Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, maluch, karmienie, nauka jedzenia
Dieta

Nauka samodzielnego jedzenia

Zanim dziecko trafi samodzielnie łyżeczką do buzi, musi troszkę potrenować. Oto, co robi, ucząc się samodzielnego jedzenia i jak pomaga mu w tym mama.

Kiedy nie ma się wprawy, wcale nie tak prosto nałożyć porcję ziemniaczków na łyżkę i donieść do buzi. Na początku przydarzały mi się niechciane ewolucje i zwroty akcji w postaci np. zupki na bluzeczce czy kalafiora w... kieszonce. Ale nie zrażałem się! Nagrodą był pierwszy samodzielnie zjedzony przeze mnie posiłek i oklaski mamy. Jak tego dokonałem?

Poszliśmy razem na zakupy
Mama zabrała mnie do sklepu i pozwoliła zdecydować, czy wolę miseczkę w misie, czy w pieski. Wybrałem misie. Kupiliśmy też nową łyżeczkę i widelczyk. Mama powiedziała, że teraz będę jadł sam, bo jestem już taaaaki duży.
Nasza rada: Maluchy lubią czuć się dorosłe. Jeśli samodzielne jedzenie przedstawisz jako wielki przywilej, dziecko będzie chciało ci pokazać, że na niego zasługuje.

Ubrałem się specjalnie
Śliniak chroni tylko część ubrania, a jedzenie jest zwykle tak złośliwe, że ląduje na eleganckich spodenkach. Mama więc postanowiła nie stroić mnie do obiadu. Włożyła mi starsze rzeczy. Dzięki temu nie cierpiała, że z bluzeczki nie zeszła plama po buraczkach.
Nasza rada: Musisz się teraz nastawić na bardzo częste pranie: z pierwszych starć z talerzem maluch zwykle nie wychodzi bez szwanku (czytaj: czysty).

Siedzieliśmy sobie przy stole
Zasiedliśmy przy stole ja i rodzice. Zobaczyłem, jak mama i tata trzymają sztućce, nabierają zupę, jedzą kotleta... Postanowiłem spróbować robić to, co oni. Było super! Siedzieliśmy sobie tak razem, nikt się nie spieszył, rodzice mnie chwalili. Nie ma to jak rodzina.
Nasza rada: Wspólne posiłki to nie tylko okazja, by maluch nauczył się samodzielnie jeść. To także ważny rytuał, dzięki któremu dziecko nabiera przekonania, że rodzina jest czymś wyjątkowym, jego oazą bezpieczeństwa.

Jadłem swoimi rączkami
Mama chyba doszła do wniosku, że łatwiej pójdzie mi wsadzenie sobie do buzi łyżeczki ziemniaków niż zupy. I podała ziemniaczki. Ale ja postanowiłem zacząć od kawałka bułeczki, bo mogłem go po prostu trzymać w rączce.
Nasza rada: Na pierwszy ogień podaj dziecku coś, z czym sobie łatwo poradzi, np. kanapkę, obrane jabłuszko, kawałek sera itp. Takie małe sukcesy zachęcą szkraba do podejmowania dalszych (bardziej skomplikowanych) prób.

Mama była bardzo cierpliwa
Potem postanowiłem zjeść mięsko. To prawda, trudno było ze spokojem patrzeć, jak po raz szósty nabierałem kotlecika, który po raz szósty lądował na podłodze. Ale mama ze spokojem przyglądała się moim akrobacjom. Przecież nikt – mama także – nie władał sztućcami od urodzenia.
Nasza rada: Bądź cierpliwa. Trening czyni mistrza – już wkrótce się o tym przekonasz!

Mama starała się pomagać
W końcu mama pokazała mi, jak mam trzymać łyżeczkę, jak nią nabierać jedzenie. Trochę się zdenerwowałem, że chce mi pomagać. Więc poszliśmy na układ: ja jadłem swoją łyżką, a mama swoją donosiła kotleta i ziemniaki do mojej buzi. Dzięki temu ja trenowałem, no i mogłem też troszkę podjeść. Inaczej cały obiad by wystygł, a ja nadal byłbym głodny!
Nasza rada: W czasie pierwszych samodzielnych podejść dziecka do talerza nie licz na to, że w spokoju zjecie cały posiłek. Na początek musisz troszeczkę pomóc swojemu malcowi trafiać do buzi. Z takiego sposobu karmienia możesz zrezygnować, gdy zobaczysz, że dziecko zaczyna sobie samo dawać radę. To znaczy je samodzielnie, a po posiłku jest najedzone.

Dostałem gromkie brawa
Po obiedzie rodzice bili brawo i bardzo mnie chwalili (zupełnie nie przeszkadzało im, że pomagałem sobie rączką, a na rękawku miałem gigantyczną plamę po burakach). Byłem bardzo dumny i postanowiłem, że jutro znowu spróbuję i baaardzo się postaram.
Nasza rada: Ty także lubisz, gdy szef chwali cię za wykonanie ciężkiego zadania. Łatwiej ci wtedy podejmować się nowych, czasem nawet jeszcze trudniejszych prac. Maluch reaguje dokładnie tak samo. Więc nie szczędź mu pochwał i zachwytów!

3 x nie!
Są rzeczy, których lepiej nie robić podczas nauki samodzielnego jedzenia. Bo to jedynie najlepszy sposób, by szybko zniechęcić malca.
1. Nie popędzaj. Czy pracujesz lepiej, gdy ktoś stoi ci nad głową i ciągle mówi „szybciej”? A poza tym szybkie jedzenie nie służy. Nikomu!
2. Nie strofuj. „Bo się ubrudzisz”, „Uważaj, bo ci upadnie”, „Nie jedz ziemniaków rękami” – od ciągłych uwag smyk będzie sparaliżowany. A wtedy rzeczywiście samodzielne jedzenie wyjdzie mu dość kiepsko.
3. Nie poniżaj. „Bo ty zawsze rozsypiesz”, „Nigdy nie uważasz”, „Ale z ciebie fajtłapa” – to słowa, w które maluch może bardzo szybko uwierzyć. A wiara czyni cuda. I dziecko rzeczywiście będzie się zachowywać jak ofiara losu.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Wychowanie
Proszę, dziękuję, przepraszam...
Istnieją słowa, które czynią cuda. Każdy z nas – rodziców – je zna, ale zdarza nam się zapominać, że są tak ważne w kontaktach z dziećmi.

Istnieją słowa, które czynią cuda. Każdy z nas – rodziców – je zna, ale zdarza nam się zapominać, że są tak ważne w kontaktach z dziećmi. O tym że warto ich używać przekonuje Aleksandra Godlewska, psycholog dziecięcy. Zarówno świadomie, jak i bezwiednie przekazujemy dzieciom naszą hierarchię wartości. Robimy to przy wielu okazjach – przez to, jacy jesteśmy i jak reagujemy, jak odnosimy się do siebie. Z naszych najdrobniejszych zachowań i reakcji maluch czerpie wiedzę o tym, co mama i tata uważają za „dobre” i „właściwe”, a co za „złe”. Niewielu rodziców ma świadomość, że ich często nawet odruchowe zachowania wywierają na dzieci nieporównanie większy wpływ od wszelkich słów, upomnień i zabiegów wychowawczych. Niektóre słowa są tak bardzo ważne, że nie wolno nam zapominać o ich używaniu w relacjach z naszymi pociechami. Prosić to prawie otrzymać Od ludzi w naszym otoczeniu – także od dzieci – ciągle czegoś oczekujemy. Chcemy, by maluch ładnie jadł, nie grymasił. Po starszym spodziewamy się, że będzie trzymał nas za rękę przy przechodzeniu przez ulicę, posprząta po sobie zabawki, a na imieninach u cioci nie będzie wrzeszczał, domagając się kolejnego kawałka tortu. Gdy dorasta, mamy nadzieję, że będzie się dobrze uczył, miał kolegów, których będziemy akceptować, pomagał w zmywaniu naczyń. Gdyby nasze oczekiwania wobec tych, których kochamy, zamienić na prośby, na pewno częściej byłyby spełniane. Słowo „proszę” sprawia, że proszony czuje się ważny, traktowany z szacunkiem, jako ktoś, kto ma wybór, a nie jak ktoś potrzebny do zrobienia tego, czego oczekuje mama. „Dziękuję” ma olbrzymią moc Każde podziękowanie nagradza i utrwala konkretne zachowanie. Należy dziękować dzieciom nie tylko za skutki działań, o które są proszone (np. posprzątane zabawki),...

joanna koroniewska, słynne mamy
ONS
Mama
Ważne pytania do Joanny Koroniewskiej
Joanna Koroniewska ma 32 lata. Mamą Janinki została w sierpniu ubiegłego roku (tatą dziewczynki jest Maciej Dowbor).

  Od wielu lat gra w serialu „M jak miłość” (Małgosia Mostowiak). Wystąpiła w programach rozrywkowych: „Taniec z gwiazdami” oraz „Tylko nas dwoje”. Magda Klimkowska: Pierwsza myśl, gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży... Joanna Koroniewska: Na początku towarzyszyła mi wielka radość, ale i przerażenie. Magda Klimkowska: Poczułam się mamą, gdy... Joanna Koroniewska: Myślę, że kiedy po raz pierwszy karmiłam córeczkę piersią. Magda Klimkowska: Zaskoczyło mnie, że córka... Joanna Koroniewska: Ciągle się uśmiecha. Magda Klimkowska: Nie miałam pojęcia, że bycie mamą... Joanna Koroniewska: To taka ciężka praca :-) Magda Klimkowska: Najbardziej się bałam... Joanna Koroniewska: Na samym początku, gdy córeczka była maleńka, bałam się, że ją upuszczę. Magda Klimkowska: Najpiękniejsza chwila... Joanna Koroniewska: Codziennie jest jakaś. Cieszę się z każdej nowej umiejętności, jaką nabywa Janka. Magda Klimkowska: Chciałabym, żeby córka... Joanna Koroniewska: Była zdrowa i wyrosła na porządnego człowieka. Magda Klimkowska: Gdy córka będzie duża... Joanna Koroniewska: To pewnie będę się bała o nią jeszcze bardziej niż teraz. Magda Klimkowska: Uwielbiam, gdy córka... Joanna Koroniewska: Przytula się do mnie i mówi: „mmma-mmma”. Magda Klimkowska: Najważniejsza zmiana, jaka we mnie zaszła... Joanna Koroniewska: Wyciszyłam się. Jestem bardziej cierpliwa, dużo trudniej jest mnie wyprowadzić z równowagi. Kiedy patrzę na dzieci... Porównuję je z Janką i jak każdą mamę rozpiera mnie duma z mojego malucha. Magda Klimkowska: Chciałabym, żeby córka odziedziczyła po mnie... Joanna Koroniewska: Miłość do ludzi i ufność. Bo pogodę ducha po mnie już ma :) Magda Klimkowska: Ciekawa jestem... Joanna Koroniewska: Miliarda rzeczy. A tak na początek – czy...

niemowlę, zabawa, klocki
Pielęgnacja
Zrób to sam
Wijące się sznurówki, zbyt giętkie łyżeczki, śliskie mydełka – to nie są sprzymierzeńcy malucha. Wystarczy jednak trochę ćwiczeń, a dziecku uda się je okiełznać. Z twoją pomocą, rzecz jasna.

Bądź cierpliwa, bo maluch nie stanie się z dnia na dzień mistrzem w sznurowaniu butów czy jedzeniu widelcem. Nauka samodzielności rozciąga się nie na miesiące, ale na lata. Zobacz, jak zachęcić malca, aby stawił czoła wyzwaniom. JEDZENIE Już ośmiomiesięczne dziecko może samo gryźć np. biszkopcik albo ugotowany kalafiorek. Uważaj jednak, aby się nie zakrztusiło. - Na początek podaj papkę . Do nauki jedzenia wybieraj pokarmy o gęstej, gładkiej konsystencji, np. budyń czy zupę krem. - Licz się z bałaganem. Znajoma mama opowiadała mi, że przed posiłkami rozbierała rocznego synka do pieluszki, rozkładała na podłodze gazety i pozwalała mu jeść samemu. Malec plamił wszystko wokół, ale gdy skończył dwa lata, jadł jak dorosły! MYCIE Kiedy twoja pociecha nauczy się siedzieć, zachęcaj ją do aktywnego uczestniczenia w porannej i wieczornej toalecie. Może myć brzuszek, buzię albo rączki. Na początku niech robi to samą wodą, bo mydlana piana „lubi” wpadać do oczu. - Podstaw podnóżek. Wspinanie się na paluszkach do umywalki nie ułatwia dziecku mycia rąk i buzi. Zadbaj, aby podnóżek był stabilny. - Bądź cierpliwa. Mycie rączek może zająć dwulatkowi całe wieki. Jasne, że ty zrobiłabyś to i szybciej, i lepiej – ale przecież sęk w tym, że maluszek musi nauczyć się myć samodzielnie. UBIERANIE Najłatwiej jest z czapeczką – już roczny malec umie wcisnąć ją na głowę. Dwulatek będzie natomiast gotowy na walkę ze spodenkami, bucikami i koszulką. Zachęcaj go do samodzielnego ubierania się, bo to fantastyczne ćwiczenie dla rączek i paluszków. - Kupuj luźne ubranka. Najlepsze są bluzki z szerokim otworem na głowę i spodnie na gumkę. Dwulatkowi kup butki na rzepy i bluzę z dużym suwakiem, ale ucz go także zapinania guzików i wiązania sznurówek. Te czynności świetnie wpływają na rozwój połączeń...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak