Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia, jedzenie, rozszerzanie diety
Dieta

Jem prawie jak mama

Gdy maluch kończy pół roku, nadchodzi pora na coraz bogatsze menu. Organizm dziecka zaczyna potrzebować składników, których próżno szukać w mleku.

U niemowląt karmionych piersią wprowadzanie nowych pokarmów najlepiej zacząć po 6. miesiącu, u „butelkowych” – po 5. Wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, osteoporoza, alergia, ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Właściwe odżywianie od narodzin pozwala uniknąć ich w wieku późniejszym.
Uwaga! Decyzję o rozszerzaniu diety i wprowadzaniu nowych pokarmów konsultuj zawsze z pediatrą.

Wprowadzanie nowych smaków
Czy wiesz, jak wprowadzać do diety maluszka potrawy inne niż mleko? Oto pięć zasad.
1. Wybierz dobry moment. Najlepiej przed południem, kiedy dziecko nie jest głodne ani zmęczone. Gdy jest chore, ma kiepski nastrój, ząbkuje, może odrzucić nowy smak.
2. Nowości podawaj pojedynczo, w małych ilościach. Na początek wystarczy np. łyżeczka jednoskładnikowego przecieru z warzyw lub niesłodzonej kaszki. Jeśli zaczniesz od słodkiego jabłka, napotkasz opór, podając np. brokuły. Odczekaj kilka dni, by sprawdzić, czy malec toleruje nowości. Jeśli nie pojawią się zaparcia, biegunki, kolki, wysypka, dziecko może je jeść.
3. Zmieszaj nowość z potrawą lubianą. Warzywną papkę lub kaszkę z mlekiem, (z piersi lub modyfikowanym). Gdy dziecko jada już ziemniaki, dodaj do nich marchew. Maluszek łatwiej zaakceptuje nowy smak, jeśli będzie przypominał ten, który już polubił.
4. Dbaj o konsystencję. Zacznij od zmiksowanych, półpłynnych dań, które łatwo przesuwać językiem i połykać. Gdy malec opanuje tę sztukę, podaj gęstsze dania, potem te, które trzeba gryźć.
5. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Ponów próbę za parę dni, a potem znowu i… jeszcze raz, ale nie zmuszaj. Do nowego smaku trzeba przywyknąć.

Co i kiedy na talerzu dziecka
Warzywa

- dzieci karmione butelką – w 5. miesiącu,
- dzieci karmione piersią – w 6–7. miesiącu.
Na początek zupka, najlepiej dwuskładnikowa, np. z ziemniaka i marchewki. Co kilka dni dodawaj do niej pojedynczo: pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, groszek, brokuły. Do 8–9. miesiąca unikaj warzyw wzdymających (kapustne, strączkowe, cebulowe), a u dzieci z kolkami i bólami brzucha do 2–3. roku życia.
Uwaga! Ugotuj i zmiksuj, dodaj po łyżeczce kaszki pszennej oraz oliwy z oliwek lub masła. Gdy jest za gęsta, rozcieńcz wodą (używaj dobrej jakościowo). Zacznij od 3–4 łyżeczek zupy.

Owoce
Soczek, a potem tarte owoce.
- dzieci karmione butelką – soki w 5. miesiącu,
- dzieci karmione piersią – w 7. miesiącu.
Uwaga! Zacznij od soku z jabłek, potem marchewki, a następnie z dwóch składników, np. jabłek i dyni. Nie dosładzaj. Do ukończenia 1. roku unikaj podawania bananów, cytrusów, truskawek, poziomek, szczególnie u dzieci z rodzin obciążonych alergią.

Mięso
-
dzieci karmione butelką – w 6. miesiącu,
- dzieci karmione piersią w 7. miesiącu.
Najpierw indyk, kurczak, królik, cielęcina i jagnięcina. Chuda wołowina i chudy schab wieprzowy można podawać około 8–9. miesiąca życia.
Uwaga! Osobno ugotowane mięso dodaj najpierw do zupy. Zacznij od łyżeczki, by pod koniec roku dojść do łyżki. Może być tylko gotowane lub pieczone, bez sosów.

Kaszka
-
dzieci karmione butelką – w 6. miesiącu,
- dzieci karmione piersią – w 5. miesiącu.
W tym czasie wprowadzaj do diety malca kaszkę mannę (w ilości 2–3 g). Inne kaszki lub kleiki (z glutenem lub bez) w 7. miesiącu.
Uwaga! Zacznij od zmieszania łyżeczki kleiku ze swoim mlekiem lub mieszanką. Kaszkę albo kleik możesz też połączyć z zupą, przecierem owocowym. Po 2–3 tygodniach dodaj do mleka gotowane na wodzie (aż się rozkleją) kasze, np. jaglaną, kukurydzianą.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Dieta
Kaszkowe menu
Kaszki to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek. Nie przegap momentu, w którym trzeba ją podać!

Przez pierwsze pięć, sześć miesięcy głównym składnikiem diety Twojego dziecka było mleko. Potem nadchodzi czas na poznawanie nowych smaków . Próbowanie pierwszych kaszek to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek i przecierów. Nie przegap momentu, w którym trzeba ją podać! Od kiedy zacząć je podawać Zgodnie z najnowszymi zaleceniami jako pierwszą do niemowlęcego menu wprowadza się kaszkę glutenową (mannę) – ale zaledwie jej odrobinę (tylko 2–3 g na 100 ml) – jako dodatek do innych dań. Dziecku karmionemu piersią dodaj ją do zupki jarzynowej w piątym miesiącu, natomiast karmionemu sztucznie – w siódmym, możesz też wymieszać z mlekiem modyfikowanym następnym. To pomaga organizmowi maluszka oswajać się z glutenem i lepiej tolerować go w przyszłości. Pamiętaj! Obserwuj reakcję dziecka po takim posiłku. Wzdęcia lub biegunka mogą świadczyć o alergii. Jak zachęcić malca Siódmy miesiąc to w menu malca na piersi i na butelce czas na kaszkę jako samodzielne danie. Zacznij od kukurydzianej lub ryżowej. Dobrze, by w tym czasie Twój szkrab trzymał już stabilnie główkę i utrzymywał się w pozycji siedzącej z podparciem. Powinien też okazywać zainteresowanie nowymi potrawami, np. z zaciekawieniem obserwować posiłek dorosłych. Wybranie właściwego momentu na podanie pierwszego „dorosłego” posiłku to podstawa sukcesu we wprowadzaniu nowych pokarmów. Pamiętaj! Z nową konsystencją oswajaj dziecko powoli, zacznij od jednej łyżeczki. Z dodatkiem mleka czy owoców W sprzedaży są kaszki, które przygotowuje się na mleku modyfikowanym, a także do rozprowadzenia w wodzie. Ich wybór jest tak duży, że na pewno nie znudzą się malcowi. Mogą być: kukurydziane, ryżowe, pszenne, o smaku naturalnym, jabłkowym, malinowym, bananowym, z owocami leśnymi albo z melisą (kaszka na przespaną noc!). Są też wzbogacane w witaminy,...

karmienie dziecka 5 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka: co może jeść 5-miesięczne dziecko?
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka to przede wszystkim mleko: jeśli karmisz piersią, nie musisz jeszcze rozszerzać diety. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, także możesz to nadal robić. Od tego miesiąca możesz też wprowadzać do diety dziecka nowe potrawy w małych ilościach. Jak to najlepiej zrobić? Podajemy przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka nie musi się zmieniać: po skończeniu 4 miesięcy dietę dziecka możesz wzbogacać, ale nic się nie stanie, jeśli niemowlę nadal będzie dostawać tylko mleko – twoje lub modyfikowane. Zasady rozszerzania diety są teraz bowiem dość liberalne. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia oraz wytycznymi WHO wprowadzanie pokarmów uzupełniających można rozpocząć w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca). Jeśli karmisz wyłącznie piersią, możesz nadal to robić do 6. miesiąca życia dziecka. Poniżej przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka. Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego piersią Dziecko karmione piersią w 5. miesiącu życia może pić tylko mleko z piersi. To najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia, nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych potraw: zupek, kaszek, warzyw czy owoców. Ważniejsze dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest to, by dostawało pokarm mamy. Dodatkowo podawaj dziecku tylko witaminę D (400 IU na dobę w pierwszych 6 miesiącach życia i 400-600 IU na dobę do 12. miesiąca). Lekarz może jednak zalecić (np. z powodów zdrowotnych), by maluch dostał już teraz jakieś dodatkowe produkty do jedzenia. Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego butelką Jeśli karmisz dziecko butelką, po skończeniu 4 miesięcy możesz zacząć rozszerzać mu dietę. Po kolei wprowadzaj do jego jadłospisu nowe produkty. Uwaga! Wszelkie witaminy podawaj tylko wtedy, gdy zaleci je pediatra. Co może jeść 5-miesięczne dziecko: Zacznij od zupki: papki z warzyw. Początkowo z 1 lub 2 warzyw, np. ziemniaka i marchewki. Warzywa obierz, ugotuj w małej ilości wody. Zmiksuj. Możesz zagęścić kleikiem ryżowym i dodać łyżeczkę oleju (rzepakowego) lub oliwy z oliwek albo masła. Podaj dziecku 2-3 łyżeczki nowego dania. Jeśli...

Dieta
Rozszerzamy dietę
Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej w tygodniowych odstępach, ale to jeszcze nie wszystko...

Najlepiej kieruj się zasadami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, który udostępni Ci pediatra.  Są to jednak ogólne wskazówki, bo ważne jest, by jadłospis dostosować do potrzeb i upodobań konkretnego dziecka. Od czego zacząć Soczek, zupka czy kaszka? Doświadczone mamy radzą najpierw podać zupkę, by maluch nie przyzwyczaił się do słodkiego smaku soku, ale zrób, jak Ci wygodniej. Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej tygodniowych odstępach. Wtedy zobaczysz, jak malec reaguje na nowości i czy nie pojawiają się dolegliwości alergiczne. To ważne. Zacznij od połowy łyżeczki nowej potrawy, a potem codziennie zwiększaj ilość pokarmu o jedną. Podawaj tylko tyle soku lub zupki, ile malec zechce zjeść. Świeże czy ze słoiczków Wprowadzanie nowych pokarmów rozpocznij od podawania dań ze słoiczków. Zawarte w nich owoce i warzywa pochodzą z upraw będących pod stałą kontrolą. Domowe posiłki też mają swoje zalety – są świeże, aromatyczne i zwykle bardziej smakują maluchom. To ważne. Przygotowując posiłki, dbaj o zachowanie higieny, bo niemowlęta są skłonne do zakażeń pokarmowych. Który sok na początek Owoce dostarczają przede wszystkim witaminy C. Słodki smak zawdzięczają fruktozie i nie trzeba ich dosładzać. Najpierw podaj sok z jabłek, potem z marchewki, następnie soki dwuskładnikowe, np. z jabłek i dyni. Szczególnie wartościowe są soki przecierowe. Wprowadź też jabłko skrobane łyżeczką. To ważne. Dzieci karmione butelką mogą dostać soki w piątym, a karmione piersią w siódmym miesiącu. W piątym miesiącu smykom karmionym sztucznie podaj desery owocowe z dodatkiem mleka. Pierwsze zupki jarzynowe Warzywa zawierają m.in. witaminy, w tym beta-karoten, żelazo i błonnik. To niezbędne uzupełnienie diety mlecznej. Na początek najlepsza jest zupka dwuskładnikowa – z ziemniaka i marchewki. Potem stopniowo możesz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak