Reklama

Słodka herbata z cytryną zdaniem wielu babć to idealny napój dla maluszka. Często ma nawet leczyć! A co na to dietetycy? Kiedy (i jaką) herbatkę można podać małemu dziecku?

Reklama

Herbata owocowa dla niemowlaka

Warto je podawać dziecku przy przeziębieniach (i po chorobie). Działają wzmacniająco. Malinowa zasługuje na szczególną uwagę, bo działa napotnie i pomaga zbić gorączkę u niemowlaka. Napar podawaj dopiero po piątym miesiącu.

Herbata biała dla rocznego dziecka

Przygotowuje się ją z pączków (a nie liści) herbacianych. Nie jest poddawana fermentacji. Ma wyjątkowo delikatny smak, niewiele teiny, a do tego zawiera przeciwutleniacze (chronią przed nowotworami). Dlatego warto ją pić. Po to, by miała działanie uspokajające, najlepiej ją parzyć powyżej trzech minut lub podawać malcowi drugi, a nawet trzeci napar. Dozwolona dopiero po pierwszym roczku.

Herbata zielona dla rocznego dziecka

Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, jednak jej liście nie zostały poddane procesowi fermentacji. Dzięki temu zawiera mniej teiny, za to więcej dobroczynnych substancji likwidujących wolne rodniki. Zaparzaj ją ponad trzy minuty. Dozwolona dopiero po pierwszym roczku.

Herbata czerwona dla dziecka

Otrzymuje się ją z innej rośliny niż herbaty czarne, zielone i białe – z afrykańskich czerwonokrzewów. Rooibos zawiera bardzo małe ilości teiny za to ma sporo żelaza. Wzmacnia odporność i usprawnia trawienie. Lekki napar (np. z drugiego parzenia) można podawać szkrabowi po pierwszym roku.

Reklama

Herbata ziołowa dla niemowlaka

Napary z ziół są źródłem witamin: C, A, z grupy B. Prócz tego mają wiele dobrych właściwości. Pomagają przy niektórych dziecięcych dolegliwościach. Z kopru reguluje trawienie i likwiduje wzdęcia. Rumiankowa działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi bóle brzuszka, pomaga przy bolesnym ząbkowaniu. Oba rodzaje można podawać od pierwszych dni.

Reklama
Reklama
Reklama