej z lanymi kluskami i jajek. Dzieciom powyżej roku podajemy pieczywo: pszenne, żytnio-pszenne, razowe. Wartość energetyczna śniadania dla 2-3-latka powinna wynosić ok. 250-325 kcal, a dla przedszkolaka 350-425 kcal, co stanowi 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka w tym wieku. Dziecko potrzebuje dużo energii już od samego rana Najlepiej będzie, gdy przyzwyczaisz je do jedzenia pełnowartościowego śniadania, aby w ten sposób uzupełniło zasób energii po 8-10 godzinach nocnego snu. W skład idealnego śniadanka wchodzą następujące produkty: mleko i jego przetwory – 20%; proteiny (mięso, ryby, jajka) – 10%; owoce i warzywa – 50% oraz pieczywo i produkty zbożowe – 20%. Poczynając od trzeciego roku życia idealne menu na śniadanie powinno wyglądać następująco: 1 lub 2 niewielkie owoce, można również spożyć je w postaci soku; 1/2 miseczki płatków z mlekiem; ewentualnie jogurt i plasterek szynki. Dla urozmaicenia możesz również podać dwie kromki chleba z masłem i dżemem. Częsta zmiana menu jest bardzo ważna, gdyż dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, nie lubią jeść stale tych samych potraw. Na śniadanie podawaj malcowi...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

Żywienie
Desery lodowe od drugiego roku życia
Taki deser będzie smakował całej rodzinie. Oto proponowane przez nas przepisy na pierwsze w życiu lody malucha.

Taki deser będzie smakował całej rodzinie. Oto proponowane przez nas przepisy na pierwsze w życiu lody malucha. Jeśli Twoje dziecko skończyło pierwszy rok i nie ma zbyt często kłopotów z gardłem, śmiało możesz mu zaproponować nieco zmrożonego rarytasu. 1. Lody z wiśniami w sosie karmelowym – 1/2 kg wiśni, – 1/4 kg cukru, – 50 g masła, – 4 porcje lodów śmietankowych, – 1 opakowanie (200 ml) śmietanki. Rozpuść masło na ogniu, dodaj cukier i gotuj, bez przerwy mieszając. Do jasnego karmelu wlej ostrożnie śmietankę i dalej gotuj, aż karmel dobrze się rozpuści. Dodaj wiśnie bez pestek, gotuj na wolnym ogniu, aż sos lekko zgęstnieje. Wyłóż porcje lodów na talerzyki, przykryj wiśniami i polej sosem tuż przed podaniem. Nasz sposób Aby deser był słodszy, zastąp wiśnie truskawkami, które nie są takie kwaśne i łatwiej rozpuszczają się w śmietance z cukrem. 2. Lody z bananem w gorącej czekoladzie – 4 banany, – 4 kulki lodów waniliowych, – 4 kulki lodów czekoladowych, – 75 gramów pokrojonych i obranych ze skórki migdałów, – bita śmietana. Sos czekoladowy: – 1 tabliczka czekolady deserowej, – 25 g masła. Naczynie z masłem i pokruszoną czekoladą z dodatkiem pół szklanki wody postaw na garnku z gorącą wodą i podgrzewaj do momentu rozpuszczenia obu składników. Sos powinien mieć konsystencję lekkiego kremu. Ułóż na talerzykach po jednej kulce lodów waniliowych i czekoladowych, na wierzchu połóż obranego banana, posyp migdałami, udekoruj ubitą śmietaną. Tuż przed podaniem polej deser gorącym sosem czekoladowym. Jeśli chcesz zasłużyć na miano najlepszej mamy na świecie, udekoruj talerzyki kolorowymi pastylkami czekoladowymi. Nasz sposób Aby ułatwić dziecku jedzenie, pokrój banan w plasterki i ułóż na lodach polanych gorącą czekoladą. Taka mieszanka smaków i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak