Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Dieta

5 prostych sposobów na to, jak przekonać malucha do picia wody

Niedawno w Internecie pojawiło się zdjęcie krzyżówki wypełnionej przez dziecko. W odpowiedzi na hasło „niezbędna do życia” maluch wpisał mama. Zamysł twórców szarady był nieco inny. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: WODA. Chcesz, by twoje dziecko polubiło picie tego bezcennego napoju? Oto nasze podpowiedzi, jak je do niej przekonać.

I choć pewnie każdy z nas uśmiechnął się teraz choćby odrobinę, to aby woda była oczywistym dla dziecka wyborem, musi być obecna w jego życiu. Nie tylko podczas kąpieli czy zabawy wężem ogrodowym w upalne dni :) Przede wszystkim, musi być obecna w diecie naszego dziecka. I choć kolorowe, gazowane napoje będą je kusić, to można sprawić, że dziecko naturalnie sięgnie po wodę.

Woda (nie tylko) zdrowia doda!

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA dorosły człowiek w zależności od płci powinien wypijać 2 - 2,5 litra wody dziennie, z czego 20% pochodzi z pokarmów stałych. Do wypicia pozostaje nam zatem ok 1,5 - 2 litry.
W przypadku dzieci w wieku 2–3 lat jest to około 1,3 litra, dla maluchów w przedziale 4-8 lat to około 1,6 l wody dziennie. To również uwzględnia wodę zawartą w pokarmach, co sprowadza się do wypicia 4-6 szklanek wody dziennie. Wprowadzać wodę do diety możemy już w okresie podawania żywności uzupełniającej (II półrocze życia dziecka). W tym czasie u dzieci rozwijają się preferencje żywieniowe oraz akceptacja nowych smaków.
Pamiętajmy, że gdy zwiększa się temperatura, zmienia się stan fizjologiczny, jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, to zapotrzebowanie na wodę również ulega zwiększeniu.
Żeby jednak naturalne dla nas było picie odpowiedniej ilości wody, nad prawidłowymi nawykami pracować musimy już od najmłodszych lat.
Jak zachęcić nasze dziecko do picia wody? Jest na to 5 prostych i sprawdzonych sposobów.

Pomysł 1: Atrakcyjnie podane

Rodzice maluszka najlepiej wiedzą, jak ważne jest uatrakcyjnianie posiłków. Tak samo możemy postępować z wodą. Tak – woda również może być atrakcyjna! Maluch pokocha kolorowe kubeczki czy opakowania (przy okazji możemy wspólnie uczyć się kolorów). Któż zresztą nie pokochałby wody w kubeczku czerwonym jak serduszko czy sukienka mamy albo opakowaniu z ukochanymi bohaterami z bajki! Mamom starszaków polecić możemy kubki z wizerunkiem ukochanych postaci z bajek – czy istnieje coś „jeszcze bardziej super”? Chyba tylko kubek, który dziecko wybrało w sklepie samodzielnie! Kluczowa jest jednak wygoda – dziecko musi mieć łatwość w sięganiu czy to po kubeczek, czy butelkę z wodą. Dzięki temu, że samo będzie mogło ją chwycić, będzie mu łatwiej się napić. Woda butelkowana sprawdzi się bardzo dobrze na spacerze. Idealnym rozwiązaniem będzie woda źródlana Zdrojek, która oprócz opływowego kształtu ma również atrakcyjną dziecięcą etykietę z wierszykiem. Pamiętaj – każda metoda, która zachęca dziecko do prawidłowych zachowań żywieniowych, jest warta wypróbowania.

Żywiec Zdrój
Adobe Stock

Pomysł 2: Wierny towarzysz

Malucha warto zachęcać do pozytywnych zachowań, w tym żywieniowych, i je podkreślać. Picie dobrej jakościowo wody jest jedną z podstawowych zasad prawidłowego żywienia. Ale pamiętaj – warto zachęcać, nigdy zmuszać! Rodzice powinni decydować o doborze produktów w diecie, czyli o tym co dziecko będzie jadło i piło, dziecko powinno decydować o tym, ile zje i ile wypije. Takie postępowanie nie zaburzy wrodzonych mechanizmów związanych z samoregulacją spożycia. Niemniej kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest procesem, a regularne picie wody jest jego podstawowym elementem. Dlatego nie powinno jej zabraknąć na żadnym etapie.

Żywiec Zdrój

Pomysł 3: Pij wodę – daj dobry przykład

Tak – ty! Nic tak nie działa tak, jak dobry przykład. Nawyki żywieniowe u dziecka kształtują się już od okresu wczesnego dzieciństwa. Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Wzorem do naśladowania są przede wszystkim ich rodzice. Dotyczy to wszystkich obszarów, także żywienia. Dlatego pij wodę, a jeśli sam nie masz takiego nawyku – nigdy nie jest za późno, żeby zacząć go w sobie wyrabiać.
Eksperci podkreślają, że przy okazji picia wody jest jeszcze jedna magiczna sztuczka, której działanie ma podwójną moc. Uśmiechaj się po wypiciu wody! Zadowolenie na twarzy mamy po połknięciu łyka wody już małe dziecko potrafi skojarzyć pozytywnie z czynnością picia. Podobnie działa naśladowanie. Sięgnij po wodę, która posiada optymalny balans składników mineralnych dla dziecka i jest dobra także dla Ciebie. Duża butelka Żywiec Zdrój dla mamy, mały Zdrojek dla dziecka!

Żywiec Zdrój
Redakcja/mat. pras.

Pomysł 4: Księżniczka i potwór

Czy widział ktoś kiedyś księżniczkę pijącą sok? Albo napój gazowany? Każda prawdziwa księżniczka pije wodę. Podobnie jak potwór, nawet ten najstraszniejszy! Każdy prawdziwy bohater w każdej ulubionej książce pije wodę. Wystarczy tylko odpowiednio przyjrzeć się ilustracjom… Takie kreatywne podejście do czytania i wspólnego oglądania bajek może być świetnym elementem edukacyjnym. Wiadomo, że my, jako rodzice, dajemy dzieciom najlepszy przykład swoim zachowaniem. Niemniej ulubieni bohaterowie są dla dziecka również ważni. Jeśli więc i oni będą świecić przykładem, woda stanie się czymś absolutnie naturalnym.

Pomysł 5: Wodne rytuały

Rytuały są niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Dają poczucie pewności i bezpieczeństwa. Zapewniają życiową stabilność. Możemy kreować własne, rodzinne rytuały w każdym aspekcie naszego życia. Począwszy od śniadania, przez wspólne niedzielne wyjścia na basen, poranne spacery z hulajnogą, aż po wieczorną kąpiel. Podobne schematy możemy wprowadzić w sferze jedzeniowej. Choćby ten najprostszy – łyk wody z butelki ze Zdrojkiem po porannej toalecie albo pół kubeczka przed wieczorną kąpielą. Niech picie wody stanie się ważnym punktem dnia. Niech będą to dodatkowe, atrakcyjne „wodne” rytuały, stanowiące wsparcie w wyrabianiu ciągłego nawyku popijania wody. Dlatego oprócz nich dbajmy o to, by woda była stale przy dziecku, w zasięgu jego wzroku.

Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

ile wody powinno pić dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile wody powinno pić dziecko, żeby się nie odwodnić
Ponad połowa Polaków pije za mało wody, 11 procent w ogóle po nią nie sięga. Oprócz tego, że sami nie pijemy wody, nie uczymy tego również dzieci! A to duży błąd. Sprawdź, ile wody powinno pić dziecko, żeby zachować świetną formę i nie doprowadzić do odwodnienia.

Choć młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, jak należy dbać o dietę dziecka, nadal wiele jest do zrobienia w kwestii nawadniania organizmu najmłodszych. Sami często nie pijemy wody i sięgamy po słodkie napoje, ucząc tego od początku dzieci. A to duży błąd! Dzieci w wieku 4-9 lat piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na 5 wypijanych szklanek płynów! Takie niezdrowe nawyki wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dzieci nie tylko powinny zacząć pić wodę, ale muszą również dostawać ją w odpowiedniej ilości. Wyjaśniamy, ile wody powinno pić dziecko w zależności od wieku.   Ile wody powinno pić dziecko? Indywidualne zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników, ale istnieją konkretne zalecenia w zakresie ilości jej spożycia. Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia powinniśmy pić 1 l wody na każde 30 kg masy ciała lub 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu. W praktyce oznacza to zapotrzebowanie na poziomie ok. 1,5 litra wody dziennie u dzieci w wieku 4-9 lat i do 2,5 litra w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to umiarkowanej temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Jeśli jest cieplej i więcej sie ruszamy – powinniśmy pić więcej. Warto także pamiętać, że ok. 20 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa zbilansowana dieta , resztę musimy uzupełnić płynami. Ważne! Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy zwiększona jest ich utrata, np. w trakcie gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się, wymiotów. Kalkulator wody dla dzieci Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody powinno pić 1,5 roczne, 2-letnie, 3-letnie lub 10-letnie dziecko, należy znać jego wagę.  Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla dziecka ważącego 20 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 20 * 0,03...

Żywiec Zdrój
Dieta
Letnia dieta malucha. Czego nie może w niej zabraknąć?
Pogoda za oknem sprawia, że aż chce się spędzać czas na powietrzu. Mimo upałów, więcej ochłody przynosi spacer w zacienionym miejscu niż zabawa w domu. Niezależnie od tego, czy urządzamy całodniową wycieczkę, czy jednak zostajemy w zaciszu własnych czterech ścian, należy pamiętać o tym, co koniecznie musi znaleźć się w diecie maluszka podczas gorących dni, a czego lepiej unikać.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'mblkgpdtse', 'fnqchxjdnaxzoqiznvdklvaggjlq']); Niewątpliwie podstawowym elementem diety każdego z nas, szczególnie w upalne dni, jest woda. Od razu warto zaznaczyć, że woda jest najbardziej naturalnym płynem, dlatego nie został ustalony górny limit jej spożycia, w przeciwieństwie do innych płynów. Jak wygląda zapotrzebowanie na wodę? W umiarkowanej temperaturze i przy umiarkowanej aktywności fizycznej w przypadku dzieci w wieku 1–3 lata jest ono na poziomie ok. 1300 ml, dla maluchów w przedziale 4-6 lat to około 1600 ml wody dziennie. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-9 lat) – już nieco ponad 1700 ml. Dotyczy to również wody zawartej w pokarmach, które zapewniają ok. 20% zapotrzebowania. Gdy temperatura czy aktywność fizyczna rosną, to zapotrzebowanie na wodę również się zwiększa. Optymalne nawodnienie Woda nie zawiera kalorii i jest najbardziej optymalnym płynem nawadniającym organizm . Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną. Woda może pojawiać się w diecie niemowląt od drugiego półrocza życia. Dzięki odpowiedniej zawartości składników mineralnych woda taka nie obciąży układu pokarmowego ani nerek małego dziecka. Możesz ją podawać na każdym etapie rozwoju. Owocowe przekąski Świeże i aromatyczne owoce dojrzewają właśnie latem. Są ważnym źródłem witamin. Pamiętaj, że z upływem czasu tracą swoje właściwości , nie przechowuj więc owoców za długo. Myj je dokładnie pod bieżącą wodą i… pozwól dziecku próbować. Być może któreś posmakują mu bardziej niż inne. Niezależnie od wyboru, mają szansę stać się najlepszą przekąską nie tylko w upalny dzień! Pyszną propozycja przekąski dla najmłodszych są musy...

Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Psychologia
Zajęcia dodatkowe wspierające naukę samodzielności przedszkolaka
Patrzysz, jak tuż przed wyjściem z domu nieporadnie wkłada buty (oczywiście, lewy na prawą stopę i odwrotnie), mocuje się z suwakiem od kurtki, naciąga czapkę na oczy. Może i wygląda jak „nieboskie stworzenie”, ale musisz przyznać, że pochwała za samodzielność się należy. Tak, zrobiliście kawał dobrej roboty – Ty i Twoje dziecko.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'ojrkitfros', 'dgvuezxgwtcksxepqavwsvzrycox']); Macierzyństwo jest pełne rozterek. Z jednej strony chciałybyśmy, aby nasze dzieci jak najszybciej zdobywały nowe umiejętności, a z drugiej – serce nam pęka, że zaraz pomoc mamy stanie się zbyteczna. Niby wiemy, że mądre rodzicielstwo wymaga dystansu, bycia przewodnikiem, a nie wyrocznią , pokazywania świata i rozwiązań, a nie nakazywania i chronienia przed porażkami i trudnościami. Dziś, jak nigdy dotąd, mamy możliwość stymulowania rozwoju dziecka na różnych płaszczyznach. Ale i tu możemy wpaść w pułapkę. Bo czy przedszkolak potrzebuje nauki trzech języków, zajęć z garncarstwa i zumby? I czy zajęcia te mają jedynie uczyć nowych umiejętności, wydobywać talenty i wspierać wrodzone pasje? A gdyby tak spojrzeć na nie szerzej? Zastanowić się, jakie kompetencje dziecko zdobywa przy okazji? Mamo, ja chcę sam! Dziecko jest istotą społeczną, która bardzo szybko chce stanowić sama o sobie. Słowem – chciałoby być samodzielne na tyle na ile może (bo do niezależności jeszcze niestety długa droga…). To niezwykle ważna umiejętność, której rozwój należy wspierać na każdym kroku. Warto pozwolić dziecku samodzielnie się ubrać, otworzyć jogurt, sięgnąć po wodę, odstawić naczynia do zlewu czy ułożyć produkty na kanapce tak, jak chce. To czynności, które na ogół zajmują maluchom sporo czasu i często też wymagają wielu prób, aby w ogóle zakończyły się sukcesem. Ale… praktyka czyni mistrza, czyż nie? Leć, na pewno sobie poradzisz! Niezwykle cenną lekcją samodzielności są zajęcia dodatkowe, w których bierze udział dziecko. My, rodzice na ogół patrzymy na nie przez pryzmat rozwoju umiejętności społecznych,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz