Alergia ujawnia się u niemowlęcia zazwyczaj w 2–3. miesiącu życia lub w okresie rozszerzania diety. Pierwszy silny alergen, z którym styka się niedojrzały układ pokarmowy, to najczęściej białka mleka krowiego.

Reklama

Pierwsze objawy alergii
Sygnałem ostrzegawczym jest wysypka. Drobne czerwone krostki pojawiają się na policzkach, za uszami, w zgięciach łokci, okolicach nadgarstków oraz na tułowiu. Maluszek może również mieć sapkę, biegunki, kolki, wzdęcia, ulewać po wypiciu mleka modyfikowanego.
Co dalej? Jeśli wystąpią którekolwiek z tych objawów, koniecznie powiedz o tym pediatrze.

Jeśli karmisz piersią
To bardzo dobrze. Alergolodzy podkreślają, że to najlepsza profilaktyka alergii. Mleko mamy zawiera nie tylko przeciwciała, białka, tłuszcze, węglowodany, ale i składniki, które „uszczelniają” błonę śluzową jelit, przyspieszając dojrzewanie układu pokarmowego. Niestety, objawy alergii pokarmowej mogą wystąpić także u niemowląt karmionych naturalnie. Nie wywołuje jej jednak sam pokarm, a składniki, które do niego przenikają. Trafiają do niego m.in. białka mleka krowiego, gdy mama pije mleko, je sery, jogurty. Jeśli podejrzewasz u malca alergię, zastosuj dietę eliminacyjną (oczywiście wcześniej porozmawiaj o tym z lekarzem).
Co dalej? Na co najmniej dwa tygodnie wyeliminuj z jadłospisu mleko i jego przetwory, a więc jogurt, kefir, żółty i biały ser, śmietanę, masło. Obserwuj maluszka. Jeśli objawy zmniejszą się lub znikną, znalazłaś przyczynę (jeśli nie – zrezygnuj także z czekolady, jaj, ryb, orzechów). O swoich obserwacjach koniecznie powiedz lekarzowi. Zadba o to, by twoja dieta nie była niedoborowa, określi także, jak długo powinnaś ją stosować. Jedz w tym czasie zawierające wapń rośliny strączkowe, kasze, brokuły. Możesz poprosić lekarza, by polecił ci suplement diety z wapniem.

Mieszanki kontra alergia
Objawy na białka mleka krowiego mogą wystąpić u niemowlęcia karmionego sztucznie w różnym wieku, zwykle niedługo po tym, gdy po raz pierwszy dostanie mleko modyfikowane. Jeśli alergia zostanie potwierdzona przez lekarza, zwykłą mieszankę musi zastąpić preparat mlekozastępczy (na receptę). Białka mleka krowiego znajdujące się w mieszankach leczniczych jest poddane procesowi hydrolizy, czyli rozbiciu na mniejsze cząsteczki. W porównaniu ze zwykłymi mieszankami ich właściwości alergizujące są bardzo obniżone.
Co dalej? Lekarz może zaproponować hydrolizat kazeinowy (kazeina to nazwa jednego z białek mleka krowiego). Rzadko uczula, jest jednak gorzki i ma mało zachęcający zapach (np. Nutramigen, Pregestimil). Nieco lepsze w smaku są hydrolizaty z białek serwatkowych, np. Bebilon Pepti. Jeśli nawet po podaniu hydrolizatu nadal występują objawy alergii, lekarz może zdecydować o podaniu maluszkowi preparatu o wysokim stopniu hydrolizy, np. Elecaru.

Co z nowościami
Wysypka, bóle brzuszka, biegunki mogą się pojawić również podczas wprowadzania do menu malucha zupek i deserów. Najczęściej uczulają owoce cytrusowe, truskawki, poziomki, z warzyw: pomidory i papryka. Unikaj też soi – co czwarte dziecko uczulone na białka mleka krowiego ma na nią alergię. Winowajcą bywają też jajka – zacznij podawać je bardzo ostrożnie (najpierw dodaj do zupki pół żółtka w 7. miesiącu, a całe jajko pozwól dziecku spróbować dopiero w 11. miesiącu). Objawy alergii mogą również wystąpić podczas wprowadzania kasz – niektóre maluchy są bowiem uczulone na białka zbóż, np. gluten. Kaszki zbożowe będziesz mogła zastąpić kukurydzianymi, ryżowymi lub Sinlakiem.
Co dalej? Trudno przewidzieć, jaki składnik posiłku wywoła reakcję alergiczną. Dietę alergika możesz więc rozszerzać dopiero, gdy skonsultujesz to z lekarzem. Nowości wprowadzaj pojedynczo, co kilka dni. Zacznij od niewielkich porcji – łyżeczki. Najpierw możesz podać marchew, ziemniak, ryż, indyka, królika, jabłko, gruszkę, morelę (owoce gotowane).

Zobacz także

Rady dla taty
Jesteś tatą alergika? Gdy zostajesz z nim sam, podawaj odciągnięty pokarm mamy. Nie ma takiej mieszanki, która zastąpiłaby go idealnie. A poza tym, robiąc zakupy pamiętaj o kilku zasadach:
• Na początku kupuj słoiczki o jak najprostszym składzie, np. marchew.
• Nie sięgaj od razu po Jogurt – podawanie go warto zacząć od dań z jego domieszką (np. deserów owocowo-jogurtowych).
• Wybieraj zupki przede wszystkim z jagnięciną, indykiem, królikiem.

Konsultacja: dr n. med. Grażyna Rowicka, Pediatra, pracuje w Poradni Gastroenterologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama