Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Rozszerzamy dietę

Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej w tygodniowych odstępach, ale to jeszcze nie wszystko...

Najlepiej kieruj się zasadami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, który udostępni Ci pediatra.  Są to jednak ogólne wskazówki, bo ważne jest, by jadłospis dostosować do potrzeb i upodobań konkretnego dziecka.

Od czego zacząć
Soczek, zupka czy kaszka? Doświadczone mamy radzą najpierw podać zupkę, by maluch nie przyzwyczaił się do słodkiego smaku soku, ale zrób, jak Ci wygodniej. Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej tygodniowych odstępach. Wtedy zobaczysz, jak malec reaguje na nowości i czy nie pojawiają się dolegliwości alergiczne.
To ważne. Zacznij od połowy łyżeczki nowej potrawy, a potem codziennie zwiększaj ilość pokarmu o jedną. Podawaj tylko tyle soku lub zupki, ile malec zechce zjeść.

Świeże czy ze słoiczków
Wprowadzanie nowych pokarmów rozpocznij od podawania dań ze słoiczków. Zawarte w nich owoce i warzywa pochodzą z upraw będących pod stałą kontrolą. Domowe posiłki też mają swoje zalety – są świeże, aromatyczne i zwykle bardziej smakują maluchom.
To ważne. Przygotowując posiłki, dbaj o zachowanie higieny, bo niemowlęta są skłonne do zakażeń pokarmowych.

Który sok na początek
Owoce dostarczają przede wszystkim witaminy C. Słodki smak zawdzięczają fruktozie i nie trzeba ich dosładzać. Najpierw podaj sok z jabłek, potem z marchewki, następnie soki dwuskładnikowe, np. z jabłek i dyni. Szczególnie wartościowe są soki przecierowe. Wprowadź też jabłko skrobane łyżeczką.
To ważne. Dzieci karmione butelką mogą dostać soki w piątym, a karmione piersią w siódmym miesiącu. W piątym miesiącu smykom karmionym sztucznie podaj desery owocowe z dodatkiem mleka.

Pierwsze zupki jarzynowe
Warzywa zawierają m.in. witaminy, w tym beta-karoten, żelazo i błonnik. To niezbędne uzupełnienie diety mlecznej. Na początek najlepsza jest zupka dwuskładnikowa – z ziemniaka i marchewki. Potem stopniowo możesz wprowadzać też inne warzywa. Zupy powinny być gęste, bez soli i podawane łyżeczką.
Jeśli zupki będą miały urozmaicony, bogaty smak, malec łatwiej zaakceptuje nowe pokarmy, np. mięso.
To ważne. Dzieciom karmionym butelką zupkę wprowadź w piątym miesiącu. Dodaj do niej łyżeczkę oliwy z oliwek, oleju rzepakowego niskoerukowego lub masła. W szóstym miesiącu dodaj do zupy osobno gotowane mięso. Dzieci karmione piersią mogą dostać zupkę w siódmym miesiącu, początkowo bez mięsa, potem z jego dodatkiem. Co drugi dzień dodawaj do niej pół żółtka. Mięso jest źródłem białka i łatwo przyswajalnego żelaza hemowego, zapobiega niedokrwistości.

By polubił kaszkę
Kleiki i kaszki są źródłem węglowodanów, w tym łatwostrawnej skrobi. Wzbogaca się je w witaminy, żelazo oraz wapń. Aby łagodnie zaznajomić maluszka z ich smakiem, zmieszaj płaską łyżeczkę np. kleiku ze swoim pokarmem lub mlekiem modyfikowanym. Odrobinę kaszki lub kleiku możesz zmieszać z zupką lub sokiem, aby złagodzić ich smak. Po dwóch, trzech tygodniach zacznij dodawać do mleka także zwykłe, gotowane na wodzie kasze, np. krakowską lub kukurydzianą. Gotuj je, aż się rozkleją.
To ważne. Bezglutenowe kaszki i kleiki podaj dziecku karmionemu butelką w piątym miesiącu, a karmionemu naturalnie – w siódmym. Malcowi pijącemu mleko z piersi spróbuj podać odrobinę kaszki pszennej. Dzięki temu jego przewód pokarmowy nauczy się stopniowo tolerować gluten. Zalecenie, by podawać dziecku produkty z glutenem, zanim skończy ono dziesiąty miesiąc, to nowość. Dzieci karmione butelką mogą jeść kaszki mleczno-ryżowe i kaszki do picia zawierające witaminy, wapń i żelazo.

Joanna Kieniewicz-Górska

Prof. dr hab. Jerzy Socha jest znakomitym pediatrą i gastroenterologiem. Pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie zajmuje się badaniami z zakresu wpływu żywienia na rozwój i zdrowie dzieci.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Mama wraca do pracy
Fotolia
Karmienie
Karmiąca mama wraca do pracy - najczęstsze dylematy
Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny.

Jeszcze karmisz dziecko piersią, a za chwilę wracasz do pracy i zastanawiasz się, czy da się to sprawnie połączyć? Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny. Ile pokarmu muszę odciągnąć, by wystarczyło na następny dzień? Trudno tu podać konkretną ilość w mililitrach (każda jest ważna). Przede wszystkim odciąganie pokarmu powinno się odbywać w pracy, np. co 3-4 godziny. Jego rytm powinien być zgodny z tym, jak często wcześniej przystawiałaś dziecko do piersi. Kiedy jesteś w domu, karm malucha piersią. Jeśli odciągniętego mleka nie wystarcza, w piątym miesiącu jedno karmienie możesz zastąpić posiłkiem bezmlecznym, np. kaszką bezglutenową, zupką, przecierem z jabłek. W szóstym i siódmym miesiącu mogą to już być dwa posiłki. Polecamy:   6. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku Zobacz także: 7. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku Co najpierw wprowadzać do diety – zupkę, kaszkę czy posiłek owocowy? Korzystnie jest podawać jako pierwszy dodatkowy posiłek zupkę, a dopiero potem kaszkę lub przecier owocowy, by dziecko na początku nie przyzwyczajało się do słodkiego smaku. Jaką zupkę podać maluchowi? Może być gotowa – ze słoiczka, możesz też ugotować zupkę samodzielnie (tego samego dnia). Pierwsza zupk a powinna być dwuskładnikowa, np. z marchewki i ziemniaka z dodatkiem łyżeczki oliwy lub świeżego masła oraz dwóch łyżeczek kleiku ryżowego. Podaj ją w porze obiadowej, jako trzeci posiłek w ciągu dnia. Jeśli niemowlę zaakceptuje jej smak, po dwóch tygodniach dodaj do niej pietruszkę, a w następnym miesiącu dwie łyżeczki osobno gotowanego mięsa. Pierwszą zupkę (2-3 łyżeczki) podaj dziecku na kilka dni przed powrotem do pracy. Potem niania powinna przygotowywać porcję ok. 120-150 g. Jeśli dziecko nie będzie chciało jeść zupy...

niemowlę, karmienie
Dieta
To lubię a tego nie
Zupka – nie! mięsko – nie! Nawet owoce wypluwa... Nie martw się, w pierwszym roku życia upodobania smakowe zmieniają się bardzo szybko. Warto to wykorzystać.

Już noworodki mają swoje ulubione smaki. A właściwie jeden – słodki. Pod jego wpływem rozluźniają się mięśnie na ich buzi i wokół ust, zaś kwaśny powoduje wygięcie warg i grymas. Tak jest przez pierwszych kilka miesięcy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo słodkawy jest pokarm kobiecy. Słodki smak pobudza wydzielanie endorfin, więc dziecko się uspokaja, ma lepszy nastrój. Nie należy jednak dosładzać jedzenia. Wystarczy naturalna słodycz owoców, mleka, kaszek. A jak maluch uczy się lubić inne smaki Na początku oswaja się z nimi podczas ssania piersi. Do mleka mamy przenikają bowiem smaki oraz aromaty z jej diety – np. czosnek, brokuły poszerzają repertuar nowych doznań maluszka. Potem, zarówno dla dziecka karmionego piersią, jak i butelką ważne jest urozmaicanie diety zgodnie z zaleceniami. Co robić, gdy nie udaje się przestawienie na butelkę Zazwyczaj chodzi o przyzwyczajenie do maminej, ciepłej i kochanej piersi, ale czasem ważny jest też smak mleka modyfikowanego (mieszanki różnią się pod tym względem). Niektóre dzieci zamiast mleka wolą kaszki mleczne lub mleczny kisiel, np. z przecierem owocowym lub owocami. Po 10. miesiącu, kilka razy w tygodniu, możesz podać maluszkowi kefir lub jogurt, a w 12. – mleko z odrobiną naturalnego kakao. Jeśli malec po przejściu na mleko modyfikowane ma wzdęcia, kolki, robi rzadkie kupki, poradź się lekarza. Niechęć do słodkiego mleka i związane z tym dolegliwości mogą świadczyć o alergii na białka mleka krowiego. Czy zamiast mleka dawać więcej zupy Nie, bo mleko to podstawa diety. Zupa z mięskiem i żółtkiem lub rybą dostarczy dziecku białka, witamin, soli mineralnych i błonnika. Natomiast niezbędnego wapnia, które jest w mleku, ma niewiele. Zupkę możesz podać dwa razy dziennie, oprócz posiłków mlecznych. Jest jeszcze jeden problem – pojemność żołądka dziecka jest niewielka....

niemowlę, kuchnia, jedzenie, rozszerzanie diety
Dieta
Jem prawie jak mama
Gdy maluch kończy pół roku, nadchodzi pora na coraz bogatsze menu. Organizm dziecka zaczyna potrzebować składników, których próżno szukać w mleku.

U niemowląt karmionych piersią wprowadzanie nowych pokarmów najlepiej zacząć po 6. miesiącu, u „butelkowych” – po 5. Wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, osteoporoza, alergia, ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Właściwe odżywianie od narodzin pozwala uniknąć ich w wieku późniejszym. Uwaga! Decyzję o rozszerzaniu diety i wprowadzaniu nowych pokarmów konsultuj zawsze z pediatrą. Wprowadzanie nowych smaków Czy wiesz, jak wprowadzać do diety maluszka potrawy inne niż mleko? Oto pięć zasad. 1. Wybierz dobry moment. Najlepiej przed południem, kiedy dziecko nie jest głodne ani zmęczone. Gdy jest chore, ma kiepski nastrój, ząbkuje, może odrzucić nowy smak. 2. Nowości podawaj pojedynczo, w małych ilościach. Na początek wystarczy np. łyżeczka jednoskładnikowego przecieru z warzyw lub niesłodzonej kaszki. Jeśli zaczniesz od słodkiego jabłka, napotkasz opór, podając np. brokuły. Odczekaj kilka dni, by sprawdzić, czy malec toleruje nowości. Jeśli nie pojawią się zaparcia, biegunki, kolki, wysypka, dziecko może je jeść. 3. Zmieszaj nowość z potrawą lubianą. Warzywną papkę lub kaszkę z mlekiem, (z piersi lub modyfikowanym). Gdy dziecko jada już ziemniaki, dodaj do nich marchew. Maluszek łatwiej zaakceptuje nowy smak, jeśli będzie przypominał ten, który już polubił. 4. Dbaj o konsystencję. Zacznij od zmiksowanych, półpłynnych dań, które łatwo przesuwać językiem i połykać. Gdy malec opanuje tę sztukę, podaj gęstsze dania, potem te, które trzeba gryźć. 5. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Ponów próbę za parę dni, a potem znowu i… jeszcze raz, ale nie zmuszaj. Do nowego smaku trzeba przywyknąć. Co i kiedy na talerzu dziecka Warzywa - dzieci karmione butelką – w 5. miesiącu, - dzieci karmione piersią – w 6–7. miesiącu. Na początek zupka, najlepiej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak