Oczywiście, dla niemowląt najlepsze jest mleko mamy – najlepiej, by maluszki były nim karmione przez całe pierwsze pół roku życia. Jeśli jest to niemożliwe, razem z lekarzem możesz wybrać dla dziecka mleko modyfikowane – teraz już krowie lub kozie.

Reklama

Czym się różni mleko krowie od koziego?

Mleko kozie, podobnie jak mleko krowie, dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Skład obu rodzajów mleka jest do siebie zbliżony, choć niedokładnie taki sam. Mleko kozie zawiera nieco więcej składników mineralnych, np. wapnia, fosforu, cynku, miedzi czy potasu. Jest też trochę bardziej zasobne w witaminy A, D i niektóre witaminy z grupy B (np. B2) oraz w taurynę (aminokwas niezbędny dla rozwoju dziecka). Zdrowemu dziecku mleko kozie niemodyfikowane (tak jak świeże mleko krowie) można zacząć podawać po ukończeniu pierwszego roku życia.

Jak produkowane jest mleko kozie modyfikowane?

Producent twierdzi, że takie mleko jest w mniejszym stopniu przetworzone niż tradycyjne mleko modyfikowane, bo naturalnie zawiera niektóre składniki, które są sztucznie dodawane do innych mlek modyfikowanych. Składa się na nie pełne mleko kozie oraz ważne składniki uzupełniające, potrzebne do prawidłowego odżywiania dziecka (np. laktoza, niektóre składniki mineralne i witaminy oraz kwasy tłuszczowe). Z kolei produkcja mleka modyfikowanego na bazie mleka krowiego jest bardziej złożona – do gotowego produktu trafia serwatka, oddzielona w procesie produkcji sera i oczyszczona, oraz odtłuszczone mleko. Modyfikowane mleko kozie zawiera wszystkie składniki, które są potrzebne dziecku do prawidłowego odżywiania.

Zobacz też: 10 popularnych błędów podczas karmienia butelką

Czy modyfikowane mleko kozie można podawać dzieciom z alergią na mleko krowie?

Nie, mleko kozie nie jest alternatywą dla dzieci, które mają alergię na białko mleka krowiego. Skład białek zawartych w kozim mleku jest bardzo podobny do tych w mleku krowim. Dlatego, w przypadku stwierdzonej u dziecka alergii na białko mleka krowiego nie zaleca się podawania mleka koziego jako jego zamiennika – może ono wywoływać takie same reakcje alergiczne. Według badań jednak 20% dzieci z alergią na białko mleka krowiego, może nie być uczulone na mieszankę z mlekiem kozim.

Zobacz także

Kozie mleko modyfikowane - sprawdź opinie rodziców!

Jakie zalety ma kozie mleko?

Skład kazeiny, która jest najważniejszym białkiem mleka, jest inny w mleku krowim i kozim. Kazeina z mleka koziego jest bardziej podobna do tej, która znajduje się w pokarmie mamy. W porównaniu do mleka krowiego, ma mniej składników (????s1-kazeina) odpowiedzialnych za powstawanie alergii. Poza tym mleko kozie tworzy w żołądku delikatniejszy skrzep kazeinowy, dzięki czemu jest szybciej i łatwiej trawione, co pozwala uniknąć dolegliwości układu pokarmowego dziecka. Zawiera również więcej tłuszczów z mleka niż tradycyjne mieszanki dostępne na rynku, a przede wszystkim jest bogatsze w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są lepiej wchłaniane niż długołańcuchowe. A jego produkcja jest mniej skomplikowana niż innego rodzaju mlek modyfikowanych.

Zanim jednak podasz dziecku mleko modyfikowane - niezależnie czy kozie, czy krowie - porozmawiaj z pediatrą, który opiekuje się twoim dzieckiem. On najlepiej dobierze mleko do potrzeb maluszka.

Reklama

Zobacz też: Rozszerzanie diety po nowemu - w jakiej kolejności podawać nowości. Nowe zalecenia

Reklama
Reklama
Reklama