Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia, karmienie, łyżeczka
Dieta

Przyprawy w diecie dziecka

Czy maluchom można solić jajecznicę? Czym przyprawić mięso albo duszone warzywa? Dlaczego dzieci nie powinny jeść zup gotowanych na kostkach rosołowych? Koniecznie przeczytaj!

Trudno wyobrazić sobie dobrą kuchnię bez przypraw. Z jednej strony wzbogacają aromat potrawy, z drugiej – ułatwiają małemu smakoszowi trawienie. Przygotowując jedzenie dla dziecka, bądź jednak ostrożna – nie wszystkie przyprawy mu służą. Na przykład taka sól... Na paluszkach i popcornie, dodawana do jajecznicy, sypana na pomidora. Tu szczypta, tam szczypta – w ciągu dnia usypie się spora górka. A że do słonego smaku łatwo się przyzwyczaić, w efekcie solimy o wiele za dużo. Z rozpędu sypiemy sól także do potraw przygotowywanych dla najmłodszych, tymczasem maluchy nie powinny jeść przyprawionych nią dań. Zapotrzebowanie organizmu na sód (sól to chlorek sodu) jest niewielkie. Maluch potrzebuje około trzech miligramów sodu na każdy kilogram ciała. A że ten pierwiastek jest w rozmaitych produktach: chlebie, żółtym serze, maśle itd., na ogół dziecko i tak dostaje go więcej niż powinno.

Smaczne, choć niesolone
Czym w takim razie przyprawiać potrawy dla dzieci? Na przykład... niczym. To prawda, że przyprawy dodają smaku, ale czasem także go tłumią. Nie wierzysz? Usmaż na maśle jajecznicę i nie dodawaj do niej niczego. Prawda, że jest pyszna i delikatna? Pamiętaj, że dla maluszka każdy smak (nawet gotowanej marchewki) to nowość. Jeśli boisz się, że pozbawione przypraw potrawy będą mdłe, tak dobierz składniki, aby potrawa stała się bardziej wyrazista. Gotowana marchewka ma słodkawy smak, a więc zupka z jej przewagą również będzie taka.

Pyszny i zdrowy ząbek
Czosnek jest nazywany naturalnym antybiotykiem (ma właściwości bakteriobójcze). Można go dodawać do twarożku, oliwy, którą polewamy sałatę, do mięsa, warzyw czy natrzeć nim grzanki. Dziecku, które dopiero zaczyna jeść aromatyczne ząbki, lepiej podawać je w potrawach gotowanych – czosnek traci wówczas część cennych substancji, ale za to jego smak jest łagodniejszy.

Pachnące zioła i spółka
Po pierwsze: pietruszka. Wzmacnia i poprawia wygląd włosów. Po drugie: koper. Jest znany ze swoich właściwości wiatropędnych. Oba zioła możesz dodawać do surówek, zup, potraw z warzyw i mięsa. Pamiętaj także o bazylii. Zapobiega wzdęciom, działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Pasuje niemal do wszystkiego: do mięsa, ryb, duszonych warzyw, sałatek. Inne smaczne ziołowe przyprawy to m.in. majeranek i tymianek (można je dodawać do mięsa, sosów, zup, potraw z grochu). Potrawy dla dzieci można także przyprawiać chrzanem, kminkiem, imbirem, gałką muszkatołową, anyżkiem, goździkami, liściem laurowym... Wymieniać można naprawdę długo. Wybór zależy od ciebie i... upodobań kulinarnych samego malca.

Odrobina aromatu słodyczy
Wiele potraw, także mięsnych, można przyprawiać miodem. Zawiera enzymy, które utrudniają życie drobnoustrojom, ale jest też silnym alergenem, więc trzeba go ostrożnie dodawać do potraw dla alergików (miodu nie podaje się też dzieciom, które nie skończyły roku). Maluchy mogą też poznać słodkawy smak cynamonu. Ta przyprawa jest bardzo zdrowa. Poprawia trawienie, zwiększa apetyt i działa przeciwbiegunkowo. Można ją dodawać do ryżu, dżemów, kompotów, ciasta czy sosów.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Kupujemy krzesełko do karmienia - film

dziecko, chinka, kuchnia, pałeczki
Żywienie
9 egzotycznych przyprawy dla małego dziecka
Lato dobiegło końca, a wraz z nim wakacyjne wojaże. Aromatyczne przyprawy pozwolą zatrzymać wakacyjną atmosferę na dłużej. Zobacz, jakich przypraw możesz używać w danich dla dziecka.

Egzotycznych przypraw jest tak wiele, że szkoda ich nie używać. Pamiętaj jednak, że w przypadku maluchów trzeba być ostrożnym. Dzieciom w pierwszym roku życia za przyprawę wystarczy drobno posiekana natka pietruszki, koperek czy szczypiorek w zupce. W 2–3. roku życia możesz pozwolić sobie na więcej przyprawowej fantazji na dziecięcym talerzyku, ale pamiętaj – wystarczy odrobina, by danie nabrało charakteru. Zbyt intensywny smak może nie przypaść dziecku do gustu. 1. Kurkuma Podobnie jak szafran nadaje potrawom piękny żółty kolor, ale jest od niego tańsza. Otrzymuje się ją z kłączy rośliny, które najpierw gotuje się lub parzy, a później suszy i proszkuje. Kurkuma nie tylko barwi potrawę, nadaje jej też lekko pieprzowy zapach i delikatnie ostry smak, podobny nieco do imbiru. Jak używać : dodatek do zup, sałatek, ryżu, omletów, jajek. To ciekawe: kurkuma ma właściwości przeciwzapalne. Wykorzystuje się ją w kosmetyce, np. w kremach, maseczkach. 2. Szafran Najdroższa z przypraw. Ma trwały zapach i gorzkawy smak. Otrzymywany jest z ususzonych znamion specjalnej odmiany krokusów. Ze 150 tys. kwiatów otrzymuje się tylko 1 kg przyprawy. Jak używać: do aromatyzowania i barwienia potraw mięsnych, rybnych, ryżu i ciast. To ciekawe: przez wiele wieków szafranu używano do barwienia tkanin. 3. Imbir  Najlepszy pochodzi z plantacji na Jamajce. Jako przyprawy używa się kłączy rośliny – mogą być zarówno świeże, jak i sproszkowane. Ma silny aromat z odświeżającą nieco słodkawą nutą, ale w smaku jest palący i gorzkawy. Zawdzięcza to dużej ilości olejków eterycznych. Jak używać: do zup, pieczonego mięsa i ryżu, jajek, deserów, kompotów. Stosuje się go też do domowych wypieków, np. pierników i innych ciast. To ciekawe: imbir ma działanie rozgrzewające, korzystnie wpływa na trawienie. 4. Goździki  To pąki kwiatu...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

miska, zioła
Żywienie
W kwestii smaku
Czy maluchom przyprawiać dania? Dlaczego nie stosować kostek rosołowych? Przeczytaj!

Potrawy dla dzieci można także przyprawiać chrzanem, kminkiem, imbirem, gałką muszkatołową, anyżkiem, goździkami, liściem laurowym... Wymieniać można naprawdę długo. Wybór zależy od upodobań kulinarnych samego malca. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw . Przygotowując jedzenie dla dziecka, bądź jednak ostrożna – nie wszystkie mu służą. Na przykład taka sól... Na paluszkach i orzeszkach, dodawana do zupy, jajecznicy, sypana na pomidora... Tu szczypta, tam szczypta – można z tego usypać sporą górkę. Do słonego smaku łatwo się przyzwyczaić. W efekcie solimy o wiele za dużo. Z rozpędu sypiemy sól także do potraw przygotowywanych dla najmłodszych, tymczasem maluchy nie powinny jeść przyprawionych nią dań. Zapotrzebowanie na sód ( sól to chlorek sodu ) jest niewielkie. Maluch potrzebuje około trzech miligramów sodu na każdy kilogram ciała. A że ten pierwiastek jest w rozmaitych produktach: chlebie, serze żółtym, maśle, wędlinach itd., na ogół dziecko i tak dostaje go więcej, niż powinno. Co zamiast soli Czym w takim razie przyprawiać potrawy dla dzieci? Na przykład... niczym. To prawda, że przyprawy dodają smaku, ale czasem także go tłumią. Nie wierzysz? Usmaż na maśle jajecznicę i nie dodawaj do niej niczego. Prawda, że jest pyszna i delikatna? Pamiętaj, że dla maluszka każdy smak (nawet gotowanej marchewki) to nowość. Jeśli boisz się, że pozbawione przypraw potrawy będę mdłe, tak dobierz składniki, aby potrawa stała się bardziej wyrazista. Gotowana marchewka ma słodkawy smak, a więc zupka z jej przewagą także będzie taka. A zupa ogórkowa będzie słona jak ogórki kiszone, z których się ją robi. Zioła Po pierwsze: pietruszka. Wzmacnia i poprawia wygląd włosów. Po drugie: koper. Jest znany ze swoich właściwości wiatropędnych. Obu ziół możesz dodawać do surówek, zup, potraw z warzyw i mięsa (np. pulpetów). Pomyśl...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak