Jeśli maluch jest chory i ma wysoką gorączkę, tym bardziej powinien dużo pić. Odpowiednia ilość płynów wypłukuje toksyny z organizmu. Dzieci ważące do 10 kg powinny codziennie dostawać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące od 10 do 20 kg – 1 litr oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg. Ilość wszystkich wypijanych napojów, a więc mleka, herbatek, kaszek, soków i zupek, w pierwszym roku życia powinna wynosić około 1,5 litra dziennie.

Reklama

MLEKO
Z piersi lub modyfikowane, gdy nie możesz karmić naturalnie. To pierwszy posiłek, który dostaje twoje dziecko i który zaspokaja wszystkie jego potrzeby żywieniowe przez pierwsze miesiące życia. Nie ma wtedy konieczności podawania mu jakiegokolwiek innego napoju. Mleko zawiera białko, wapń, witaminy, łatwo przyswajalne tłuszcze i składniki mineralne – wszystko, co jest konieczne do prawidłowego rozwoju małego dziecka.
UWAGA! Jeśli dziecko jest chore i gorączkuje, a lekarz stwierdzi, że trzeba maluszka dopajać, możesz podać mu letnią przegotowaną wodę niegazowaną.
Od kiedy: od 1. miesiąca.

WODA
Najzdrowsza i dobrze gasi pragnienie. Warto przyzwyczajać malucha do picia jej jak najwcześniej. Dla niemowląt nadaje się woda niegazowana niskozmineralizowana, niskosodowa. Dzięki temu nadmiernie nie obciąża organizmu malca. Dla dziecka w pierwszym roku życia musisz ją zagotować przed podaniem. Wodą możesz rozcieńczać soczki i przygotowywać na niej herbatki. Kupuj wodę z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
Od kiedy: od 1. miesiąca (jeśli jest taka potrzeba).

SOK
Przecierowy (jest sycący) albo klarowny. Soki zawierają węglowodany i składniki mineralne. Maluchowi w pierwszym roku życia wystarczy do 150 ml soku dziennie – to buteleczka lub mniej więcej trzy czwarte szklanki. Zbyt duża ilość soku może sprawić, że dziecko straci ochotę na inne posiłki – stąd to ograniczenie. Soczki możesz rozcieńczać wodą. Zawsze dostosowuj je do wieku dziecka.
Dziecko może też pić świeży sok wyciskany w domu, np. z marchewki i jabłka. Pamiętaj tylko, żeby owoce i warzywa, z których będziesz go robiła, pochodziły z pewnego źródła, np. własnego ogródka, a jeśli go nie masz – od zaprzyjaźnionego rolnika. Możesz również kupować warzywa i owoce z upraw ekologicznych.
Od kiedy: od 5. miesiąca (dzieci karmione butelką), od 7. miesiąca (karmione piersią).

HERBATKA
To dobry napój, ale pod warunkiem, że nie jest to czarna herbata, nawet bardzo słaba. Zawiera ona szkodliwą dla dzieci teinę, a poza tym utrudnia wchłanianie witaminy C i żelaza, hamuje też przyswajanie wapnia. Znacznie lepsze są owocowe herbatki do parzenia, np. z aronii, malin, jabłek, czarnej porzeczki, hibiskusa, dzikiej róży. Nie rób intensywnych naparów i nie dodawaj do nich cukru.
Możesz też podawać dziecku rozpuszczalne herbatki granulowane. Są szybkie w przygotowaniu, poza tym mogą nie tylko gasić pragnienie, ale także pomagać przy niektórych dziecięcych dolegliwościach, np. przy kolce – herbatka koperkowa.
Od kiedy: od 5. miesiąca.

Zobacz także

KOMPOT
Ten domowy napój jest pyszny. Teraz najlepiej przygotowywać go z mrożonych owoców, np. śliwek, malin i świeżych jabłek. Aby był jak najbardziej wartościowy, dodawaj do niego tylko odrobinę cukru (a najlepiej w ogóle, wystarczy słodycz owoców) i gotuj krótko, by owoce straciły jak najmniej witaminy C. Kompot przechowuj w chłodzie i krótko – do dwóch dni.
Od kiedy: od. 10 miesiąca.

Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama