Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie, warzywa
Dieta

Mały wegetarianin

Coraz częściej rodzice dbają o zdrowy tryb życia i rezygnują z jedzenia mięsa. A jak jest z dziećmi? Czy taka dieta sprzyja dobremu rozwojowi?

Polsce są prawie trzy miliony osób stosujących różne odmiany diety wegetariańskiej. Jeśli rodzice uważają ją za zdrową, nic dziwnego, że tak karmią dzieci. Co więcej, dietetycy mają ostatnio zastrzeżenia do zwyczajnej, mięsnej diety. Zawiera ona zbyt dużo białka, dlatego tak wiele niemowląt i małych dzieci ma objawy alergii, częściej zapada na infekcje. Nadmiar białka może być też przyczyną narastającej w Europie Zachodniej i USA epidemii otyłości oraz chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy.

Czy jeśli kobieta w ciąży zastępuje mięso i ryby nabiałem, to może zaszkodzić maluszkowi?
Dieta każdej mamy spodziewającej się dziecka musi być różnorodna – zawierać jarzyny, owoce, kasze, pełnoziarnistą mąkę. Nie tylko nabiał jest ważny i wcale nie trzeba „zalewać się” słodkim mlekiem. Można jeść jogurt naturalny kozi lub krowi, kefir, jajka. Wtedy mające się urodzić dziecko otrzyma wszystko, czego potrzebuje. Pogląd, że przy takiej diecie mamy jest narażone na niedobory składników odżywczych i budulcowych, należy już do przeszłości.

Przez pół roku najlepiej karmić dziecko piersią, ale co potem?
Później wprowadzamy nowe pokarmy, najpierw zupkę z ziemniaka i marchewki z oliwą tłoczoną na zimno lub masłem (źródło witamin A, D, K). Po paru dniach: pory, pietruszkę, kalafior, brokuły (zawierają wapń, żelazo, magnez, fosfor), buraczek, dynię (ma dużo beta-karotenu). Trzeba przyglądać się dziecku i podawać to, co mu smakuje i nie szkodzi. Może też dostać skrobane jabłuszko i soki z różnych owoców. Pod koniec siódmego miesiąca do zupki dodajemy zielony groszek lub fasolkę szparagową i co drugi dzień pół żółtka.

Jak zdrowo modyfikować dietę w ósmym miesiącu?
Wtedy do zupki można dodać jedną łyżeczkę rozgotowanej czerwonej soczewicy (najpierw trzeba ją namoczyć). To wspaniałe źródło białka, witamin z grupy B, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Czasem, ale nie za często, można dodać łyżeczkę mąki sojowej (ma pełen zestaw białek roślinnych) lub 1–2 łyżeczki rozgotowanej kaszki kukurydzianej, krakowskiej (gryczana łamana), jaglanej, ryżu lub mąki z amarantusa (zawiera witaminę B12). Najlepiej kaszę zmielić w młynku i dopiero potem gotować do miękkości.

Czy nie za mało w tym białka?
Przecież maluch nadal będzie dostawał pokarm mamy, w którym jest pełen zestaw białek niezbędnych do prawidłowego rozwoju w tym wieku. Ponadto w jarzynach i kaszach są białka roślinne, a żółtko to skarbnica różnych białek zwierzęcych, witamin, mikroelementów, m.in. żelaza.

Co zmienia się w jadłospisie dziecka w dziesiątym miesiącu?
Podajemy nadal te same kasze, ale wprowadzamy też kaszę i płatki jęczmienne. Koniecznie dobrze ugotowane, nie mogą być twarde! Dodajemy do nich mielone rodzynki i inne owoce suszone (trzeba je namoczyć) oraz mielone orzechy, pestki słonecznika lub dyni. W sezonie – świeże owoce, np. przetarte maliny, rozgniecione brzoskwinie, jagody. Można też dodać do takiej kaszki trochę mleka sojowego. Raz lub dwa razy w tygodniu podawaj jogurt naturalny kozi lub krowi. W 11–12. miesiącu – całe jajko (3–4 razy w tygodniu), małe kanapeczki z żytniego chleba z masłem i twarożkiem czy pastą ze słonecznika lub soczewicy, kasze z warzywami i obranymi ze skórki pomidorami. Niektórzy rodzice dają dzieciom dwa razy w tygodniu kawałek ryby.


Dania od 10. miesiąca życia

Mleczko migdałowe
Garść migdałów zalej na noc wrzątkiem, rano obierz je ze skórki, zalej gotowaną wrzącą wodą (jedna część migdałów, dwie części wody). Pozostaw na godzinę i zmiksuj. Polewaj nim kasze, kisiele, owoce. Mleczko migdałowe jest pyszne i bardzo wartościowe. W pewnym stopniu może nawet zastąpić mleko mamy, bo zawiera wapń, dużo cennych aminokwasów, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Wielozbożowe kluseczki
Zmieszaj po łyżeczce mąki kukurydzianej i gryczanej, pół łyżeczki mąki z amarantusa oraz drobno posiekaną natkę pietruszki (zmiksowaną łyżkę szpinaku, suszoną albo świeżą pokrzywę). Dodaj dwa jajka przepiórcze, wymieszaj. Zagotuj wodę i lekko osól ją solą morską. Kładź kluseczki łyżeczką na wrzątek. Podawaj z warzywami i masłem lub oliwą, posypane mielonymi migdałami lub sezamem.


Konsultacja: Ewa Pietkiewicz-Rok, pediatra, od trzydziestu lat prowadzi dzieci na diecie wegetariańskiej, sama jest wegetarianką.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

dziecko, kuchnia, miseczka, fotelik
Rozwój dziecka
Jadłospis dwulatka
Grymaszenie przy jedzeniu, odsuwanie talerza z zupą, trzymanie mięsa w buzi... Wypróbuj nasze rady, zamiast karmić na siłę. Tak będzie łatwiej i milej.

[CMS_PAGE_BREAK] Kupuj pieczywo z mąki z pełnego przemiału oraz kasze Trzeba przyzwyczajać dzieci, by jadły też ciemniejsze pieczywo, np. dobrze wypieczony chleb razowy lub graham i bułki z dodatkiem mąki orkiszowej. Co drugi dzień zamiast kartofli i makaronu gotuj kasze: gryczaną, drobną jęczmienną, jaglaną, kukurydzianą, dostarczają bowiem witamin – E oraz z grupy B, wapnia, żelaza, a także cennego błonnika. Do każdego posiłku dodawaj warzywa i owoce Wprowadź to jako zasadę dotyczącą całej rodziny i bądź konsekwentna. Warzywa oraz owoce to niezastąpione źródło witamin, soli mineralnych i cennego błonnika – niezbędnego do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Warzywa podawaj gotowane, najlepiej na parze, oraz w postaci surówek i sałatek (np. tarta marchewka, ogórki kwaszone – też lepiej starte – lub kapusta kwaszona drobniutko pokrojona). Z warzyw strączkowych rób purée lub dodawaj je do zupy w niewielkich ilościach. Owoce, także suszone, np. rodzynki, kawałki śliwek i moreli, doskonale zastępują słodycze. Zachęcaj do picia mleka, maślanki, jogurtu i kefiru Mleko i produkty mleczne powinny być nadal stałym składnikiem diety dziecka, ponieważ dostarczają najlepiej przyswajalnego wapnia. Mleko może być modyfikowane lub świeże (jest do wyboru kilka rodzajów). Maślanka, kefir, jogurt, mleko kwaśne są łatwiej strawne, bo zawarte w nich białka są już w postaci „nadtrawionej”. Małym dzieciom nie podaje się chudego mleka, tylko zawierające 2 lub 3,2 proc. tłuszczu, potrzebują one także niewielkich ilości świeżego masła. Aby zapotrzebowanie na wapń było w pełni pokryte, malec powinien wypić około dwóch szklanek mleka oraz zjeść mały kubeczek jogurtu i plasterek żółtego sera. Konsultacja: dr hab. med. Halina Weker, specjalista w dziedzinie Żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w...

Dieta
Menu małego żarłoka
Twoje dziecko przez cały dzień biega, nic dziwnego, że ma wilczy apetyt i nie może doczekać się obiadu. Czym najlepiej zaspokoić nagły głód dziecka?

Twoje dziecko przez cały dzień biega, nic dziwnego, że ma wilczy apetyt i nie może doczekać się obiadu. Czym najlepiej zaspokoić nagły głód dziecka? Na to i inne pytania odpowiada dr Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dzieci lubią od czasu do czasu zjeść coś smakowitego i atrakcyjnie podanego, w domu powinna więc zawsze znaleźć się jakaś drobna przekąska, którą można podać małemu smakoszowi. Co jednak zaproponować mu zamiast chipsów, cukierków, batonów i innych mało wartościowych słodyczy? Kolorowe kanapki Dzieci lubią kanapki, zwłaszcza ładnie udekorowane i podane na maleńkich talerzykach. Posmaruj pieczywo masłem koperkowym, pietruszkowym lub ze szczypiorkiem. Masło utrzyj na pianę, dodaj drobno posiekaną zieleninę, lekko posól. Dobrze wymieszaj, by otrzymać jednolitą masę. Na wierzch kanapki połóż plasterek chudej wędliny lub żółtego sera. Udekoruj pomidorem lub kwaszonym ogórkiem. Możesz też zrobić fantazyjną dekorację, układając np. domek (z chleba), z zielonym dachem (sałata), oknami (plaster pomidora), drzwiami (papryka) i kominem (ogórek). Przysmaki z ogródka Chociaż dzieci nie przepadają za warzywami, to jednak przy odrobinie chęci i fantazji można z nich wyczarować naprawdę smaczne danie. Warzywa spożywane na surowo zachowują swoje wartości odżywcze (a są bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik). Jako smaczną przekąskę polecamy surówkę z marchwi i jabłka startych na tarce, z dodatkiem soku z cytryny i odrobiny cukru lub miodu. Dzieciom można też podać surówkę z kwaszonych ogórków i pomidora: ogórki drobno siekamy, dodajemy do obranego ze skórki i roztartego pomidora, skrapiamy olejem sojowym. Maluszki pod koniec pierwszego i w drugim roku życia, które uczą się gryźć, lubią w przerwach między posiłkami podjadać miękkie, ugotowane warzywa. Smakowitym urozmaiceniem będzie też...

deser, muffinki
Panthermedia
Dieta
Podwieczorki dla dzieci
Podwieczorek powinien stanowić uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Z reguły jest posiłkiem słodkim.

Na podwieczorek możemy dziecku podać kolorowe kompozycje z owoców, soki, przeciery owocowe i desery powstałe z połączenia owoców z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele potraw na podwieczorek przygotować można z białego sera, twarożków homogenizowanych, z jaj (omlety, naleśniki). Sernik z owocami Ciasto: – 200 g mąki, – 100 g schłodzonego masła, – 1/2 łyżeczki soli, – 1 żółtko, – 3 łyżki wody; Nadzienie: – 60 g mielonych migdałów, – 1 łyżka cukru, – puszka brzoskwiń, – 300 g serka śmietankowego, – 90 ml kwaśnej śmietany, – 60 g cukru, – 3 jajka, – maliny do dekoracji. Mąkę z solą połącz z pokrojonym masłem. Dodaj żółtko wymieszane z lodowatą wodą. Posiekaj składniki nożem, aż powstaną większe grudki, potem szybko zagnieć ciasto, uformuj z niego kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki co najmniej na jedną godzinę. Ciasto rozwałkuj na grubość 0,5 cm i wylep nim dno i fragment boków okrągłej formy. Ponakłuwaj je widelcem i piecz bez nadzienia przez 20 minut w temp. 180°C. Mielone migdały wymieszaj z cukrem i rozłóż na cieście. Brzoskwinie porozkładaj symetrycznie na migdałach. Serek utrzyj ze śmietaną i cukrem na gładką masę. Wymieszaj z żółtkami i skórką cytrynową. Dodaj do niego ubite na sztywno białka. Masę wylej na ciasto i piecz ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 160°C. Po wyjęciu pozostaw je do ostygnięcia w wyłączonym piekarniku. Gotowy sernik posyp cukrem pudrem i udekoruj malinami. Tarta z jabłkami – 1/2 kg jabłek, – 180 g cukru pudru, – 125 g masła, – 100 g mąki pszennej, – 1 żółtko, – sól. Mąkę wysyp na stolnicę, dodaj połowę cukru pudru, żółtko, szczyptę soli, połowę przygotowanej porcji masła. Składniki posiekaj i zagnieć. Gotowe ciasto zawiń w folię i wstaw do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak