Reklama

Klub Mam to miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania związane z żywieniem najmłodszych. W 4. odcinku mamy rozmawiają z dietetykiem Eweliną Poźniak na temat bezpieczeństwa dziecka podczas jedzenia. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas posiłku, by uniknąć kłopotów.

Reklama

Jak dopasować konsystencję posiłku do wieku dziecka?

Konsystencja dań dla niemowląt jest dostosowana na każdym etapie do możliwości i wieku dziecka:

  • po 4. miesiącu maluch może jeść dokładnie przetarte purée
  • po 6. miesiącu mogą pojawić się pierwsze grudki w posiłku
  • od 9. miesiąca dziecko jest gotowe na potrawy zawierające większe po 6. miesiącu mogą pojawić się pierwsze grudki w posiłku
    od 9. miesiąca dziecko jest gotowe na potrawy zawierające większe cząstki---#---cząstki.---#---cząstki">cząstki

Wybierając gotowe posiłki z oznaczeniem wieku masz pewność, że ich konsystencja została odpowiednio zaplanowana.

po 6. miesiącu mogą pojawić się pierwsze grudki w posiłku
od 9. miesiąca dziecko jest gotowe na potrawy zawierające większe cząstki---#---cząstki.---#---cząstki">W jakiej pozycji karmić dziecko?

Podczas jedzenia maluch powinien siedzieć przypięty w krzesełku do karmienia, nie może przebywać w pozycji leżącej, bo to sprzyja zakrztuszeniom. Warto karmić go przy wspólnym stole – obserwowanie innych domowników przy jedzeniu uczy dziecko dobrych nawyków żywieniowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj nasze wideo!

Ważna informacja:
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Reklama

Materiał powstał we współpracy z marką Gerber

Reklama
Reklama
Reklama