Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia, karmienie, łyżeczka
Dieta

Sekrety zdrowych posiłków

Sześciomiesięczny brzdąc jest już gotowy na nowe dania. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, co mu podajesz, ale też - w jaki sposób jedzenie przygotowujesz.

Na początek wystarczą 1–2 łyżeczki zupki czy kleiku, łyczek soczku. Nowości wprowadzaj nie częściej niż co 3–4 dni. To pomoże dziecku oswoić się z nowym smakiem, a Tobie pozwoli upewnić się, czy produkt jest dobrze tolerowany.

Postaraj się, by posiłki przebiegały w spokojnej atmosferze. Dziecko powinno czuć, że je, by zaspokoić głód, a nie po to, żeby zrobić Tobie przyjemność. Nie noś go od okna do okna i nie ucz, że stajesz na głowie, byle tylko zawartość miseczki znalazła się w jego buzi. Zdrowe niemowlę samo instynktownie wie, ile powinno zjeść!

Kilka rad
1. Przed posiłkiem myj ręce i ćwicz ten nawyk z malcem.
2. Nowe naczynia przed użyciem umyj w gorącej wodzie. Miseczki, talerzyki i sztućce czyść od razu po posiłku lub opłucz i wstaw do zmywarki (na spodzie naczyń znajdziesz oznaczenie, czy mogą być w niej myte).
3. Posiłki przygotowuj bezpośrednio przed podaniem.
4. Dania domowe przechowuj w lodówce najwyżej dobę.
5. Po otwarciu słoika część “na teraz” przełóż do miseczki. Resztę możesz przechowywać w lodówce przez 48 godzin.
6. Schładzaj potrawy tuż po ich ugotowaniu.
7. Produkty mleczne, ze względu na dużą zawartość białka i węglowodanów, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Przechowuj je tylko w lodówce.

Naczynia
Niemowlę powinno mieć swoje naczynia i sztućce – dostosowane do jego możliwości. Kupuj tylko te z atestem. To ci się przyda:
– Miseczka z przyssawką. Machając rączkami, maluch na pewno nie zrzuci jej ze stołu.
– Miseczka z podwójnym dnem. Wlewa się do niej gorącą wodę, by potrawa nie ostygła.
– Talerzyki z plastiku.
– Kubeczek z dzióbkiem i osłoną. Wygodny w domu i na spacerze. Ułatwia naukę picia, uchwyty pomagają dziecku go utrzymać.
– Kubek z obciążonym dnem. Stabilny, zawartość trudno wylać.
– Stalowy rondelek z przykrywką – do gotowania zupki. Do przyrządzania potraw mlecznych przyda się osobny garnuszek. Nie używaj garnków aluminiowych i emaliowanych. Z tych pierwszych w czasie gotowania wymywa się szkodliwe aluminium, na drugich zaś często powstają odpryski.
– Małe sztućce z plastiku. Na początek wystarczy kilka łyżeczek dla niemowląt. Nie kupuj bardzo wygiętych i o ozdobnych kształtach, bo będą niewygodne.
– Sitko. Plastikowe lub stalowe.
– Tarka. Szklana lub plastikowa, tylko na nich można trzeć owoce.
– Mikser lub blender do papek.
– Śliniaczek. Podklejony ceratką lub ze sztywnego plastiku z wgłębieniem, w którym zbiera się jedzenie. Po każdym posiłku śliniak upierz (z materiału) lub umyj (plastikowy) w gorącej wodzie.

Ważne zmiany
Po wprowadzeniu zupy kupki malca mogą stać się twardsze i zmienić zapach na bardziej nieprzyjemny. Możesz też odnieść wrażenie, że jedzenie jest nie do końca strawione, bo w kupie widać jego resztki. To normalne! Układ pokarmowy niemowlęcia dopiero uczy się trawić pokarmy inne niż mleko.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

edipresse.IS917-042.jpg
Edipresse
Karmienie
Vademecum karmienia butelką
Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademecum.

  Czy wiesz, kiedy przygotować mleko? I jak ważne jest zachowanie przy tym higieny? Maluch jest narażony na zatrucia pokarmowe, bo jest ono świetną pożywką dla bakterii. Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademekum. Oto cztery podstawowe zasady: Przygotuj mleko przed karmieniem Zdarza się, że maluszek nie jest głodny lub śpi dłużej niż zazwyczaj. Co wtedy? Możesz wówczas trzymać mieszankę w podgrzewaczu (do 45 minut). Gdy w tym czasie dziecko nie zgłodnieje lub się nie obudzi, trzeba ją wylać. Jeśli przewidujesz, że maluszek będzie jadł później, od razu wstaw butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzoną można przechowywać do dwóch godzin. Tuż przed podaniem podgrzej ją w podgrzewaczu lub kąpieli wodnej. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo mikrofale podgrzewają nierównomiernie i wpływają na strukturę białka. I pamiętaj – mieszankę można podgrzewać tylko raz. Sprawdź wielkość otworu w smoczku Upewnisz się, że jest prawidłowy, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając nią kilka razy. Jeżeli mleko wypłynie ciągłym strumieniem – jest za duży. Gdy spadnie tylko kilka kropel – za mały. Otwór jest odpowiedni wtedy, gdy najpierw mleko wycieknie małym strumieniem, a potem zacznie kapać kroplami. Obserwuj też dziecko. Gdy wkłada w ssanie wiele wysiłku, a potem staje się rozdrażnione – mleko najpewniej leci za wolno. Podobnie dzieje się, kiedy nakrętka jest zbyt mocno dokręcona. W środku wytwarza się wtedy próżnia, co hamuje jego wypływ. Wystarczy więc nieco ją odkręcić. Podczas karmienia rób przerwy Jedząc, maluch połyka nie tylko mleko, ale i powietrze, dlatego się denerwuje, szybko ma też uczucie sytości. Zrób więc w trakcie karmienia kilka krótkich przerw. A jeśli dziecko samo przerywa ssanie po kilku łykach – potrzymaj je na ramieniu do odbicia,...

mama w kuchni
fotolia.com
Dieta
Jak zachować higienę, gotując dla dziecka?
10 złotych zasad higieny przy przygotowywaniu mleka i pierwszych posiłków dla niemowląt. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać, gotując dla dziecka lub przygotowując mu mleko.

Posiłki, które przygotowujesz dla dziecka, muszą być nie tylko wartościowe, ale także bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Musisz dbać nie tylko o czystość rąk, sprzętów kuchennych, naczyń i używanych produktów. Przestrzegaj również innych zaleceń higienicznych. 1. Ściśle stosuj się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu mleka modyfikowanego i innych potraw dla niemowląt (kaszki, kleiki). Dzięki temu zachowasz wartość odżywczą tych posiłków. 2. Schładzaj potrawy tuż po ich ugotowaniu, przestrzegaj właściwego czasu ich przechowywania. 3. Pamiętaj, że produkty mleczne, ze względu na specyficzny skład – dużą zawartość białka, węglowodanów i innych składników pokarmowych, stanowią doskonałe podłoże do rozwoju drobnoustrojów, także chorobotwórczych. Ułatwia to ich niewłaściwie przechowywanie. Najwięcej bakterii namnaża się w temperaturze 15-50°C, najmniej poniżej 4°C. Dlatego w lodówce umieść termometr, aby można było kontrolować temperaturę. 4. Dbaj o czystość smoczków i butelek, w których podajesz posiłki (mleko modyfikowane, zupy jarzynowe, soki) dziecku niekarmionemu piersią w pierwszych 6 miesiącach życia. Do potraw dla najmłodszych niemowląt polecane są butelki szklane, które przed każdym użyciem należy wygotować (około 5 minut), podobnie smoczki. 5. Po każdym karmieniu usuń resztki pokarmu, a butelkę wypłucz pod bieżącą wodą. Następnie umyj szczoteczką (tylko do tego celu przeznaczoną) w 2-3 procentowym roztworze sody oczyszczonej, dokładnie wypłucz, osusz i przechowuj w zamkniętym pojemniku. Przed kolejnym użyciem należy ją wygotować. Butelki do posiłków dla starszych niemowląt wystarczy sparzyć wrzącą wodą, podobnie miseczki, talerzyki, łyżeczki. 6. Do przygotowywania i podawania posiłków używaj naczyń przeznaczonych dla dzieci , opatrzonych atestem. Sprzęt kuchenny powinien być wysokiej...

karmienie, kuchnia, mama, niemowlę
Dieta
Kurs BHP w jadalni
Jeśli myślisz, że przy stole najważniejszy jest savoir-vivre, to się grubo mylisz. O wiele istotniejsze, gdy siadasz z malcem do posiłku, jest jego bezpieczeństwo. Podpowiemy ci, jak o nie zadbać.

Kawałek twardego ciasteczka, zbyt duży łyk soku czy cukierek – to wystarczy, by szkrab zakrztusił się lub zachłysnął. W końcu to prawdziwe wyzwanie, by poradzić sobie z biszkopcikiem, kiedy do niedawna piło się tylko mleko. Na wszelki wypadek już teraz sprawdź, jak uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji. Nie karm leżącego smyka Wtedy jest większe zagrożenie, że jedzenie wleci nie do tej dziurki co trzeba. Najlepiej, by głowa maluszka w czasie jedzenia była ułożona powyżej tułowia. Nawet starszemu szkrabowi nigdy nie dawaj butelki do łóżeczka i nie pozwalaj, by zasypiał ze smoczkiem pełnym mleka w buzi – może się wtedy zachłysnąć. Starszy smyk powinien jeść w wysokim krzesełku do karmienia albo siedząc u jednego z rodziców na kolanach. Miksuj zupki dla szkraba Dopóki dziecko nie skończy siedmiu miesięcy, w jego posiłkach nie powinno być żadnych wyczuwalnych kawałków warzyw czy mięsa. Nawet małe grudki mogą drażnić przyzwyczajony tylko do mleka przełyk maleństwa i stać się przyczyną wymiotów u dziecka. Bądź przy malcu, kiedy je Nawet gdy smyk sam już zjada kanapki i umie się posługiwać łyżeczką, nie spuszczaj go z oka. Dzieci często wpychają do buzi zbyt dużo jedzenia. Potem gdy usiłują je połknąć, zaczynają się krztusić. Gdy jesteś obok, możesz pomóc. Z pewnością zauważysz, że maluch wziął za duży kęs i nie radzi sobie z jego przełknięciem. Otwórz mu wtedy buźkę, a następnie wygarnij z niej zakrzywionym palcem nadmiar jedzenia. Wybieraj drobne kawałki Maluszek do drugiego roku życia nieraz ma jeszcze problemy z dokładnym rozgryzaniem i żuciem jedzenia. Cała twarda surowa marchewka czy cząstka jabłka mogą być niebezpieczne. Maluszek może odgryźć zbyt duży kawałek i się nim zadławić. Dlatego lepiej zetrzeć owoc czy warzywo lub od razu podzielić na małe kawałeczki. Jedzenie traktuj poważnie Nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak