Nowe badania wykazały, że opóźnienie wprowadzenia nowych pokarmów do diety dziecka – zarówno zdrowego, jak i skłonnego do alergii – nie chroni przed rozwojem choroby alergicznej. Co więcej, restrykcyjne diety eliminacyjne mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie małego dziecka.

Reklama

W przypadku maluchów uczulonych na białka mleka krowiego nowości wprowadza się tak, jak u niealergicznych dzieci – w piątym, szóstym miesiącu. Powinien o tym jednak zdecydować pediatra (najlepiej alergolog), który zna dziecko i obserwuje, w jaki sposób objawia się u niego choroba. A oto szczegóły.

Zobacz też: Skaza białkowa – objawy

PIERWSZA ZUPKA
Alergiczny maluch nie powinien na początku dostawać surowych soków owocowych ani skrobanego jabłuszka, bo surowe owoce bardziej uczulają niż gotowane, pieczone, pasteryzowane. Inaczej niż w przypadku owoców, wysoka temperatura nie zmniejsza właściwości alergizujących jajek, mięsa, ryb, a mleka – jedynie w niewielkim stopniu. Rozszerzanie diety najlepiej zacząć od zupki jarzynowej dwuskładnikowej, przygotowanej z marchewki i ziemniaka, z dodatkiem łyżeczki oliwy (dla małego alergika jest bezpieczniejsza niż masło). Nową potrawę zawsze podajemy w małych ilościach – jedna, dwie łyżeczki przez kilka dni, a gdy maluch nie reaguje uczuleniem, stopniowo można zwiększać ilość.

KOLEJNE WARZYWA
Po tygodniu do dwuskładnikowej zupki dodajemy kawałeczek pietruszki i obserwujemy reakcje dziecka, po kilku dniach – kawałek pora. (Seler często wywołuje alergię, więc wprowadza się go dużo później, po miesiącu lub dwóch). Potem można dodać do zupy kawałek brokułu, małą różyczkę kalafiora, kawałek buraczka, a po kilku dniach – fasolkę szparagową. Zupkę pomidorową malec może zjeść dopiero w 10–11. miesiącu. Nowe warzywa należy wprowadzać pojedynczo i przez kilka dni obserwować dziecko – czy na jego skórze nie pojawią się wypryski, czy nie ma wzdętego brzuszka, biegunki, wymiotów.

Zobacz także

PRODUKTY ZBOŻOWE
Tak jak w diecie dziecka zdrowego alergikowi karmionemu piersią można podać pół łyżeczki rozgotowanej kaszy manny w przecierze jarzynowym (lub mleku mamy) w 5–6. miesiącu, a dziecku karmionemu butelką – w szóstym. Kaszki ryżowe lub kukurydziane wprowadzamy do diety dziecka karmionego piersią w siódmym miesiącu, a karmionego butelką w piątym. Pieczywo w dziesiątym miesiącu.

JAJKA
Najbardziej agresywne alergeny (owomukoid i owoalbumina) występują w białku, te zawarte w żółtku mniej uczulają. Żółtko zawiera witaminy A, D i E rozpuszczalne w tłuszczach, cenne biopierwiastki, łatwo przyswajalne białka, tłuszcze. Nie trzeba pochopnie z niego rezygnować. W 6–7. miesiącu można dodać do zupy pół żółtka i obserwować reakcję malca. Całe jajko – gdy dziecko skończy rok.

Dyskutuj na forum: Czy to alergia pokarmowa (skaza białkowa)?
[CMS_PAGE_BREAK]

MIĘSO
W przypadku dziecka uczulonego na mleko krowie unikamy cielęciny i wołowiny, do zupki dodajemy kawałeczek mięsa z drobiu (indyka), a jeszcze lepiej z królika lub jagnięciny. Na początku mięsa nie gotuje się w zupie (rosół często powoduje alergię), lecz osobno, w wywarze jarzynowym. Gdy jest gotowe, posiekane dodajemy do ugotowanej zupki, a następnie całość miksujemy. Dopiero po kilku miesiącach gotujemy je w zupce.

RYBY
W przypadku niemowląt, ze stwierdzoną alergią na białka mleka krowiego z wprowadzeniem ryb lepiej poczekać kilka miesięcy, bo należą one do najbardziej uczulających pokarmów. Alergię na ryby łatwo rozpoznać – szybko występuje obrzęk, pokrzywka, nudności, duszność, a w testach z krwi jest zawsze IgE zależne.

JOGURT
Próbę wprowadzenia pokarmów mlecznych można zacząć od małych ilości jogurtu (dwie, trzy łyżeczki). Mleko w takiej postaci jest łatwiej strawne niż słodkie i mniej uczula. Ponadto zawiera pożyteczne bakterie – probiotyki, które wpływają korzystnie nie tylko na dojrzewanie układu pokarmowego, ale też na układ odpornościowy, co w przypadku dzieci alergicznych jest bardzo istotne. Warto dodać, że wiele maluchów zbyt długo i całkiem niepotrzebnie otrzymuje mieszanki mlekozastępcze. Najlepszą formą zapobiegania alergii pokarmowej jest karmienie piersią.

Zapamiętaj!
Maluch z alergią pokarmową powinien być pod opieką dobrego pediatry, najlepiej alergologa.
1. Reakcja alergiczna nie zawsze pojawia się od razu. Czasem po kilku godzinach, a nawet kilku dniach. Może dotyczyć skóry i przewodu pokarmowego.
2. Objawy mogą być dyskretne lub burzliwe. Najczęściej jest to atopowe zapalenie skóry. Dziecko może też ulewać, wymiotować, robić luźniejsze kupki z domieszką śluzu, a nawet krwi, mało przybierać na wadze. U niemowląt alergeny pokarmowe bywają przyczyną sapki, kaszlu, a u starszych dzieci kataru lub nawet astmy.
3. Ogranicz kontakt dziecka z alergenami. Nie dawaj mu truskawek, poziomek, kakao, czekolady, produktów sojowych, konserwantów.

Konsultacja: Prof. dr hab. Danuta Chmielewska-Szewczyk, alergolog i pulmonolog, pracuje w Centrum Medycznym LIM i przychodni FALCK.

Dyskutuj na forum: Czy to alergia pokarmowa (skaza białkowa)?

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama