Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kubek niekapek, pić
Dieta

Jakie napoje dla dziecka

Dzieci są dwa razy bardziej narażone na ryzyko odwodnienia niż dorośli. Jednak nie tylko ilość, ale i jakość podawanych maluchom płynów ma ogromne znaczenie.

Wszyscy eksperci są zgodni co do tego, że bez wody nie ma życia. Organizm nie jest w stanie funkcjonować bez wody, gdyż to właśnie ona dostarcza całemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, umożliwia termoregulację oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii. Ludzki organizm w ok. 60 proc. składa się z wody, nic dziwnego zatem, że płyny odgrywają kluczową rolę w diecie człowieka. Jednak noworodki i niemowlęta są znacznie bardziej wyczulone na straty płynów niż dorośli, bowiem niemal 3/4 zawartości ich organizmów stanowi woda.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że do 6. miesiąca życia niemowlętom wystarcza i najlepiej służy mleko mamy. Jeśli dzieci nie mogą być karmione naturalnie – zalecane jest mleko modyfikowane. W drugim półroczu życia dziecka jego mleczna dieta rozszerza się o pokarmy stałe. Dlatego ważne jest, by w diecie malucha pojawiło się więcej płynów. Zwłaszcza w zimie, gdy w pomieszczeniach panuje ciepłe i suche powietrze, oraz w czasie upałów, dzieci powinny więcej pić. Znaczne ilości wody niemowlęta wydalają także w przypadku gorączki lub biegunki - wówczas należy szczególnie dbać o to, by jakiekolwiek ubytki płynów były niezwłocznie uzupełniane.

W przypadku dorosłych ważne jest regularne picie wody przez cały dzień, jeszcze przed pojawieniem się pragnienia - sygnału ostrzegającego przed odwodnieniem. To bardzo niebezpieczny stan organizmu, gdyż prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, jak np. suchość w ustach, zmęczenie czy bóle głowy.

Dopajanie noworodka lub niemowlęcia powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem.
Koniecznie należy pamiętać o regularnym pojeniu małych dzieci. Płynami odpowiednimi są: woda, soczki owocowe czy też herbatki dla małych dzieci. Co prawda wraz z wiekiem dziecka rozszerza się wybór produktów i płynów, które dziecko może przyjmować, należy mu jednak podawać wyłącznie napoje dostosowane do jego potrzeb. Jeśli np. herbatki
- to ziołowe lub łagodne herbatki owocowe, przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Jeśli soki - to soki klarowne lub przecierowe stworzone specjalnie dla dzieci do 3. roku życia. Czasami podaje się dzieciom również świeże soki wyciskane w domu, należy się jednak wcześniej upewnić, iż składniki pochodzą z pewnego źródła, najlepiej z ekologicznych upraw, i są odpowiednie do wieku dziecka.

Zdecydowanie należy wykluczyć lub jak najbardziej ograniczać w diecie napoje słodzone, różnego rodzaju nektary, napoje gazowane, barwione, zawierające konserwanty itp. Podstawowym napojem w diecie powinna zawsze być czysta woda, źródlana lub mineralna, którą starszym dzieciom można podawać prosto z butelki, lecz niemowlętom - wyłącznie po przegotowaniu.

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

herbatki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Herbatki dla niemowląt – to nie jest dobry pomysł [AKTUALNE ZALECENIA]
Eksperci zajmujący się żywieniem dzieci są zgodni: herbatki nie są napojem dla niemowląt. W najnowszych zaleceniach żywieniowych wprowadzono rewolucyjne zmiany dotyczące podawania napojów najmłodszym dzieciom. Sprawdź, co powinno pić małe dziecko, kiedy i jaką herbatkę możesz mu podać.

Do niedawna uważano, że niemowlęta nie mogą pić herbaty, tylko herbatki. Pod tą potoczną nazwą kryją się napary z ziół i owoców. Opublikowane w lutym 2021 nowe zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzają bardzo ważną zmianę w temacie picia dla dzieci. Wynika z niej, że niemowlęta nie powinny pić herbatki . Dla dzieci w pierwszym roku życia najlepszym napojem jest woda. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach. Wyjaśniamy, z czego wynikają te ograniczenia i jakie herbatki mogą pić starsze dzieci.  Spis treści: Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane? Herbatka koperkowa dla dziecka  Jakie herbatki dla rocznego dziecka? Herbatki dla dziecka z cukrem czy bez? W czym podawać herbatkę dziecku? Czy herbatkę można odgrzewać? Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane? Jeszcze do niedawna wiedza na temat herbatek dla dzieci sprowadzała się głównie do tego, że niemowlęta nie powinny pić czarnej herbaty. Nawet z cytryną. Nie zalecano jej w pierwszych latach życia, ponieważ zawiera teinę, która działa na organizm pobudzająco. Zakaz dotyczył z tego samego powodu również herbaty zielonej i białej. A co z innymi herbatkami – owocowymi, ziołowymi, granulowanymi? Z ostatnich zaleceń żywieniowych dla niemowląt wynika, że nie są polecane dzieciom ani od 4, ani od 6 miesiąca życia. Eksperci zajmujący się żywieniem niemowląt zwracają uwagę na konieczność ograniczenia cukru w diecie niemowląt. Ma to zapobiec ryzyku rozwinięcia się w przyszłości u dziecka nadwagi lub otyłości. Aby nie przyzwyczajać maluchów do słodkiego smaku, aż do 12 miesiąca niemowlęta powinny pić mleko mamy (lub mleko modyfikowane) oraz wodę . Herbatki najlepiej podawać dopiero...

dziecko pije sok
AdobeStock
Dieta
Niemowlęta nie mogą pić soków! Prawda czy fałsz? Komentarz dietetyka
Dokładnie rok temu Amerykańska Akademia Pediatryczna przestała polecać podawanie soków niemowlętom. Na naszym FB rozgorzała ostatnio dyskusja. Czy w Polsce też nie można już ich dawać dzieciom? Zapytaliśmy dietetyka.

Rok temu gruchnęła wiadomość, że Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków owocowych niemowlętom i w ogóle nie zaleca ich w diecie dzieci w 1. roku życia. Do tego czasu (od 2001 roku ) zalecała je dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Czy i my w Polsce nie powinniśmy dawać maluchom soków owocowych? Zapytaliśmy o to dr inż. Annę Harton z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie , która prowadzi zajęcia ze studentami m.in. na temat żywienia niemowląt i małych dzieci. Czy również w Polsce nie zaleca się podawania soków owocowych niemowlętom? Oto odpowiedź dietetyka dr inż. Anny Harton z SGGW w Warszawie: "Faktycznie, w 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom. W najnowszym polskim schemacie żywienia niemowląt z 2014 roku, a zaktualizowanym w 2016 roku soki jeszcze są, ale już wtedy specjaliści wyraźnie podkreślali, że nie należy podawać ich więcej niż 150 ml dziennie. Zwracano też uwagę na ich jakość - powinny to być soki 100%, przecierowe i bez cukru. Od kilku już lat w zaleceniach kładzie się nacisk na spożycie wody - specjaliści podkreślają, że to woda jest najlepszym napojem do gaszenia pragnienia i mogą ją pić już niemowlęta. Uzasadnieniem dla eliminacji soków z diety najmłodszych jest duża zawartość cukru w sokach oraz ich kaloryczność. Już w dietach niemowląt notuje się błędy, w tym zbyt dużą ilość soków często nieodpowiedniej jakości. To może sprzyjać nadwadze, ale też zwiększać ryzyko próchnicy czy innych chorób cywilizacyjnych. Zamiast soku lepiej podać dziecku świeży owoc , który ma więcej witamin, składników mineralnych i błonnika. Picie wody od najmłodszych lat to także kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych". W Polsce można podawać soki dzieciom...

picie dla niemowlaka
AdobeStock/Daniel Krasoń
Dieta
Soki dla niemowląt: od kiedy podawać? [AKTUALNE ZALECENIA]
Soki dla niemowląt, zwłaszcza owocowe, są niewskazane. Aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia nie należy niemowlętom w ogóle podawać soków – takie są najnowsze zalecenia polskich specjalistów od żywienia niemowląt i dzieci. Wynika to z dużej zawartości cukrów, co sprzyja próchnicy, ale nie tylko.

Soki dla niemowląt były jednym z napojów, które przez wiele lat podawano małym dzieciom po tym, jak zaczynano rozszerzać dietę niemowlaka. Sok jabłkowy czy marchwiowy w butelce dla starszego niemowlęcia nie był niczym dziwnym. Obecnie stanowisko specjalistów jest jasne, nawet naturalne soki to zbyt duża dawka cukrów. Niemowlę powinno pić mleko albo wodę aż do 12 miesiąca życia. Kropka! Soki dla niemowląt Od 2001 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecała podawanie soków dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia . Polscy specjaliści mieli takie samo zdanie. Dziś jedni i drudzy zalecają, aby w pierwszym roku życia w ogóle nie podawać dzieciom soków – sprawdź nowy schemat żywienia niemowląt . Przyzwyczajanie niemowląt do słodkiego smaku i cukru w diecie, nawet tego pochodzącego z owoców, może być przyczyną otyłości i próchnicy u dzieci w przyszłości. „Nie znajdujemy żadnego powodu, by nadal rekomendować podawanie soków owocowych dzieciom poniżej 12. miesiąca życia. Zalecamy za to karmienie piersią lub pojenie niemowląt zwykłą wodą" – wyjaśnia dr Steven A. Abrams z Wydziału Pediatrii Dell Medical School na Uniwersytecie Stanowym w Teksasie. Niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy . Jeśli rodzice decydują się na podawanie innych płynów, powinni ograniczyć się do wody. Wyrobienie w dziecku nawyku picia wody jest niezwykle ważne. Maluchy, które przyzwyczajają się do picia słodkich soków owocowych, niechętnie piją neutralną w smaku wodę. Zatem w diecie zdrowego niemowlęcia nie ma miejsca ani na soki owocowe, ani na soki warzywne. Warto się z tym pogodzić dla zdrowia dziecka. Wyjątkiem są niemowlęta ze specjalnymi potrzebami – w ich przypadku lekarz może zalecić podawanie soków dla niemowląt. Reszcie pozostaje mleko albo woda dla niemowląt i dzieci . Soki dla niemowląt – co w nich...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak