Każde dziecko rośnie we własnym tempie. Dopóki dobrze się rozwija, jest pogodne, ruchliwe i zainteresowane otoczeniem, przybiera na wadze i „wydłuża się”, nie powinnaś się niepokoić.

Reklama

Dobry początek
Karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia jest dla maluszka najkorzystniejsze. Możesz go przystawiać do piersi, gdy poczuje się głodny lub chce mu się pić. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, należy ściśle przestrzegać wskazań podanych na opakowaniu. Podawaj określoną ilości mieszanki – według zaleceń, a nie własnego uznania. Przyczyna niepokoju malca, którą wiążesz z głodem, bywa inna, np.:
- chce mu się pić – w takiej sytuacji spróbuj podać wodę;
- jest znudzone – zaproponuj mu zabawkę;
- szuka pociechy w ssaniu – podsuń smoczek;
- budzi się w nocy – podaj na kolację bardziej sycące mleko wzbogacone kleikiem ryżowym lub gryczano-ryżowym.

Rozsądna dieta
Po okresie niemowlęcym dbaj, by dziecko jadło dużo warzyw, nabiału, kasz, produktów zbożowych (najlepiej z pełnego ziarna), chude mięso, tłuszcze zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne – najlepiej z pierwszego tłoczenia). Kilkulatkowi nie dawaj słodkich, gazowanych napojów, słodyczy, fast foodów (dostarczają za dużo tłuszczu i soli – a to grozi w przyszłości nadciśnieniem).

Wapń to potęga
Im mocniejsze są kości w dzieciństwie i okresie dojrzewania, tym mniejsze później zagrożenie osteoporozą. W ciągu pierwszych 10 lat tworzy się połowa całej masy kostnej! Nie wolno więc dopuścić, by kości dziecka stały się słabe. Właśnie dlatego potrzebna jest im odpowiednia ilość wapnia dostarczanego z jedzeniem. Idealnym źródłem tego minerału jest mleko.

Czy sen ma związek ze wzrostem dziecka?
Hormon wzrostu intensywnie wydziela się nocą, w tzw. fazie snu głębokiego. Pierwsza dawka uwalniana jest do krwi około godz. 21. Jeśli maluch w tym czasie nie śpi, bezpowrotnie ją traci. Bodźcem do produkcji hormonu wzrostu jest niski poziom cukru we krwi. Więc dziecko nie powinno kłaść się spać zaraz po jedzeniu, bo wtedy rośnie stężenie glukozy.

Zobacz także

Jaka dawka wapnia jest dziecku potrzebna?
Przez pierwsze 6 miesięcy – 400 mg na dobę, od 6 do 12 miesięcy – ok. 600 mg, potem do 3. roku – 800–1000 mg. Żeby organizm mógł go dobrze przyswajać, niezbędna jest witamina D. W kroplach (wit. D3) należy ją podawać od pierwszych dni życia. Starsze dzieci mogą przyjmować ją w postaci kapsułek oraz tranu.

Czy wapń sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki?
Dieta bogata w wapń zwiększa zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Gdy tego minerału brakuje, komórki gromadzą tłuszcz i powiększają swoją objętość.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama