Reklama

1. Nie rezygnuj z karmienia piersią

Mimo że dziecko dostaje już wiele nowych pokarmów, w 9. miesiącu życia twoje mleko jest nadal bardzo ważnym składnikiem jego diety. Przystawiaj więc je do piersi tak często, jak będzie się tego domagać. Jeśli wróciłaś do pracy, pozwalaj maluchowi ssać rano i wieczorem, a także w nocy.

Reklama

2. Dawaj dziecku coś do chrupania

Dawaj mu do rączki chrupki kukurydziane, a potem inne smakołyki nadające się do gryzienia, np. obrane jabłko lub bezglutenowe biszkopty. Gryzienie i żucie stałych pokarmów wspomaga prawidłowe kształtowanie się zgryzu.

3. Pamiętaj, że w menu dziecka nie powinno zabraknąć mięsa

Zawiera ono m. in. potrzebne mu żelazo. Czy wiesz, że wchłanianie żelaza ułatwia witamina C? Po posiłku warzywno-mięsnym podaj więc maluchowi kilka łyżeczek soku. Pamiętaj też, że ciemne mięso (wieprzowe i młoda wołowina) ma najwięcej dobrze przyswajalnego żelaza hemowego.

4. Co drugi dzień dodawaj do zupki całe żółtko

To ważna zmiana. Możesz dodawać je także do kisielu mlecznego (rozmieszaj je najpierw w potrawie, potem razem z nią zagotuj). Żółtko jest źródłem prawie całkowicie przyswajalnego białka, potrzebnego organizmowi do budowy tkanek, żelaza, oraz cennej witaminy A.

5. Zapoznawaj dziecko z różnymi smakami

Dziecko, którego menu jest bardzo monotonne, będzie mieć trudności z zaakceptowaniem nowych potraw. Jeśli jednego dnia podasz mu zupkę o łagodnym smaku, np. krupnik, następnego dnia przygotuj barszczyk zakwaszony odrobiną soku z cytryny. Czas też na nowe owoce, podawane w różnej postaci. Do przygotowania kisielku możesz użyć mrożonych śliwek, czarnych porzeczek, czy żurawin.

6. Pamiętaj, że nadmiar soku może szkodzić

Sok zmniejsza apetyt, a nawet bywa przyczyną luźnych stolców. Nie podawaj go więcej niż 200 ml dziennie. Spragnionemu dziecku poza sokami podawaj ziołowe i owocowe herbatki.

7. Kup dziecku jego własną łyżeczkę

Jeśli w czasie posiłku dasz ją dziecku do rączki, sprawisz mu wielką frajdę. Ale to nie wszystko! Im wcześniej zacznie jeść samodzielnie, tym lepszy będzie miał apetyt. Nie kupuj „udziwnionych”, powyginanych sztućców. W czasie karmienia dziecko powinno zgarniać pokarm z łyżeczki (nie powinnaś mu go wlewać do ust). To ważne, bo w ten sposób maluch ćwiczy mięśnie potrzebne podczas nauki mowy.

8. Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia

To najlepszy sposób wychowania niejadka albo... dziecka, które będzie miał problemy z nadwagą! Nic się nie stanie, jeśli jednego dnia zje nieco mniej.

DR HalinaA Weker, dietetyk z Instytutu Matki i Dziecka; Kieruje Zakładem Żywienia Dzieci w IMiD. Jest współautorką schematu żywienia niemowląt i poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów.

Reklama

Zobacz: Przepisy na 9. miesiąc

Reklama
Reklama
Reklama