Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, mama, kuchnia, zupka, makaron, jeść
Dieta

Dania na rozgrzewkę

Grube ubranka i ciepłe buty to tylko zewnętrzna ochrona. Ważne jest też to, co smyk zjada. Stosując kilka zasad zimowej diety, można rozgrzać malucha od wewnątrz.

Ważną rolę w rozgrzewającej diecie odgrywają trzy rzeczy. Pierwszą jest regularność posiłków (powinno być ich pięć, co 3–4 godziny), by utrzymać równowagę cieplną w organizmie. Druga to temperatura dań. Składniki odżywcze ciepłego jedzenia są lepiej przyswajalne. Dlatego raz dziennie (a najlepiej dwa) smyk powinien zjeść coś gorącego. Trzecim elementem jest dobór przypraw, bo niektóre z nich mają właściwości rozgrzewające. A oto co konkretnie ociepli organizm malca.

Ciepłe mleko
Maminy pokarm w każdą pogodę zachowuje stałą, idealną dla smyka temperaturę. Poza tym  ssący malec szybko rozgrzeje się, tuląc się do nagiej piersi mamy. Jeśli karmisz mieszanką, zalej proszek ciepłą (nie gorącą!) wodą i ochłódź picie do temperatury ciała (kiedy kapniesz na nadgarstek, nie powinnaś czuć ani ciepła, ani zimna). Ciepłe mleko rozgrzewa i rozluźnia mięśnie żołądka, dzięki czemu trawienie jest jeszcze efektywniejsze.

Zdrowa zupa
Maluszek przemarzł na spacerku? Aby nie skończyło się to katarem, podaj mu np. jarzynową czy pomidorową (są pełne witamin). Rosołek, nie tylko doskonale rozgrzeje, ale także rozprawi się z paskudnymi wirusami i bakteriami. Świetnie też wspomaga leczenie infekcji i łagodzi ból gardła.

Odpowiednie przyprawy
Aby potrawy nabrały rozgrzewającej mocy, dodawaj do nich tymianek, bazylię, imbir oraz szczyptę kurkumy. Do słodkości, np. szarlotki na ciepło (można ją podawać już w 10. miesiącu), dosyp trochę cynamonu. Ta przyprawa świetnie się też komponuje z mleczno-ryżową kaszką i... gulaszem.

Pyszna herbatka
Malinowa herbatka nie tylko rozgrzewa, ale jest także źródłem witamin, m.in. wzmacniającej witaminy C.

Aromatyczna kawa
Oczywiście tylko zbożowa! Dobrze wpływa na wchłanianie wapnia, pobudza apetyt, reguluje wytwarzanie czerwonych krwinek, dzięki czemu pomaga zapobiegać anemii i wspomaga ukrwienie całego ciała. Podawaj ją dopiero w drugim roku życia. Jeśli smykowi nie smakuje zwykła, zrób mu kawę o smaku waniliowym lub czekoladowym.

WAŻNE
Gdy malec siada do posiłku, zdejmij mu jedną warstwę ubrania. Jedzenie ciepłej zupy czy kaszki to wysiłek i maluch może się przy nim spocić.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

przyprawy, gotowanie, afrodyzjaki
Fotolia
Święta i uroczystości
Afrodyzjaki – jedzenie przyprawione miłością
Czy wiesz, że niektóre produkty, których używasz na co dzień w kuchni to afrodyzjaki? Zobacz, które z nich mogą rozpalać zmysły. Część z przypraw afrodyzjaków jest wprost stworzona dla młodej mamy!

Afrodyzjaki w jedzeniu są wskazane nie tylko na walentynki , ale także na co dzień. Naturalne afrodyzjaki w jedzeniu mogą nie tylko podnosić temperaturę uczuć i dodawać potrawom smaku, ale mają też całą gamę właściwości zdrowotnych. Na przykład ostre przyprawy afrodyzjaki takie jak chilli, imbir czy kurkuma lub curry bardzo korzystnie działają na układ odpornościowy . Naturalne afrodyzjaki poprawiają ukrwienie błony śluzowej, co sprzyja lepszemu wchłanianiu składników mineralnych i witamin. Dlatego naprawdę warto dodawać je do potraw i napojów.   Spis treści : Afrodyzjaki: co to jest? Czy i jak działają afrodyzjaki? Naturalne afrodyzjaki w kuchni , czyli moc przypraw Afrodyzjaki: co to jest? Zgodnie z definicją afrodyzjaki to substancje (roślinne, zwierzęce lub mineralne), które powodują wzrost libido (pożądania). Swą nazwę zawdzięczają Afrodycie – greckiej bogini miłości, pożądania, płodności i piękna. Pierwsze zapiski na temat zastosowania afrodyzjaków pochodzą ze starożytnej Babilonii i starożytnego Egiptu. Trzeba przyznać, że wiele z nich działało na zasadzie placebo. Choć dziś trudno w to uwierzyć, nasi przodkowie wierzyli w moc takich afrodyzjaków jak: sproszkowany ogon krokodyla, suszone i zalane winem pijawki czy sproszkowany krzemień (ten ostatni, jako że daje iskry, miał zapewniać ogień również w alkowie). W dawnych Chinach wierzono nawet w to, że za pomocą afrodyzjaków można kontrolować wielkość narządów płciowych – w tym celu przyrządzano m.in. miksturę mającą zmniejszać pochwę (mistrzowie, którzy sporządzali specyfik, zalecali szczególną ostrożność, gdyż w innym wypadku pochwa mogłaby się  „zamknąć na zawsze”). Dziś z uśmiechem czytamy informacje o miksturze, którą z afrodyzjaków przyrządził pewien dominikanin dla Leszka Czarnego,...

fotolia.com
Dieta
Napoje na rozgrzewkę, czyli co podawać niemowlęciu do picia
Co podać dziecku do picia, aby nie tylko zaspokoić jego pragnienie, ale też dodać energii i rozgrzać w mroźny zimowy dzień? Najlepiej kubek jakiegoś pysznego, parującego napoju. Zobacz, co, poza mlekiem, możesz podać małemu dziecku do picia.

Doskonałe na każdą pogodę jest oczywiście mleko mamy . Zachowuje stałą, idealną dla dziecka temperaturę. Poza tym, ssący malec szybko rozgrzeje się, tuląc się do nagiej piersi mamy. Jeśli karmisz mieszanką, zalej proszek ciepłą (nie gorącą!) wodą i ochłódź mleko do temperatury ciała (kiedy kapniesz na nadgarstek, nie powinnaś czuć ani ciepła, ani zimna). Ciepłe mleko rozgrzewa i rozluźnia mięśnie żołądka, dzięki czemu trawienie jest jeszcze efektywniejsze. Ale to niejedyny napój na mrozy. Sprawdź, jaki jeszcze możesz zaproponować swojemu dziecku. Kawa dla bobasa Oczywiście, tylko zbożowa! Kawa zbożowa jest bardzo zdrowa, ale podawaj ją dopiero w 2. roku życia. Choć nazwa tego napoju brzmi „dorośle”, w kawie zbożowej nie ma kofeiny. Jest wytwarzana z jęczmienia, żyta, cykorii, buraków cukrowych. Jest źródłem potasu, manganu, miedzi, żelaza, fosforu. Dodatkowo często wzbogaca się ją witaminami (C, E, z grupy B). Napój ten pozytywnie wpływa na wchłanianie wapnia, pobudza apetyt, reguluje wytwarzanie czerwonych krwinek, dzięki czemu pomaga zapobiegać anemii. Kawę zbożową można dodawać do mleka. Niestety dzieci często niespecjalnie przepadają za nią ze względu na specyficzny smak i zapach. Spróbuj wtedy dać malcowi np. kawę zbożową o smaku waniliowym. Kakao dla dziecka  Kakao jest bogatym źródłem żelaza, potasu i magnezu wspomagającego funkcjonowanie układu nerwowego. Naukowcy odkryli w nim również sporo przeciwutleniaczy – związków, które m.in. zapobiegają nowotworom i chorobom serca oraz spowalniają procesy starzenia. To jednak propozycja dla dziecka, które skończyło roczek, ale nawet w tym wieku nie powinien dostawać go częściej niż 2–3 razy w tygodniu, bo pite w nadmiarze utrudnia wchłanianie wapnia. Uwaga! Kakao często uczula. Pamiętaj też, że kakao granulowane, słodzone, jest bardzo kaloryczne.  Delikatne...

kolacja na sen
Adobe Stock
Dieta
Kolacje dla rocznego dziecka: co ugotować na kolację, by ułatwić zasypianie? [POMYSŁY I PRZEPISY]
Kolacje dla rocznego dziecka powinny być lekkostrawne, ale jednocześnie odżywcze. Jeśli maluszek zamiast zasypiać woli fikać koziołki albo płacze wniebogłosy, warto wypróbować przepisy na usypiające kolacje. To nie żart, dobrze skomponowane kolacje dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka potrafią zdziałać cuda, uspokoić i wyciszyć. Wybrałyśmy łatwe i zdrowe przepisy na kolacje.

Kolacje dla rocznego dziecka bywają wyzwaniem dla rodziców: powinny być pożywne i smaczne, ale nie mogą zbytnio obciążać żołądka przed snem. A co przygotować na kolację, by zapewnić maluszkowi mocny sen? Kluczem jest wybór odpowiednich składników. Proponujemy lekkie i łatwe do zrobienia kolacje dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka. Kolacje dla rocznego dziecka Jeśli nie masz pomysłu, co przygotować na kolację dla rocznego dziecka, pamiętaj, że to równie ważny posiłek co śniadanie czy obiad. Zdrowa kolacja dla dziecka musi pokrywać aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Powinna być przy tym lekkostrawna. Kolacje dla dziecka podawaj mniej więcej godzinę przed snem. Szklanka mleka to świetny pomysł na kolację dla dziecka i skuteczny sposób na spokojną noc. Mleko zawiera usypiający tryptofan – składnik, który wyzwala w organizmie produkcję hormonów odpowiedzialnych za zasypianie. Do tego jest też źródłem innych naturalnych składników, które mają działanie uspokajające i wyciszające. Tryptofan uaktywnia się szczególnie wtedy, gdy mleko jest ciepłe. Starszak może wypić kubek kakao albo kawy zbożowej z mlekiem. Co na kolację: usypiająca sałatka z owoców W tryptofan bogate są także banany, dlatego i one powinny wieczorami często gościć na talerzu smyka. Możesz pokroić połówkę banana, gruszkę albo jabłko, kilka truskawek, dodać obrane ze skórek cząstki mandarynki i wsypać garstkę rodzynek, aby szybko przygotować smaczną i zdrową sałatkę owocową. Jeśli zmiksujesz jogurt naturalny z jeszcze jednym bananem i polejesz takim sosem sałatkę, zyskasz pełnowartościowy, lekki, a jednocześnie bardzo sycący posiłek. Taką sałatkę podawaj maluchowi, który skończył roczek. Przepisy na kolację: sałatki Sałatka ze słodkich owoców Sałatka z melona Sałatka rybna z owocami Sałatka z rukolą i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak