Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Gotowe jedzonko

Jedzenie w słoiczkach ułatwia życie, zwłaszcza poza domem. Przyda się, gdy zaczynasz wprowadzać maluchowi nowe posiłki. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.

Wystarczy otworzyć słoik i podgrzać jego zawartość lub rozmieszać mleczną kaszkę z ciepłą wodą i posiłek gotowy. Obiadki, kaszki, soczki – to wygodne rozwiązanie. W dodatku możesz mieć pewność, że składniki, których użyto do ich przygotowania, są zdrowe. Wybierając słoiczki, czytaj etykiety. Sprawdzaj, dla dziecka w jakim wieku danie jest odpowiednie. Maluch powinien jednak próbować różnych smaków. Dlatego sama także przygotowuj dla niego posiłki. Jeśli tylko możesz, rób obiadki (np. korzystając z naszych przepisów) – maluchy uwielbiają domowe dania.

Obiadki w słoiczkach
Zupy, dania z mięskiem lub rybą, przeciery warzywne mają nawet kilkumiesięczną datę przydatności do spożycia – są sterylizowane.
→ Przechowywanie: Fabrycznie zamknięte przechowuj w temperaturze pokojowej, np. w szafce. Nie powinny stać w świetle i na słońcu. Otwarty słoik zakręć, wstaw do lodówki i zużyj w ciągu 48 godzin.
→ Przyrządzanie: Słoiczek otwórz i podgrzej w kąpieli wodnej. Jeśli przewidujesz, że malec nie zje wszystkiego, podgrzej tylko taką ilość, jaką podasz. Resztę w zakręconym słoiczku wstaw do lodówki.
→ Podawanie: Obiadek przełóż do miseczki lub na talerzyk. Podawaj łyżeczką. W podróży lub na spacerze możesz podać potrawę prosto ze słoika. Jeśli karmiłaś ze słoiczka, a dziecko nie zjadło wszystkiego, resztę dania wyrzuć. Razem ze śliną mogły się do niego dostać bakterie, które sprawią, że danie zepsuje się szybciej.

Sypkie kaszki i kleiki
Kleiki, kaszki ryżowe, pszenne, kukurydziane bezmleczne i mleczne oraz z dodatkiem owoców pakowane są w hermetyczne torebki.
→ Przechowywanie: Po otwarciu i odmierzeniu odpowiedniej ilości kaszki zamknij opakowanie i przechowuj kaszkę w suchym ciemnym miejscu. Możesz też przesypać ją do szczelnego pojemnika. Nie trzymaj jej w lodówce, bo szybko chłonie wilgoć. Zużyj w ciągu dwóch tygodni.
→ Przyrządzanie: Zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Porcję kleiku lub kaszki wsypuj do ciepłej przegotowanej wody. Kleik lub kaszkę bezmleczną możesz dodać do swojego pokarmu. Łyżeczkę takiej kaszki lub kleiku możesz dodać do domowej zupki lub przecieru z owoców.
→ Podawanie: Gęstą kaszkę podawaj łyżeczką. Nie przechowuj resztek kaszki, której dziecko nie zjadło.

Soczki i przeciery owocowe
Klarowne, przecierowe, z jednego lub kilku gatunków owoców, czasem z dodatkiem warzyw. Większość jest w szklanych opakowaniach, niektóre w plastikowych kubeczkach. Soki i przeciery są pasteryzowane.
→ Przechowywanie: Nie muszą być w lodówce, ale chroń je przed słońcem i światłem, najlepiej niech stoją w szafce. Jeśli nie chcesz zużyć całej butelki lub całego słoika, wlej sok do kubeczka, a przecier przełóż do miseczki. Resztę zamknij i wstaw do lodówki. Zużyj w ciągu 48 godzin.
→ Przyrządzanie: Soki i przeciery możesz podać niepodgrzane, ale nie zimne. Przecierem można polać kaszkę lub jogurt, a soku użyć do zrobienia domowego kisielu.
→ Podawanie: Sok w kubeczku, starszym dzieciom możesz nalać do szklanki. Porcję przecieru przełóż do miseczki. Nie przechowuj niedojedzonego przecieru lub zaczętego soku.

Płynne deserki i kaszki
Musy owocowe z mlekiem lub jogurtem, także z ryżem, kaszki do picia dostępne są w słoiczkach, kubeczkach, kartonikach.
→ Przechowywanie: Do chwili otworzenia nie trzeba trzymać ich w lodówce. Napoczęty deserek lub kaszka nie nadają się już do spożycia, jeśli dziecko jadło wprost z kubeczka czy piło z butelki.
→ Przyrządzanie: Deserków i kaszek do picia nie trzeba podgrzewać, można je podać w temperaturze pokojowej. Jeśli dziecko lubi letnie dania, lekko je podgrzej.
→ Podawanie: Kaszki i desery w pojemniczkach są świetne na spacer lub w podróży – możne je podawać prosto z opakowania. W domu przekładaj je do miseczki.


Konsultacja: Andrzej Malinowski, pediatra, prowadzi prywatną praktykę w Łodzi.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Dieta
Pierwsze posiłki
Pierwsze posiłki - jak przygotować się do ich podawania? Oto nasze rady.

Pierwsze posiłki - jak przygotować się do ich podawania? Oto nasze rady. a. Zanim przystąpisz do karmienia maluszka, wszystkie potrzebne przedmioty musisz mieć w zasięgu ręki: łyżeczkę, miseczkę i śliniak. b. Otwierając słoik z jedzeniem, nie podważaj zakrętki ostrym narzędziem. c. Pamiętaj, że na początku dziecko zjada nieduże ilości pożywienia i tylko część pokarmu zawartego w słoiczku zostanie zjedzona. Dlatego do miseczki przełóż niedużą część dania, a słoik zamknij i wstaw do lodówki. Sprawdź na etykiecie termin bezpieczny dla przechowywania produktu od momentu jego otwarcia. d. W czasie karmienia pamiętaj też o zabezpieczeniu własnego ubrania. e. Podczas karmienia dziecka, załóż mu wodoodporny śliniak z kieszenią na dole. Zatrzymuje ona spadający z łyżeczki pokarm. Jednak kiedy kładziesz dziecko do łóżeczka lub wózka- nie zapomnij o jego ściągnięciu! f. Zanim zaczniesz karmić, upewnij się, że maluch wygodnie siedzi na krzesełku, jest przypięty szeleczkami i nie ma mokrej pieluchy. g. Miseczka z jedzeniem musi znajdować się poza zasięgiem rączek dziecka. h. Najpierw, na czubku plastikowej łyżeczki, podaj dziecku małą ilość pokarmu. Umieszczenie pokarmu na środku języka uniemożliwia jego wyplucie. Jeśli jednak umieścisz go zbyt głęboko, maluch może się zakrztusić. i. Karmiąc dziecko musisz być cierpliwa i wyrozumiała. Zanim niemowlę nauczy się jeść łyżeczką i przyzwyczai do nowych smaków, minie trochę czasu. Jeśli jesteś zdenerwowana, dziecko wyczuje twój nastrój. j. Jedzenie łyżeczką dziecka jest bardzo niehigieniczne. Pamiętaj, że może być powodem zakażeń.

Dieta
Pyszne i zdrowe deserki
Każde dziecko uwielbia desery. Jednak trzeba pamiętać, aby były one również pożywne i zdrowe. Zobacz nasze propozycje.

Każde dziecko uwielbia desery. Jednak trzeba pamiętać, aby były one również pożywne i zdrowe. Zobacz nasze propozycje. Błyskawiczne „lody” jagodowe – 100 g mrożonych jagód, – 100 g naturalnego jogurtu (3,5% tł.), – łyżka słodkiej śmietany, – 1 łyżeczka cukru, – 2 wafle lub herbatniczki. Mrożone jagody zmiksuj w wysokim naczyniu. Dodaj jogurt, słodką śmietankę, cukier i dalej miksuj na puszystą masę. Gotowe lody natychmiast przełóż do miseczek i udekoruj waflami lub herbatnikiem. Deser bananowo-truskawkowy – 1 duży banan, – 1 szklanka truskawek, – 1 szklanka soku jabłkowego. Truskawki zalej sokiem jabłkowym i zmiksuj. Banan pokrój na plasterki, włóż do miseczki i polej koktajlem. Porcje dla starszych dzieci przed podaniem możesz ochłodzić w lodówce. Deser morelowo-śliwkowy – 3 łyżki rodzynek, – 1/2 szklanki suszonych śliwek, – 1/2 szklanki suszonych moreli, – 1 średnia gruszka, – 1/2 szklanki soku pomarańczowego, – 2 łyżki jogurtu naturalnego. Suszone owoce pokrój w paseczki. Włóż do garnka rodzynki, suszone owoce i zalej sokiem pomarańczowym. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu pod przykryciem 30 minut. Gruszkę obierz i pokrój w kostkę. Dodaj do gotujących się owoców i podgrzewaj jeszcze przez 10 minut. Odstaw do ostygnięcia. Rozłóż deser do miseczek i polej jogurtem. Porcje dla dzieci starszych przed podaniem możesz ochłodzić w lodówce. Ciasteczka owsiane z rodzynkami – 1/2 kostki masła, – 1/2 szklanki cukru pudru, – 1 szklanka mąki pszennej, – 1 szklanka płatków owsianych, – 1/2 szklanki ciepłej wody, – 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, – 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej do pieczenia, – 1 torebka cukru waniliowego, – szczypta soli, – 1/2 szklanki rodzynek. W naczyniu...

Żywienie
Trochę lata w środku zimy
Znudziły Ci się już jabłka i pomarańcze? Sięgnij po letnie owoce do zamrażarki!

Pachnące truskawki i jagody, soczyste śliwki i maliny... Te owoce to słodkie wspomnienie lata. A ponieważ można je zamrażać, przypominają o wakacjach, gdy na dworze mróz szczypie w nos! Przygotuj swojemu maluchowi owocowy posiłek - radzi dr Halina Weker, specjalista ds. żywienia dzieci z IMiD. Znudziły Ci się już jabłka i pomarańcze? Sięgnij po letnie owoce do zamrażarki! To zimą doskonałe źródło witamin. Każdemu maluchowi przyda się taka „bomba zdrowia” – wzmocni jego odporność i doda mu energii. Mrożone owoce zawierają przede wszystkim witaminę C, tak potrzebną organizmowi dziecka. Dostarczają także kwasu foliowego, żelaza i innych mikroelementów. Mrożone owoce to też doskonałe źródło węglowodanów i błonnika. Z kolei zawarte w nich wapń, żelazo, magnez, potas i sód pozwalają organizmowi malucha zachować równowagę kwasowo-zasadową. A co najważniejsze – zamrożone dojrzałe śliwki czy maliny mają niewiele mniej dobroczynnych składników niż świeże. Gdy zrobisz maluszkowi koktajl z mrożonych czarnych porzeczek, będzie w nim tylko o 20% mniej witaminy C, niż gdybyś użyła owoców zerwanych przed chwilą z krzaka. Tymczasem, jeśli przyrządzisz z nich kompot w wekach, stracisz prawie dwa razy więcej! Na dodatek mrożonki smakiem i zapachem niewiele ustępują świeżym owocom! Jak przyrządzać dania z mrożonek Rozmrażanie wcale nie jest taką prostą sprawą. Łatwo możesz zniszczyć cenne witaminy. Sprawdź, jak przygotowywać posiłek z mrożonych owoców, by był pełen odżywczych składników. 1. Ostrożnie na zakupach. Wybierając mrożonki w sklepie, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Owoce nie mogą być miękkie, a opakowanie wilgotne, bo to znak, że produkt lekko się rozmroził. Nie kupuj mrożonki, jeśli jest sklejona z opakowaniem lub przypomina bryłę. Najlepiej, żebyś przynosiła owoce do domu w torbie izotermicznej i jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak