Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia, jeść, marchewka, warzywa
Dieta

Warzywa sezonowe w diecie dziecka

Żadna pigułka nie zapewni smykowi tylu witamin co świeży pomidor czy marchewka. Sprawdź, co kryją w sobie warzywa, które dajesz maluchowi.

Najzdrowsze i najbardziej odżywcze są świeże, zerwane przed chwilą z krzaczka. Czerp więc pełnymi garściami z obfitości warzyw sezonowych.

Apetyczne pomidory
Możesz je włączyć do menu smyka po pierwszych urodzinach.
Warto jeść, bo... są bogate w witaminy C, A oraz z grupy B. Zawierają magnez, potas i cynk oraz likopen – substancję, która zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Polecane dla chorowitków, niejadków oraz dzieci z niedoborami witamin.
Nasza rada: Dziecku lepiej dawać pomidory bez skórki. Po zanurzeniu we wrzątku obierzesz je bez problemu.
Uwaga! Unikaj pomidorów sprowadzanych z zagranicy – zbyt dużo w nich chemii.

Kapusta i brokuły
A także inne warzywa z rodziny kapustnych. Brokuły i jego kuzyna kalafiora dawaj już siedmiomiesięcznemu szkrabowi, brukselkę dziesięciomiesięcznemu, zaś kapustę, gdy smyk skończy roczek.
Warto jeść, bo... familia kapustnych to prawdziwa skarbnica witaminy C. Warzywa do niej należące zawierają związki, które potrafią niszczyć niektóre grzyby i bakterie.
Nasza rada: Jeśli malec ma problemy z brzuszkiem, dawaj mu częściej brokuły – są lekkostrawne i chronią przed zaparciami.
Uwaga! Gotowana kapusta jest ciężkostrawna – podawaj ją dopiero półtorarocznemu dziecku i to w małych ilościach.

Młoda cebulka
Gotowaną w zupce może jeść już siedmiomiesięczny smyk, lecz na spróbowanie surowej musi poczekać, aż skończy rok.
Warto jeść, bo... zawiera mnóstwo witaminy C oraz substancje działające przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Cebula pobudza też pracę przewodu pokarmowego i wzmacnia serce.
Nasza rada: Dodawaj ją do zupek oraz surówek, np. z kiszonego ogórka czy pomidora.
Uwaga! Nie podawaj jej dziecku zbyt dużo – cebulka jest ciężkostrawna.

Chrupiąca rzodkiewka
Doskonale smakuje z twarożkiem lub ze startym jajkiem. Włącz ją do menu szkraba, który skończył roczek.
Warto jeść, bo... podobnie jak cebula i czosnek zawiera naturalny roślinny antybiotyk zwany allicyną. Pomaga on zwalczać chorobotwórcze bakterie i działa przeciwwirusowo. Rzodkiewka ma także dużo soli mineralnych i witamin, dlatego jest polecana małym niejadkom i chorowitkom.
Nasza rada: Rzodkiewka jest twarda i trudno ją dziecku pogryźć. Dlatego podawaj ją drobno startą na tarce.
Uwaga! Kupując rzodkiewkę, zwracaj szczególną uwagę na jej liście – powinny być jędrne, zielone i bez plam.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

zupa, kuchnia, talerz
Panthermedia
Dieta
Pięć zup na piątkę
Wydają ci się mniej wartościowe niż mięso i surówka? To błąd, bo zupa to dla malca danie numer jeden. Oto pięć najbardziej wartościowych.

Mają mnóstwo witamin, są lekkostrawne, szybko zaspokajają głód, a do tego zapobiegają zaparciom – zalety zup można wyliczać jednym tchem. Chociaż zazwyczaj namawiamy do podawania maluchom świeżych warzyw i owoców, to jednak trzeba przyznać, że są pewne ważne składniki odżywcze, których zdecydowanie więcej ich będzie po ugotowaniu. Wysoka temperatura sprawia bowiem, że te składniki są łatwiej przyswajalne przez organizm. A oto zupy, które warto często proponować maluchom. Pomidorowa (po 12. miesiącu) Zawiera likopen – naturalny barwnik nadający pomidorom czerwony kolor. Należy do karotenoidów, które „wymiatają” z organizmu szkodliwe wolne rodniki. W ten sposób zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory. Te choroby często mają swój początek w dzieciństwie, warto temu zapobiec. Likopen jest lepiej przyswajalny z produktów przetworzonych, jak keczup, zupa pomidorowa, niż ze świeżych pomidorów. Pod wpływem temperatury przekształca się w postać, która jest dużo lepiej wchłaniana z przewodu pokarmowego. W 100 g pomidorów są 3 g likopenu, a w 100 ml zupy pomidorowej – 8 mg. Jeszcze lepiej przyswaja się w obecności tłuszczów, dlatego do pomidorowej dodaj łyżeczkę śmietany. Pomidory poleca się też chorowitkom i niejadkom (są bogate w witaminy z grupy B, żelazo, potas). SKŁADNIKI: - 3 pomidory - łyżka masła - 1/2 ząbka czosnku - 1/2 łyżeczki bazylii - łyżka śmietany - makaron PRZYGOTOWANIE: Pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki, wyjmij nasiona i pokrój w kostkę. Podduś na maśle, dodaj bazylię i czosnek przeciśnięty przez praskę. Zalej 1/2 litra wody i gotuj około 15 minut. Zmiksuj. Dodaj śmietanę. Podawaj zupę z osobno ugotowanym makaronem. [CMS_PAGE_BREAK] Ogórkowa (po 10. miesiącu) Ogórki kwaszone to znakomite źródło witaminy...

Dieta
Warzywa
Sprawdź, jakie skarby kryją w sobie jarzyny, które kupisz na straganie.

Są niezbędne w diecie dziecka – żadna pigułka nie zapewni tylu witamin, co świeży pomidor czy marchew. Sprawdź, jakie skarby kryją w sobie jarzyny, które kupisz na straganie. Pomidor (od 2. roku życia) Jest bogaty w witaminy C, A oraz z grupy B. Zawiera magnez, potas i cynk, a także likopen Ą substancję, która zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Polecany dla chorowitków i dzieci z niedoborami witamin. Podawaj smykowi pomidory bez skórki – zanurz warzywo we wrzątku, a obierzesz je bez problemu. Uwaga! Unikaj pomidorów, które są sprowadzane z zagranicy – zbyt dużo w nich chemii. Kapusta (po ukończeniu roku) i kalafior (brokuł i kalafior – od 7. miesiąca) To skarbnica witaminy C. Warzywa kapustne (m.in. także brokuły i brukselka) chronią przed nowotworami, zawierają związki, które potrafią niszczyć grzyby i bakterie. Jeśli malec ma problemy z brzuszkiem, podawaj mu brokuły – są lekkostrawne i chronią przed zaparciami. Gotowana kapusta jest ciężkostrawna – lepiej nie podawaj jej niemowlęciu. Chrupiąca rzodkiewka (od 2. roku życia) Podobnie jak cebula i czosnek zawiera naturalny roślinny antybiotyk zwany allicyną. Pomaga on organizmowi zwalczać chorobotwórcze bakterie i działa przeciwwirusowo. Rzodkiewka ma dużo soli mineralnych i witamin, dlatego jest polecana małym niejadkom. Nasza rada: doskonale smakuje z twarożkiem lub utarta z jajkiem. Uwaga! Kupując rzodkiewkę, zwracaj uwagę na liście: powinny być jędrne, zielone i bez plam. Młoda cebulka (od 11 miesiąca) Zawiera mnóstwo witaminy C oraz substancje działające przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Cebula pobudza również pracę przewodu pokarmowego i wzmacnia serce. Nasza rada: dodawaj ją do zupek warzywnych, surówek (np. z pomidora lub kiszonego ogórka), twarożku. Uwaga! Nie podawaj jej dziecku zbyt dużo – cebulka jest...

Ulubione zupy dzieci
Adobe Stock
Dieta
Najzdrowsze zupy dla dzieci – sprawdzone przepisy
Podajemy przepisy na najzdrowsze i – co równie ważne – smaczne zupy dla dzieci. Część z nich można podawać już niemowlakowi, inne nadają się dla roczniaka i starszego dziecka.

Najzdrowsze zupy dla dzieci to takie, które zawierają dużą ilość warzyw, najlepiej sezonowych – wówczas będą najsmaczniejsze. Ich przygotowanie będzie też znacznie tańsze. Poza sezonem nie bój się sięgać po mrożonki, które mimo obróbki termicznej nadal są zdrowym i wartościowym wyborem. Przedstawiamy sprawdzone przepisy na najzdrowsze zupy dla dzieci. Czy dzieci muszą jeść zupy? Nie, nie muszą, ale warto, aby zupy znalazły się w diecie dziecka. Pomimo obróbki termicznej zupy to źródło witamin i błonnika. Smaczne i sycące będą doskonałym pomysłem na zdrowy obiad dla całej rodziny. Przedstawiamy sprawdzone przez nas przepisy na lekkie, a zarazem odżywcze zupy dla dzieci. Pomidorowa Zawiera likopen – naturalny barwnik nadający pomidorom czerwony kolor. Likopen należy do karotenoidów, które „wymiatają” z organizmu szkodliwe wolne rodniki. W ten sposób zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory. Te choroby często mają swój początek w dzieciństwie, warto temu zapobiec. Likopen jest lepiej przyswajalny z produktów przetworzonych, jak ketchup czy właśnie zupa pomidorowa, niż ze świeżych pomidorów. Pod wpływem temperatury przekształca się w postać, która jest dużo lepiej wchłaniana z przewodu pokarmowego. W 100 g pomidorów są 3 g likopenu, w 100 ml zupy pomidorowej – 8 mg. Jeszcze lepiej przyswaja się w obecności tłuszczów, dlatego do pomidorowej dodaj łyżeczkę śmietany. Pomidory poleca się też chorowitkom i niejadkom (są bogate w witaminy z grupy B, żelazo, potas). Wypróbuj nasz przepis: Zupa pomidorowa (po 7. miesiącu) Rosół Znakomicie rozgrzewa, dlatego jest uznawany za bardzo dobry lek na przeziębienie. Szczególnie pomocny przy pierwszych objawach infekcji. W czasie gotowania z mięsa uwalnia się cysteina, która ułatwia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak